Reklama

2020-11-26 21:15:49

Gospodarka odpadami

Protest w Czarnym Dunajcu

Mieszkańcy, sołtys i rada sołecka nie godzą się na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Czarnym Dunajcu.

Powstał Komitet Społeczny Wsi, który zajmuje się zbieraniem podpisów. Mieszkańcy twierdzą, że gmina o niczym ich nie informuje i planuje budowę składowiska śmieci poza ich plecami. Wszyscy, którzy sprzeciwiają się inwestycji, mogą składać podpisy u sołtysa i rady sołeckiej Czarnego Dunajca. 

Komitet wyraził swoje stanowisko na piśmie. Oto jego treść: "Z wielkim zaniepokojeniem obserwujemy ostatnie decyzje Wójta Gminy Czarny Dunajec. Podane do publicznej informacji plany utworzenia w Czarnym Dunajcu Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego będą zwożone śmieci z 15 miejscowości należących do gminy, powodują niepokój i obawy wśród mieszkańców. Planowana inwestycja nie była konsultowana społecznie z mieszkańcami, a będzie znacząco oddziaływać na nasze zdrowie i życie, oraz będzie rzutować na przyszłość naszą i naszych dzieci. 

Kwestionujemy wybór lokalizacji, oraz koszty związane z tą inwestycją. Przedstawiony przez Urząd Gminy Czarny Dunajec plan powstania składowiska odpadów, zakłada lokalizację PSZOK-u w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, domów jednorodzinnych i terenów budowlanych. Jako mieszkańcy uważamy, że smród składowanych i przewożonych śmieci będzie unosił się w całej miejscowości (w sąsiedztwie PSZOK-u oraz podczas wywozu i codziennego transportu śmieci z innych miejscowości), co znacznie obniży komfort życia w Czarnym Dunajcu, oraz naruszy równowagę ekologiczną naszej miejscowości. Ponadto, koszt inwestycji jest szokujący i zastanawiający. Trzymilionowa (3 mln zł) inwestycja obejmująca obszar o powierzchni ponad pół hektara (0,55nha), wagę samochodową ok. 50 ton, zadaszone miejsca do przechowywania kontenerów, stanowisko myjni kontenerów oraz pojazdów, garaże, pomieszczenia obsługi wraz z sanitariatami, to wszystko zdaje się być nieadekwatne do potrzeb. Nasze obawy są tym większe, że na pozostałej części działki o powierzchni ponad hektar (1 ha), z nieoficjalnych informacji wynika, że planowana jest realizacja jeszcze większej inwestycji o podobnym charakterze, która znacząco utrudni życie mieszkańców w całym Czarnym Dunajcu.  

Pomimo zapewnień, że PSZOK zostanie wybudowany w bardzo nowoczesnej technologii, będzie ogrodzony i w pełni monitorowany, obawiamy się nieprzyjemnych zapachów, wzmożonego ruchu śmieciarek oraz samochodów do przewozu odpadów. Przypominamy sobie, jak te same zapewnienia towarzyszyły budowie oczyszczalni ścieków, a jak wiemy fetor, który czuć dokoła jest bardzo nieprzyjemny i dokuczliwy.  

Planowanie przez Władze Gminy budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w naszej miejscowości, bez informowania nas o tym jest zachowaniem dalece nieodpowiedzialnym i nieuczciwym wobec mieszkańców. Nie zgadzamy się, aby tak ważne decyzje podejmował jednoosobowo Wójt, który nie odczuje uciążliwości tej inwestycji, ponieważ nie mieszka w Czarnym Dunajcu. Co więcej, kadencja Wójta w przyszłości dobiegnie końca, natomiast my - mieszkańcy będziemy znosili uciążliwość PSZOK-u do końca życia.
Wyrażamy nasz sprzeciw wobec działań podjętych przez Władze Gminy, oraz wobec lokalizacji, w której planowana jest budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Żądamy od Władz Gminy informowania nas o planowanych inwestycjach, ponieważ to MY - mieszkańcy Czarnego Dunajca powinniśmy wspólnie decydować o naszym losie i losie naszej miejscowości. Pragniemy, aby Czarny Dunajce był miejscowością, w której żyje i mieszka się dobrze każdemu. Co więcej, pragniemy, aby Czarny Dunajce rozwijał się jako miejscowość turystyczna. Obawiamy się jednak, że turyści przytłoczeni zapachem śmieci nie będą chcieli korzystać z naszej oferty noclegowej, gastronomicznej, sklepowej itd.
W celu zapewnienia spokoju, bezpieczeństwa, ochrony  zdrowia i życia wszystkich mieszkańców Czarnego Dunajca żądamy od Władz Gminy zmiany lokalizacji budowy PSZOK-u. Prosimy o realizację tej inwestycji z dala od terenów budowlanych, w miejscu w którym jej oddziaływanie nie będzie szkodliwe i uciążliwe dla ludzi. 

Swój sprzeciw wobec lokalizacji tej inwestycji wyraził Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Czarny Dunajec. Powołany został również Komitet Społeczny Wsi Czarny Dunajec, którego celem jest prowadzenie rozmów z Władzami Gminy. Pragniemy właściwego dialogu, którego rezultatem będzie wyznaczenie innej lokalizacji na realizację budowy PSZOK. Uporządkowanie gospodarki odpadami jest bardzo ważnym i potrzebnym działaniem, ale nie róbmy krzywdy naszym mieszkańcom. Podejmijmy wspólnie działania, wyznaczmy lokalizację, w której PSZOK nie będzie uciążliwy dla ludzi. Równocześnie informujemy, że jako Komitet zbieramy podpisy, które będą stanowiły sprzeciw mieszkańców wobec tej inwestycji w planowanej lokalizacji. Każdy może złożyć swój podpis u Sołtysa lub Radnych wsi Czarny Dunajec. Prosimy mieszkańców o zaangażowanie i liczne  składanie podpisów" - apeluje Komitet Społeczny wsi Czarny Dunajec.

Jak sprawę komentuje wójt gminy? - Mamy ustawowy obowiązek utworzyć przynajmniej jeden PSZOK na terenie gminy, pod groźbą kar finansowych. Mamy czas do połowy 2021 r. Jeśli nie powstanie taki punkt, to kary, które zostaną nałożone na gminę, mogą wpłynąć na podwyżki cen za śmieci. Komitet został założony m.in. przez radnych z Czarnego Dunajca Pana Bartłomieja Bukowskiego i Stanisława Harbuta. Radny Bukowski w trybie dostępu do informacji publicznej otrzymał pełną odpowiedź na jego pytania odnośnie PSZOK-u - informuje Marcin Ratułowski.

m

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mieszkańcy Dunajca 2020-11-30 20:47:59
Mieszkańcy Dunajca to tacy mądrzy a nie wiedzą co to pszok. piszą jak najęci o wysypisku śmieci! składowisku śmieci. tacy obyci ze światem a podstawowej wiedzy im brak do tego manipulować nimi łatwiej niż marionetkami. I to jeszcze przez kogo? śmiech na całą Polskę.
Jeden pisze "NIE DLA ŚMIECIAREK JEŻDŻĄCYCH PO NASZYCH DROGACH" no dawno się tak nie uśmiałem jak czytając te komentarze po naszych drogach nie a po waszych niech jeżdżą. A które te drogi są takie wasze i niczyje więcej jeszcze chwila i będzie zakaz wjazdu do Dunajca bo tam tylko arystokracja będzie mogła jeździć. A reszta ma im za murzynów usługiwać pewnie. Może po niebie powinny te śmieciarki latać. światopoglądowo w średniowieczu utknęli.
A tak na marginesie ciekawe ilu z nich to rodowici Dunajcanie z dziada pradziada a ilu się przyplątało do Dunajca i teraz wielkie Państwo nastało
Mieszkaniec 2020-11-30 19:38:12
NIE dla wysypiska śmieci
NIE dla śmieciarek jeżdżących po naszych drogach
Też głosowałam na tego wójta, mówili młody będzie lepszy większą wiedza większe możliwości dla gminy, ale z tego co widzę to chce naszą gminę zniszczyć i uprzykrzyć ludzia życie, jak można być takim człowiekiem a jednak można, można myśleć tylko o sobie i o tym żeby Panu R było lepiej bo napewno następnych wyborów nie wygra. Wysypisko śmieci niech sobie zrobi na swojej posesji jak jest taki mądry i uczony.. Dunajec mówi NIE!!! osoby z poza Dunajca niech lepiej się nie wypowiadają bo to ich nie dotyczy.
Ryszard Legutko 2020-11-29 22:34:31
Witam.
Czytam to i jestem przerażony jak nasza władza Nas traktuje. Wójt na którego zresztą głosowałem za naszymi plecami funduje nam PSZOK / czyli inna formę wysypiska śmieci przy naszych domach. To bardzo ważna decyzja rzutująca na nas mieszkańców , na nasze życie na wiele lat. Nie wyobrażam sobie podejmowania jej bez konsultacji z mieszkańcami i jak widać wyobraźnia mnie zawodzi. Nie neguje jednocześnie samej idei czy konieczności powstania takiego miejsca natomiast z pewnością nie godzę się na taka inwestycje w tej lokalizacji . Po pierwsze nie mamy tu przemysłu i raczej mieć nie będziemy wiec Będziemy żyć z turystyki i zapewne tez taki był zamysł przy zgłaszaniu Nas jako miejscowości uzdrowiskowej .Dlatego musimy zapewnić naszym gościom warunki do wypoczynku i rekreacji na wysokim poziomie .I tutaj PSZOK nijak sie w to nie wpisuje Po drugie taka lokalizacja tej inwestycji spowoduje uciążliwość dla mieszkańców i zablokuje wszelkie możliwe inwestycje w tym terenie. Cos takiego jak PSZOK robi sie dala od miast czy wsi . przynajmniej kilka kilometrów aby nie były uciążliwe dla mieszkańców .Myślę ze musimy zrobić wszystko aby zablokować ten nieszczęśliwy pomysł bo robimy krzywdę sobie a nawet tym którzy będą tu po nas. Podpisuje się pod protestem .
Obserwator z zewnątrz 2020-11-29 14:59:07
Uważam że, takie składowisko odpadów powinno być w Gminie Czarny Dunajec pod warunkiem że, nie będzie to blisko rzeki ani domów mieszkalnych. a z tego co wiem ma ono znajdować się na ul..Nadwodniej w Czarnym Dunajcu blisko domów w których zamieszkują ludzie a droga dojazdowa jest tam wąska. Samochody osobowe nie mogą się ominąć a co dopiero auto ciężarowe. Moim zdaniem warto przemyśleć jeszcze raz ta inwestycje i zrobić ja z dala od domów, aby nikomu nie przeszkadzało.
Kacha 2020-11-29 00:04:51
Uważam, że to skandal, że przy tak ogromnej i ważnej inwestycji nie zostały podjęte żadne rozmowy z mieszkańcami wsi w której taki punkt ma powstać, że nie podano do ogólnej wiadomości, że taki punkt ma powstać, że nie pozwolono mieszkańcom zapoznać się z tematem i nie pozwolono wybrać lokalizacji...
Temat jest ważny, trudny i być może powstanie takiego punktu jest konieczne ale z uwagi na jego charakter tym bardziej odpowiednio wcześniej powinno być podane do wiadomości mieszkańców, ze taki punkt powstanie w przyszłości aby umożliwić mieszkańcom dyskusje, możliwość oswojenia się z tematem, zebrania odpowiedniej wiedzy na temat takiego punktu, możliwość zadecydowania o lokalizacji...
To skandal, że o tak istotnej inwestycji dla Gminy dowiadujemy się przypadkiem z gazety.
To zaskoczenie dla nas mieszkańców, nie tak chcemy dowiadywać się o tak ważnych kwestiach.
Ewelina 2020-11-28 09:08:36
Pani Urszulo, wykazała Pani piękną postawę kochającej Matki.

Nieprzyzwoity, chamski i prostacki charakter niektórych komentarzy świadczy o niskim poziomie osób je zamieszczających.
Poniżanie drugiego człowiek pokazuje słabość osoby, która działa w ten sposób.
Mieszkaniec 2020-11-27 23:27:15
My mieszkańcy Czarnego Dunajca nie zgadzamy się na wysypisko śmieci. Jest to coś nie do pomyślenia. Zagospodarowanie takiego miejsca jest nieodpowiednie. Miejsce w którym ma powstać wysypisko znajduję się nieopodal rzeki i zabudowań mieszkalnych. Najbliższymi mieszkańcami są Romowie których nie pytano o ich zdanie. Kolejnym trucicielem sprzed laty był zakład garbarski który niejednokrotnie spuszczał toksyczne odpady do rzeki. Jak widać dawno nie było kolejnej afery .Ciekawe kto najbardziej na tej inwestycji skorzysta a ucierpią na tym nie tylko najbliżsi mieszkańcy.
Koniówka City 2020-11-27 22:59:22
Dunajcany bedom wąchać smrody z syckik wsi:-)he he Jo bede woził. Byle nie obok Dragona bo tam bawiem się co tydzień
Targowa 2020-11-27 21:55:23
Bardzo dziękuję Bartkowi, że udostępnił dla Nas Wszystkich tą informację, ponieważ do dnia dzisiejszego nie miałem pojęcia o takiej śmierdzącej inwestycji, a jak się okazuje planowana jest blisko mojego domu. Zastanawia mnie fakt kiedy Pan Wojt chciał nam przekazać tą informację i dlaczego ukrywa to wszystko przed mieszkańcami....
zed 2020-11-27 21:29:28
Dunajcany nie potrzebują takiego punktu bo w każdym domu maja nowoczesna spalarnię. Wystarczy wyjść wieczorem na spacer. Jednak hasło "Ciemny Dunajec" nie jest wyssane z palca.
Bobowniok spod łopatu 2020-11-27 21:12:42
Panie Wójcie, w tym roku światełka proszę odpalić u wieśniaków, arystokracja niech duma o śmieciach
!
Ciekawski 2020-11-27 20:38:49
Zauważyłem jedną rzecz jak w Dunajcu coś się uda to się Pan chwali, że to Pan o to zabiegał. Jak człowiek zapyta w gminie albo wśród radnych to już nikt nie słyszał żeby to był Pana pomysł. Niedługo skończą kanalizację we wsi będą robić gazociąg- to też Pana zasługa? gdyby Pan nie zabiegał to by tego nie było????
Szacunek i zrozumienie 2020-11-27 20:28:48
Rzeczywiste stanowisko mieszkańców pokaże ilość zebranych podpisów. Zamieszczanie niestosownych komentarzy i walka nie doprowadzi do rozwiązania wynikłego konfliktu. Nawet jeśli się wzajemnie nie rozumiemy i mamy różne postrzeganie tej inwestycji powinniśmy się szanować.
Niech każdy z nas postawi się w sytuacji, że to obok jego domu powstaje PSZOK, wtedy dopiero zrozumiemy obawy mieszkańców. Łatwo jest ostro komentować jeśli problem bezpośrednio nas nie dotyczy.
Edek z fabryki kredek 2020-11-27 17:41:49
Bracia B******* najgorsze co mogła wydać na świat ta gmina ;)
Sprawdzone informacje 2020-11-27 15:27:44
Mojego znajomego znajomy, którego rodzinna mieszka we Wrocławiu ma kontakt z człowiekiem, który uważa że PSZOK jest ok.
Do mieszkaniec, skąd Ty masz takie informacje że w planowanym PSZOKu będą składowane BIO-odpady.
Poszperajcie sobie trochę po necie i zobaczcie jak to wygląda, nijak się ma PSZOK do katastroficznych przepowiedni Bukowskiego.
Do mieszkaniec 2020-11-27 15:08:13
Pamiętam, że za poprzedniego wójta temat był już podejmowany wtedy proponowano zrobić pszok na terenach oczyszczalni ścieków tam Wam też nie odpowiadało. Sołtys mówił ludziom., że to będzie takie jak wysypisko. Skoro macie lepsza lokalizację dlaczego jej nie zaproponujecie? Jakoś trudno przeczytać o tym co proponujecie nie wskazaliście żadnej lokalizacji alternatywnej tylko puste ogolniki. Czyżbyście mieli grunty w tej okolicy? Nie tak dawno okoliczni mieszkańcy protestowali bo im śmierdziało asfaltem od jednego przedsiębiorcy niestety nie znaleźli poparcia. Wcześniej przeciwko zakładowi garbarskiemu też niemieli poparcia a teraz jak inwestycje ma robić gmina to wam będzie szkodzić zanim powstanie? Gdzie byliście żeby wesprzeć mieszkańców przeciw prywatnym przedsiębiorstwa????
Rynek 2020-11-27 14:52:10
Do mieszkaniec gdzie w pszoku BIo odpady sie sklada? Po co wprowadzasz w błąd. Tam tylko idzie makularura, szklo i butelki plastikowe umyte.
Do jestem z dunajca 2020-11-27 14:50:34
Jeżeli wiesz kto pisze te wszystkie komentarze to może się podziel ta wiedza?
JESTEM Z DUNAJCA 2020-11-27 14:15:47
WITAM , MAM TYLKO TAKIE WRAŻENIE, ZE TE OBSZERNE KOMENTARZE PISZE JEDNA OSOBA......PRAWDA???????CHYBA DOKŁADNIE ZNA TEMAT I MA W TYM SWÓJ CEL!!!!!!!!!!!!
Rynek 2020-11-27 14:06:38
Do mieszkaniec Czarnego Dunajca zapytaj znajomego co to za lokalizacja trzeba to pokazać ludziom niech wiedzą. A jak to nie prawda to po co sciemniasz.
Mieszkaniec 2020-11-27 13:44:13
Niestety PSZOK, który ma zamiar powstać w Czarnym Dunajcu na terenie zamieszkałym przez mieszkańców ma zamiar przyjmować również odpady Bio z 15 miejscowości naszej gminy.... ktoś chce mi wmówić, że to nie będzie siedziało?? Dlaczego tego nie zrobić poza terenem zamieszkałym?? Gdzie nikomu by to nie przeszkadzało!!
Mieszkaniec Czarnego Dunajca 2020-11-27 13:26:43
Mam znajomego, mieszka pod Krakowem, gdzie zbudowano im tzw. PSZOK-a, który zniszczył życie całej okolicy. Smród z dużego składowiska czuć na kilkaset metrów, pojawiły się też plagi much. Tutaj problem nie będzie dotyczył tylko cyganów tam mieszkających, ale niestety nas wszystkich!
co to jest PSZOK 2020-11-27 12:23:42
Co to jest PSZOK? i jakie niesie korzyści? Radnemu Bukowskiemu i Harbutowi proponuję wycieczkę po zakamarkach wsi w tym przede wszystkim lasach, terenach przyrzecznych oraz oddalonych od domostw w celu rozeznania co się dzieje ze śmieciami, których ktoś z jakich względów nie chce/nie może trzymać/nie ma gdzie trzymać?
Może zamiast kłaść kłody pod nogi za współpracę Państwo by się wzięli? Przepraszam zapomniałem, że genetyczne uwarunkowania mogły by znacząco to utrudnić.
Wójtowi proponuję zorganizowanie wycieczki radnym w tym z obowiązkowym udziałem Bukowskiego i Harbuta do pobliskiej Gminy Nowy Targ w celu zwiększenia ich świadomości w temacie. Najbliżej położony PSZOK zlokalizowany jest w miejscowości Trute następny w Łopusznej. Panowie pojadą zobaczą na własne oczy jak wygląda taki PSZOK zobaczą czysciutki plac z dużymi kontenerami regularnie opróżnianymi poczują to powietrze "śmierdzące" zobaczą odległość od domostw może pójdą popytają czy mieszkańcy odczuwają niedogodności?
A nie będą szkodzić ludziom załatwiając tym samym prywatnych pobudek!!!!
A wstępnie można wpisać w google i zobaczyć zdjęcia można odwiedzić stronę gminy nowy targ która jako korzyści wskazuje korzyści:
"- Zniwelowanie problemu związanego z brakiem odpowiedniej regulacji w zakresie gospodarki odpadami.
- Zmniejszenie skali problemu obecności dzikich wysypisk, braku segregacji odpadów oraz niewłaściwego sposobu ich przechowywania i utylizacji.
- Poprawa świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Nowy Targ.
- Korzyści zdrowotne dla mieszkańców i turystów związane ze zmniejszeniem ilości dzikich wysypisk i przypadków spalania odpadów szkodliwych w piecach domowych.
- Rozwój przedsiębiorczości oraz bazy turystycznej gminy.
Wnioskując z wypowiedzi Bukowskiego tylko w Cz. Dunajcu Pszok przyniósłby szkody dla mieszkańców i turystyki w każdym innym miejscu na ziemi przynosi korzyści
wyszło jak zwykle 2020-11-27 11:44:01
Panie Bukowski i Panie Harbut brakiem wiedzy i brakiem chęci działania na rzecz rozwoju gminy i wsi Cz. Dunajec wykazali się Panowie już wielokrotnie. Jeszcze częściej wykazują się Panowie ignorancją i czystą głupotą oraz przekazywaniem nieprawdziwych informacji lub dość mocno zniekształconych obrazów społecznych w zależności co chcecie uzyskać w danej chwili. Co warto zauważyć działania te nigdy nie są nakierowane na dobro ogółu mieszkańców.
Tak jest i dzisiaj. Czarny Dunajec jako wieś centralnie położona i połączona z pozostałymi wsiami siecią dróg jest doskonałym punktem dla tego typu inwestycji z punktu widzenia gminnego. Z punktu widzenia mieszkańców wsi Czarny Dunajec jest nie inaczej- jako wieś gęsto zaludniona na niezbyt wielkich działkach mieszkańcy często nie mają gdzie składować odpadów jakie przyjmowane są do PSZOKów.
Jakie odpady przyjmuje PSZOK?
Każdy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych musi zapewniać przyjęcie takich odpadów, jak:
przeterminowane leki
odpady wielkogabarytowe (w tym meble)
odpady zielone
odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe (w tym gruz)
zużyte opony
elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory
Jednak zakres działania PSZOK-u określa rada gminy na drodze uchwały. Cóż to oznacza? Ano to, że minimalny katalog odpadów, wyznaczony w ustawie z 1996 roku, może zostać rozszerzony na podstawie lokalnych uwarunkowań gminnych- CO OZNACZA, ŻE RADA GMINY wprowadza W DRODZE UCHWAŁY ZAKRES ODPADÓW JAKI MOŻNA ODDAĆ DO PSZOK.
Dzięki czemu możliwe będzie pozbycie się niemal wszystkich rodzajów odpadów, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych- np. ZAMIAST SKŁADOWAĆ POD DOMEM 8 WORKÓW PLASTIKU PRZEZ CAŁY MIESIĄC MOŻNA PODJECHAĆ I ODDAĆ PRZY OKAZJI WYJAZDU NA ZAKUPY DO DUNAJCA, ROBIĄC REMONT W DOMU NIE MUSIELIBYŚMY SKŁADOWAĆ KILKA MIESIĘCY ODPADÓW NA DZIAŁKACH.
Do punktów PSZOK przede wszystkim można przekazywać odpady problemowe i niebezpieczne, których nie da się umieścić w tradycyjnych pojemnikach na śmieci albo jest to zabronione i podlega wysokim karom finansowym.
Przeprowadzone badania w wybranych PSZOK wykazują, że do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy najczęściej dostarczali:
odpady budowlane,
rozbiórkowe
oraz wielkogabarytowe.
w dalszej kolejności Elektrośmieci, substancje chemiczne i przedterminowe leki

PSZOK-i stwarzają warunki do wykorzystania ekonomicznego i ekologicznego potencjału odpadów. Stanowią nowoczesne elementy gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi. Ich działania znacznie wykraczają poza zbiórkę odpadów, dlatego współczesne PSZOK-i przyjmują rolę centrów recyklingu.
O CZYM MOWA PANIE BUKOWSKI bo nie nadążam za Pana tokiem myślenia?????
K.... 2020-11-27 11:30:24
Bartek wyszedłem przez ciebie na głupka z PSZOKIEM czemu nie gadasz prawdy ze tam śmieci pakuje sie do kontenerów jak w Trutym. Żal mi ciebe sam sobie zaszkodziles i juz tego nie odkrecisz. Kłamstwo ma krótkie nogi. Nie przeszkadza ci teraz jak robią przemiał asfaltu. Nie śmierdzi Ci? Miej umiar i litość.
śmieciarz 2020-11-27 10:57:41
Od momentu wejścia w życie tzw. ?ustawy śmieciowej?, każda polska gmina stoi przed wyzwaniem zorganizowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie mieszkańcy będą mogli oddać wszystko to, czego nie mogą wyrzucić do zwykłych pojemników (np. odpady niebezpieczne czy gabarytowe). Jednak, aby system spełnił swoją rolę, gmina musi zadbać o to, żeby PSZOK był wygodny dla mieszkańców.

Bardzo ważna jest lokalizacja PSZOK-u. Punkt powinien być dostępny zarówno dla zmotoryzowanych mieszkańców, jak i tych, którzy korzystają z komunikacji miejskiej. Działka musi mieć dostęp do przyłączy energetycznych i wodociągowych, a droga dojazdowa musi być przystosowana do przejazdu pojazdów o zwiększonej masie, przewożących gruz i odpady gabarytowe. Wszystkie te warunki należy pogodzić z przyjętymi planami zagospodarowania przestrzennego ? zarówno o charakterze ogólnym, jak i przepisami szczegółowymi dotyczącymi np. ochrony ujęć wody pitnej.
O sukcesie PSZOK-u będzie jednak decydować to, czy mieszkańcy będą wiedzieli do czego służy, gdzie się znajduje i w jakich godzinach jest otwarty.
No więc mieszkańcy Gminy Czarny Dunajec a zwłaszcza wsi Czarny Dunajec nie będą wiedzieć co to jest PSZOK bo Sołtys z radnym Bukowskim mają jeden dar umieją wprowadzać zamęt i dezinformację. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że osiągają mistrzowskie wyniki w tym zakresie. Pocieszający jest jedynie fakt, że każde ich działanie niesie za sobą taki smród obok którego nie da się przejść obojętnie a wiadomo jeżeli ograniczamy jeden zmysł (zatykając nosy) inne się wyostrzają i mieszkańcom wsi Cz. Dunajec wyostrza się zmysł wzroku dzięki czemu coraz bardziej zauważają fakt jakich ludzi wybrali do własnej reprezentacji. Początek końca waszych stanowisk w tej wsi i gminie
Bukowski Bartłomiej 2020-11-27 10:47:52
Jeśli Inwestycja jest dobra i potrzebna mieszkańcom, to popieram Wójta w jego działaniach. Sam zabiegałem o budowę żłobka i wiele innych inwestycji realizowanych w naszej miejscowości. Natomiast jeśli Inwestycja jest zła, szkodliwa i będzie negatywnie oddziaływać na naszą miejscowość, to stanowczo się jej sprzeciwiam. Myślę że można znaleźć inną lokalizację na tą inwestycję. A Ty Jaśku chcesz, aby ta inwestycja powstała w Czarnym Dunajcu? Skoro tak, to może ujawnij swoje dane, podaj swój adres zamieszkania to być może gmina będzie dysponować działką obok twojego domu i właśnie tam zrealizujemy wspólnie z Wójtem budowę PSZOK-u.
dunajec 2020-11-27 10:39:03
niepokój i obawy wśród mieszkańców budzi fakt, że Sołtys i Radni sołeccy nie robią nic pożytecznego dla wsi i jej mieszkańców. Nie wiadomo po co zostali radnymi a nie wróć przecież wiadomo po co. Co nie zmienia jednak faktu, że mogliby chociaż troszkę się wysilić i poudawać, że są społecznikami i dobro wspólne ich interesuje. No więc Panie Bartłomieju co to jest PRZOK jak wygląda i jak często wywożone są z niego odpady? Czy był Pan chociaż na jednym takim punkcie, które od kilku lat funkcjonują w innych gminach? rozmawiał Pan z sąsiadującymi z pszokami mieszkańcami? Czy za idee obrał Pan sobie tylko poszczekać, żeby znów krytykować wójta? z maseczkami nie wyszło zajął się Pan pszok? co będzie następne? Skończ Pan może już bo za każdym razem jak Pan zabiera głos to tylko obnaża Pan swoją głupotę a można milczeć i ludzie mogliby pomyśleć że tylko pan udaje a tak rozwiewa Pan ich wątpliwości.
Pucok 2020-11-27 10:17:00
Południowe miejscowości powinny się oddzielić od Cz. Dunajca i zrobić swoją gmine, tak jak to dawniej było.
wiochmen 2020-11-27 09:30:37
Panie Bukowski napisałem Czerwienne mając na myśli ilość mieszkańców w poszczególnych sołectwach.
Po drugie proszę jasno powiedzieć mieszkańcom co to jest PSZOK.
Jasiek 2020-11-27 09:05:17
Bartek tyle wójt robi dla Dunajca, kanalizuje, gaz załatwił, boisko ze sztuczną murawą i teraz oświetlenie, nowy asfalcik na wojewódzkiej, ponoc ma już w przyszłym roku zacząć budować żłobek, a ty zamiast go wspierać to ty jakieś komitety zakładasz. Po co? Piszesz że składowisko śmieci A nie wysypisko. Ludzie tego nie rozumieją i myślą że wysypisko tam będzie. A prawda jest taka ze nie lubisz wójta i chcesz mu za wszelką cenę dopiec. Mam nadzieję że nie zrazisz do nas wojta bo pieniądze pójdą na wsie A dużo jest jeszcze do zrobienia.
Dunajcanka 2020-11-27 09:01:27
Sołtys naszej wsi do wymiany nic nie robi tylko politykuje kiedy zgłasza się jakiś problem to samemu trzeba pismo pisać bo łon nie łon tego inni sołtysi z naszej gminy dbają o dobro mieszkańców ciężko ma ten wójt stale kłody pod nogi choćby jak się starał siły panie wójcie i do przodu a Bukowscy to Bukowscy
Bukowski Bartłomiej 2020-11-27 08:57:09
Właśnie chodzi o mieszkańców, ponieważ jest wiele osób, które mieszkają dużo bliżej lokalizacji gdzie ma powstać inwestycja i wiele osób w ostatnim planie zagospodarowania przestrzennego starało się o zmianę swoich działek z rolnych na budowlane gdzie będą chcieli budować swoje domy w pobliżu tejże inwestycji.
Bukowski Bartłomiej 2020-11-27 08:31:51
Nie wprowadzam nikogo w błąd ponieważ nie użyłem nigdzie sformułowania WYSYPISKO a SKŁADOWISKO jak już a to znacząca różnica. Rozumiem że np. Czerwienne ma bliżej do Czarnego Dunajca niż Czarny Dunajec do Czerwiennego tak??? Bartłomiej Bobrowski w odpowiedzi od Wójta jest informacja, że nie zostały poniesione jeszcze żadne koszty, więc skąd masz wiedzę, że zostały wydane pieniądze i o jakim projekcie mówisz???
gorol 2020-11-27 02:29:52
A tak mialo byc ciacianiy kie nastol nowy gazda i co i nic - zacynociy narzykac ?
Jakoz przeciy , telo byl kwolony .
A mialo byc tak ROZOWO .
worek na śmieci 2020-11-27 00:13:45
Kluczowe zdanie z całej szopki:
"Planowana inwestycja nie była konsultowana społecznie z mieszkańcami, a będzie znacząco oddziaływać na nasze zdrowie i życie, oraz będzie rzutować na przyszłość naszą i naszych dzieci."
O ironio losu. Widać ekologiczny "smród" z PSZOK jest dla mieszkańców bardziej szkodliwy niż rakotwórczy syf z palonych przez nich śmieci. Oczywiście, planowana inwestycja, będzie ZNACZĄCO oddziaływać na ZDROWIE i ZYCIE mieszkańców, co w efekcie wpłynie na mniejszą ilość zachorowań na raka i inne choroby dróg oddechowych i alergie. Wpłynie ZNACZĄCO POZYTYWNIE.

Gdybyście naprawdę dbali o zdrowie, życie, przyszłość Waszych dzieci to powinniście sami walczyć o utworzenie takiego zakładu i nie palić śmieciami w piecu. Obłuda!

"Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych.
W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób"
Antybukowski 2020-11-26 22:22:26
PSZOK to nie wysypisko śmieci Panie Bukowski. Niech Pan nie wprowadza w błąd mieszkańców Dunajca. Ultranowoczesny PSZOK musi kosztować i znając zaradność wójta zaraz znajdzie na to dofinansowanie.
wiochmen 2020-11-26 22:00:15
Panie Bukowski wytłumacz Pan mieszkańcom jak będą musieli wozić gabaryty np do Czerwiennego zimą, jakie to będą koszty i kto za to zapłaci. Po drugie jak będą musieli zapłacić za śmieci po 40 zł od osoby to kto poniesie koszty. Tu nie chodzi o mieszkańców ale o własną kampanię i oddalenie PSZOK od siebie.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-23 11:01 Robert Bugara i Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko ze srebrem (ZDJĘCIA) 2021-01-23 10:30 Ekstremalne warunki w Tatrach. Na Kasprowym 150 km na godz. Wzrost zagrożenia lawinowego 2021-01-23 10:12 Aktywność fizyczna a zapotrzebowanie kaloryczne 2021-01-23 10:00 Pijemy na umór 2021-01-23 09:15 Młodzież nierzadko jest uzależniona od leków 1 2021-01-23 08:30 Góralskie świadectwa moralności i wiekowe pocztówki 2021-01-23 07:57 Wójt z odblaskami 2021-01-22 21:21 Czy 26 tys. zł to nie za mało 3 2021-01-22 20:30 Czołgiem do schroniska w Pięciu Stawach (WIDEO) 6 2021-01-22 19:45 Poniatowskiego do remontu 2021-01-22 19:00 W sobotę otwiera się pierwsza restauracja na Krupówkach 8 2021-01-22 18:15 Między wójtem a ministrem 3 2021-01-22 18:02 Śmiertelne potrącenie pieszego na zakopiance. Droga zablokowana 12 2021-01-22 17:31 W Tatrach spadnie metr śniegu? 2021-01-22 17:10 Gdy odwodnienie szwankuje 8 2021-01-22 17:08 Zmarł były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR 2021-01-22 16:45 Świętowanie bez wnuków 2021-01-22 16:10 Górale z Chicago zdobywają Kolorado 3 2021-01-22 15:40 Jest separator krwi pod Giewontem 2 2021-01-22 15:15 Uszkodzona reliktowa sosna zabezpieczona 7 2021-01-22 14:48 Pijacka przejażdżka zakończona w rowie 4 2021-01-22 14:28 Śniegu na Krupówkach już nie ma 3 2021-01-22 13:45 Hotel Bania jak uzdrowisko i przyjmuje gości 14 2021-01-22 13:21 Urząd miasta zorganizuje dowóz na szczepienie 2 2021-01-22 13:00 Skażenie w miejskim wodociągu - przegotuj wodę zanim się napijesz 4 2021-01-22 12:49 Turysta czekał na ratowników w nocy w wykopanej jamie w śniegu 2021-01-22 12:30 Mistrz i uczeń kolędują 2021-01-22 12:16 Ta branża przeżywa hossę 2 2021-01-22 12:00 Michał Borzęcki rezygnuje z mandatu 2021-01-22 11:32 Klemens na spacerze z dziadkiem Adamem. Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego 2 2021-01-22 11:30 Nowy sposób na rejestrację do szczepienia. Trzeba wysłać SMS 1 2021-01-22 11:05 Cztery nowe zakażenia na Podhalu 2021-01-22 11:00 Puchar Świata w Lahti – zapowiedź! 2021-01-22 10:44 Jestem z Zakopanego, zarejestrowano mnie na szczepienie w... Krynicy 6 2021-01-22 10:30 XXV Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II 1 2021-01-22 10:00 Z rodu Bujaków 2021-01-22 09:44 Strzeżcie się internetowych oszustów 2021-01-22 09:18 Alarm smogowy w Mieście - lepiej nie wychodźmy z domu 2 2021-01-22 09:17 Pieszy leżał na drodze - znamy więcej szczegółów wczorajszej tragedii 2021-01-22 09:00 Szczepionka z dowozem 2021-01-22 08:30 Kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe 2021-01-22 08:09 Śmierć na Trakcie Papieskim 2021-01-22 08:00 Na Kasprowym wieje już 136 km na godz. 2021-01-22 07:00 Ruszyła rejestracja seniorów +70. Problemy z infolinią (WIDEO) 2021-01-21 23:01 Ratownicy górscy badają pokrywę śnieżną (WIDEO) 2021-01-21 22:21 Potrącenie pieszego 1 2021-01-21 22:00 Kolędowanie z Młodą Podhalańską Filharmonią 2021-01-21 22:00 Strażacy mają nowy samochód (WIDEO) 4 2021-01-21 21:30 Apis wraca do gry 5 2021-01-21 20:45 CudoTwórcy z Pienin i Gorców (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-23 10:58 1. Czekamy do następnych wyborów... Mam nadzieję że błazenada i kompromitacja pisowska minie A górale nie zrobią poraz kolejny błędu i nie dadzą się kupić i nie zagłosują na PiS bo później starają się wybielić ale i tak wiadomo dzięki komu nieudacznicy są przy władzy... ***** *** 2021-01-23 10:55 2. Są sfery gdzie jest nieważne czy chronisz przyrodę czy nie. My szaraki tak nie możemy, a pisaniem nic nie zdziałasz. A chodzi o $$$$$$$$. A to są pieniądze które nawet prezesi spółek państwowych nie zarabiają...wiem, widziałem. I dużo mi dało do myślenia... Szczególnie narzekanie ile to pracy.... 2021-01-23 09:52 3. Panu doktorowi życzę zdrowia. ???? 2021-01-23 09:44 4. do mario i stanleya, kiedy już panowie filozofowie skończycie ósme klasy, to zrozumiecie, że za komuny czyli mimo totalitaryzmu i rosyjskiej okupacji Polacy potrafili budować dla siebie. w zakopanem prawie wszystkie szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, tak rzekomo prześladowane kościoły, wszystkie porządne budynki na krupówkach powstały albo przed wojną, albo w prl-u. od 30-tu lat jedynym dorobkiem jest toaleta na równi i psie budy obite obrzynkami, szumnie nazywane restauracjami. sorry, zapomniałem o siłowniach napowietrznych. 2021-01-23 09:23 5. Ok, a jak to się ma do ochrony przyrody, płoszenia zwierzyny itp. Podobno jesteśmy w Parku Narodowym. Te same pytania mam zresztą i w temacie asfaltu do Morskiego Oka jak i jeżdżenia samochodami i traktorami po Chochołowskiej. 2021-01-23 09:18 6. Toć to cudowny Hagglund! ;) 2021-01-23 09:11 7. Przecież otworzyli McDonalda. O co im chodzi? 2021-01-23 08:31 8. KONSTYTUCJA Art. 22. Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. A tu bezprawne Rozporządzenia I to zrobili PiSowcy , a tak im oddawali niektórzy hołdy na Podhalu, Jakoś nie sysze teraz tych głosów jak niszczy się POLSKĄ gospodarkę, jak ludzie nie mają za co żyć Pochowali sie jak szczury W Internecie nic nie ginie. 2021-01-23 08:24 9. i tak właśnie wydaje się nie swoje pieniądze . słyszeliście ze jest pandemia ? zabrania się ludziom prowadzić działalność , a wy się martwcie imprezom w Zakopanem . a moze tak pomoc przedsiębiorcom ? podarować podatek od nieruchomosci za 1 kwartał 2021 tak jak to zrobiła gmina Bukowina , a na wiosnę 2 kwartał 2020 gminy Poronin i Kościelisko , Zakopanejak do tej pory nic , żeby się tyko nie okazało ze kasa która trafi do budrzetu miasta z tarczy pomocowej pujdzie na premię dla Was. 2021-01-23 07:42 10. Janek jechał a Marusia gdzie?
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka