Reklama

2020-07-09 10:00:00

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Zbójnicy

Reklama

Byli odważni i sprawiedliwi. Lubili przygodę i ryzyko. Mieli wzięcie u młodych góralek, chociaż materiał na mężów był z nich żaden. Lubili zbytek i stroje. Oni wprowadzili modę na parzenice, jako pierwsi przystrajali się w sprzączki i ozdobne pasy. Niepokorna była ich religijność, z Bogiem chcieli rozmawiać jak "chłop z chłopem", za to ich ofiarność wobec Kościoła była często ogromna. Dziś pozostały po nich ukryte skarby, kościoły i kapliczki oraz legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zbójnicy

- Tam w grocie, pod wielkimi kamieniami, ukryte są zbójnickie skarby - twierdzi Anna Prelich wskazując na górę Żar znajdującą się w pobliżu Frydmana. Pilnują ich diabły, które raz w roku - w Wigilię Bożego Narodzenia otwierają skrzynię. Kobieta opowiada, jak to kilkanaście lat temu kilku odważnych chłopaków wybrało się tam w poszukiwaniu drogocennych przedmiotów. Gdy już mieli się dokopywać do skrzyni, przyszła straszna burza, zaczęło bić piorunami i "poszukiwacze skarbów" wrócili do wsi w wielkich pośpiechu. Pozostał tylko wstyd i częste docinki ze strony innych, którzy wiedzieli o niezwykłej wyprawie. W zbójnickie skarby bogate mają być też tereny wokół Bukowiny Tatrzańskiej, Białki i Jurgowa. Miejscowości te według legend założyli zbójnicy. - Z tego, co starzy ludzie opowiadali, to na pewno żyło w Bukowinie dwóch zbójników: "Labizora", Stokfisz i Macicek "Jadzorz" - po tym piersym zyjom jesce potomkowie. Jednego zastrzelili nad Skałką koło Łysej Polany. Drugiego zamknęli na Orawskim Zamku. Na sznurze puscali mu jedzenie. Słyseli, jak się przez trzy wiecory darł. W końcu jak przestoł krzyceć, pośli do niego, a tam zostały ino kości w butach. Scury go zjadły - opowiada Adam Kuchta.

Niebieska Dolina

Ulubionym miejscem zbójników była pobliska Niebieska Dolina. - Napadali na węgierskich kupców, na żydowskie karcmy, casem ślachcica jakiego łobłupili - dodaje. - Dziadek mi łopowiadoł, ze jeden znajomy jego, jesce za Austro-Węgier pasł tam krowy. Zapolił łogień za blisko jedli i drzewo się chyciło. Jak się jedla przepaliła i kopyrtła, uwidziol schowane w dziupli trzonki z łyżek roztopione, różne srebra i złota. Ochłodził je wodom, co jom przynosił w kapelusu i zabrał ze sobom. Uciekł potem przez Jugosławię do Ameryki i kupił se tam za to pole - opowiada góral z Bukowiny. Niebieską Dolinę odwiedzał też zbójnik Nowobilski z Białki oraz bukowian Makowski przydomek "Skopiec", który zbójował z dwoma dorosłymi synami. - Ich matka przy pruckach zoliła się babom, ze chłopy przychodzom w nocy potargani i dobici - mówi Kuchta. Być może Niebieska Dolina kryje jeszcze dziś kosztowności "złupione" przez tatrzańskich zbójników. - Jak zek był małym chłopcem, som zek chodził sukać tam skarbów- mówi syn Adama, Zygmunt Kuchta, dziś dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Na pasku od portek

- Mój dziadek mówił, ze w Niebieskiej Dolinie była cembrowano studnia. Jednego chłopa spuścili tam na dół na posku od portek. Mówił, ze na dole był korytarz w bok - przypomina sobie inną historię związaną z tym szczególnym miejscem Adam Kuchta. Także według Stanisława Chowańca "Surówki" "Niebieska Dolina" może kryć skarby: - Jak zbójnicy chodzili na Węgry panom brać, potem dzielili się łupem między sobą. Jak który umar, to nie wolno było rusać jego cynści, ino jom zakopywali. I stąd te skarby - tłumaczy. - Diabły ich pilnujom i roz w roku przesusajom. Ludzie, którzy by widzieli co, to potem się niedługo trzymajom, ziemia ich wnet pokryje - ostrzega bukowiański gawędziarz. - Jednemu chłopu z Bukowiny śniło się, ze pójdzie do miasta, znondzie podkowę, jak bedzie wracoł, znońdzie drugom. Z tych podków mo zrobić motykę i być gotowy. Jak pójdzie ostatni cłek na pasterkę, usłysy gwizdnięcie na palcach i wtedy mo iść za tym głosem. Dojdzie do jabłoni, od strony wschodniej, pięć kroków od pnioka som skarby. Tak mu się śniło. Tak jak się śniło, syćko się sprawdziło. Jak jednak gwizdło, strach go obleciał i nie poseł dalej - opowiada Stanisław "Surówka".

Monety w kępie

Niebieska Dolina to nie jedyne miejsce w okolicy, gdzie zbójnicy mogli kryć drogocenne przedmioty. - Jakie 20 roków temu, mój znajomy z Wierchu Kurucowego znaloz w kępie koło Glicarowa gliniany gorcek ze srebrnymi piniądzami z casów Habsburga Maksymiliana - przypomina sobie Adam Kuchta. - Dzieciska się potem bawiły tymi monetami i dużo pogubiły, trochę rozkradli różni kolekcjonerzy ze świata, reśte chłop przyozdobił koniom sprzęty - twierdzi Kuchta.
 Według legendy pobliską wieś Jurgów założył zbójnik Jurko. - Skarby po nim mają być schowane gdzieś tu w grapie - twierdzi Lucyna Maciczak. Z "herśtami" wiąże się też legenda dotycząca powstania Łapsz Wyżnych na Spiszu. - Jak Janosikowie zbójniki oderwały się, jeden ożenił się do Kacwina, drugi ze swojom bandom stoł na Grandeusie. Ten zbójnik z Grandeusa zawołoł raz do tego z Kacwina, coby mu podoł ognia do fajki. Zbójnik podawoł mu ogień na ciupadze i wtedy głowień spadła na lasy, co były między górami. Lasy się wypaliły, a na tej polanie powstały Łapsze Wyżne - twierdzi żona sołtysa.

Skrzynia po Janosiku

Najbardziej popularnym zbójnikiem, o którym pamięć przetrwała do dzisiaj był Janosik. Prawdziwy Juraj Janosik był harnasiem z Terchowej i zbójował niecałe dwa lata. Jako strażnik w cesarskim wojsku poznał Tomasza Uhorczyka, z którym potem uciekł w góry. Napadał na kupców i handlarzy, przytrafił mu się też napad na plebanię. W marcu 1713 roku został schwytany i skazany na śmierć przez powieszenie na haku. Miał wtedy 25 lat. Po jego śmierci zaczęły o nim krążyć legendy, mówiące często o jego nadludzkiej mocy, przypisywano mu czyny innych zbójników i idealizowano jego postać. Według ludowych postaci miął on magiczną koszulę, która zapewniają mu nietykalność, pas dający siłę oraz ciupagę, którą na jego rozkaz rąbała wroga. Zginął zdradzony przez dziewczynę. Górale zrobili z niego swojego bohatera. Według różnych podań skarby po nim ukryte są w Dolinie Kościeliskiej, okolicach Mnicha czy pod Gerlachem. Mieszkańcy Kacwina mówią też o legendzie, według której jedna z trzech Janosikowych skrzyń ma być schowana w okolicach ich wsi. - Po Janosiku zostały trzy skrzynie. Jedną znaleźli w Niedzicy, drugą w słowackich Tatrach, a trzecio jest gdzieś w okolicach Kacwina, ino nikt nie wie dokładnie gdzie - twierdzi starszy mężczyzna.

Pod Babią Górą - naczynia

W okolicach Babiej Góry miał dowodzić bandą zbójników Józef Baczyński zwany też Skawickim, który wszedł na drogę hajduka przez przypadek. Będąc ze szwagrem na jarmarku w Wadowicach, spotkał 3 mężczyzn. Namówili go na wspólny napad, którego ofiarą padł bogaty krawiec. Już jako herszt znany był na Orawie. Skarby po nim pozostały według legend w różnych niedostępnych kryjówkach, między innymi w rejonie Ochotnicy, gdzie mieszkała jego żona z dziećmi, a także w Jazowsku. W rejonie Babiej Góry miał natomiast zakopać nie odnalezione do dziś kościelne naczynia. Wśród Orawiaków zasłynął jako budowniczy kapliczek. Ze zbójnickiej działalności znany był też Jędrzej Jarząbek syn sołtysa z Bańskiej, czy Klimowski z Orawy.

Mateja - elegant

Zbójnickie chałupy znajdowały się na zachodnim stoku Gubałowskiego Wierchu. Mieszkał tam jeden z ostatnich zbójników - Wojtek Mateja zwany też "Biegocem", bo bardzo szybko biegał. Był też tak silny, że potrafił wyłamać żelazne kraty. Według Adama Pacha ("W siąpawicach dziejowych") Mateja był też elegantem. Jako pierwszy kazał sobie uszyć sukienne portki z wyszywanymi parzenicami. Z czasem tak ozdobionych portek pozazdrościli mu inni górale. Jemu też przypisuje się przyniesienie ze Słowacji pierwszych serdaków. Ożenił się z najpiękniejszą dziewczyną w Zakopanem - Katarzyną z Walczaków. "Biegoc" był początkowo "honornym" zbójnikiem, potem jednak "zdziczał" - dopuszczał się napadów na księży, miał ponoć nawet na sumieniu pieniądze przeznaczone na budowę kościoła w Chochołowie. Wojtek Mateja zmarł w więzieniu na Wiśniczu w 1866 roku.

Zbójecka mentalność

Górale zaczęli schodzić na "zbójecki chodnik" nie godząc się na ucisk pańszczyźniany i niewolniczy tryb życia. Już w 1630 roku, gdy nowotarski starosta próbował zmusić górali do buntu, chłopi wraz ze zbójnikami napadli na folwark w Ratułowie - grabiąc go i niszcząc. Zbójnictwo w Tatrach stało się masowe, gdy w XVII i XVIII wieku zaczęto spośród chłopów rekrutować żołnierzy do cesarskiego wojska. Zbójnicy wiedli koczowniczy tryb życia. Zbierali się w grupy, którym przewodził harnaś. Napadali na wędrownych handlarzy, podróżników, na dwory, rzadziej na plebanie. Czasem dawali się we znaki bogatszym chłopom. Rabowali karczmy, a bywało, że urządzali sobie przy okazji zabawę z tańcami, pijąc oczywiście na koszt karczmarza.

Według legend, zbójnicy mieli u górali duży szacunek. Pomagali im materialnie, stawali w ich obronie. Choć dziwna była ich religijność, słynęli, też z dużej hojności wobec Kościoła. Budowali kościoły i kapliczki dziękując w ten sposób za uratowane życie, udaną wyprawę czy odkupienie swoich licznych grzechów. Bywało, że to, co kradli węgierskiemu Panu Bogu, ofiarowali potem "Ponjezusickowi". Do Maiki Bożej modlili się rzadko, bo jak tłumaczył Sabała "chłop z chłopem prędzej się dogodo". Bywało, że gdy ich Pan Bóg nie wysłuchał należycie, burzyli to, co wcześniej zbudowali, albo zabierali z powrotem ofiarowane przez siebie wota. - Z tom ich hojnościom wobec innych to chyba bywało różnie. Moze dali co komu ze swojej rodziny, ale zeby obcym ludziom, to na pewno nie. Wielu z nich to byli zwykli bandyci, co napadali i zabijali dlo własnego zysku - twierdzi Adam Kuchta. Dziś prawdziwych zbójników już nie ma, no może poza tymi, którzy pracują jako kelnerzy w "Chacie. Zbójnickiej" przy ul. Jagiellońskiej w Zakopanem. Nie są groźni. Co najwyżej obcinają ceprom krawaty.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509578689
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam cieliczkę rasy Jersey. 880145487
  Tel.: 880145487
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www.FABRYKASTRUKTURY.pl
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza z doświadczeniem..kontakt@schroniskosmakow.pl 509825332
  Tel.: 509825332
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl,www.baubersonal.pl 513106189, 668835085
  Tel.: 513106189, 668835085
  E-mail: info@baupersonal.pl,
  WWW: www.baubersonal.pl
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-11 13:45 Covid w zakładzie Wojasa 2020-08-11 13:30 Ek(O)chotnica 2020-08-11 12:30 Mężczyzna, który w sobotę zginął pod Ostrym Szczytem to Polak 2020-08-11 12:00 17 nowych zakażeń w powiecie nowotarskim 1 2020-08-11 11:30 Dziś nad Tatrami i Zakopanem sporo chmur 2020-08-11 10:50 Czekając na kolejkę (WIDEO) 2020-08-11 10:00 Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz 2020-08-11 09:32 Na ekranie dobre komedie. Mamy bilety dla czytelników 2020-08-11 09:01 Neurologia zamknięta - zakażony ordynator 2020-08-11 08:55 Ryzykowne parkowanie 2 2020-08-11 08:09 Nocne rozruchy na Białorusi (wideo) 4 2020-08-11 00:27 Pożar w Długopolu (Zdjęcia) 2020-08-10 21:37 Wieża z pieczątką 2020-08-10 21:00 Skansen różnorodności 2020-08-10 20:30 We wtorek msza w 26. rocznicę tragicznej śmierci ratowników i pilotów 2020-08-10 20:05 Ogródki jak marzenie 2020-08-10 19:30 Pielgrzymka rowerowa dotarła na Hel 2020-08-10 18:45 Pięć mandatów dla romskiej orkiestry 20 2020-08-10 18:15 Białorusini już się nie zatrzymają na czerwonym świetle 4 2020-08-10 17:44 Żmija w kuchni, no prawie żmija… 2020-08-10 17:00 Ewakuacja turystki ze Żlebu Kulczyńskiego (WIDEO) 2020-08-10 16:44 Zakopiański Festiwal Literacki 2020-08-10 16:16 Mecenat Małopolski rozstrzygnięty 2020-08-10 15:30 Opryski wstrzymane - pszczoły uratowane 2 2020-08-10 14:45 Strażacy z Gliczarowa Górnego budują dom Świderkom 1 2020-08-10 14:00 Sabałowe Bajania w czasie pandemii 2020-08-10 13:19 Kolejna kradzież volkswagena. Tym razem w Bukowinie 1 2020-08-10 12:53 Spotkania górskie. Gościem Apoloniusz Rajwa 2020-08-10 12:28 Poszukiwana czasza spadochronu 2020-08-10 11:38 Duży korek z Tylmanowej do Krościenka 7 2020-08-10 11:13 Rekord zakażeń w Małopolsce. Na Podhalu 7 przypadków 6 2020-08-10 10:29 Groźny wypadek w Orawce 2020-08-10 10:19 Nocne dachowanie w Skrzypnem 2 2020-08-10 10:00 Na razie mamy piękną pogodę, ale uważajcie na burze 2020-08-10 09:00 Przystanki zasypane śmieciami 4 2020-08-10 08:00 Kierowcy na rondzie Prymasa Tysiąclecia 2020-08-09 21:26 Śmigłowiec TOPR na Przysłopie Miętusim (WIDEO, ZDJĘCIA) 2020-08-09 21:00 Gdzie diabeł nie może, tam babe pośle (WIDEO) 2020-08-09 20:33 Wirtualny festiwal 1 2020-08-09 19:27 Potrącenie rowerzysty w centrum Zakopanego 4 2020-08-09 18:55 Potrącenie rowerzysty w Poroninie 4 2020-08-09 18:00 Bernardyni z sanktuarium 4 2020-08-09 17:27 Toprowski Sokół znów w akcji 2020-08-09 17:08 Nad Morzem nie ma tłumów 2020-08-09 17:00 Krościenko chce być miastem 2 2020-08-09 16:57 Sokół poleciał na Kopę 1 2020-08-09 16:00 Górale góralowi w potrzebie 2020-08-09 15:02 Pośród chałup Tour de Pologne 2020-08-09 15:00 Rocznicowe wejście na Rysy 2 2020-08-09 14:52 Kolarze już na trasie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-11 13:32 1. Rozumiem że w takiej sytuacji rozróby mają zmienić wyniki wyborów i jeśli większość jest nie zadowolona z wyników to jest to usprawiedliwienie legalności takich rozrób. Pytanie tylko jak policzyć tych niezadowolonych. Jak sprawdzić czy to rzeczywiście większość? Kto ich policzy? Może protestuje i robi rozróby mniejszość i jeszcze opłacona przez obce państwa? No bo jak to zweryfikować? A czy w Polsce 49% osób które głosowały na Trzaskowskiego też powinna robić protesty? Czy może jednak ktoś powie że nie powinni protestować bo to mniejszość, w końcu na Dudę głosowało 51%, no ale gdyby stwierdzić że wybory zostały sfałszowane to skąd wiadomo ile osób głosowało na Trzaskowskiego? Może było to 55%? Nie ma pewności, zwłaszcza że wiele osób miało problemy z oddaniem głosu z za granicy. Gdyby na Łukaszenkę zagłosowało 51% wyborców to wtedy nie byłoby protestów tak jak w Polsce? 2020-08-11 13:25 2. Polska katolicka niczym się nie różni od białoruskiego kołchozu. 2020-08-11 12:28 3. jak chcą mieć taki bajzel jak na ulicach zachodnich miast albo jak ostatnio w Warszawie to niech protestują Unia chętnie podeśle im przebierańców 2020-08-11 12:14 4. Szanowny "Gghj" Państwo jest oparte na umowie społecznej, której elementem jest zaufanie do władzy. Jednym z elementów stabilizujących tą umowę są wybory powszechne. Jeśli duża część społeczeństwa zrzeszonego w państwo odmawia legalizacji władzy wybranej w wyborach powszechnych, bo że uznało wybory za sfałszowane, to takie jest prawo obywateli. Zatem: jeśli obywatele Białorusi stracili zaufanie do Łukaszenki i zarzucają mu przestępstwo przeciw umowie społecznej czyli fałszerstwo wyborcze w imieniu utrzymania władzy TO TAK JEST! A cała reszta to obłuda albo sofistyka. 2020-08-11 12:12 5. Uff ...Ludzie ludziska u nas niema przecie tego zjawiska. 2020-08-11 12:03 6. Graj mój Cyganie! Uwielbiam Waszą kulturę i dorobek muzyczny. Jeszcze Zenka brakuje! Z chęcią bym sylwestra ponownie przeżył z Halyną. 2020-08-11 11:37 7. Chyba się tym zbytnio nie przejęli.. Godzina 11:36 dnia 11 sierpnia 2020 r. i właśnie sobie słucham "ALEALEALEALEKSANDRAAAAAAAA" Nie chcę być niemiła, ale oni naprawdę krzyczą i nie da się tego słuchać 5 godzin dziennie, noniedasie! :O 2020-08-11 11:21 8. Dziwie sie , ze jeszcze nie ma komentarzy . Ja jestem pelna podziwu dla tych mezczyzn, dzieki dobrzy ludzie i mysle, ze dobro wraca. Jest jednak wielki ogrom pracy aby postawic ten dom i przynajmniej pokryc dachem przed nadejsciem zlej pogody. Wydaje mi sie ze mogloby sie wlaczyc wiecej ludzi a gdzie mlodziez, mozna zawsze podawac pustaki, mieszac zaprawe itp.bo dzien szybko leci. Panie Jurecki dzieki za naglosnienie, prosze dawac co tydzien sprawozdanie z postepow i potrzeb . Z calego serca zycze dobrego domu aby ta rodzina zyla godnie bo przed nimi nie latwa droga. Ja dokladam swoja mala cegielke 2020-08-11 11:13 9. a jaka jest prawda bananowy joe? 2020-08-11 10:52 10. Mieszkańcom proponuję zimą wzywać do odśnieżania tego "chodnika" miasto czy RZGW :):):):):)
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP