Reklama

2020-11-02 10:00:49

Z archiwum

Nieobecny? - Obecny! Wspominamy Tadeusza Brzozowskiego

Był malarzem, rysownikiem, akwarelistą oraz inicjatorem wielu działań artystycznych (m.in. Salony Marcowe w Zakopanem).

Nieobecny? - Obecny!

Takich tłumów, jakie w piątek, 12 kwietnia 2002 roku , zjawiły się w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, ta szacowna instytucja już dawno nie pamięta. Można to było zresztą przewidzieć. Otwierano bowiem wystawę upamiętniającą sylwetkę Tadeusza Brzozowskiego, zakopiańczyka, jednego z największych artystów drugiej połowy XX wieku. Ale Tadeusz Brzozowski był nie tylko wielkim malarzem, był także wspaniałym człowiekiem, towarzyskim, otwartym na ludzi, bezkonfliktowym, stąd obecność tak wielu osób, które przybyły na otwarcie wystawy, by uczcić jego pamięć. - Tadeusz Brzozowski zjawił się w Zakopanem w 1955 r. Były to bardzo trudne i ciężkie czasy, a i Kenar, i Tadeusz potrafili stworzyć taki klimat w szkole, że to były takie nieustanne wakacje pana Hulot. Potem Tadeusz, który tutaj tak udzielał się serdecznie i tracił wiele energii na to, żeby przekazywać swoją dobroć innym, powoli zaczął się jakby z tego świata wycofywać. Tak jak w historii ze „Sklepów cynamonowych” Bruno Szulca, kiedy ojciec zaczął powoli robić się coraz mniejszy, w końcu zamienił się w karalucha i gdzieś zniknął w szparze podłogi. Tadeusz też miał chyba dosyć kontaktów ze światem i tak nam powoli znikał, znikał, aż w końcu wyjechał do Rzymu i już nie wrócił - wspominał w czasie wernisażu wieloletni przyjaciel artysty, rzeźbiarz Michał Gąsienica Szostak. Na wystawę złożyło się niemal wszystko, co pozostało w prywatnych zbiorach rodziny Brzozowskich. Większość stanowią rysunki, są też jego bardzo wczesne obrazy oraz te pochodzące z ostatniego okresu życia. Nie jest to zatem wystawa reprezentatywna dla historii jego sztuki. Jest bardziej hołdem złożonym artyście przez grono jego przyjaciół. W czasie wernisażu wystąpił „wierny i kochający zespól Teatru Witkacego”, ostatnia wielka miłość Tadeusza Brzozowskiego. Aktorzy zaśpiewali piosenki m.in. z „Wielkiego Teatru Świata” Calderona, do którego scenografię przygotował Tadeusz Brzozowski.

Barbarą Gawdzik-Brzozowską, żoną Tadeusza
Brzozowskiego rozmawiała Grażyna Mróz

„Jak ciężko być wdową po Tadeuszu Brzozowskim” - wzdycha pani Barbara, gdy umawiamy się na rozmowę wspomnieniową. - Jeśli jednak muszę, to muszę, ale strasznie tego nie lubię, bo wprawdzie od odejścia Tadeusza upłynęło 15 lat, ale to wydaje się zarazem bardzo dawno i bardzo niedawno. Nie wiem, na czym to polega. Stale obcuję z jego obrazami, z jego galerią, z przyjaciółmi, wspominamy go, dlatego jest z nami na co dzień. - Mąż był człowiekiem szalenie towarzyskim, miał ogromne grono przyjaciół, którzy odwiedzali go w galerii. - Przecież Tadeusz od 1945 r. był asystentem na Politechnice Krakowskiej, w 1955 r. przyjechaliśmy do Zakopanego i tu był wykładowcą Szkoły Kenara, przez 17 lat dojeżdżał do PWSSP w Poznaniu; a potem jeszcze przez kilka lat wykładał na Akademii w Krakowie. Iluż on miał uczniów oraz przyjaciół! Ponieważ był fenomenalnym, wspaniałym, serdecznym, ubóstwianym przez młodzież pedagogiem, to myślę, że to były tysiące młodzieży. Na dodatek mieszkaliśmy w Zakopanem. I zdarzało się, że nie mieliśmy prywatnego życia, bo dla jego znajomych to był nieomal obowiązek i duża frajda, żeby z nim się spotkać, „no bo jak tu nie odwiedzić Tadzia będąc w Zakopanem?”

- Kiedy zatem znajdował czas na pracę?
- Tadeusz podkreślał, że pracujemy - bo mieliśmy wspólną pracownię - jak urzędnicy. Szliśmy codziennie około dziewiątej do pracy, tam jedliśmy drugie śniadanie, około czternastej wracało się na obiad, drzemka, a potem na ogół byli goście. Różni, z różnych stron świata, i tacy zwykli, i znane nazwiska, różni ówcześni notable i nasi serdeczni znajomi.

- Mieliście państwo wspólną pracownię, więc mogła Pani niejako kontrolować pracę męża. Jak tworzył?
- Nad obrazami Tadeusz pracował bardzo długo i zdawać by się mogło, że namalował ich niewiele, ale te wielkie wystawy, które na dziesięciolecie jego śmierci objechały kraj, świadczyły o tym, że bardzo ciężko pracował. W zasadzie malował aż do skończenia jeden obraz i właściwie poczytuję sobie za sukces, że wywarłam na jego sposób pracy pewien wpływ. Tadzio bardzo się opierał, ale starałam mu się wytłumaczyć, że jedna praca człowieka nuży i nie widzi się niektórych rzeczy, ja zresztą zawsze rysuję dwa, trzy rysunki jednocześnie, Dlatego kilkanaście ostatnich lat Tadzio robił dwa, trzy obrazy na raz. Gdy mu coś nie szło, nudził się przy jednym obrazie, zaczynał drugi. Po pewnym czasie do niego wracał i mógł świeżym okiem popatrzeć na to, co robił.

- Był ogromnym pedantem, bardzo skrupulatnym, wręcz drobiazgowym i jak się okazywało, w gęstości tego, co dzieje się w jego pracach, była ogromna konsekwencja.
- Tak, taki jeden przykład. Pojechaliśmy kiedyś do Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawę sztuki współczesnej. Tadeusz od razu pobiegł do swojego obrazu, nawet nie wiem, czy to nie był „Blansz i róż” dlatego bo był w takiej czarno-biało-czerwonej tonacji, bardzo zresztą skomplikowany. I jak na ogół się nie denerwował, to krzyknął „O, chamy, zniszczyły mi obraz”. No więc ja przerażona, co się stało... a to było chlapnięcie białą farbą, jakieś półtora centymetra długości na dwa milimetry szerokości. Od razu to zauważył. Bo u niego każdy szczegół był potrzebny, dopracowany, wytłumaczony. W jego obrazach nie ma ani jednej kropki, która nie byłaby absolutnie konieczna. Dlatego ja zawsze mówię, że obrazy Tadeusza powinny wisieć w poczekalni dentysty albo lekarza. Pacjent przychodzi, siada naprzeciw tego samego obrazka i za każdym razem widzi zupełnie co innego.

- Pani też tak postrzega obrazy męża?
- Mam taki swój ulubiony mały obrazek „Świekra”, wisi tak, że zawsze pozostaje w zasięgu mojego wzroku. I gdy na niego patrzę, za każdym razem jest inny. To jest wielka frajda obcowania z malarstwem Tadeusza.

- Chętnie mąż obdarowywał Panią swoimi pracami?
- Powiem coś, czego nigdy nie powtarzam i nawet do tej pory moim synom nie powiedziałam, ale Tadeusz zawsze podkreślał, że wszystko co robi, robi tylko dla mnie. A ta „Świekra” tak mi się spodobała, że powiedziałam, żeby dał mi ją na moje urodziny.

- Jak pan Tadeusz patrzył na swoją twórczość, jak ją postrzegał, bo krytycy różnymi terminami określają to, co tworzył.
- Myślę, że to jest bardzo trudne. Przede wszystkim nie jestem przekonana, że tak bardzo lubił mówić o tym, co stworzył, to jest sprawa odbiorcy. Każde dzieło sztuki jest testem na jego wrażliwość. On to mi nazywał „realizmem anonimowym”, bo jak się wpatrzeć w obraz, to jest tam cała masa szczegółów, ludzików, stworów, które się kotłują, ale one są tak zakamuflowane, że w pierwszym momencie tego się nie widzi, dopiero później, jak ma się trochę czasu, można wyłowić z całości szczegół i zobaczyć, że tam się bardzo dużo dzieje.

- Tadeusz Brzozowski oprócz tego, że był malarzem, był także pedagogiem.
- Przede wszystkim był pedagogiem. Kochał młodzież i miał z nią cudowny kontakt. Był przez nich ubóstwiany. Był bardziej szczęśliwy z sukcesów swoich podopiecznych, niż ze swoich własnych. Nigdy jego twórczość nie była widoczna w tym, co robili studenci. Uważam, że był to pedagog absolutny i lubił to robić, w końcu 17 lat dojeżdżał na uczelnię artystyczną do Poznania.

- Uznawany jest za jednego z największych polskich malarzy współczesnych, jednak nie zrobił międzynarodowej kariery, nie osiągnął w święcie pozycji, na jaką zasłużył.
- Złożyły się na to różne przyczyny, chociażby taka, że w tamtych czasach z wyjazdami za granicę różnie bywało, np. miała być duża wystawa Tadeusza w Nowym Jorku i wtedy dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Lorenc nie pozwolił wywieźć obrazów, po prostu go nie puścił. Tadeusz należał do europejskiej czołówki nowoczesnego malarstwa i jego obrazy były eksponowane na dużych imprezach międzynarodowych o najwyższej randze. A poza tym, żeby zrobić karierę na Zachodzie, trzeba było pracować dużo i dużo „produkować”, bo była presja stałego dostarczania „towaru”. A tu, w Polsce, było się bardziej niezależnym. A Tadeusz był właśnie takim osobnikiem, który nie lubił presji, terminów, zobowiązań. I myślę, że na dłuższą metę nie wytrzymałby tego. Zresztą wielu artystów, którzy wyjechali, jakoś się po drodze zagubiło, zniszczyło. A Tadeusz robił swoje malarstwo i nigdy siebie nie zdradził.

- Jakoś udało mu się przetrwać lata pięćdziesiąte, okres socrealizmu.
- W tamtym czasie popełnił dwa obrazki, które „niestety” nie były uznane za socrealistyczne. Jeden z nich, portret Mao Tse Tunga jest na obecnej wystawie. Ten obrazek ma niesamowitą historię. Kiedy w 1955 r. wyjeżdżaliśmy z Krakowa do Zakopanego, Tadeusz likwidował swoją pracownię przy Floriańskiej i okazało się, że nie ma portretu Mao Tse Tunga. Wszędzie go szukaliśmy i w końcu założyliśmy, że ktoś go ukradł. Po Tadeuszu pracownię przejęła nasza koleżanka Irena Gawron, która pracowała tam kilkadziesiąt lat. Już po śmierci Tadeusza w moim domu w Zakopanem zadzwonił telefon. Irena Gawron odezwała się po latach i powiedziała, że likwidując pracownię znalazła za piecem... portret Mao Tse Tunga, który przestał tam trzydzieści łat. On ma zresztą pomimo konserwacji takie wyraźnie wypalone miejsce. Jest namalowany na grubej desce, bo gdyby to było płótno, to na pewno obraz by nie przetrwał.

- Nie żałowaliście państwo nigdy, że żaden z synów nie poszedł w państwa ślady?
- O, na to jest piękne powiedzenie Tadeusza, który kiedyś, gdy ja na to narzekałam, stwierdził bardzo mądrą i głęboką rzecz. Powiedział: „Słuchaj, to bardzo dobrze, bo gdyby byli gorsi - to głupio, a gdyby byli lepsi - to też głupio”.

- Teraz jest moda na pisanie wspomnień. Pani mąż był osobą barwną, postacią, z którą wiązało się wiele anegdot. Czy nie myśli Pani o tym, żeby je spisać?
- O, nie. To było zresztą jedno z pierwszych pytań po pogrzebie Tadeusza i ta historia jest już znana, bo ja wtedy powiedziałam: książki nie napiszę, ale tytuł już mam: Moje piekło z aniołem.

Rozmawiała: Grażyna Mróz
Tygodnik Podhalański 16/2002

Tadeusz Brzozowski, ur. 1918 r. we Lwowie - zm. 1987 r. w Rzymie.
Od 1936 r. studiował w krakowskiej ASP, uzyskując dyplom w 1945 r. W lalach 1945-1954 uczył rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1955 r. mieszkał i pracował w Zakopanem, gdzie w latach 1959-1961 był dyrektorem Liceum Plastycznego im. Kenara. Od 1962 r. do 1979 r. pracował w poznańskiej PWSSP, gdzie uzyskał tytuł profesora. W latach 1980-1981 był profesorem w krakowskiej ASP. W latach wojny brał udział w przedstawieniach Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora w Krakowie. Zajmował się pracami konserwatorskimi, projektowaniem tkanin, wykonywał polichromie sakralne. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
czopek 2020-11-02 12:58:45
Pan Tadeusz powiedział mi, że malował by nawet dla tylko jednego odbiorcy. A to nie było łatwe malowanie.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W LIPNICY WIELKIEJ zatrudni LEKARZA do prowadzenia kwalifikacji do szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenia. Tel. kontaktowy: 601 409 624
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (wideo) 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 3 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 1 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 2021-01-18 13:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Wpadła policja (WIDEO) 6 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 2 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 12 2021-01-17 21:25 Lekarz apeluje do górskich morsów 1 2021-01-17 20:45 Zakopiańscy przedsiębiorcy pytają o otwarcie biznesów. Stworzyli ankietę 9 2021-01-17 20:20 Skoki na pustej Wielkiej Krokwi (GALERIA) 2021-01-17 20:04 Kto widział żbika ze świecącymi oczami? (WIDEO) 1 2021-01-17 20:00 Dolina Olczyska zasypana śniegiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-17 19:14 Po Almanach na Rynek 2021-01-17 18:41 Kibicowanie wokół Wielkiej Krokwi 3 2021-01-17 18:36 Przybywa otwartych lokali, Sanepid wzmaga kontrole 12 2021-01-17 17:59 Nasi skoczkowie poza podium 2021-01-17 17:17 Pusto i romantycznie 2021-01-17 16:20 Konkurs indywidualny, policja sprawdza kibiców 2 2021-01-17 16:10 Jezioro w zimowej szacie 2021-01-17 15:45 Trybuny pełne śniegu, garstka kibiców przy straganach 4 2021-01-17 15:15 Lepiej późno niż wcale 2021-01-17 14:48 Puchar Świata w skokach - Wielka Krokiew gotowa 2021-01-17 14:44 Mroźny Dzień Śniegu pod Giewontem 2021-01-17 14:20 Tylko dziewięciu zarażonych na Podhalu 2021-01-17 13:44 Trasy na Chotarzu gotowe 1 2021-01-17 13:00 Zbiórka na pogorzelców z Zubrzycy 2021-01-17 12:10 Krwiobus na Równi Krupowej 2021-01-17 11:30 Koksownik dla zziębniętych turystów 1 2021-01-17 10:55 Wiktorówki, transmisja Mszy św. z muzyką góralską (WIDEO) 2021-01-17 10:40 Tak się zbudził dzień na Turbaczu 1 2021-01-17 10:00 Kryptonim „halny”. SB chciała nas dopaść 8 2021-01-17 09:28 Hipotermia i odmrożone kończyny 15 2021-01-17 09:25 Na razie duże mrozy, ale od wtorku zacznie wiać z południa 2021-01-17 08:56 Na Wierszykach czekamy na słońce (WIDEO) 2021-01-17 08:35 Słońce nad górami, pogoda na skitury 2 2021-01-17 08:02 Nawet na nartach przejście powyżej schronisk jest prawie niemożliwe (WIDEO) 2021-01-16 21:59 Turbacz w puchowej pierzynie 2021-01-16 21:31 W Smreku o Ziemi Świętej 1 2021-01-16 21:30 50 mandatów, 21 wniosków do sądu, odpalone race. Policja podsumowuje PŚ 15 2021-01-16 20:08 Dziś w rejonie Babiej Góry 4 akcje ratunkowe 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-18 15:08 1. Powodzenia!!! Popieram 2021-01-18 15:06 2. Nie ma się czego obawiać. Prawo na podhalu się nie przyjęło to i bezprawie poniesie klęskę. Jak na razie stanu wyjątkowego nie wprowadzili więc droga wolna. Prowadzenie firmy to nie przestępstwo. 2021-01-18 14:59 3. Mój Boże, kilkunastu dziennikarzy? Sam nie wiem dlaczego, ale pomyślałem o hienach. 2021-01-18 14:59 4. Przejechałem przez Białkę i Bukowine i w sumie pusto. Gości nie widać, wyciągi stoją. Szału nie ma , chyba ze zmieni się to w kolejnych dniach. Oby się nie okazało ze jedynym wygranym będzie Pitoń. Jemu zależało tylko na rozpoznawalności i to się mu udało. Ma murowane miejsce na listach w kolejnych wyborach. 2021-01-18 14:57 5. Pamiętam takie mrozy, że gontowce z gontów wyskakiwały i trzeba było w lecie dobijać. Dzisiaj każdemu zimno bo na tej ścianie co siedzi telewizor to było małżeńskie łoże a nad nim święte obrazy. 2021-01-18 14:48 6. c.d. to samo sie odnosi do konikow sprzedajacych nielegalnie bilety na Kasprowy Wierch...robiacych wstyd i siare na cala Polske i swiat niegdys??? no chyba ze placili podatki moze gdzue???? 2021-01-18 14:41 7. No panowie to czas teraz na K2.. 2021-01-18 14:40 8. czy widzial ktos relacje z kontroli 3 kubkow na Gubalowce???? juz dosc tego cyrku 2021-01-18 14:32 9. naczelnik pogotowia górskiego...... na jurze....padłem..... 2021-01-18 14:26 10. Dobrze że PFR przejął kolejkę. Bo teraz jakiś zagraniczny kapitalista domagałby się odszkodowań za utracone przychody i zyski (A NIE STRATY, jak to skomlą wszyscy dokoła bidoki). Na szczęście kolejka jest teraz narodowa i może sobie "leżeć odłogiem" zamiast przynosić zyski. No i nie wypada żeby narodowa kolejka pozywała narodowy rząd o wypłatę odszkodowań z narodowego budżetu. Ale pod stołem na pewno jakoś się dogadają i będzie narodowa zgoda. Wiśta wio!
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP