2020-11-26 21:15:49
Gospodarka odpadami
Protest w Czarnym Dunajcu
Mieszkańcy, sołtys i rada sołecka nie godzą się na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czarnym Dunajcu.
Jeden pisze "NIE DLA ŚMIECIAREK JEŻDŻĄCYCH PO NASZYCH DROGACH" no dawno się tak nie uśmiałem jak czytając te komentarze po naszych drogach nie a po waszych niech jeżdżą. A które te drogi są takie wasze i niczyje więcej jeszcze chwila i będzie zakaz wjazdu do Dunajca bo tam tylko arystokracja będzie mogła jeździć. A reszta ma im za murzynów usługiwać pewnie. Może po niebie powinny te śmieciarki latać. światopoglądowo w średniowieczu utknęli.
A tak na marginesie ciekawe ilu z nich to rodowici Dunajcanie z dziada pradziada a ilu się przyplątało do Dunajca i teraz wielkie Państwo nastało
NIE dla śmieciarek jeżdżących po naszych drogach
Też głosowałam na tego wójta, mówili młody będzie lepszy większą wiedza większe możliwości dla gminy, ale z tego co widzę to chce naszą gminę zniszczyć i uprzykrzyć ludzia życie, jak można być takim człowiekiem a jednak można, można myśleć tylko o sobie i o tym żeby Panu R było lepiej bo napewno następnych wyborów nie wygra. Wysypisko śmieci niech sobie zrobi na swojej posesji jak jest taki mądry i uczony.. Dunajec mówi NIE!!! osoby z poza Dunajca niech lepiej się nie wypowiadają bo to ich nie dotyczy.
Czytam to i jestem przerażony jak nasza władza Nas traktuje. Wójt na którego zresztą głosowałem za naszymi plecami funduje nam PSZOK / czyli inna formę wysypiska śmieci przy naszych domach. To bardzo ważna decyzja rzutująca na nas mieszkańców , na nasze życie na wiele lat. Nie wyobrażam sobie podejmowania jej bez konsultacji z mieszkańcami i jak widać wyobraźnia mnie zawodzi. Nie neguje jednocześnie samej idei czy konieczności powstania takiego miejsca natomiast z pewnością nie godzę się na taka inwestycje w tej lokalizacji . Po pierwsze nie mamy tu przemysłu i raczej mieć nie będziemy wiec Będziemy żyć z turystyki i zapewne tez taki był zamysł przy zgłaszaniu Nas jako miejscowości uzdrowiskowej .Dlatego musimy zapewnić naszym gościom warunki do wypoczynku i rekreacji na wysokim poziomie .I tutaj PSZOK nijak sie w to nie wpisuje Po drugie taka lokalizacja tej inwestycji spowoduje uciążliwość dla mieszkańców i zablokuje wszelkie możliwe inwestycje w tym terenie. Cos takiego jak PSZOK robi sie dala od miast czy wsi . przynajmniej kilka kilometrów aby nie były uciążliwe dla mieszkańców .Myślę ze musimy zrobić wszystko aby zablokować ten nieszczęśliwy pomysł bo robimy krzywdę sobie a nawet tym którzy będą tu po nas. Podpisuje się pod protestem .
Temat jest ważny, trudny i być może powstanie takiego punktu jest konieczne ale z uwagi na jego charakter tym bardziej odpowiednio wcześniej powinno być podane do wiadomości mieszkańców, ze taki punkt powstanie w przyszłości aby umożliwić mieszkańcom dyskusje, możliwość oswojenia się z tematem, zebrania odpowiedniej wiedzy na temat takiego punktu, możliwość zadecydowania o lokalizacji...
To skandal, że o tak istotnej inwestycji dla Gminy dowiadujemy się przypadkiem z gazety.
To zaskoczenie dla nas mieszkańców, nie tak chcemy dowiadywać się o tak ważnych kwestiach.
Nieprzyzwoity, chamski i prostacki charakter niektórych komentarzy świadczy o niskim poziomie osób je zamieszczających.
Poniżanie drugiego człowiek pokazuje słabość osoby, która działa w ten sposób.
!
Niech każdy z nas postawi się w sytuacji, że to obok jego domu powstaje PSZOK, wtedy dopiero zrozumiemy obawy mieszkańców. Łatwo jest ostro komentować jeśli problem bezpośrednio nas nie dotyczy.
Do mieszkaniec, skąd Ty masz takie informacje że w planowanym PSZOKu będą składowane BIO-odpady.
Poszperajcie sobie trochę po necie i zobaczcie jak to wygląda, nijak się ma PSZOK do katastroficznych przepowiedni Bukowskiego.
Może zamiast kłaść kłody pod nogi za współpracę Państwo by się wzięli? Przepraszam zapomniałem, że genetyczne uwarunkowania mogły by znacząco to utrudnić.
Wójtowi proponuję zorganizowanie wycieczki radnym w tym z obowiązkowym udziałem Bukowskiego i Harbuta do pobliskiej Gminy Nowy Targ w celu zwiększenia ich świadomości w temacie. Najbliżej położony PSZOK zlokalizowany jest w miejscowości Trute następny w Łopusznej. Panowie pojadą zobaczą na własne oczy jak wygląda taki PSZOK zobaczą czysciutki plac z dużymi kontenerami regularnie opróżnianymi poczują to powietrze "śmierdzące" zobaczą odległość od domostw może pójdą popytają czy mieszkańcy odczuwają niedogodności?
A nie będą szkodzić ludziom załatwiając tym samym prywatnych pobudek!!!!
A wstępnie można wpisać w google i zobaczyć zdjęcia można odwiedzić stronę gminy nowy targ która jako korzyści wskazuje korzyści:
"- Zniwelowanie problemu związanego z brakiem odpowiedniej regulacji w zakresie gospodarki odpadami.
- Zmniejszenie skali problemu obecności dzikich wysypisk, braku segregacji odpadów oraz niewłaściwego sposobu ich przechowywania i utylizacji.
- Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Nowy Targ.
- Korzyści zdrowotne dla mieszkańców i turystów związane ze zmniejszeniem ilości dzikich wysypisk i przypadków spalania odpadów szkodliwych w piecach domowych.
- Rozwój przedsiębiorczości oraz bazy turystycznej gminy.
Wnioskując z wypowiedzi Bukowskiego tylko w Cz. Dunajcu Pszok przyniósłby szkody dla mieszkańców i turystyki w każdym innym miejscu na ziemi przynosi korzyści
Tak jest i dzisiaj. Czarny Dunajec jako wieś centralnie położona i połączona z pozostałymi wsiami siecią dróg jest doskonałym punktem dla tego typu inwestycji z punktu widzenia gminnego. Z punktu widzenia mieszkańców wsi Czarny Dunajec jest nie inaczej- jako wieś gęsto zaludniona na niezbyt wielkich działkach mieszkańcy często nie mają gdzie składować odpadów jakie przyjmowane są do PSZOKów.
Jakie odpady przyjmuje PSZOK?
Każdy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych musi zapewniać przyjęcie takich odpadów, jak:
przeterminowane leki
odpady wielkogabarytowe (w tym meble)
odpady zielone
odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe (w tym gruz)
zużyte opony
elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory
Jednak zakres działania PSZOK-u określa rada gminy na drodze uchwały. Cóż to oznacza? Ano to, że minimalny katalog odpadów, wyznaczony w ustawie z 1996 roku, może zostać rozszerzony na podstawie lokalnych uwarunkowań gminnych- CO OZNACZA, ŻE RADA GMINY wprowadza W DRODZE UCHWAŁY ZAKRES ODPADÓW JAKI MOŻNA ODDAĆ DO PSZOK.
Dzięki czemu możliwe będzie pozbycie się niemal wszystkich rodzajów odpadów, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych- np. ZAMIAST SKŁADOWAĆ POD DOMEM 8 WORKÓW PLASTIKU PRZEZ CAŁY MIESIĄC MOŻNA PODJECHAĆ I ODDAĆ PRZY OKAZJI WYJAZDU NA ZAKUPY DO DUNAJCA, ROBIĄC REMONT W DOMU NIE MUSIELIBYŚMY SKŁADOWAĆ KILKA MIESIĘCY ODPADÓW NA DZIAŁKACH.
Do punktów PSZOK przede wszystkim można przekazywać odpady problemowe i niebezpieczne, których nie da się umieścić w tradycyjnych pojemnikach na śmieci albo jest to zabronione i podlega wysokim karom finansowym.
Przeprowadzone badania w wybranych PSZOK wykazują, że do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy najczęściej dostarczali:
odpady budowlane,
rozbiórkowe
oraz wielkogabarytowe.
w dalszej kolejności Elektrośmieci, substancje chemiczne i przedterminowe leki
PSZOK-i stwarzają warunki do wykorzystania ekonomicznego i ekologicznego potencjału odpadów. Stanowią nowoczesne elementy gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Ich działania znacznie wykraczają poza zbiórkę odpadów, dlatego współczesne PSZOK-i przyjmują rolę centrów recyklingu.
O CZYM MOWA PANIE BUKOWSKI bo nie nadążam za Pana tokiem myślenia?????
Bardzo ważna jest lokalizacja PSZOK-u. Punkt powinien być dostępny zarówno dla zmotoryzowanych mieszkańców, jak i tych, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. Działka musi mieć dostęp do przyłączy energetycznych i wodociągowych, a droga dojazdowa musi być przystosowana do przejazdu pojazdów o zwiększonej masie, przewożących gruz i odpady gabarytowe. Wszystkie te warunki należy pogodzić z przyjętymi planami zagospodarowania przestrzennego ? zarówno o charakterze ogólnym, jak i przepisami szczegółowymi dotyczącymi np. ochrony ujęć wody pitnej.
O sukcesie PSZOK-u będzie jednak decydować to, czy mieszkańcy będą wiedzieli do czego służy, gdzie się znajduje i w jakich godzinach jest otwarty.
No więc mieszkańcy Gminy Czarny Dunajec a zwłaszcza wsi Czarny Dunajec nie będą wiedzieć co to jest PSZOK bo Sołtys z radnym Bukowskim mają jeden dar umieją wprowadzać zamęt i dezinformację. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że osiągają mistrzowskie wyniki w tym zakresie. Pocieszający jest jedynie fakt, że każde ich działanie niesie za sobą taki smród obok którego nie da się przejść obojętnie a wiadomo jeżeli ograniczamy jeden zmysł (zatykając nosy) inne się wyostrzają i mieszkańcom wsi Cz. Dunajec wyostrza się zmysł wzroku dzięki czemu coraz bardziej zauważają fakt jakich ludzi wybrali do własnej reprezentacji. Początek końca waszych stanowisk w tej wsi i gminie
Po drugie proszę jasno powiedzieć mieszkańcom co to jest PSZOK.
Jakoz przeciy , telo byl kwolony .
A mialo byc tak ROZOWO .
"Planowana inwestycja nie była konsultowana społecznie z mieszkańcami, a będzie znacząco oddziaływać na nasze zdrowie i życie, oraz będzie rzutować na przyszłość naszą i naszych dzieci."
O ironio losu. Widać ekologiczny "smród" z PSZOK jest dla mieszkańców bardziej szkodliwy niż rakotwórczy syf z palonych przez nich śmieci. Oczywiście, planowana inwestycja, będzie ZNACZĄCO oddziaływać na ZDROWIE i ZYCIE mieszkańców, co w efekcie wpłynie na mniejszą ilość zachorowań na raka i inne choroby dróg oddechowych i alergie. Wpłynie ZNACZĄCO POZYTYWNIE.
Gdybyście naprawdę dbali o zdrowie, życie, przyszłość Waszych dzieci to powinniście sami walczyć o utworzenie takiego zakładu i nie palić śmieciami w piecu. Obłuda!
"Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych.
W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób"
-
USŁUGI | budowlane
Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
Tel.: 669790376 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295. -
PRACA | dam
Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com -
POŻYCZKI
POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002. -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363. -
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016. -
USŁUGI | budowlane
RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371. -
PRACA | dam
NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 -
PRACA | dam
Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535. -
PRACA | dam
Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
Tel.: 602629623
E-mail: sikorapbt@interia.pl -
PRACA | dam
Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
Tel.: 602629623
E-mail: sikorapbt@interia.pl -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
USŁUGI | inne
STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
Tel.: 606605712
E-mail: biuro@mhgeo.pl
WWW: www.mhgeo.pl -
USŁUGI | budowlane
TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568. -
NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
- Pierwsze zimowe wejście na K2 zwróciło oczy świata na Szerpów - mały góralski naród wywodzący się z Tybetu, a żyjący głównie w Nepalu i w Indiach. Słowo "szerpa" zaczęło wręcz oznaczać tragarza wysokogórskiego, bowiem od kilkudziesięciu lat Szerpowie pracowali w tym charakterze jako wsparcie zachodnich himalaistów. Jedynym szerzej znanym Szerpą był do tej pory Tenzing Norgay, który wraz z Edmundem Hillarym dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest w 1953 roku. Zanim ukaże się książka dokumentująca ten ostatni wielki sukces dziewięciu Szerpów i jednego Gurkhi, chcę przypomnieć dwie wydane stosunkowo niedawno książki o K2 i Szerpach.
- Mijałem zaplecze sklepu Żabka i usłyszałem o tym jak w Święta przebiega protest CHŁOPÓW PODHALA. Wpis niżej
- Życzymy Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt, jednocześnie prosząc o wsparcie naszej kociej zbiórki.
- Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji podsumowującej projekt realizowany przez naszą Fundację pn. „Klaster turystyczny południowej Małopolski”. Główną częścią konferencji będzie debata dotycząca współpracy administracji i przedsiębiorców na rzecz rozwoju turystyki.
- Jakkolwiek nieatrakcyjnie by to brzmiało dla potencjalnych odbiorców, w imieniu Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zapraszam na X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w dobie zarazy odbędą się w trybie on-line, dostępne dla wszystkich chętnych na kanale Muzeum Tatrzańskiego na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVGRt0bfXbdfudxiV4g8XLw
- Mój ROZwój odbywa się w domowej izolatce, gdzie jest dużo ciekawych książek. Wpis niżej
- "Czarne na białym" - 4 grudnia, w piątek, o godzinie 17:00 zapraszam na rozmowę z profesorem Jackiem Leociakiem, literaturoznawcą, pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, wokół jego książki "Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele". Zapraszam w imieniu organizatorów: Burmistrza miasta Zakopanego, Wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
- Zrobiłem ten film dla wszystkich tych, którym przyda się trzy i pół minuty relaksu. Czasem potrzebujemy zrobić krok w tył, usiąść i pobujać w obłokach.
- "Czarne na białym" - 2 grudnia, w środę o godzinie 17:00 rozmowa z profesorem Pawłem Próchniakiem, literaturoznawcą, antropologiem literatury, krytykiem literackim, profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wokół jego książki "Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu". Zapraszam w imieniu organizatorów: Burmistrza miasta Zakopanego, Wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
- "Rosfisterysofane dfa chlopy salozyly Chlopy Podhala i s blyskaficom f oku prosektuujom caly grudzien!" - Stosek. Wpis niżej
- Po bardzo długiej pandemicznej przerwie zapraszam wszystkich na ciąg dalszy spotkań autorskich "Czarne na białym". Rok rozpoczęliśmy od spotkań z profesorem Ryszardem Koziołkiem autorem książki "Wiele tytułów" oraz profesorem Jerzym Kochanowskim, który napisał "Wolne miasto Zakopane 1956-1970". Po długiej przerwie naszym gościem będzie Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Po raz pierwszy mieliśmy się spotkać po koniec marca, co uniemożliwił lockdown. Drugie spotkanie zaplanowane było na 9 października, kiedy to pandemia wezbrała ponownie. Oczywiście nie ma dziś mowy o spotkaniu twarzą w twarz. Zapraszam więc na wirtualne spotkanie on-line, które na żywo transmitować będziemy w internecie. W poniedziałek 30 listopada o godzinie 17:00 na kanale Muzeum Tatrzańskiego na YouTube.
- Ostatni moment zanim ten teren otrzyma nową twarz