Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2021-01-13 10:00:00

Z archiwum

Złote czasy podhalańskiego biznesu

Hotele, restauracje, wyciągi narciarskie, nawet park wodny na Słowacji - biznesmeni z Podhala w tym roku nie próżnowali - informował Tygodnik Podhalański w 2004 roku. Dziś, gdy dopadł nas kryzys, z łezką w oku przypomnijmy sobie ten złoty okres dla biznesowych inwestycji.

Nech sa páči
Były dyrektor PEC Geotermii Podhalańskiej w Zakopanem jest jednym z udziałowców firmy budującej park wodny w Orawicy. W Małem Cichem inwestuje biznesmen z Chicago i znany alpejczyk z Zakopanego. W Witowie stację narciarską buduje radny z Samoobrony. Potentat z branży obuwniczej z Nowego Targu otwiera pod Giewontem swój drugi luksusowy hotel. Biznesmenów z Podhala trudno posądzać o działalność bez rozmachu.

To nie Curuś
Wciąż do najpotężniejszych inwestorów na Podhalu należy Waldemar Sobański, właściciel stacji narciarskiej na Szymoszkowej. W lecie uruchomił nową inwestycję - sporych rozmiarów basen z wodą termalną na zboczu polany tuż przed hotelem Kasprowy Wierch. Wcześniej, wspólnie z byłym burmistrzem Adamem Bachledą Curusiem, kupił ośrodek wypoczynkowy w Węgorzewie. Nieoficjalnie mówi się, że to transakcja wiązana z kupnem pensjonatu Energetyk przy ul Tetmajera w Zakopanem. Informacji tej nie udało nam się jednak potwierdzić. Ostatnio głośno o byłym burmistrzu, który miał być jednym z inwestorów parku wodnego w Orawicy na Słowacji. Plotka okazała się nieprawdziwa. Adam Bachleda Curuś nie inwestował na Słowacji. Swoje pieniądze w tę konkurencyjną wobec zakopiańskiego parku wodnego budowę ulokował inny zakopiańczyk, były szef Geotermii Podhalańskiej, Piotr Długosz. Orawica, to słowacka wieś, odległa od przejścia granicznego w Suchej Horze o zaledwie kilka kilometrów. Można też dojść do niej z Witowa przez las. Kilkadziesiąt minut drogi. Złoża wód geotermalnych, w tym miejscu pozwoliły już przed kilkunastu laty uruchomić cieszący się wielkim powodzeniem, zwłaszcza wśród Polaków, basen kąpielowy. Niedawno znalazł się inwestor, który postanowił wybudować w tym miejscu park wodny. Spółka nazywa się „Meander”, zamierza do końca 2007 roku zainwestować łącznie 710 mln koron, tj. prawie 17 mln Euro. Za tę gigantyczną kwotę powstanie tu większy - od planowanego na Antałówce - kompleks hotelowo-basenowy. W maju tego roku węgiel kamienny wmurowywał w Orawicy Ivan Gasparovic, prezydent Słowacji. Ze strony polskiej na uroczystości obecny był senator Franciszek Bachleda Księdzularz.

Who is who?
,,Meander” to spółka kilku firm. 25 procent ma ECO AQUA - firma należąca w całości do 45-letniego biznesmena z Dolnego Kubina, Juraja Chomy, kolejne 20 procent ma „M” „Trading - firma jego bratanka, mieszkańca Martina. Pakiet większościowy (55 procent) posiada TS Geotherm spółka trzech osób prywatnych.  60. procent ma Juraj Choma, 20 procent - znany w współpracy z zakopiańską Geotermią Duńczyk Lars Toft- Hansen i 20 procent - Piotr Długosz, były szef Geotermii Podhalańskiej z Zakopanego. - Moi partnerzy są fachowcami - mówi Juraj Choma. - Długosz zna się na wodzie geotermalnej, podobnie Duńczyk. Obaj wnieśli do spółki „know how” i trochę pieniędzy. Pierwszy etap budowy zakończymy w styczniu przyszłego roku. Piotr Długosz chętnie rozmawia na ten temat. Zarzeka się, że gdy inwestował w park wodny w Orawicy, nie był już  prezesem zakopiańskiej Geotermii. Nie potrafi odpowiedzieć, czy w przeciwnym wypadku wchodziłby w interes na Słowacji. - W Geotermii Podhalańskiej pracowałem do października 2004 roku. Orawica to sprawa tegoroczna - mówi Piotr Długosz. Nie ma jednak wątpliwości, że to wielka szkoda, że inwestycja utknęła, a w Orawicy są pieniądze i roboty się kręcą. W Zakopanem park wodny na Antałówce czeka nadal na inwestora. – Ktoś, kto to weźmie, będzie musiał zacząć od remontu. Przecież to w stanie surowym stoi już bezczynnie ponad rok - uważa Juraj Choma. Zapewnia, że pierwszy etap jego zwróci się w ciągu siedmiu lat.

Kolejna knajpa, kolejny hotel
Andrzej Gut Mostowy, radny sejmiku samorządowego, jeden z liderów miejscowej Platformy Obywatelskiej, współwłaściciel hotelu „Sabała”, inwestuje w nową restaurację przy Drodze na Bystre w Zakopanem. Ma to być skansen z gastronomią. Inwestycję szacuje na około milion złotych. Jego dotychczasowa regionalna restauracja przy hotelu „Sabała” cieszy się sporym powodzeniem. Niewątpliwie środki uzyskane z tej działalności pozwoliły radnemu ruszyć z realizacją nowego pomysłu. A branżę hotelarską w Zakopanem inwestuje już kolejny rok Wiesław Wojas, znany producent obuwia z Nowego Targu. Jego pierwszy hotel „Skalny” ma opinię dobrze zorganizowanego obiektu turystycznego. Pierwszym właścicielem i budowniczym hotelu był zakopiańczyk Piotr Chilecki. Wojas odkupił obiekt, kiedy Chileckiemu podwinęła się noga przy spłatach kredytu. - Moja główna inwestycja to hokeiści - śmieje się biznesmen. Ujawnia jednak, że szykuje się do otwarcia nowego, luksusowego hotelu w Zakopanem. Wojas kupił potężny pensjonat Podhale, dawną Stamarę. Budynek o znakomitym położeniu, tuż przy dworcu PKS. Przez lata Stamara prowadzona była przez FWP. Nazwa pensjonatu pochodzi od imion prawowitych właścicieli, Stanisława i Marii. Nowy hotel Wojasa ma mieć cztery gwiazdki i wejście od ulicy Kościuszki. Sprawa wejścia to powód rozterki biznesmena. - Kilka tygodni po tym, jak zatwierdzono mój projekt, władze miasta zgodziły się na  lokalizację jakiegoś drewnianego budynku tuż przed planowanym wejściem do hotelu. Muszę wystąpić o jego rozbiórkę - zdradza Tygodnikowi. Wojas szacuje inwestycję na kwotę około 12 milionów złotych. Hotel będzie miał 140 miejsc noclegowych, zaplecze rekreacyjne, łącznie z krytym basenem.

Białka, Harenda - czas na Witów
Na Podhalu nadal modne są inwestycje w infrastrukturę zimową. Wciąż rozbudowuje się Białka Tatrzańska. Spółka, w której siłą napędową jest Józef Dziubasik i jego sąsiedzi, już myśli o kolejnych inwestycjach. Przypomnijmy - w zeszłym roku zakończono tu budowę kolejnego potężnego wyciągu krzesełkowego na Kotelnicę (800 metrów), koszt - ok. 5 mln zł. W tym roku trwa rozbudowa wyciągu narciarskiego na  Harendzie. Cieszący się coraz większym powodzeniem wyciąg wybudowała spółka w której znaczącą rolę odgrywa znany profesor z Krakowa Rudolf Klimek. Nowy wyciąg orczykowy powstaje także w Witowie. Wojciech Skorusa, miejscowy biznesmen, radny z Samoobrony postanowił przekształcić swoją wieś w stację narciarską. - Robię tu drugą Białkę – śmieje się Skorusa. Inwestycja ze wszech miar potrzebna dla tej strony Podhala. Od lat mówiło się o zagospodarowaniu terenów po północnej stronie Gubałówki. Ze stoku, na którym trwa intensywna budowa wyciągu Skorusy, rozpościera się piękny widok Tatr.

Małe Ciche nie jest gorsze
Podobnie jest w Małem Cichem, gdzie powstaje kompleks wyciągów narciarskich, w tym najdłuższy - krzesełkowy o długości 1000 m. Pomysłodawcą wyciągu biegnącego aż z ośrodka (były URM) na Zgorzelisku do Małego Cichego był Jan Pawlikowski, obecny prezes Oddziału Związku Podhalan w Małem Cichem. Inwestorami jest kilka osób, m.in. Franciszek Wojciech Pawlikowski, właściciel firmy budowlanej, Józef Galica z USA, rodem z Małego Cichego, właściciel słynnej chicagowskiej restauracji „Mabenka” i znany zakopiański alpejczyk Andrzej Bielawa. - Po raz pierwszy od wielu lat udało się w Małem Cichem podpisać komplet umów dzierżawnych z właścicielami wszystkich gruntów, po których będzie można w przyszłości szusować. To wielka sprawa na pożytek mieszkańców Małego Cichego i turystów, którzy tu przyjadą na narty - mówi z dumą Jan Pawlikowski.

Tylko z kasą krucho
Zdaniem Janusza Majchra, zakopiańskiego radnego, właściciela spółki akcyjnej Majcher S.A., sporym utrudnieniem w realizacji wielu inwestycji na Podhalu są mało aktywne banki. - Jestem przykładem takiej opieszałości albo wręcz niechęci miejscowych banków do wspierania inwestycji - mówi biznesmen. Majcher zwrócił się do wszystkich banków z prośbą o kredyt na realizację projektu remontu i odbudowy własnego budynku przy rogu Krupówek i Nowotarskiej. Chce otworzyć tu maty pensjonat. - Nie mogę uzyskać wsparcia z funduszy unijnych bez kredytu bankowego - żali się.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 40/2004 
 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Xxfix 2021-01-13 10:26:32
A pamięta kto czy ten złoty okres był za władzy PiS czy po czy przed?
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-26 08:54 Plan znoszenia obostrzeń - potrzeba więcej danych medycznych 2021-01-26 08:00 Jelenia stołówka 2021-01-25 21:54 Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu 2021-01-25 21:31 Do puszki grosik wrzuć 1 2021-01-25 21:00 Na Halę Krupową drogą gospodarczą 2021-01-25 20:30 Kolędowanie dla Pauliny 1 2021-01-25 20:00 Szybki, wściekły i bez prawka 2021-01-25 19:45 Które hotele dostały największą pomoc od państwa? Na liście firmy z Podhala 7 2021-01-25 19:40 Dziś w Małopolsce zaszczepiono... 1 osobę. To nie żart, to rządowe dane 8 2021-01-25 19:30 Porzucone truchło 2021-01-25 19:08 Kompletnie pijany kierowca spowodował kolizję i uciekł 2021-01-25 19:00 Kolędnicy tylko online. Przy Domu Ludowym ich nie zobaczymy 2021-01-25 18:55 Samochód wypadł z drogi w Ludźmierzu 2021-01-25 18:33 Koliba na Łapsowej Polanie potrzebuje pomocy 2021-01-25 18:15 Milczeć jak radny 5 2021-01-25 17:56 Woda w Mieście jest czysta - potwierdza sanepid 2021-01-25 17:32 Na Krupówkach pustawo, kolejka do otwartej restauracji też krótsza (WIDEO) 2021-01-25 17:30 Druh z demobilem 1 2021-01-25 17:17 Miasto zrobiło się białe 2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 3 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 18 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 8 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 13 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3 2021-01-24 15:14 Kolejny nalot policji na Schronisko Smaków 29 2021-01-24 14:30 W Zakopanem też dowożą na szczepienia 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-26 08:55 1. Do NT. Masz rację, ja pracuję co prawda w innej branży i też żadnych pieniędzy nie będę widział. Prezes przecież nowe samochody sobie kupi i to nie te dla ludu tylko z same premium. Część tych pieniędzy powinna być przeznaczone dla pracowników bo to oni cierpią najbardziej , bo jeszcze mają ukrócone etaty a pracują normalnie. 2021-01-26 08:55 2. "A ryby tylko na niby a rak byle jak". Dokąd "zmierzasz" Szczawnico? Przybyły chociaż nowe ciągi komunikacyjne oprócz tej na Jarmutę? 2021-01-26 08:41 3. @cyklista Ok, czyli nie róbmy nic. Przecież jest pięknie ... 2021-01-26 08:34 4. Czego jęczycie ?! Dostajecie 500+ a przed wyborami napewno pis wam coś dorzuci 2021-01-26 08:18 5. No wlasnie taki macie pomysl wiejcie zap... na niemca. Jak tak ci sie tam podoba no to granice jeszcze otwarte. Ja nie mam zamiaru nigdzie wiac. Za waszych rzadow faktycznie zwialo najwiecej. I rozumiem, ze mam to rozpatrywac w kategoriach spolecznego sukcesu. Imperium rydzyka istnialo juz dawno za waszych czasow i mialo sie dobrze. No niestety wtedy tylko tam dalo sie wysluchac w miare obiektywnych wiadomosci. Takze raz sierpem raz mlotem czerwona ...... 2021-01-26 07:19 6. A gdzie zwykly szary pracownik ktory robi za marne 1650 zl na 3/4 etatu bo inaczej nie mozna. Jestem osoba po studiach a zarabiam gorzej niz ludzie za kasą. Ale bardziej chodzi mi oto ze z tych pieniedzy zwykla sprzataczka czy kelner nic nie dostaną. Przecież pan wlasciciel hotelu musi se nowe auto kupic lub rodzinke wyslac na wakacje. A ludzi zwolnic. Niech jedza papki lub jedzenie ze smietnikow. Ja sie pytam pisiorow co dostanie zwykly obywatel ktorego zwolnili przez covid. Co.... gówno i tyle w tym temacie!!! 2021-01-26 07:12 7. Jaśko, ale chciał nie chciał, doceniłeś radnych pisząc Klakierzy z dużej litery. Ty też, wydaje mi się, stoisz w rozkroku. 2021-01-26 06:52 8. Miliony bierze Nosalowy Dwór i ludzi zwalniają !!!!!:(.... a pozostałych równo robią w balona, dając parę złotych na przezýcia, 2021-01-26 05:19 9. to jakaś kpina, gdzie policja i sanepid? tym spod czar... z..... wszystko wolno, a hotele i restauracje zamknięte!!! 2021-01-26 00:58 10. To po to by gospodarkę na Podhalu zniszczyć bo dają sobierady a rząd się boi o własne d... Bo braknie do 1-go!!!
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka