Reklama

2020-03-22 20:00:02

Sport

Niepokorny. Sprawa Mateusza Polaczyka bulwersuje miłośników kajakarstwa

Przy pandemii koronawirusa przygotowanie do Igrzysk nie jest już najważniejsze, szczególnie iż do końca nie wiadomo, czy w ogóle się odbędą. Nie mniej jednak sprawa pochodzącego ze Szczawnicy utytułowanego kajakarza bulwersuje kibiców tego sportu.

Najbardziej utytułowany polski kajakarz przed olimpiadą w Tokio trenował za własne pieniądze. Poszło o śmieci.

Jak się jest dobrym, bywa się niewygodnym, gdy jednym z najlepszych - nie brakuje chętnych do podcięcia skrzydeł. Przekonał się o tym Mateusz Polaczyk, jeden z najbardziej utytułowanych kajakarzy górskich, który w ubiegłym sezonie znalazł się poza kadrą narodową.  A wszystko przez śmieci.

Koszem w zawodnika

Pod koniec maja ubiegłego roku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski w kajakarstwie slalomowym, przez komentujących uznane za "sensacyjne". Dlaczego? Choć o wynikach kwalifikacji do reprezentacji narodowej miał decydować drugi, finałowy przejazd, ten się nie odbył. Został odwołany ze względu na wysoki poziom Wisły i niesione z nurtem rzeki śmieci. 

Mateusz Polaczyk, który zajął siódme miejsce w pierwszym przejeździe (do finału awansuje 10 zawodników), w ten sposób stracił praktycznie szansę na miejsce w kadrze i możliwość zdobywania, jak się później okazało, punktów niezbędnych do kwalifikacji olimpijskiej.

Na nic się zdał protest osób związanych ze szkoleniem Mateusza. - Byłem na śluzie, żeby sprawdzić, ile jest tam śmieci, nie było ich więcej niż wiaderko, może dwa - zarzeka się Grzegorz Polaczyk, brat i jednocześnie ówczesny trener Mateusza. - Gdy tam stałem, spotkałem jednego z pracowników elektrowni, którego zapytałem wprost, czy przez te śmieci woda nie popłynie? Usłyszałem, że to nie jest problem - wspomina. 

Tymczasem podczas burzliwej dyskusji komisji Polskiego Związku Kajakowego (PZKaj) sędzia techniczny Zbigniew Miązek pokazał zdjęcia zrobione z bliska śmieciom i zaczął przekazywać informację, że nie ma szans na drugi przejazd. - Nie mogłem uwierzyć w to, co się dzieje - wspomina Grzegorz Polaczyk. - Oznajmiłem wtedy, że jeśli drugi przejazd się nie odbędzie, składam rezygnację z pracy w kadrze - dodaje.

Po rywalizacji w Krakowie został niesmak i przekonanie, że kwalifikacje do kadry nie odbyły się w czysty sposób. Mateusz ma na koncie trzy medale mistrzostw świata i tytuł Mistrza Europy. Był też czwartym zawodnikiem Igrzysk Olimpijskich w Londynie (w 2012 r.). Teraz stracił szansę na pierwsze punkty w kwalifikacji olimpijskiej, które przyznawano we wrześniu, podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Co dziwne, PZKaj zasady kwalifikacji na igrzyska olimpijskie zatwierdził dopiero w połowie ubiegłorocznego sezonu, choć miał na to ponad 2 lata. W efekcie, w Hiszpanii w konkurencji K1 wystartował Michał Pasiut, Dariusz Popiela i Krzysztof Majerczak. Mimo że zawodnicy indywidualnie nie zdobyli kwalifikacji dla Polski, bo zajęli dość odległe miejsca, to otrzymali pierwsze punkty. (I tak Michałowi Pasiutowi przyznano 3 punkty, Dariuszowi Popieli 2, a Krzysztofowi Majerczakowi 1).  - W lipcu  PZKaj zdecydował, że MŚ gwarantują uczestnikom minimum po punkcie do zmagań o Tokio, bez względu na zajęte miejsce i to, czy kajakarze w danej konkurencji je wywalczą. To było dość dziwne, bo jak można przyznać punkty za coś, czego nie ma? - mówi Mateusz Polaczyk.

Pod prąd

Gdy w ostatnich tygodniach większość kajakarzy trenowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Anglii, Polaczyk wyjechał do Sydney, gdzie wystartował w Australia Open. Szczawniczanin trenował pod okiem Czecha Franciszka Valika. - Jeżdżę i trenuję za swoje pieniądze - przyznaje. Podczas obozu kajakarz mógł liczyć jedynie na wsparcie klubu Zawisza Bydgoszcz, który opłacił jego treningi na torze (jedna godzina to koszt 28 AUD, czyli ponad 70 zł).

- Myślę, że moje zgrupowanie w Australii, które trwało 1,5 miesiąca, wyszło ciut taniej w porównaniu do tego, ile PZKaj wydał na treningi pozostałych zawodników z kadry. Owszem, miałem propozycję dołączenia do reprezentacji i pewnie PZKaj wysłałby mnie do Emiratów i Londynu, ale uważam, że bez sensu jest jeździć w to samo miejsce, w którym kadra trenuje od 2013 r., bo tam nie nauczyłbym się niczego nowego. Sam fakt, że najlepsi zawodnicy wybierają Australię, daje do myślenia. Trenuje tam przecież przez trzy miesiące Mistrz świata Jiri Prskavec, a przez dwa Peter Kauzer - mówi Mateusz.

Polaczyk niechętnie wraca do zeszłorocznych Mistrzostw Polski w Krakowie. Jak podkreśla, ówczesne rozstrzygnięcie organizatorów było zgodne z obowiązującymi przepisami zawartymi w regulaminie. - Gdyby ta sytuacja dotyczyła Dariusza Popieli, syna wiceprezesa PZKaj Bogusława Popieli, to albo ten drugi przejazd by się odbył, albo całe zawody zostałyby odwołane. Szkoda także, że w tym czasie, gdy rozgrywane były zawody w Krakowie, nie mieliśmy pełnej informacji, jak dokładnie będą wyglądały wewnętrzne zasady kwalifikacji na Tokio - mówi zawodnik.

Punkt widzenia zależy od...

Z Tadeuszem Wróblewskim, prezesem Polskiego Związku Kajakowego, udaje nam się skontaktować telefonicznie. Po pierwszych pytaniach słyszymy od niego, że wie, kto zlecił nam napisanie tego tekstu i żąda, by pytania wysłać na piśmie.

Dlaczego Polaczyk trenuje za swoje? - Wspólnie wybrali takie rozwiązanie przygotowań - tłumaczy Wróblewski. Dodaje, że Mateusz po nieudanym sezonie został decyzją Pionu Sportowego PZKaj włączony od listopada 2019 do grupy szkolenia olimpijskiego, choć przeciwny był temu Zespół Metodyczno-Szkoleniowego Ministerstwa Sportu i Turystyki. - Ku mojemu zaskoczeniu Polaczyk poinformował dyrektora sportowego Wojciecha Kudlika, że rezygnuje z tego szkolenia i nie interesuje go szkolenie centralne, realizowane wraz z całą grupą, i że będzie przygotowywał się do sezonu 2020 na koszt własny, sponsora i klubu - wyjaśnia prezes. - Ponieważ popierałem włączenie Polaczyka do grupy szkolenia centralnego, przyjąłem jego decyzję jako osobistą porażkę w zakresie kierowania przygotowaniami - dodaje.

Pomimo takiej decyzji Polaczyka PZKaj umożliwił zawodnikowi uczestniczenie z całą grupą w zimowej akcji Jakuszyce oraz w planowanych szkoleniach, o które wnioskował - w Londynie w marcu i w kwietniu w Niemczech. - Nie ma nic nagannego w tym, że zawodnicy dokładają własne środki do procesu szkolenia - wyjaśnia Wróblewski i dodaje, że umowa z resortem nie gwarantuje pełnego pokrycia kosztów szkolenia, a dodatkowo przepisy nie zezwalają na pokrywanie kosztów programów indywidualnych.

Prezes nie ma także uwag co do ubiegłorocznych zawodów w Krakowie. Podkreśla, że jeśli były uzasadnione obawy co do ich przejrzystości, można było sprawę zgłosić  do komisji PKOl. - Jestem w Zarządzie Komitetu Olimpijskiego i mogliśmy ten temat obiektywnie zbadać na forum komisji - przekonuje i dodaje, że nad prawidłowością Mistrzostw czuwał najbardziej doświadczony sędzia międzynarodowy Zbigniew Kudlik. - Zawody w Krakowie odbywały się w trudnych warunkach, wysoki poziom wody powodował zalewanie toru slalomowego - wyjaśnia. Mimo to komisja sędziowska postanowiła rozgrywać zawody, na odprawie kierowników klubów miano wówczas przypomnieć, że jeżeli nie będzie możliwości rozegrania zawodów w pełnym wymiarze, wówczas komisja zakończy je po jednym przejeździe. - Podobne sytuacje można często obserwować w konkursach skoków narciarskich, gdzie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych sędziowie kończą zawody po jednej serii. Tak też się stało w Krakowie. Sugerowanie, że zawody mogły odbyć się niezgodnie z zasadą fair play - to wymysł przegranych - dodaje prezes.

Jak wyjaśnia Wróblewski, MP w Krakowie nie kończyły kwalifikacji do reprezentacji. Polaczyk miał jeszcze szansę na jej uzyskanie w kolejnych zawodach, które rozgrywano następnego dnia, gdzie zajął 3. miejsce.

Ostatnia szansa

Drugą szansę na olimpijskie punkty kajakarze z Polski będą mieli podczas majowych Mistrzostwa Europy w Londynie. 

- Teraz wykładam swoje środki i robię wszystko, by właściwie się przygotować. Jeśli zrobię wynik, kwalifikację olimpijską czy zdobędę medal PZKaj będę dumnie wypinał pierś. Bo choć teraz "gram poza drużyną", i tak pracuję dla niej - zaznacza kajakarz, który chce w maju wrócić do kadry i powalczyć o punkty w Londynie. - Jeśli to się powiedzie, dopiero wtedy będzie można sobie ostrzyć pazury na Puchar Świata w Ivrei, a potem... czas pokaże. 

Aneta Dusik

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  TRANSPORT - PRZEPROWADZKI. CZYSZCZENIE PIWNIC. 735 487 451.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTKA do hotelu w Zębie. Bardzo dobre warunki. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  E-mail: praca@redyk.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia w Nowym Targu POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA. 889 694 718.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam CIELAKA 2-miesięcznego. 512 115 333.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy wolnostojące Nowy Targu 660 797 241, marekg@b12.pl
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.). CV prosimy przesyłać: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. Białka Tatrzańska,ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-29 11:02 MZK zawiesza kolejne kursy szkolne 2020-10-29 10:34 Ponad 20 tysięcy przypadków. Zmarło 301 osób 2020-10-29 10:31 Śmiertelny wypadek na budowie 2020-10-29 10:00 Bronkowe spinki i opaski 2020-10-29 09:25 Deszczowo z przejaśnieniami 2020-10-29 09:00 Dymisja z powodu oświadczenia majątkowego 1 2020-10-29 08:00 Nie będzie centrum, zostaje MOK 1 2020-10-29 07:00 Dramatycznie rośnie liczba zmarłych. Pogrzeby w czasach zarazy 2020-10-28 22:09 Gorące wieści z Cannes. Film zmontowany przez zakopiankę nagrodzony (WIDEO) 2020-10-28 21:56 Minister oskubał rabczańskie szkoły 5 2020-10-28 21:26 Za taryfy na kartę na pewno nie przepłacisz 2020-10-28 21:12 Samochód staranował ogrodzenie 19 2020-10-28 21:00 Rabka to nie jest jeden wielki zabytek 4 2020-10-28 20:13 Puste Krupówki, Facebook znowu jest nasz (WIDEO) 1 2020-10-28 20:02 Wulgaryzmy pod adresem radnych. Przewodniczący zlecił ekspertyzę 18 2020-10-28 19:12 Na Kalatówkach i Hali Kondratowej (ZDJĘCIA) 2020-10-28 18:30 Mężczyzna, w którego mieszkaniu wybuchł pożar był kompletnie pijany 1 2020-10-28 17:45 Przygotowania do Wszystkich Świętych 3 2020-10-28 17:01 Była prezes na celowniku CBA 1 2020-10-28 16:17 Protest kobiet w Rabce (GALERIA ZDJĘĆ) 24 2020-10-28 15:30 Antena na urzędzie. Radny ma pytania 1 2020-10-28 14:44 Praca na Rynku w Krościenku wre 2020-10-28 14:00 Leją asfalt i walcują 1 2020-10-28 13:15 Protestująca przeprosiła trzech zakopiańskich radnych (ZDJĘCIA, WIDEO) 31 2020-10-28 12:30 W dolinie, do której słońce rano nie dochodzi (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2020-10-28 11:52 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie nowotarskim zmarła 1 osoba na Covid-19 2 2020-10-28 11:45 Chodnik w przyszłym roku 1 2020-10-28 11:18 Oddział ZUS w Zakopanem zamknięty z powodu pandemii 3 2020-10-28 10:51 Kolejny rekord zakażeń. Zmarło aż 236 osób 3 2020-10-28 10:37 Hakerzy przejęli kontrolę nad Facebookiem Tygodnika Podhalańskiego 2020-10-28 10:00 Halny zabójca 2020-10-28 09:00 Nowy teledysk Małej Armii Janosika (WIDEO) 2020-10-28 08:00 Współpraca zacieśniona 1 2020-10-28 00:13 Pożar w Muzeum Kornela Makuszyńskiego 2020-10-27 21:55 Nagrywają film. Utrudnienia na drogach 2020-10-27 21:31 Na Nosal wrócą narciarze 8 2020-10-27 20:45 Dudziarz z Małej Łąki 2020-10-27 20:19 Bacowie czeladnicy odebrali certyfikaty 5 2020-10-27 20:00 Rok 1984. Konkurs dla czytelników 2020-10-27 19:23 Oratorium Saul - retransmisja 2020-10-27 18:40 I po zagrodzie 3 2020-10-27 17:55 Nie ma dżdżu, są kanie 1 2020-10-27 17:10 Kogeneracja i rozwój sieci - to plan MPEC-u na walkę ze smogiem 1 2020-10-27 16:25 Potrącenie dziecka w Nowym Targu (Aktualizacja) 2020-10-27 16:00 Policyjne kontrole w sklepach 3 2020-10-27 15:32 Kolejny dzień pięknej pogody 3 2020-10-27 15:06 Jesień wyrzuca zimę z Tatr 2020-10-27 14:25 Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zarażony koronawirusem 1 2020-10-27 13:44 Orawskie odzienia Krzysztofa Pieronka (WIDEO) 2020-10-27 12:59 Samochód wjechał w latarnię (ZDJĘCIA) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-29 10:55 1. Rada niech sprawdzi działania wice w tej sprawie. Milion złotych to nie przelewki. 2020-10-29 10:53 2. Może rada w końcu przestanie przyklepywać desant podegrodzia and cohortes w Rabce. Światełko w tunelu świta... 2020-10-29 10:46 3. To z jaka prędkością według ciebie jechał, 140 tam przelecisz to może lekko opony spiszczą 2020-10-29 10:45 4. Droga do Olczy w dół ok 100-120 km/h ten sam samochód ok pół roku temu.... 2020-10-29 10:28 5. Ciekawe co by mówili obrońcy, gdyby chodnikiem szli oni sami lub ktoś z ich rodziny. Ile wtedy znaleźliby powodów do usprawiedliwiania kierowcy? Już widzę jak jeden z drugim wysyła sprawcy ze szpitala bombonierkę z wiadomością że "nic się nie stało, to tylko wypadek, następnym razem to ja mogę przejechać ciebie." Bandytyzm na drogach to już norma. Policja cieszy się że odbiera prawa jazdy a oni dalej jeżdżą i się śmieją. Dlaczego nie rekwirują pojazdów jako potencjalnego narzędzia zbrodni? Gdyby ktoś szedł po ulicy i wymachiwał maczetą to zaraz by go zawinęli na dołek, przepadek maczety, badania psychiatryczne. A tu bandyci szaleją w półtoratonowych pociskach i sieją postrach. I co? I policja puszcza ich wolno z narzędziami zbrodni ale "bez prawka". A stado baranów jeszcze żąda dla nich wyrozumiałości. Jeśli mają podobny stosunek do prawa i przepisów to się nie dziwię... 2020-10-29 10:01 6. czyżby kaczy intelygent inaczej nie rozumiał co znaczy jedno prościuteńkie słowo.......i wcale nie w podskokach...!!!!może trzeba więcej myśleć a mniej klęczeć...!!!! 2020-10-29 09:40 7. Brakowało przecinka? 2020-10-29 09:38 8. Przytoczę komentarz antyświdra z poprzedniego artykułu tp. "To jest 100 procent pomysł Leszka już ksiadz nie wybuduje sklepu ale zapomniał o jednym że wsyztskich nas bedzie to wszytsko kosztować razy 10. Macie swojego Burmistrza" 2020-10-29 09:12 9. Eee tam milion na oświatę. Komu to potrzebne. Przecie edukacją mogą się zająć wikary z organistą i kościelnym. Dwie godzinki co niedzielę po sumie, to w zupełności wystarczy. Grunt, żeby Rydzykowi i preziowym nawilżaczom nie wyschło cudowne źródełko lewej kasiorki z budżetu, czyli z naszych podatków. 2020-10-29 09:06 10. Czyli łąk pytają to znaczy że urzędnicy biorą pensje premie i trzynastki a nie wykonali ciążącego na nich obowiązku zażądać zwrotu premii zabrać trzy pensje maszt zdemontować i rozpocząć procedurę od nowa przecież to banalnie proste i zgodnie z dostępem do inf pokazać kto co na jakim etapie podpisał no jasność iprzejrzystosc ponad wszystko
2020-10-27 13:12 1. same wulgaryzmy, chamstwo - przerażająca młodzież bez zasad bez kultury Szczerze mówiąc to z jednej strony jest mi ich żal bo dotknęli już dna Przerażające jest również że dziewuchy będą kiedyś matkami. 2020-10-26 19:38 2. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 3. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 4. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 5. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 6. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 7. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 8. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 9. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 10. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP