Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-06-02 10:00:11

Z archiwum Tygodnika

Dokąd narciarzu

Reklama

Wydawać by się mogło, że miasto, niegdyś nazywane zimową stolicą Polski, powinno być rajem dla amatorów "białego szaleństwa". W Zakopanem jednak narciarze mają coraz cięższe życie... Kasprowy Wierch kojarzy się z wielogodzinnym czekaniem w kolejkach, na Gubałówce - poprzegradzanej płotami - narciarze (zgodnie z napisami na tablicach PKL) jeżdżą na własną odpowiedzialność, natomiast nad Nosalem - jedynym w Polsce stokiem wyczynowym, zawisł jak gradowa chmura znak zapytania... Tak pisał na łamach TP Witek Zadziorko w 1993 roku. Warto dziś ten tekst skonfrontować ze stanem jaki mamy w 2020 roku.

Sprawa Nosala znowu stała się tematem rozmów zakopiańczyków. Przypomnijmy: część działek, należących dawniej do prywatnych właścicieli, w tym te, na których umiejscowiono dolną stację wyciągu, wykupił zakopiański przedsiębiorca, właściciel firmy "Tytan" - Marian Strama. Jemu również COS wydzierżawił wyciąg. Stało się tak za zgodą ówczesnego dyrektora zakopiańskiego COS, Jerzego Woyny Orlewicza, a spotkało się wówczas z protestami! - załogi. Według informacji, jakie uzyskałem wówczas od radcy prawnego zakładu, ówczesny dyrektor występował pisemnie do dyrektora generalnego COS w sprawie wykupu działek, jednak na żadne z pism me otrzymał odpowiedzi. Również przedstawiciele związków mówili, i z dyrektor generalny COS i Jerzy Dachowski, o sprawie wiedział, ba, nawet ponoć obiecywał, ze znajdą się pieniądze na wykup działek. 

Niewątpliwie więc COS wiedział właściciele chcą działki sprzedać, jednak nie zmobilizował się do przejęcia ich na własność, choć wiadomo było, że leży to w jego żywotnym interesie. Zamiast tego działki wykupił prywatny przedsiębiorca, któremu COS zlecił obsługę obiektu. Spisano umowę, określającą zasady współżycia obu firm na stoku. Jak było do przewidzenia, ustalenia okazały się niewystarczające...

Poprzedni sezon okazał się sukcesem - stwierdził Marian Strama. Zorganizowano 80% zaplanowanych imprez krajowych oraz szereg imprez rozrywkowych, za które płacił "Tytan" (około stu milionów wydał na imprezy dla dzieci). Po raz pierwszy na Nosalu pojawiła się, zorganizowana przez Stramę, stała obstawa TOPR, której koszt wyniósł również około 100 mln. Stok działał bez przerw i do pewnego momentu dobrze się działo. Wprawdzie, ku niezadowoleniu kierowników grup narciarskich "z budżetowego rozdzielnika", Strama kazał im trenować rano, by później stok "zarabiał na siebie". Takie postanowienie uzasadnione jest faktem, że większość takich grup nie jest wypłacalna, np. PZN jest wszystkim winien pieniądze, a z przyczyn społecznych niemożliwa jest pełna komercjalizacja. 

Właściciel "Tytana" twierdził, że koszty obciążały jego przedsiębiorstwo, natomiast przychody skrzętnie zgarniał COS. Potem pojawiły się inne rozbieżności... Według Mariana Stramy umowa z COS nie sprawdziła się - brakowało bardziej szczegółowego określenia zakresu kompetencji i obowiązków, zarówno w sprawach konserwacji przestarzałych urządzeń, za które w/g umowy odpowiadał COS, jak i obsługi stoku. Dyrektor Robert Gryziecki organizował imprezy w imieniu COS, nie informując wspólnika, który w tym czasie planował co innego - rozpoczęła się wymiana pism (nieco obraźliwych ze strony dyrektora Gryzieckiego) i formalne "przepychanki". W związku z zaistniałą sytuacją Marian Strama zwrócił się z prośbą o zmianę umowy. ówczesny p/o dyrektora COS powołał grupę roboczą do opracowania szczegółowej umowy, która po trzytygodniowej pracy przygotowała jej zarysy. Zarząd COS w Warszawie przysłał do Zakopanego radcę prawnego. Ten skrytykował wszystkie punkty proponowanej umowy i zapowiedział, że umowa musi być inna... Jaka - na to pytanie pani radca zobowiązała się odpowiedzieć do 15 czerwca b.r. Odpowiedź nie nadeszła nigdy...

Nowy dyrektor COS Robert Kłak, rozmawiał z Marianem Stramą w pierwszych dniach swojego urzędowania. Zapewnił, że zależy mu na sporcie, młodzieży i interesie miasta i że trzeba sprawę rozwiązać. (Dokładnie o tym samym zapewniał mnie właściciel "Tytana"). Potem zaproponowano "Tytanowi" umowę w myśl której, stok miałby tego roku funkcjonować na takich samych zasadach, z tym że Strama płaciłby o prawie 100% więcej, zaś COS... wycofałby się z odpowiedzialności za stan techniczny urządzeń. Strama odmówił przyjęcia zarówno tej propozycji jak i kilku podobnych... Zaproponował spotkanie w sprawie Nosala dyrektorowi generalnemu COS, Jerzemu Dachowskiemu - ten jednak nie zareagował.

Nie da się ukryć faktu, że Marian Strama jest właścicielem kluczowych działek na Nosalu. Nie da się również ukryć tego, że COS sam jest sobie winien, że w takiej sytuacji się znalazł, jednak wychodzi zdaje się z nieco przestarzałego założenia, że skoro firma jest państwowa, to wszystko należy się jej a priori, a wybaczyć trzeba każdy błąd, czy niegospodarność. Marian Strama postąpił tak, jak postąpiłby każdy myślący biznesmen, natomiast COS dalej uważa się za właściciela stoku, któremu wszystko należy się za darmo... - Mógłbym się obrazić - mówi Strama - ale rozmawiamy o młodzieży. Chcę by Nosal funkcjonował i tak będzie. COS i tego typu budżetowe instytucje to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Gdybym ja był właścicielem Nosala, dwóch hoteli i skoczni, nie musiałbym wyciągać ręki po dotacje... Nosal może zapewnić dochód, pokrywający zarówno wydatki jaki sport, a także zarobić na siebie. Na tym stoku jest miejsce dla wielu. Zrobię wszystko, by utrzymać ten obiekt dla sportu na zdrowych zasadach opartych na obecnej ekonomii.

Tyle Marian Strama. Wypowiedź dyrektora COS w podmiotowej sprawie usiłowałem uzyskać dwukrotnie. Za pierwszym razem usłyszałem, że należy poczekać z publikacją, bo COS zwołuje konferencję prasową w tej sprawie. Po dwóch tygodniach oczekiwania zadzwoniłem znowu. Dowiedziałem się, że - nie pora o tym pisać i że sprawa znajdzie rozwiązanie w ciągu najbliższych dni, a dyrektor nie ma nic więcej do powiedzenia niż to, co było w telewizji... No cóż, nie oglądałem!

Witold Zadziorko

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Boligłowa 2020-06-02 14:52:29
NOSAL i GUBAŁÓWKA to taka wizytówka naszych włodarzy....
Nie wiem kiedy są następne wybory samorządowe Ale jestem pewien że przed nimi zobaczymy szeroko rozwinięte projekty przywrócenia tych stoków do życia i jak to już było na tym się skończy.
robot ny 2020-06-02 14:09:38
po co nam stoki?wazne ze w miejscu "hebe" obok Granitu powstaje kapsuła abc
zakopanego dawnego uz nie ma
teraz to energylandia powstała na zgliszczach kurortu
wladymir wladymirowicz putin wiedzialby co zrobic z naszymi biznesmenami
ciezko jest nie miec gustu a miec forse
no ale gorale pazerni?afera maseczkowa to kropka nad i
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-22 21:50 Nad Kieżmarskim Stawem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-10-22 21:30 Na Słowacji zakaz wychodzenia z domów 5 2020-10-22 21:00 Złota polska jesień w Pieninach (WIDEO) 1 2020-10-22 20:05 Asfaltu nie widać 2020-10-22 19:20 Strażacy odkażają miejskie przystanki 2 2020-10-22 18:40 Silne porywy wiatru nad Jeziorem Czorsztyńskim 1 2020-10-22 18:15 Potrącona pod szpitalem odniosła poważne obrażenia 1 2020-10-22 17:46 Kierowca miał prawie 3 promile. Zobaczcie, jak to się skończyło 6 2020-10-22 17:30 Nauka zdalna - autobusy szkolne zawieszone 2020-10-22 17:02 Pieśni papieskie i maryjne. Koncerty online (WIDEO) 2020-10-22 16:30 Za szybcy jak na posiadane prawo jazdy 1 2020-10-22 16:02 Niezbywalna Stara Szkoła 1 2020-10-22 14:54 To koniec nowotarskiej mleczarni 8 2020-10-22 14:06 Sesja w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO, NA ŻYWO) 1 2020-10-22 14:03 Twoje światła-nasze bezpieczeństwo 3 2020-10-22 13:32 Makabreska na bulwarach 4 2020-10-22 13:02 Starostwo stawia wysepki na Oswalda Balzera (WIDEO) 16 2020-10-22 11:57 Potrącenie pod szpitalem na Gładkiem 3 2020-10-22 11:03 Trwa sesja zakopiańskiej rady miasta (AKTUALIZACJA) 9 2020-10-22 10:55 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie tatrzańskim zmarły 4 osoby na Covid-19 3 2020-10-22 10:31 Kolejna rekordowa liczba zakażonych koronawirusem i zmarłych na Covid-19 w Polsce 2020-10-22 10:00 Z kazachskich stepów pod Tatry 1 2020-10-22 09:00 Górale, covid-19 i Argentyna 1 2020-10-22 08:01 Corno Owca Samłela (WIDEO) 2020-10-22 07:00 Cios w plecy 3 2020-10-21 22:10 Przełęcz Knurowska 2020-10-21 21:54 Cmentarz żydowski nocą 2020-10-21 21:12 Dawna szkoła katolicka dla centrum krwiodawstwa 1 2020-10-21 20:54 Jak dobrać zasłony do wnętrza? 2020-10-21 20:50 Czy znikną reklamy w Zakopanem? 6 2020-10-21 20:32 Izolatorium w covida 2 2020-10-21 20:11 Dotacje na wymianę pieców wyczerpane - będą kolejne 4 2020-10-21 19:46 Takiej mapy jeszcze nie było. Stworzyła ją Kaśka Paluch z Zakopanego 1 2020-10-21 19:19 Lampy trzeba wyłączyć, by zwierzęta mogły migrować 9 2020-10-21 19:00 Obrady bez sołtysów i mieszkańców 1 2020-10-21 18:38 Widmo Brockenu na szlaku z Ciemniaka 2020-10-21 18:16 Zakupy dla straży 2020-10-21 18:05 Bez pobłażliwości - kierowcy tracą prawo jazdy 1 2020-10-21 17:39 Edukacja Jutra. Wyróżnienie dla nauczycielki z Gliczarowa Górnego 2020-10-21 17:32 Sesja dla mieszkańców online 2020-10-21 16:46 Krzywoń nie zostanie zabudowany 1 2020-10-21 16:28 Tablety i laptopy do nauki zdalnej 4 2020-10-21 16:01 Tak wczoraj było w Pieninach (ZDJĘCIA) 5 2020-10-21 15:15 Taki piękny krajobraz, sielanka, tylko ten jeden szczegół! 4 2020-10-21 14:52 Poszukiwania Sławka zakończone 2020-10-21 14:48 Alarm bardzo fałszywy 2020-10-21 14:30 Pasażerowie alarmują - odwołane kursy Żółtej Linii 7 2020-10-21 13:45 Opinia Czytelnika: Dlaczego nie zamkną całych szkół? 13 2020-10-21 12:59 Wesela zakazane w całej Polsce. Jesteś za, czy przeciw? (SONDA) 8 2020-10-21 12:28 Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-22 22:41 1. Do Reali. Pewnie pracujesz w budżetowce albo jesteś bezrobotnym i nie masz pojęcia o czym piszesz 2020-10-22 22:39 2. Z komentarzy wynika że to nie pierwszy raz. I na co wy ludzie czekacie? Aż kogoś z rodziny wam zabije? 2020-10-22 22:37 3. I cóż te testy mają dać skoro nie są w 100% pewne? 2020-10-22 22:35 4. Nasz rząd myśli o sobie, kościele i o aborcji. 2020-10-22 22:25 5. Mnie denerwują trzęsące sie światła w ciężarówkach, że policjani tego nie widzą oraz jazda z włączonymi przeciwmgielnymi z tył jak nie ma mgły. 2020-10-22 22:23 6. Mogli by tak w naszym kraju testować..Polski rząd to chyba nie granie się do takiego kroku a szkoda 2020-10-22 22:19 7. Pieniny byłyby piękne gdyby nie były zabudowane przez ludzi. Architektura Szczawnicy, to swarc mydło i powidło. Żadnego wypracowanego stylu. Natomiast, jak słoneczko świeci to wszędzie jest pięknie. 2020-10-22 22:16 8. "Wybraliśta co chcieliśta" i za trzy lata "róbta co chceta", a potem narzekajta na miasto i na starostwo. Zacznijta myśleć. 2020-10-22 22:01 9. Rozbudowali szpital tylko zapomnieli o wybudowaniu odpowiedniego chodnika dla pieszych i przejść dla pieszych. Czy kierowca na jezdni ma obowiązek sprawdzać czy z tyłu nie idzie pieszy, jeśli nie dzieje się to w obrębie przejścia dla pieszych. Czy redakcja może sprawdzić to dokładnie w ramach dziennikarskiego śledztwa. Wszak macie takiego dobrego dziennikarza śledczego. Bo prokuratura może zapomnieć - jak zwykle. 2020-10-22 21:52 10. Mądre posunięcie, jestem za.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP