Reklama

2020-05-06 21:48:26

Bukowina Tatrzańska

Mieszkaniec Bukowiny Tatrzańskiej pisze petycję do władz

Chodzi o sprawę nocnego zaciemnienia, które władze wprowadziły na terenie Bukowiny. Petycję w tej sprawie napisał Wojciech Chowaniec.

O sprawie pisaliśmy tu: http://24tp.pl/n/67904

Poniżej petycja, którą mieszkaniec Bukowiny złożył w tamtejszym urzędzie: 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie mi następującej kwestii;

- od kilku dni obserwuję, iż w mojej miejscowości, czyli Bukowina Tatrzańska a tym bardziej na mojej w/w ulicy o godzinie 23.00 całkowicie  gasi się oświetlenie uliczne powodując bardzo dużą ciemność.

W związku z powyższym skierowałem telefonicznie pytanie do Władz Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, co się stało? 
- czy jest problem techniczny oświetlenia ulicznego
- czy jest inna kwestia, o której nie wiem!

Od władz Gminy a dokładnie od Zastępcy Wójta Gminy, Pani Marii Kuruc usłyszałem odpowiedz, iż po pierwsze; informacje na ten temat są zawarte na stronie Internetowej Urzędu Gminy, po drugie; jest to jest działanie celowe, mające wpływ na obecną sytuacje epidemiologiczną w kraju oraz co najważniejsze, związane z oszczędnościami wydatków Gminy Bukowina Tatrzańska, a co za tym idzie z brakiem turystów-jak usłyszałem w odpowiedzi od Pani zastępcy.

Mieszkając w Bukowinie Tatrzańskiej prawie 50 lat, nigdy nie sądziłem, że dożyję takich czasów, iż Władza Gminy pozbawi mnie suwerennego życia w mojej miejscowości, różne kontrowersyjne władze rządziły w Gminie ale nigdy nie dochodziło do takich skrajności żeby po zmroku za sugerowano obywatelowi pozostanie w domu, (no niby oświetlenie uliczne gasi się całkowicie automatycznie o godzinie 23.00 ale jak mieszkaniec ma świadomość że„ jasne życie” się kończy o w/w porze to plany” luźnego” podejścia do życia musi inaczej układać, co nie jest pozytywnym elementem normalnego i swobodnego podejścia do życia). 

W czasach inwigilacji i komunizmu nie było aż tak drastycznych sytuacji żeby pozbawiać miejscowość i obywateli oświetlenia ulicznego, zawsze dbano o główne ciągi komunikacyjne, żeby były drożne, oświetlone a co za tym idzie poruszanie się nimi w porze nocnej było przede wszystkim bezpieczne i zadbane, nie wyobrażam sobie żeby powstała w porze nocnej jakaś przypadkowa niebezpieczna sytuacja, czyli jakiś wypadek lub pożar, jak wtedy działałyby służby ratunkowe, które niosą pomoc. 

Pora nocna w takiej sytuacji jest bardzo trudna dla tych służb, gdzie liczy się każda minuta czasu. 

Ideologia związana z ubezwłasnowolnieniem obywateli była dawno i mam nadzieje, że już nigdy nie wróci.

W Bukowinie Tatrzańskiej oświetlenie-natężenie światła głównej ulicy jest bardzo, ale to bardzo duże!!! Według, mnie, ale i pewnie wielu mieszkańców ulica jest za bardzo oświetlona, w pewnych kwestiach może to i dobrze!!!ale, nie musi tak być!!! rachunki za oświetlenie nocne na pewno są potężnym problemem a i obciążeniem dla budżetu Gminy!. Rozumiem, że są potrzebne oszczędności i zgadzam się z tym całkowicie, ale nie kosztem mieszkańców… 

Zmiany techniczne odnośnie oświetlenia nocnego ulic są na pewno potrzebne i muszą być dokonane w jak najszybszym czasie, modyfikacje polegające między innymi na zmniejszeniu ilości świecących lamp o godzinie 00,00 ale nie wyłączaniu lamp całkowicie. 

Bardzo dziwi mnie postawa Władz Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej, iż problemów związanych z przedmiotowym tematem nie zauważyła wcześniej, lampy w takiej formie świecą się już ponad 10 lat i zwykli mieszkańcy to zauważyli i z tego, co pamiętam z zebrań w Domu Ludowy na zaproszenie ówczesnego Wójta, sygnalizowali Władzy kilka razy, że jest „nie potrzebnie tak dużo światła” ale Władza nic z tym tematem nie robiła.

W obecnych czasach kiedy„ symbol jasności” jest potrzebny, który daje natchnienie do życia i motywuje !!!, Włodarz Gminy gasi ten symbol w imię „oszczędności i postaw skłaniających do zadumy i refleksji.


W obecnych czasach, gdzie w kraju ,jak i na całym świecie występuje bardzo duży problem  epidomiologiczny, mieszkańcy poddawani są różnym sytuacja emocjonalnym, działa na nich potężny stres związany z dalszym życiem ,niektórzy mieszkańcy maja bardzo duże problemy psychiczne związane z kwarantanną, oczekują bardzo różnej i przemyślanej pomocy od Państwa a w szczególności od Władz miejscowości gdzie mieszkają !!!! a tu co władza
robi ???, władza pozbawia obywateli w Bukowinie Tatrzańskiej nadziei życia, nadziei-jaką jest światło-jasność. 

Oświetlenie nocne najważniejszych ciągów komunikacyjnych, ulic daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, niweluje patologie i co najważniejsze nadaje, w trudnych czasach sens życia. W moim odczuciu, jak i na pewno wielu mieszkańców oszczędności są ważne i stosowanie ich nie wynika z problemów finansowych danej społeczności, ale wynika z dobrze zarządzanej infrastruktury gospodarczej czy ekonomicznej, każdy się chyba z tym zgodzi !!!!!

Wyżej wymieniona kwestia odnosząca się do oświetlenia ulicznego, daje poczucie mieszkańcom, iż autorzy tego beznadziejnego i bezsensownego pomysłu całkowicie zapomnieli o tym, że żyjemy w demokratycznym kraju i sugerowanie przez nich- obywatelom Bukowiny Tatrzańskiej(a może i innych miejscowości tej Gminy- nie wiem) jak mają żyć już dawno się skończyło. 

Swoboda przemieszczania się w czasach Pandemii nie jest ograniczona!!!, mieszkańcy, mogą się przemieszczać bez przeszkód o każdej porze, traktowanie przez Władze - mieszkańców jak zniewolone istoty jest nie do przyjęcia.

Analizują zachowanie Władz Gminy staram się zrozumieć ich podejście i pomysł- zakładam że chcieli dobrze !!!, ale poszło całkowicie, moim zdaniem w złym kierunku. Brak w tym pomyśle logiki i racjonalnego zachowania doprowadza do tworzenia braku zaufania i poparcia w wielu dziedzinach wspólnego życia na szczeblach- mieszkańcy a Władza, a to jest potrzebne do budowania wspólnych relacji między ludzkich, więź miedzy Władzą a obywatelami jest potrzebna dla budowania nowych pomysłów i kreatywności we wspólnym działaniu, co skutkuje pozytywnym nastawieniem obu stron do siebie.

Rolą Władzy jest pozytywnie nastrajać i obierać dobry kierunek działania w budowaniu wspólnego dobra a nie dążenie do konfliktów –rozumiem, że można popełniać błędy, ale negatywne sygnały trzeba szybko weryfikować i usprawniać. Władza powinna słuchać społeczeństwa-bo przecież przez to społeczeństwo została wybrana, natomiast podejmowanie działań drażniących powinno by konsultowane społecznie.

Temat związany z wyłączaniem oświetlenia ulicznego w ostatnim czasie (data od ok. 30 kwiecień-do obecnie) jest o tyle kontrowersyjny, nie logiczny, co bez sensowny- bo przecież nie po to przed laty została konstruowana infrastruktura techniczna oświetlenia ulicznego, żeby teraz oświetlenie całkowicie wyłączać i budować na fundamentach oszczędności i obecnej sytuacji epidomiologicznej w kraju, podstaw- uzasadnionego działania Władz Gminy Bukowina Tatrzańska.    

Ja, jako wieloletni mieszkaniec tej miejscowości wyrażam głęboki sprzeciw na działania rządzących gminą w w/w  kwestii i dołożę wszelkich starań, aby kontrowersyjne i nie logiczne pomysły były napiętnowane i niwelowane oraz w szybkim tempie dla dobra wspólnoty przeanalizowane i były szeroko warstwowe wyciągane wnioski.

Oczekuję od Władz Gminy ponownego przemyślenia, bezsensownego w/w tematu i szybkie podjęcie właściwych decyzji. 

Z poważaniem 
Wojciech Chowaniec

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
obserwator 2020-05-08 13:16:28
Do nick góral
Nie zgadzam się z tobą. Bukowina może jest na 2 miejscu
NAJBARDZIEJ ZAPUSZCZONĄ gminą na Podhalu , a może i w Małopolsce jest BIOŁY DUNAJEC
góral 2020-05-08 11:15:12
Co ma oszczędzać ,skoro nic nie daje w zamian .Jest to najbardziej brudna i zaniedbana gmina na całym Podhalu .Tu nic nie ma .Ani ścieżek rowerowych , ani kanalizacji .Wiele bym musiał wymieniać dalej .
Ale nie pomoże raz do roku TUR DE BALOON .
Taka prawda JESTEŚCIE NAJBARDZIEJ ZAPUSZCZONĄ gminą na Podhalu , a może i w Małopolsce .
Janusz 2020-05-08 09:08:08
Jest noc to musi być ciemno, takie jest odwieczne prawo natury.Jak jest akcja "zostań w domu" to sie siedzi w chałpie szczególnie w nocy, po co komu oświetlenie na drogach. Dobra decyzja władz zwłaszcza podczas pandemii. Dawniej nie było tak jasno po wsi i nikt sie nie burzył, ludziom sie w d...ach poprzewracało i chcą mieć w Bukowinie Las Vegas.Lampka w łape jak sie gdzie idzie w nocy i przynajmniej bedzie Cie widać. Zejdzcie na ziemie, chwile przysiedli w chałpach i szukają problemów, dzieciami sie trza zająć i robotom bo przy chałpie sie dość znajdzie u Wojtka tyz.Pozdrawiam
Ktoś 2020-05-08 08:53:27
W Białce na Grapie też nie świecą latarnie, Bukowina ostrzedza a mniejsze miejscowości gdzie indziej maja wiatraki żeby swiecilyblatarnie, w sumie nic nie naoszczedzaja, tylko może dość do jakiejś tragedii to w dedy im się otworzą oczy jak komuś się zamkną pozdrawiam
Luk 2020-05-07 21:19:25
Trza sobie latarkę na czoło sprawić
Opinia 2020-05-07 20:15:17
Jeżeli mamy gasic to gasmy w całej gminie czy państwie a nie oszczędzajmy tylko w wybranych miejscowościach danej gminy, w tym przypadku w Bukowinie T., dlaczego w tym samym czasie w Białce T. światła się palą w nocy? Tam nie trzeba oszczędzać? Przecież należy ona do tej samej gminy i podlega ona pod tą samą władzę. Również uważam że władza powinna budować relacje międzyludzkie a nie je niszczyć. A oświetlenie nocą powinno być, chocby słabe ale ma być bo z różnych powodów ludzie się przemieszczają, tym bardziej na głównej ulicy i w miejscach zabudowanych, gdzie nie ma chodników.
swojak2 2020-05-07 19:43:08
Przeczytałem te wszystkie komentarze za i przeciw i pragnę coś od siebie dodać. Otóż ktoś przed laty powiedział bardzo mądre słowa (które i dzisiaj są aktualne), że Polska to dziwny kraj. I z tym się chyba nie tylko ja, ale wielu innych zgodzi, że u nas nic nie może być wyważone tak jakby pośrodku, bo albo ,,wiśtia" albo ,,hejta", co doskonale zwłaszcza starsi (wśród nich i ja) pamiętamy z przeszłości. A teraz konkretnie. Ja także uważąm, że całkowite wyłączenie oświetlenia w godz j.w, to delikatnie mówiąc, chyba lekka przesada. Przecież można było się zastanowić, czy aby nie zastosować zasady, że ograniczamy ilość świecących się lamp lub zmniejszenia natężenia oświetlenia w poszczególnych lampach. Może ktoś z fachowców U.G. się wypowie, czy to jest możliwe. Kończąc, jako mieszkaniec ciągu ulic Długiej i Kościuszki, apeluję do Pana Wójta o przemyślenie tej opinii i pozytywne jej rozpatrzenie.
joka 2020-05-07 16:25:01
Tekst petycji pokazuje ,że Pan Wojciech nadaje się do pracy w gminie.
Ona 2020-05-07 15:28:24
Niech szanowny Pan wójt przedstawi na co pójdą te pieniądze z oszczędności za wyłączone światło??? Brakuje urzędnikom na wypłaty bo wpływów z podatków i opłat nie ma?? Światło zgasić szkoły zamknąć tyle umie ten Wójt.
uv 2020-05-07 15:00:02
Na Słowacji rząd rozpoczął oszczędności od siebie przeznaczając swoje wynagrodzenia na walkę z kryzysem. Zanim władza sięgnie do kieszeni obywateli powinna sięgnąć do swoich. Może dałoby się uzbierać na oświetlenie i parę innych rzeczy.
Janosik 2020-05-07 14:46:06
Cieszcie się ciemno ?? Nic nie widać można dużo łatwiej kraść !!!! Jak wyłączają lampy to pociąć na złom i cos wpadnie


Ale zabierajcie bogatym dawajcie biednym !!!
Wczasowiczka 2020-05-07 14:41:32
Popieram pana Wojtka. Nie macie argumentow to zaczynacie się czepiać jego osby osoby.. Na jakie slyszne cele hcn chcesz przeznaczyćl środki? Oprocz bezpieczenstwa nie ma nic ważniejszego . Może zamiast wyłączać całość oświetlenia warto pomyslec o wyłączeniu co drugiej lampy. Najwiecej tu chyba zabieraja glos tacy co wsiadaja w auto. Może trzeba sie zastanowić, że niektórzy wracaja nocą z pracy a tu ciemności i jeszcze brak chodnika. Ludzie przecież chyba jesteście z Bukowiny. Wspólnie dbajcie o siebie.
Jo 2020-05-07 12:05:01
Chowaniec na wójta to bedziymy mieć w gminie Las Vegas.
Janusz 2020-05-07 12:00:43
Czepios się oświetlenia ,a ciekawy jestek kielo z wos chodzi po Bukowinie po godz.23, a turystów tys narazie niy ma. Przydzie cas to włącom światło. A Ty Wojtku.... zajmij się swoimi sprawami bo z tego co się orientuję to trochę się dzieje u Tobie. A moze to Twoje niespełnione marzenia ? Przecie wciołes byc radnym ? Ale coby dostać się do gminy trzeba mieć więcej w głowie,a nie takie wypracowania pisać! To nie matura tu się nie licy ilość słów ino treść !
Tragifarsa 2020-05-07 10:19:11
Takiego masz Pan wójta jakiego sobie sami wybraliście. Przed wyborami gość zrywal plakat wyborczy, nagrał się A wybory i tak wygrał. Nie dziwota że czuje się chłop mocny i robi co uważa za słuszne.
Jarzyna Jan 2020-05-07 09:30:45
Panie Wojciechu,
Pana wypracowanie jest za długi, pełne powtórzeń i nudne. Otrzymuje Pan ocenę mierną (mocno naciąganą).
hcn 2020-05-07 09:27:26
Czy poczucie bezpieczeństwa tego pana jest warte tysięcy złotych wydanych na oświetlanie pustych nocy? Może lepiej wydać te środki na bardziej pożyteczne cele. A jak panu za ciemno, to może sobie ten pan kupić porządną czołówkę lub latarkę i spacerować całą noc do woli!
Tak na marginesie, to warto aby również inne gminy pomyślały o takich oszczędnościach, bo intensywne oświetlenie nocne jest marnotrawstwem energii elektrycznej i dodatkowo ma zły wpływ zarówno na rytm dobowy człowieka jak i świat przyrody.
Nie wspominając o tym, że współczesny człowiek nie wie już jak wygląda prawdziwe nocne, rozgwieżdżone niebo. Takiego nieba praktycznie już w Europie zachodniej i środkowej nie ma, jedynie jego namiastka została na wschodnich krańcach naszego kraju.
strażak 2020-05-07 09:12:04
O jacy sami magistrzy się znaleźli . Zawsze się do pierdołek czepiacie .To nie matura , żeby pisać .Grunt , że każdy wie o co chodzi . Ja akurat chodzę nocą , dla przyjemności i zbijania kalorii .Popieram z całego serca Pana Wojciecha .Może najwyższy czas wywieść na taczce tego pełnego aroganci i buty wójta z bożej łaski
Akiva 2020-05-07 09:06:14
Decyzja wójta jest wyjątkowo arogancka. Brak uzasadnienia popartego argumentami pokazuje, że wójt (dziedzic?) nie odrobił lekcji z demokracji. Skoro nie ma argumentów to nie ma nawet z czym dyskutować. Można domyślnie przyjąć, że chodzi o argumenty ekonomiczne czyli oszczędności. W takim razie mieszkańcy oczekują programu oszczędnościowego popartego wyliczeniami (proszę odrobić lekcję z matematyki).
Wicek 2020-05-07 08:01:04
Dobrze chłop gada, polać mu.
Widzę że urzędnicy są aktywni na forum.
Jo 2020-05-07 06:26:20
Nie ma chłop roboty to szuka problemów.
Ja 2020-05-07 05:50:58
Zazdroszczę problemów.
Ciekawski 2020-05-07 00:09:36
Masakra. Zawsze sie znajdzie ktos kto zacznie robic problemy z niczego i wszystko mu przeszkadza. Wez gosciu siadz w fotelu poczytaj ksiazke albo poogladaj tv a odczep ty sie od oswietlenia ulicznego.
takitam. 2020-05-06 23:36:12
w nocy sie spi i wiekszosc ludzi tak ma. zanim sie zasnie mozna potarmosic swoja luba/lubego ewentualnie, ale do tego oswietlenie ulic wcale nie jest potrzebne.
sąsiedni mieszkaniec 2020-05-06 23:14:26
Wybraliście du...a , to macie . Młody szczoch ,który myśli że wszystko mu wolno .Tyle w temacie
do JO 2020-05-06 22:41:32
Zgadzam się w 100 %. Tego się nie da przeczytać. No cóż, niektórzy mają "parcie na szklo".
JO 2020-05-06 22:35:39
Panu Chowańcowi przydałaby się edukacja. Składnia, błędy, żenująca interpunkcja... Pomijając formę: bełkot.
Żyjemy w coraz gorszych czasach. Ludzie nie wstydzą się swojej głupoty, a wręcz są z niej dumni.
Co do samego tematu: nie zajmuję stanowiska, bo jest jak z medalem.
stasek 2020-05-06 22:05:20
Panie Wojciechu moich kilka prostych mysli odnośnie wyłączania świateł:
1. Może władze chcą zwiekszyć przyrost naturalny i pobudzic mieszkańców do działania
2 .Może uczniowie i nauczyciele są przepracowani zdalna nauką online i chca odpocząć
3. Może szykuje się jakiś atak kosmitów i my o nim nie wiemy
4. Może korowirus boi się światła
5. Może zaświecą 10 maja jak pójdziemy do urn wyborczych
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-28 19:05 Mój ból jest mniejszy od kasy 1 2020-05-28 18:20 Wsiadajcie, jedziemy na Antałówkę (WIDEO) 2020-05-28 18:00 Ani źdźbła nowej trawy 1 2020-05-28 17:30 25 kierowców z ciężką nogą i chudszym portfelem 2020-05-28 17:00 Z uśmiechem i humorem przeżyła 110 lat 2020-05-28 16:38 Zderzenie 3 aut - w tym busa 2020-05-28 16:15 Zaginiona. Gdzie jesteś córeczko? (WIDEO) 2 2020-05-28 15:32 Groźny wypadek w Klikuszowej 1 2020-05-28 15:00 Za przemoc w rodzinie do aresztu 4 2020-05-28 14:00 COS nowego 1 2020-05-28 13:30 Postojowe: sprawdź szczegóły przez internet 1 2020-05-28 13:00 Ulewy i gradobicie pod Giewontem 2020-05-28 12:32 Niełatwo na szlaku 2020-05-28 12:02 Wirtualny Dzień Dziecka 2020-05-28 11:00 Złodziej wieczorową porą 2020-05-28 10:00 Kto zabił? - to była straszna i okrutna zbrodnia 2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 9 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle 2020-05-28 07:00 Zaginiona 2020-05-28 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-27 22:02 Zwierzęta królowej Beskidów 1 2020-05-27 21:01 Budowa centrum narciarstwa zmierza do końca 1 2020-05-27 20:01 Rusza budowa kanalizacji 2020-05-27 19:02 Będzie kasa dla podwykonawców 1 2020-05-27 19:01 Prezenty dla rodziców od pary młodej. Sprawdzone pomysły i ślubne inspiracje 2020-05-27 18:10 Pijana nastolatka spowodowała kolizję 4 2020-05-27 17:30 Covid-19 w zakopiańskich domach 15 2020-05-27 16:29 Złodziejskie zakupy 2 2020-05-27 15:25 Mglisto i spokojnie nad Morskim Okiem (WIDEO) 2020-05-27 14:37 Koliba otwarta w połowie czerwca (WIDEO) 1 2020-05-27 13:30 Wodny plac popłynął 20 2020-05-27 12:24 Centrum Nowego Targu w rejestrze zabytków 3 2020-05-27 11:24 Od soboty bez maseczek na wolnym powietrzu 2 2020-05-27 11:20 30 lat temu 1 2020-05-27 11:00 Mc Donaldowi – stanowcze NIE! 2 2020-05-27 10:01 Nocny wypadek 2020-05-27 09:00 Zamiast progu będą mandaty 3 2020-05-27 08:00 Urzędu odmrażanie 1 2020-05-26 22:19 Zakopiańska kronika czasu pandemii (WIDEO) 2 2020-05-26 21:30 Ordnung karty praw rodziny 1 2020-05-26 20:19 Wciąż za mało nowotarżan wymienia kopciuchy 4 2020-05-26 19:03 Podhale pomaga Kuchni św. Brata Alberta (WIDEO) 2020-05-26 18:02 W COS-ie będzie jak na plaży 8 2020-05-26 17:00 Zmarł Wiktor Sowa 2020-05-26 15:51 Moja Mama w obiektywie - nagrody przyznane 2020-05-26 15:49 Lisięta wyłapane i wywiezione - lisica też ma być złapana (aktualizacja) 24 2020-05-26 15:00 Głos matki w brzmieniach synth-pop 2020-05-26 14:06 Zamkną Ludźmierską - korki gwarantowane 2020-05-26 13:01 Dajmy lisom spokój - same się wyniosą 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-28 18:33 1. Co się dzieje przecież w gminie bukowiańskiej działa ustawa anty przemocowa, czy komisja pracuje ? 2020-05-28 18:23 2. Warunki sa trudne bo ciagle pada ludzie zdejmijcie nogę z gazu bo to ze może mniej samochodów na drodze nie znaczy że mozna szarżować 2020-05-28 18:13 3. Że co jest w szpitalu? Związki zawodowe? Dobry żart! Przewodniczący związków miał gdzieś swoich wieloletnich kolegów zwalnianych bezprawnie! Co zrobił w ich obronie? Wielkie G! Sprzedał się za stołek! Wazelinka z prezeskiem ! Ręki już mu nigdy nie podam. Kto w tych związkach został ten głupi! 2020-05-28 18:05 4. NO I da się interweniować BEZ KONWENCJI STAMBULSKIEJ , lewackiego tworu komuchów unijnych. Nie ma ustawy przemocowej a da się respektować prawo ! . 2020-05-28 17:57 5. Dobrodzieje...Przedsiebiorca bierze wsparcie finansowe do swojej kieszeni. 2020-05-28 17:54 6. Na Podhalu nie ma przemocy sami radni dobrze o tym wiedzą więc nie wiem czy ten artykuł to propaganda? 2020-05-28 17:42 7. Panie redaktorze czy zaginięcie jest zgłoszone do fundacji ITAKA która wspólnie z Policją poszukuje zaginionych osób. 2020-05-28 17:22 8. W koncy.... Po tylu latach wstydu.... Moze tak "do 50 lat" bedzie w kncu jakiśnowy wyciąg - wyciągi...!!!??? 2020-05-28 16:57 9. Co za baba! I jeszcze jaka dumna ze swojej ignorancji. Jest tak jak mówi Zieleniec-najprawdopodobniej zabiliście matkę i zabijecie też młode. Ciekawa jestem jak wygląda "przystosowywanie do życia na wolności" w wykonaniu ludzi, którzy robią takie rzeczy. Ile te liski pożyją po takim "przystosowaniu"? Rok? Dwa? Dlaczego nie pozwoliliście im uczyć się świata przy matce w ich domu? One wyjdą w życie totalnie nieporadne! Nawiasem mówiąc co będzie dalej? Niedźwiedzie w TPNie? Bo turyści im gazem zagrażają? Sarny i kozice, bo ktoś je upoluje? A tak całkiem prywatnie: kobieto! Mam nadzieję, że to, co zrobiłaś tym lisom wróci do Ciebie. Że usłyszą o Tobie wszyscy i staniesz się ofiarą własnej ignorancji. A towarzystwo, które prowadzisz skończy jak one. 2020-05-28 16:48 10. Jedna z pierwszych sesji władca nauczyciel oficjalnie powiedział że nie będzie wypłacał kasy firmom które wg niego nie wywiązały się z umowy. Stąd dziś zabezpieczenia finansowe przez firmy przed rozpoczęciem prac i schodzenie z placu budowy. Przedsiębiorcy już przekonali się że jest to człowiek niewiarygodny, nie znający się na niczym. Mieszkańcy przekonują się, ale tak wybrali. Jeśli chodzi o szpital to szanowni pracownicy przecież tak źle było za Skwarkowej ?!, macie swoje związki zawodowe niech działają a nie układają się z prezesikiem. Pan który wozi prezesika uśmiechnięty zadowolony ....sielsko , anielsko. Jest stare powiedzenie szanuj szefa swego .........
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP