Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2020-03-22 20:00:02

Reklama

Sport

Niepokorny. Sprawa Mateusza Polaczyka bulwersuje miłośników kajakarstwa

Przy pandemii koronawirusa przygotowanie do Igrzysk nie jest już najważniejsze, szczególnie iż do końca nie wiadomo, czy w ogóle się odbędą. Nie mniej jednak sprawa pochodzącego ze Szczawnicy utytułowanego kajakarza bulwersuje kibiców tego sportu.

Najbardziej utytułowany polski kajakarz przed olimpiadą w Tokio trenował za własne pieniądze. Poszło o śmieci.

Jak się jest dobrym, bywa się niewygodnym, gdy jednym z najlepszych - nie brakuje chętnych do podcięcia skrzydeł. Przekonał się o tym Mateusz Polaczyk, jeden z najbardziej utytułowanych kajakarzy górskich, który w ubiegłym sezonie znalazł się poza kadrą narodową.  A wszystko przez śmieci.

Koszem w zawodnika

Pod koniec maja ubiegłego roku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski w kajakarstwie slalomowym, przez komentujących uznane za "sensacyjne". Dlaczego? Choć o wynikach kwalifikacji do reprezentacji narodowej miał decydować drugi, finałowy przejazd, ten się nie odbył. Został odwołany ze względu na wysoki poziom Wisły i niesione z nurtem rzeki śmieci. 

Mateusz Polaczyk, który zajął siódme miejsce w pierwszym przejeździe (do finału awansuje 10 zawodników), w ten sposób stracił praktycznie szansę na miejsce w kadrze i możliwość zdobywania, jak się później okazało, punktów niezbędnych do kwalifikacji olimpijskiej.

Na nic się zdał protest osób związanych ze szkoleniem Mateusza. - Byłem na śluzie, żeby sprawdzić, ile jest tam śmieci, nie było ich więcej niż wiaderko, może dwa - zarzeka się Grzegorz Polaczyk, brat i jednocześnie ówczesny trener Mateusza. - Gdy tam stałem, spotkałem jednego z pracowników elektrowni, którego zapytałem wprost, czy przez te śmieci woda nie popłynie? Usłyszałem, że to nie jest problem - wspomina. 

Tymczasem podczas burzliwej dyskusji komisji Polskiego Związku Kajakowego (PZKaj) sędzia techniczny Zbigniew Miązek pokazał zdjęcia zrobione z bliska śmieciom i zaczął przekazywać informację, że nie ma szans na drugi przejazd. - Nie mogłem uwierzyć w to, co się dzieje - wspomina Grzegorz Polaczyk. - Oznajmiłem wtedy, że jeśli drugi przejazd się nie odbędzie, składam rezygnację z pracy w kadrze - dodaje.

Po rywalizacji w Krakowie został niesmak i przekonanie, że kwalifikacje do kadry nie odbyły się w czysty sposób. Mateusz ma na koncie trzy medale mistrzostw świata i tytuł Mistrza Europy. Był też czwartym zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Londynie (w 2012 r.). Teraz stracił szansę na pierwsze punkty w kwalifikacji olimpijskiej, które przyznawano we wrześniu, podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Co dziwne, PZKaj zasady kwalifikacji na igrzyska olimpijskie zatwierdził dopiero w połowie ubiegłorocznego sezonu, choć miał na to ponad 2 lata. W efekcie, w Hiszpanii w konkurencji K1 wystartował Michał Pasiut, Dariusz Popiela i Krzysztof Majerczak. Mimo że zawodnicy indywidualnie nie zdobyli kwalifikacji dla Polski, bo zajęli dość odległe miejsca, to otrzymali pierwsze punkty. (I tak Michałowi Pasiutowi przyznano 3 punkty, Dariuszowi Popieli 2, a Krzysztofowi Majerczakowi 1).  - W lipcu  PZKaj zdecydował, że MŚ gwarantują uczestnikom minimum po punkcie do zmagań o Tokio, bez względu na zajęte miejsce i to, czy kajakarze w danej konkurencji je wywalczą. To było dość dziwne, bo jak można przyznać punkty za coś, czego nie ma? - mówi Mateusz Polaczyk.

Pod prąd

Gdy w ostatnich tygodniach większość kajakarzy trenowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Anglii, Polaczyk wyjechał do Sydney, gdzie wystartował w Australia Open. Szczawniczanin trenował pod okiem Czecha Franciszka Valika. - Jeżdżę i trenuję za swoje pieniądze - przyznaje. Podczas obozu kajakarz mógł liczyć jedynie na wsparcie klubu Zawisza Bydgoszcz, który opłacił jego treningi na torze (jedna godzina to koszt 28 AUD, czyli ponad 70 zł).

- Myślę, że moje zgrupowanie w Australii, które trwało 1,5 miesiąca, wyszło ciut taniej w porównaniu do tego, ile PZKaj wydał na treningi pozostałych zawodników z kadry. Owszem, miałem propozycję dołączenia do reprezentacji i pewnie PZKaj wysłałby mnie do Emiratów i Londynu, ale uważam, że bez sensu jest jeździć w to samo miejsce, w którym kadra trenuje od 2013 r., bo tam nie nauczyłbym się niczego nowego. Sam fakt, że najlepsi zawodnicy wybierają Australię, daje do myślenia. Trenuje tam przecież przez trzy miesiące Mistrz świata Jiri Prskavec, a przez dwa Peter Kauzer - mówi Mateusz.

Polaczyk niechętnie wraca do zeszłorocznych Mistrzostw Polski w Krakowie. Jak podkreśla, ówczesne rozstrzygnięcie organizatorów było zgodne z obowiązującymi przepisami zawartymi w regulaminie. - Gdyby ta sytuacja dotyczyła Dariusza Popieli, syna wiceprezesa PZKaj Bogusława Popieli, to albo ten drugi przejazd by się odbył, albo całe zawody zostałyby odwołane. Szkoda także, że w tym czasie, gdy rozgrywane były zawody w Krakowie, nie mieliśmy pełnej informacji, jak dokładnie będą wyglądały wewnętrzne zasady kwalifikacji na Tokio - mówi zawodnik.

Punkt widzenia zależy od...

Z Tadeuszem Wróblewskim, prezesem Polskiego Związku Kajakowego, udaje nam się skontaktować telefonicznie. Po pierwszych pytaniach słyszymy od niego, że wie, kto zlecił nam napisanie tego tekstu i żąda, by pytania wysłać na piśmie.

Dlaczego Polaczyk trenuje za swoje? - Wspólnie wybrali takie rozwiązanie przygotowań - tłumaczy Wróblewski. Dodaje, że Mateusz po nieudanym sezonie został decyzją Pionu Sportowego PZKaj włączony od listopada 2019 do grupy szkolenia olimpijskiego, choć przeciwny był temu Zespół Metodyczno-Szkoleniowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Ku mojemu zaskoczeniu Polaczyk poinformował dyrektora sportowego Wojciecha Kudlika, że rezygnuje z tego szkolenia i nie interesuje go szkolenie centralne, realizowane wraz z całą grupą, i że będzie przygotowywał się do sezonu 2020 na koszt własny, sponsora i klubu - wyjaśnia prezes. - Ponieważ popierałem włączenie Polaczyka do grupy szkolenia centralnego, przyjąłem jego decyzję jako osobistą porażkę w zakresie kierowania przygotowaniami - dodaje.

Pomimo takiej decyzji Polaczyka PZKaj umożliwił zawodnikowi uczestniczenie z całą grupą w zimowej akcji Jakuszyce oraz w planowanych szkoleniach, o które wnioskował - w Londynie w marcu i w kwietniu w Niemczech. - Nie ma nic nagannego w tym, że zawodnicy dokładają własne środki do procesu szkolenia - wyjaśnia Wróblewski i dodaje, że umowa z resortem nie gwarantuje pełnego pokrycia kosztów szkolenia, a dodatkowo przepisy nie zezwalają na pokrywanie kosztów programów indywidualnych.

Prezes nie ma także uwag co do ubiegłorocznych zawodów w Krakowie. Podkreśla, że jeśli były uzasadnione obawy co do ich przejrzystości, można było sprawę zgłosić  do komisji PKOl. - Jestem w Zarządzie Komitetu Olimpijskiego i mogliśmy ten temat obiektywnie zbadać na forum komisji - przekonuje i dodaje, że nad prawidłowością Mistrzostw czuwał najbardziej doświadczony sędzia międzynarodowy Zbigniew Kudlik. - Zawody w Krakowie odbywały się w trudnych warunkach, wysoki poziom wody powodował zalewanie toru slalomowego - wyjaśnia. Mimo to komisja sędziowska postanowiła rozgrywać zawody, na odprawie kierowników klubów miano wówczas przypomnieć, że jeżeli nie będzie możliwości rozegrania zawodów w pełnym wymiarze, wówczas komisja zakończy je po jednym przejeździe. - Podobne sytuacje można często obserwować w konkursach skoków narciarskich, gdzie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych sędziowie kończą zawody po jednej serii. Tak też się stało w Krakowie. Sugerowanie, że zawody mogły odbyć się niezgodnie z zasadą fair play - to wymysł przegranych - dodaje prezes.

Jak wyjaśnia Wróblewski, MP w Krakowie nie kończyły kwalifikacji do reprezentacji. Polaczyk miał jeszcze szansę na jej uzyskanie w kolejnych zawodach, które rozgrywano następnego dnia, gdzie zajął 3. miejsce.

Ostatnia szansa

Drugą szansę na olimpijskie punkty kajakarze z Polski będą mieli podczas majowych Mistrzostwa Europy w Londynie. 

- Teraz wykładam swoje środki i robię wszystko, by właściwie się przygotować. Jeśli zrobię wynik, kwalifikację olimpijską czy zdobędę medal PZKaj będę dumnie wypinał pierś. Bo choć teraz "gram poza drużyną", i tak pracuję dla niej - zaznacza kajakarz, który chce w maju wrócić do kadry i powalczyć o punkty w Londynie. - Jeśli to się powiedzie, dopiero wtedy będzie można sobie ostrzyć pazury na Puchar Świata w Ivrei, a potem... czas pokaże. 

Aneta Dusik

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KELNERA lub KELNERKĘ do restauracji w Kościelisku. Warunki do omówienia na miejscu, telefon do kontaktu 605 277 662.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 697 410 255.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50 m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-28 00:19 Postrzelenie w Rabce 2021-01-28 00:00 Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu poszukuje pracowników 2021-01-27 22:16 Trzy kosze na kilometr 2021-01-27 21:52 Wirtualny spacer po Zakopanem 2021-01-27 21:17 Kanalizacja w Ponicach i wodociąg w Chabówce – coraz bliżej 1 2021-01-27 20:32 Gdzie koła poniosą. Umowa podpisana 1 2021-01-27 20:00 To miała być zielona enklawa w Zakopanem. W leśnym gąszczu ktoś stawia jednak dom 10 2021-01-27 19:45 Nie ma porozumienia w sprawie przyszłości Przedszkola nr 2 w Rabce 2 2021-01-27 19:39 Zawody przełożone na kwiecień 1 2021-01-27 19:15 Zapełnia się metalowe serce 2021-01-27 18:45 Weekend na wynos coraz bliżej. Jutro pojawią się plakaty (WIDEO) 5 2021-01-27 18:15 Na Turbaczu szkoliły się ratownicze psy (WIDEO) 2021-01-27 17:55 Gmina z nowym prawnikiem 3 2021-01-27 17:50 Włodarz z memu 2021-01-27 17:34 Co piąta firma upadnie? Jutro rząd ogłosi decyzję w sprawie obostrzeń 7 2021-01-27 17:05 Prawie 80 proc. Czytelników TP za otwieraniem biznesów turystycznych 9 2021-01-27 16:44 Korty za 300 złotych 1 2021-01-27 16:00 Willa generała nadal czeka na remont 2 2021-01-27 15:15 Gminy mogą zwalniać z opłat za koncesje alkoholowe. Czy Zakopane pójdzie tą drogą? 2 2021-01-27 14:30 Umowy podpisane - unijne pieniądze w drodze na mikroprojekty 2 2021-01-27 13:44 Nowy wóz strażacki dla druhów OSP Jabłonka 2021-01-27 12:59 Lotniskowe testowanie 2021-01-27 12:25 Nowa stacja ratunkowa w starym budynku na Turbaczu 2021-01-27 11:46 Wirus zaburzył wieloletnią tradycję 2 2021-01-27 11:23 W ciągu ostatniej doby prawie 800 zaszczepionych osób na Podhalu 2021-01-27 10:59 Na Słowacji z domu można wyjść tylko z negatywnym wynikiem testu 11 2021-01-27 10:40 Osiem nowych zakażeń na Podhalu 1 2021-01-27 10:30 Pogoda antysmogowa - powietrze w mieście jest wyjątkowo czyste 2021-01-27 10:19 Restauracja „Regionalna” Nosalowy Dwór otwiera się ponownie 2021-01-27 10:00 Złamali mnie - tłumaczył się były wójt Kościeliska, gdy ujawniliśmy, że był agentem SB 13 2021-01-27 09:34 Z Kalatówek na nartach do Kuźnic (WIDEO) 2021-01-27 09:00 Żary po remoncie 2021-01-27 08:00 Mistrzostwa Polski. W weekend centrum narciarstwa nieczynne 2021-01-27 00:47 Kogo reklamują znani sportowcy - obecni i emerytowani? 2021-01-26 22:15 Nowy wóz strażaków z Lipnicy Wielkiej 2 2021-01-26 21:50 Zimowy spacer wieczorową porą po pustych Krupówkach (WIDEO) 1 2021-01-26 21:24 Pasta w Jatkach 2021-01-26 21:19 Małgorzata Mirga-Tas laureatką Paszportów Polityki 3 2021-01-26 21:09 Szczawnica będzie mieć siłownię na świeżym powietrzu 3 2021-01-26 20:45 Dzieci wyruszą na stoki. Duża dotacja na naukę jazdy 2 2021-01-26 20:00 Ryś wieczorową porą 2021-01-26 19:23 Maryna Gąsienica Daniel najlepsza w drugim przejeździe w Pucharze Świata 4 2021-01-26 19:15 Dużo więcej zgonów niż urodzin 5 2021-01-26 18:35 Święto górali z Beskidów 2021-01-26 17:57 Trasy już nie darmowe 4 2021-01-26 17:39 Wygłodniała ptasia banda przybywa do stołówki (WIDEO) 1 2021-01-26 17:30 To nie jest zwykła mysz 1 2021-01-26 17:05 Placówki uzdrowiskowe ledwie żyją 3 2021-01-26 16:30 Psy ratownicze szkoliły się na Markowych Szczawinach 2021-01-26 15:52 Rajdowiec wpadł na Jaszczurówce 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-27 22:54 1. @gregory Tia,najlepiej niech Rabką zacznie rządzić gregory... 2021-01-27 22:35 2. Takie domki na ojcowiźnie powinny mieć pozwolenie na budowę .Precz z apartamentowcami .Włodarze robią co chcą a właściciele mają zablokowane działki przez jakieś wcześniejsze decyzje.W Bukowinie Tatrzańskiej moźna budować w lesie to dlaczego w Zakopanem nie wolno.Przecież to ten sam nadzór budowlany. 2021-01-27 22:33 3. Budować wincej pensjonatów i hoteli ,zabudować wszystko a w końcu szambo wybije i zaleje cały ten bajzel ,oby jak najszybciej. 2021-01-27 22:18 4. Podoba mi się pomysł z tą falą świetlną z tyłu 2021-01-27 22:13 5. I bardzo dobrze oby więcej takich budowli, musimy gdzieś mieszkać a najlepiej z dala od Krupówek i całego zgiełku!! 2021-01-27 21:44 6. Wreszcie coś się dzieje w tych tematach. Choć to kropla w morzu szamba. Białka Tatrzańska powinna zostać skanalizowana jakimiś narodowym nakazem kanalizacji, tak jak wywłaszczają pod autostrady. Żeby żaden cwaniak - białcon, nie zablokował inwestycji. 2021-01-27 21:37 7. "restrykcje sanitarne " widac na Krupówkach : zero maseczek, debile stoją w kolejce do koryta , SZOK !!!! na stokach , w hotelach, klubach nocnych też będa w maseczkach, też będą zachowywać dystans ? Ta banda oszołomów nie wierzy w żaden covid a jak go przejdą to tym bardziej nie zachowuja żadnych zasad. 2021-01-27 21:35 8. Na złotego melona 40 proc. 2021-01-27 21:23 9. przecież 90 % biznesów działa , Krupówki pełne, ludzie żreją , kupuja ciuchy, buty i cały ten chinski chłam. ZERO DOTACJI dla tego biznesu. Jest nadzieja że ktoś rejestruje te otwarte knajpy i gości pod pensjonatami i hotelami a zresztą te dzbany pierwsze będą wpłać o pomoc 2021-01-27 21:18 10. Cena usługi?
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania