Reklama

2020-09-17 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Przekręcony „Hutnik”

- Ponad trzy miliony zł stracił skarb państwa na skandalicznej sprzedaży sanatorium „Hutnik” w Szczawnicy. Za wszystkim stoi prawdopodobnie „biznesmen” z Zagłębia, a być może także słynny minister z SLD, Ireneusz Sekuła, który zmarł niedawno w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Sosnowieckiego biznesmena Krzysztofa Porowskiego zna nie tylko tamtejsza prokuratura, ale też niektórzy zakopiańscy przedsiębiorcy, a nawet politycy. - Te słowa pisaliśmy wiele lat temu. Dziś, gdy słynny Hutnik zamienia się w luksusowy hotel Pieniny Grand, przypomnijmy jego ponurą historię z lat 90. Oto tekst sprzed 20 lat. Tak wtedy państwowy majątek wyprowadzany był w prywatne ręce.

Przekręcony „Hutnik”

Ponad trzy miliony zł stracił skarb państwa na skandalicznej sprzedaży sanatorium „Hutnik” w Szczawnicy. Za wszystkim stoi prawdopodobnie „biznesmen” z Zagłębia, a być może także słynny minister z SLD, Ireneusz Sekuła, który zmarł niedawno w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Sosnowieckiego biznesmena Krzysztofa Porowskiego zna nie tylko tamtejsza prokuratura, ale też niektórzy zakopiańscy przedsiębiorcy, a nawet politycy.
           
Największy i najnowocześniejszy budynek sanatoryjny w Szczawnicy - piętnaście kondygnacji, podpiwniczony, o konstrukcji szkieletowej z elementów stalowych w układzie modularnym, o powierzchni użytkowej ponad siedem tysięcy metrów kwadratowych i kubaturze ponad trzydzieści siedem tysięcy metrów kwadratowych. Ponad sto pokoi dwuosobowych, apartamenty, kawiarnia, sale konferencyjne, bilardowe, potężna stołówka ze świetnie wyposażoną kuchnią, położony na dwóch hektarach pięknego, widokowego parku, sprzedany został za 700 tys. zł (cena średniej wielkości domku jednorodzinnego). Sanatorium uzdrowiskowe „Hutnik” zostało wybudowane przez Hutnicze Przedsiębiorstwo Remontowe pod koniec lat pięćdziesiątych. Trudno wyobrazić sobie widok piękniejszy od rozpościerającego się z pokojów tego budynku. Jak na dłoni Pieniny, przełom Dunajca.

HPR się dzieli

Wolny rynek nie ułatwił życia i tak kulejącemu już wówczas Hutniczemu Przedsiębiorstwu Remontowemu. Dostosowanie się do nowych zasad działania na rynku nie było łatwe. HPR - kolos z kilkoma oddziałami w kraju, zarządzany centralnie z Katowic - wymagał reorganizacji. W 1992 roku podzielono majątek firmy pomiędzy wszystkie oddziały. Powstawały mniejsze spółki w Krakowie, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej i Warszawie. Wciąż jednak bez odpowiedzi pozostawało pytanie, co zrobić z majątkiem firmy, zwłaszcza tym, który jeszcze wtedy wydawał się być kulą u nogi HPR, m.in. sanatorium w Szczawnicy „Hutnik”. Niejasna była też kwestia własności tego obiektu. HPR w Katowicach, nieprzerwanie zarządzany przez dyr. Adama Szotowskiego, któremu po rozpadzie firmy pozostał potężny biurowiec w centrum Katowic, twierdził, że jest właścicielem „Hutnika” i to właśnie on ma pełne prawa do obiektu w Szczawnicy. Innego zdania byli dyrektorzy firm i spółek powstałych po reorganizacji kolosa. Spór miał się rozstrzygnąć dopiero po paru latach.

Jako że teren pod obiektem należał do skarbu państwa, w 1995 roku kierownik Urzędu Rejonowego w Nowym Targu - Czesław Kocańda oddał go w wieczyste użytkowanie katowickiemu HPR-owi. Dokument oddania gruntu na 99 lat był równocześnie umową sprzedaży położonego na nim sanatorium. W dokumencie nie było mowy o żadnych obciążeniach finansowych obiektu. Skarb państwa uznał HPR w Katowicach za tego, który poniósł koszty budowy. - Nie udało nam się dojść, dlaczego w Księgach Wieczystych dokonano wówczas tak wadliwego wpisu - zdaniem HPR, w Krakowie złamano wówczas prawo, bo nikt nie sprawdził, że HPR Katowice to nie do końca ta sama firma, która budowała sanatorium. Nie było żadnych podstaw, by już po zmianach własnościowych uznać to przedsiębiorstwo za jedyne, które może rościć sobie prawa do nieruchomości w Szczawnicy. Dalsza historia „Hutnika” jest konsekwencją tego zaniedbania.

Trzeba sprzedać

Zdaniem związkowców z „Solidarności”, w HPR Kraków od początku niejasna była przyszłość „Hutnika”. - Cięgle pisaliśmy apele o zachowanie obiektu na potrzeby ludzi związanych z byłymi oddziałami Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego. Iskierkę nadziei mieliśmy w sierpniu 1996 roku. Zapewniano nas wówczas, że Kraków ma w „Hutniku” w Szczawnicy 79 procent udziałów majątkowych. Nie dziwił więc nikogo fakt, te krakowski HPR zainwestował w jego remont prawie sto tysięcy złotych. Zaskoczyła jednak wszystkich oferta sprzedaży budynku, która pojawiła się w prasie zaledwie miesiąc po rozpoczęciu remontu. Po co go modernizowano, skoro jasne było, że idzie pod młotek - tego do dziś nikt nie wie - mówią związkowcy. Według nich niewykluczone, że ich dyrektor grał jeszcze wtedy po jednej stronie z dyrektorem z Katowic. Ten układ zmienił się dopiero wówczas, gdy dyrektor HPR Katowice postanowił wszystkich wystawić do wiatru. - Inwestowaliśmy, bo próbowaliśmy w ten sposób nie dopuścić do sprzedaży sanatorium. Czuliśmy, że Szotowski ma takie zamiary - broni się dyrekcja krakowskiego HPR-u. Ogłoszenia ofertowe o sprzedaży „Hutnika” HPR Katowice umieścił w prasie ogólnopolskiej w 1996 roku. Cenę wywoławczą ustalono wówczas na dwa miliony sześćset tysięcy złotych. Poważnych oferentów jednak nie było. Kupiec pojawił się dopiero dwa lata później.

Supertransakcja

1 lipca 1998 roku dyrektor HPR Katowice Adam Szotowski sprzedał trzynasto-piętrowe sanatorium uzdrowiskowe „Hutnik” w Szczawnicy za cenę 700 tysięcy złotych (7 miliardów starych zł). Transakcja, w wyniku której sprzedano potężny majątek za cenę domku jednorodzinnego, odbyła się bez przetargu. Kupcem okazała się spółka pod nazwą „Jaga”. O niej jednak później. Miesiąc wcześniej Szotowski odrzucił inne propozycje informując, że nie szuka nabywców. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że transakcji dokonano dwa miesiące po tym, jak HPR Katowice wyłożył ponad dwieście tysięcy złotych na kolejną modernizację budynku. Zarzuty dotyczące bezprzetargowej sprzedaży Szotowski odparł twierdząc, że takie się odbyły, tyle że dwa lata wcześniej.

W dokumentach, będących w dyspozycji krakowskiego HPR-u, znajduje się ekspertyza biegłego sądowego, który określił wartość rynkową nieruchomości na kwotę ponad cztery i pół miliona złotych. A zatem skarb państwa stracił na transakcji dyrektora HPR w Katowicach ponad trzy miliony złotych. - Szotowski wziął - tak najczęściej komentowano wówczas całą sprawę. Burzy jednak nie było i szybko zapadła na ten temat cisza. - To pieniądze mafii, bądźcie ostrożni - przekazywano sobie z ust do ust coraz to nowe rewelacje na temat transakcji. - Byliśmy już wszędzie. Pisaliśmy, interpelowaliśmy. Na nic to jednak się nie zdało. Jest wokół sprawy zmowa milczenia - twierdzą związkowcy z krakowskiego HPR. - Wiem, że transakcji nie da się już odwołać. Ale będziemy żądać zadośćuczynienia za nasz majątek - w podobnym tonie mówi dziś na temat „Hutnika” dyrektor HPR w Krakowie, Józef Janus. On także jest zdania, że Szotowski nie ma czystych rąk.

Po kilku tygodniach okazało się, że dla uspokojenia roszczeń do sprzedanego „Hutnika” pozostałych firm Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, Katowice podpisały dodatkową umowę ze spółką „Jaga”. Miało z niej wynikać, że nowy właściciel sanatorium przyjmuje do wiadomości, iż budynek obciążony jest prawami osób trzecich w formie udziałów finansowych, w nakładach na sanatorium „Hutnik”. Zapis ten, który miał rzekomo chronić interesy pozostałych, jest pusty i nic niewart - uważają jednak prawnicy. - Nie będę z panem rozmawiała - mówi Ewa Makulska, wówczas prokurent spółki „Jaga”, która podpisywała umowę kupna „Hutnika” oraz tę, która rzekomo miała dawać prawa innym współwłaścicielom. - Nic nie wiem, spółka jest w upadłości. Proszę pana, firma splajtowała i nie ma o czym mówić. To nieprawda, że następne spółki mają tych samych właścicieli. Do widzenia - usłyszeliśmy przez telefon.

Własnościowa łamigłówka

Kolejnych właścicieli „Hutnika” wiąże ze sobą osoba Krzysztofa Porowskiego. Do dzisiaj zresztą właśnie do niego odsyłani są interesanci „Hutnika”. Zakopiańczykom znany jest z początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zakładał słynny „Snake Bar” na Krupówkach. Mieszkańcy Sosnowca mogą kojarzyć go z handlem samochodami hyundai. Kiedyś powiązany interesami ze słynnym ministrem SLD Ireneuszem Sekułą (prezes Głównego Urzędu Ceł, popełnił niedawno samobójstwo), w 1990 roku założył spółkę NEEL-TEX oraz z obywatelem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zameldowanym na stałe w hotelu „Holiday Inn” w Warszawie. W 1992 roku sprzedał wszystkie udziały w spółce prezesowi Pewexu - Kazimierzowi Wejmanowi oraz Annie Radwan. Oni z kolei pozbyli się ich na rzecz Katarzyny Herej. Dwa lata później Porowski obejmuje podwyższony kapitał w spółce o nazwie ARG sp. z o.o. (Dzisiaj spółka ta występuje jako właściciel „Hutnika”). Prezesem i jego wspólnikiem był wówczas Andrzej Roj Gąsienica. Obaj mieszkali na Ostrogórskiej w Sosnowcu. Cały kapitał ich spółki objęty został aportem w postaci jakiejś nieruchomości w Sławkowie. Po dwóch miesiącach wszystkie udziały w tej spółce Porowski sprzedał za 400 tys. zł Pewexowi. W 1996 roku oficjalnie wchodzi do spółki „Jaga”, którą założyła rok wcześniej Grażyna Jagusiak, mieszkająca zresztą pod tym samym co Porowski adresem. Podwyższony kapitał w tej spółce obejmuje aportem w postaci jakiejś kolejnej nieruchomości na kwotę 340 tys. zł. W 1998 roku „Jaga” kupuje „Hutnika”. Później Porowski pozbywa się udziałów w spółce „Jaga”, a jedynym właścicielem tej spółki zostaje niejaki Tomasz Kawa, także mieszkaniec Sosnowca. Po kolejnych zmianach wewnątrz spółki, w 1999 roku jej prezesem zostaje inny mieszkaniec Sosnowca, Zbigniew Sieprawski (prawdopodobnie likwidator spółki Pewex Lux Company, który sprzedał jej udziały w spółce ARG na rzecz NEEL-TEX, doprowadzając w ten sposób spółkę „Jaga” do likwidacji). „Jaga”- sp. z o.o. jest w stanie likwidacji, a jej likwidatorem jest wspomniana wcześniej Ewa Makulska. Aby zakończyć żeglugę po spółkach pośrednio lub bezpośrednio związanych z osobą Krzysztofa Porowskiego, ponownie docieramy do spółki ARG, której nazwa pochodzi od nazwiska założyciela Andrzeja Roja Gąsienicy (on sam oficjalnie zrezygnował z firmy ze względu na stan zdrowia). 17 stycznia 2000 roku w Szczawnicy powołano jej oddział z siedzibą przy ul. Połoniny 13 (adres „Hutnika”). Dyrektorem Oddziału ARG sp. z o.o. jest Antoni Adamczyk, a nadzór nad nim sprawuje spółka NEEL-TEX, jako że - jak wynika z tej łamigłówki - ona jest właścicielem wszystkich udziałów w ARG.

Aby potwierdzić te informacje, próbowaliśmy skontaktować się z samym zainteresowanym. - W tej sprawie pan prezes zadzwoni do pana - mówi sekretarka Porowskiego. Mimo kilkakrotnych ponagleń, telefon nie zadzwonił. Główną rolę w tej niezwykłej sprzedaży „Hutnika” odegrał jednak dyrektor HPR w Katowicach, Adam Szotowski. - Pan prezes wyjechał i wróci dopiero w połowie października. Nie ma z nim żadnego kontaktu, bo jest za granicą - usłyszeliśmy od jego sekretarki. Kilka miesięcy po sprzedaży sanatorium prokuratura wszczęła dochodzenia, aby sprawdzić legalność procedury. Sprawa została jednak szybko umorzona. Prokurator nie przyjął do wiadomości, że budynek sprzedany został za skandalicznie niską cenę 700 tys. zł. Jego zdaniem są jeszcze obciążenia na rzecz osób trzecich, wynoszące półtora miliona złotych. W podobnym tonie wypowiedział się także wojewoda katowicki Marek Kempski. Uważa, że spółka „Jaga” przejęła te obciążenia. A że „Jagi” już nie ma - to trudno.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 40/2000  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Chochoł z Wesela 2020-09-17 11:47:24
A ile stracił skarb państwa na przepaństwowieniu TPSA? Który operator telekomunikacyjny "cienko przędzie". Tak się marnowało dorobek pokoleń by nie były konkurencyjne dla zachodnich fabryk. Nie ważne, czy to byli rządzący z lewej czy prawej strony.
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. JEŻELI: - Jesteś miłośnikiem gór i natury; - Bliska jest Ci turystka górska; - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: OPERATOR MASZYN ŚNIEŻNYCH (RATRAK) na sezon zimowy 2020/2021. MIEJSCE PRACY: Kasprowy Wierch. OSOBA ZATRUDNIONA BĘDZIE ODPOWIEDZIALNA ZA: - Przygotowanie i utrzymanie tras narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu, w szczególności: obsługa maszyn śnieżnych (ratrak), profesjonalne przygotowanie tras narciarskich oraz bieżące i stałe utrzymanie tras narciarskich, współpracę z innymi operatorami maszyn śnieżnych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Doświadczenia w pracy w ratrakowaniu i utrzymaniu tras narciarskich, - Dobrej kondycji fizycznej, - Umiejętności pracy w zespole, - Umiejętności pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, - Umiejętność jazdy na nartach będzie dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na czas określony - sezon zimowy, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie, pakiet socjalny i karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESYŁANIE APLIKACJI ZAWIERAJĄCEJ CV NA ADRES E-MAIL: rekrutacja@pkl.pl do dnia 20.11.2020 r. z dopiskiem "KW operator". Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polskie Koleje Linowe S.A. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy."
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. JEŻELI: - Jesteś miłośnikiem gór i natury; - Bliska jest Ci turystka górska; - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO na sezon zimowy 2020/2021. MIEJSCE PRACY: Zakopane: PKL Kasprowy Wierch i PKL Gubałówka. ZATRUDNIONE OSOBY BĘDĄ ODPOWIEDZIALNE ZA: - Obsługę klientów ośrodka turystycznego PKL, w tym obsługę kas, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu kolei, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i krzesełkowych, urządzeń technicznych oraz atrakcji zimowych w ośrodkach, - Wykonywanie bieżących prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia min. średniego lub zawodowego, - Dobrej kondycji fizycznej, - Umiejętności pracy w zespole, - Pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, - Mile widziane uprawnienia techniczne SEP i TDT, - Umiejętność jazdy na nartach oraz pasja do gór będzie dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na czas określony - sezon zimowy 2020/2021, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ W PKL PROSIMY O PRZESYŁANIE APLIKACJI ZAWIERAJĄCEJ CV NA ADRES E-MAIL: rekrutacja@pkl.pl w terminie do dnia 20.11.2020 r. z dopiskiem "PKL KASPROWY" lub "PKL GUBAŁÓWKA". Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polskie Koleje Linowe S.A. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy."
 • USŁUGI | inne
  TRANSPORT - PRZEPROWADZKI. CZYSZCZENIE PIWNIC. 735 487 451.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTKA do hotelu w Zębie. Bardzo dobre warunki. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  E-mail: praca@redyk.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia w Nowym Targu POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA. 889 694 718.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam CIELAKA 2-miesięcznego. 512 115 333.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy wolnostojące Nowy Targu 660 797 241, marekg@b12.pl
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.). CV prosimy przesyłać: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. Białka Tatrzańska,ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-30 14:00 Bohaterka Numbani. Konkurs dla czytelników 2020-10-30 13:31 Krzysztof Pitoń za Narcyza Sadłonia 2020-10-30 12:44 Cały szpital dla chorych na covid. Konferencja prasowa dyrekcji (WIDEO na ŻYWO) 3 2020-10-30 11:45 Jesienny Przysłop Miętusi (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-10-30 10:46 Mniej nowych zakażeń na Podhalu, ale wciąż dużo. Zmarło aż 6 osób 2020-10-30 10:32 Nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce 2 2020-10-30 09:45 W Tatrach spadł śnieg. Za nami piękny poranek (ZDJĘCIE, WIDEO) 2020-10-30 09:00 Najlepsze wydawnictwa o górach 2020-10-30 08:04 Oczyszczalnia aportem 2020-10-29 23:32 Nowa Zakopianka 2020-10-29 23:00 Od generała Galicy do Trebuniów Tutków 2020-10-29 22:30 Strajk Kobiet Podhale pod parasolkami 15 2020-10-29 22:00 Przewrócone i porzucone auto Gruzina 6 2020-10-29 21:30 Wspomnienie nauczyciela, trenera i przyjaciela 2020-10-29 21:05 Pandemia dopadła Teatr 2020-10-29 20:25 Zimy nie widać... 2020-10-29 19:43 Od 111 lat spieszą ludziom na ratunek 1 2020-10-29 19:30 Wójt zarażony koronawirusem 2020-10-29 18:47 Dwie Polski, jedna obok drugiej 15 2020-10-29 18:27 Krucjata Konserwatorska 3 2020-10-29 18:05 Jesienne barwy powoli odchodzą 2020-10-29 17:24 Dziś retransmisja oratorium 2020-10-29 17:00 Górale zasypali szlak końskimi odchodami 11 2020-10-29 16:35 Ostatnie pożegnanie Macieja Hagowskiego 1 2020-10-29 16:34 Nowotarska zamknięta dla ruchu 2 2020-10-29 15:56 Powinniśmy się kochać i wspierać - mimo wszystko 7 2020-10-29 15:25 W szpitalu z powodu koronawirusa przebywa 69 mieszkańców gminy 2020-10-29 15:00 Z obiektywem po obu stronach 1 2020-10-29 14:30 Budowa nowego mostu w Kirach 2 2020-10-29 14:00 Wzmożony ruch przy cmentarzu na Nowotarskiej 1 2020-10-29 13:24 Szpital polowy na Stadionie Narodowym otwarty 5 2020-10-29 13:02 Jesteś za czy przeciw? 49 2020-10-29 12:37 Covidowy szpital na Kamieńcu 22 2020-10-29 12:25 Lawinowo rośnie kolejka do covidowych wymazów 3 2020-10-29 12:12 Rekord zakażeń na Podhalu - ponad 180 przypadków. Zmarły 2 osoby 2 2020-10-29 12:02 Piękna jesień na Turbaczu (ZDJĘCIA) 1 2020-10-29 11:35 Zmiana ruchu przy cmentarzu, zamknięcie ulicy Nowotarskiej 2020-10-29 11:02 MZK zawiesza kolejne kursy szkolne 2020-10-29 10:34 Ponad 20 tysięcy przypadków. Zmarło 301 osób 8 2020-10-29 10:31 Śmiertelny wypadek na budowie 2020-10-29 10:00 Bronkowe spinki i opaski 2020-10-29 09:25 Deszczowo z przejaśnieniami 2020-10-29 09:00 Dymisja z powodu oświadczenia majątkowego 3 2020-10-29 08:00 Nie będzie centrum, zostaje MOK 2 2020-10-29 07:00 Dramatycznie rośnie liczba zmarłych. Pogrzeby w czasach zarazy 2020-10-28 22:09 Gorące wieści z Cannes. Film zmontowany przez zakopiankę nagrodzony (WIDEO) 2020-10-28 21:56 Minister oskubał rabczańskie szkoły 7 2020-10-28 21:26 Za taryfy na kartę na pewno nie przepłacisz 2020-10-28 21:12 Samochód staranował ogrodzenie 24 2020-10-28 21:00 Rabka to nie jest jeden wielki zabytek 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-30 13:40 1. Dlaczego Kaczyński tak nienawidzi Polaków że w czasie pandemii prowokuje protesty? Ktoś wie o co mu chodzi? 2020-10-30 13:25 2. Brawo! Turyści już jadą! 2020-10-30 13:25 3. Debilny pomysł!!!!! Jakby szpitala dla covidowcow nie można było zorganizować w Wojewódzkim Rehabilitacyjnym ACR na Ciaglowce. To bardzo duży obiekt. Wszystkie oddziały w szpitalu powiatowym mogłyby normalnie działać i przyjmować chorych. A teraz człowieku lecz się sam i umieraj pozbawiony opieki lekarskiej. 2020-10-30 13:23 4. @ Pis. "Będziecie żyli do końca życia wytykani palcami!...jak komuchy bez jakiegokolwiek szacunku". I tutaj pozwolisz, że nie do końca się zgodzę, patrz Cimoszewicz, Miller, itp. itd. Sami się do PE nie wybrali, ale może są tam za karę. 2020-10-30 13:17 5. Ludzieee Zakopane bez szpitala!!!! 2020-10-30 13:12 6. I BARDZO DOBRZE. SZKODA ŻE PANI Z GDAŃSKA NIE PRZESZKADZAJĄ ŚMIECI ZOSTAWIĘ PRZEZ PRZEMĘCZONYCH TURYSTÓW. Q... SZLAKU NIKT NIE REMONTOWAŁ OD LAT A NIEDAWNO TO WYSYPALI TŁUCZEŃ NA DRODZE OBOK SZLAKU. 2020-10-30 13:11 7. Synek sąsiadów tak podsumował to zdjęcie."A czemu te panie, temu panu na kolanach nie pomagają szukać?". A czego szukać? "Coś mu sie zgubiło. Może pięć złotych na loda?" 2020-10-30 13:01 8. @wirus ormowiec. Do następnych wyborów? Żartowniś z ciebie, chyba że jesteś z PSL, Gowina lub Kukisa. 2020-10-30 12:49 9. Ooooo, pewne novum. To Polska różnorodna, w której jest miejsce dla odmienności, jest już nieaktualna? Teraz wszyscy muszą być tacy sami (oczywiście lewaccy i tęczowi)? 2020-10-30 12:42 10. Jak w PRL. Bohatersko walczą z kłopotami które sami sprowadzili...
2020-10-27 13:12 1. same wulgaryzmy, chamstwo - przerażająca młodzież bez zasad bez kultury Szczerze mówiąc to z jednej strony jest mi ich żal bo dotknęli już dna Przerażające jest również że dziewuchy będą kiedyś matkami. 2020-10-26 19:38 2. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 3. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 4. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 5. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 6. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 7. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 8. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 9. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 10. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania