Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2021-01-14 10:00:00

Z archiwum

31 lat życia stuknęło Tygodnikowi Podhalańskiemu

24 grudnia 2020 roku Tygodnik Podhalański skończył 31 lat istnienia. Z tej okazji warto przypomnieć rozmowę jaką z Jurkiem Jureckim, współtwórcą pisma przeprowadził Bartłomiej Kuraś.

Jakie były początki „Tygodnika Podhalańskiego”?
- Wszystko zaczęło się kiedy z Wojtkiem Mrozem wpadliśmy na pomysł wydania podziemnej gazety. Obaj byliśmy “Krakusami”. Ja skończyłem studia na AGH, Wojtek Polonistykę. Zauważyliśmy, że Zakopane, mimo działań lokalnej “Solidarności”, wizyt czołowych działaczy, nadal jest pogrążone w marazmie. Zainspirowani konspiracyjną projekcją filmu Ryszarda Bugajskiego “Przesłuchanie” postanowiliśmy działać i założyliśmy Biuletyn Podhalański. Wojtek pełnił wtedy funkcję rzecznika prasowego zakopiańskiej Solidarności i pracował jako nauczyciel polskiego w szkole podstawowej w Zakopanem. Zapoznał nas ze sobą Staszek Żurowski z Muzeum Tatrzańskiego.

Jak wyglądał podział pracy w Biuletynie Podhalańskim?
- Postanowiliśmy, że ja zajmę się organizacją składu i druku, a Wojtek redakcją i przekazywaniem pisma osobom, które zajmowały się kolportażem - taksówkarzom i znajomym. Pierwszą winietę zaprojektował przy użyciu gumy znajomy plastyk - Jerzy Zacharko. Pierwsze egzemplarze powstały dzięki prymitywnej technice zwanej potocznie metodą wałka i ramki, czyli ręcznej technice sitodruku. Większości projektów i klisz używanych do tzw. sita zrobił Janusz Czech. Duża część biuletynów “lądowała” w koszu z powodu słabej jakości.  

Jak zbieraliście materiały do BP?
Pisanie w konspiracji nie było łatwe. Musieliśmy uważać na każdym kroku, aby się nie wpaść. Tekstu wymagały odpowiedniego podejścia. Odbiorca musiał otrzymać wiarygodny materiał, a autor pozostać anonimowy. Wiedzieliśmy też, że teksty mogą wpaść w niepowołane ręce. Nie raz zresztą pewnie do tego dochodziło.

Jak ocenia Pan pierwszy okres działania Tygodnika Podhalańskiego?
Pierwszy okres był pasmem niepowodzeń. Wydawało nam się, że powinniśmy tłumaczyć ludziom, jak ważna była walka podziemna, ale oni żyli już w nowym, innym świecie i nie mieli ochoty słuchać głosów podszytych sentymentami. W pierwszym okresie istnienia Tygodnika aż do 70% jego około 20 tysięcznego nakładu wracało niesprzedane. Zbyt dużo uwagi poświęcaliśmy polityce.

Jak dziś wyglądają główne tematy publikowane na łamach "TP"?
Dziś to trojaczki urodzone w Murzasichlu, a nie wybór prezydenta RP, są w Tygodniku Podhalańskim zdecydowanie ciekawszym newsem. Nie wszyscy w gazetach lokalnych tak uważają. Dyskusja na ten temat toczy się od lat w redakcjach. Już po kilku latach działalności pisma zrozumieliśmy, jak ważna dla mieszkańców jest tematyka związana ze zdrowiem. Po raz pierwszy Tygodnik zniknął z kiosków w dniu wydania, gdy jego ówczesny naczelny Wojtek Mróz napisał o pierwszych przypadkach AIDS na Podhalu.
Przez kilka lat walczyłem z Izbą Wydawców Prasy, która organizuje konkurs na najciekawszą okładkę gazety – Grand Front. Dla prasy lokalnej konkurs ograniczany był do określonych tematów wymyślonych w Warszawie. Któregoś roku mieliśmy m.in. wysłać okładkę z tematem „Rozwiązywany Sejm”. Nie znam porządnej lokalnej gazety w Polsce, która zamieściła takiego newsa na jedynce. Teraz to się zmieniło. 
Dla naszych czytelników ciekawsze są informacje o dziurawym moście, przez który codziennie muszą jechać do pracy, aniżeli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego rozwiązano sejm. Dziennikarz lokalny ma dość tematów wokół siebie i nie musi konkurować tego typu informacjami z prasą codzienną czy telewizją.

Mniej ważne stały się tematy ogólnopolskie, ważniejsze stało się pokazywanie codzienności lokalnej?
Nie chodzi tu oczywiście o zamykanie się we własnym grajdołku. Sztuka, to wybić swego lokalnego newsa tak, żeby powołano się na niego w mediach ogólnopolskich. Gdy ma się za oknem Tatry, jest dużo łatwiej. Tygodnik Podhalański jest często cytowany w dużych mediach z racji spraw związanych m. in. z górami. Przez wiele tygodni Polska żyła tematem ukamienowania młodego niedźwiedzia przez grupę turystów w Dolinie Chochołowskiej. Jako pierwsi podaliśmy tę informację, wykorzystując do tego naszą stronę internetową. Na stronie www umieszczamy newsy, które z natury rzeczy szybko tracą aktualność. Od niedawna dzięki współpracy z portalem onet.pl niemal zmonopolizowaliśmy informacje o wypadkach w górach.   

TP jest zatem często cytowany w mediach ogólnopolskich?
Najgorzej z dotarciem do Warszawy ze zwykłą miejscową informacją, nawet ciekawą. Naczelni wielu gazet nawet tego nie próbują sądząc, że z pozycji mediów ogólnopolskich lokalna informacja jest mało ciekawa. Efekt jest taki, że z ich tekstów na potęgę korzystają np. interwencyjne programy tele-wizyjne. O to, żeby dziennikarze telewizji powołali się na Tygodnik Podhalański, gdy korzystają z naszego tekstu, musimy każdorazowo zabiegać. Nie udało nam się to w kwietniu 2007 roku. Historia dotyczyła dramatu rzeki Czarna Orawa w Jabłonce. Dowiedzieliśmy się, że pobliska ubojnia wpusz-cza do niej odpady. Krwiste resztki zalegały na dnie rzeki. Nasz reporter był na miejscu, razem z ry-bakiem wyciągał z dna zwierzęce odpady. Sprawa trafiła na „jedynkę”.  Kilka dni później była „hi-tem” w TVN-ie. O źródle informacji dziennikarze telewizji nie wspomnieli. Autorzy „Uwagi” prze-prowadzili wywiad z tymi samymi osobami, których wypowiedzi cytowaliśmy w tekście. Podobnie było po reportażu naczelnej Tygodnika Podhalańskiego Beaty Zalot, która pisała o popularnym w Niedzicy w Pieninach nazwisku Święty. Rozmawiała z osobami, które opowiadały niezwykłe historie związane ze swoim nazwiskiem. Telewizyjny reportaż o Świętych z Niedzicy ukazał się kilka tygodni po nas, nie wspominając skąd inspiracja do programu pochodzi.

Jaki lokalny news jest atrakcyjny dla mediów ogólnopolskich?
Istnieją tematy, które będą tej samej rangi newsem dla mediów ogólnopolskich i lokalnych. Tak było w przypadku sprawy dotyczącej prof. Ariadny Gierek Łapińskiej. Po tym, jak kupiła hotel w centrum Zakopanego, rozpocząłem małe śledztwo, które szybko się rozrosło. W trakcie zbierania materiałów dowiedziałem się o nieprawidłowościach w działalności kierowanej przez nią Kliniki Okulistycznej w Katowicach. Poszedłem tym tropem. Odnalazłem świadków, informatorów. Niedawno Najwyższa Izba Kontroli potwierdziła większość zarzutów, które pojawiły się rok wcześniej w moim tekście pt. Chore Imperium. News o Gierkowej trafił na łamy wielu gazet ogólnopolskich. Pikanterii sprawie dodał incydent, który przytrafił mi się podczas pracy nad tekstem. Pani profesor była nietrzeźwa, gdy udzielała mi wywiadu. Wezwanie policjantów do kliniki było jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podjąłem w swojej reporterskiej karierze. Gdyby rzecz dotyczyła dyrektora fabryki gwoździ, zapewne odstąpiłbym od tego. Zadzwoniłem na policję zaraz po tym, jak  wezwana została przez lekarzy i chwiejącym się krokiem poszła na blok operacyjny.
News ogólnopolski może stać się newsem lokalnym. Kwestia tylko jak go sprzedać. Należy go jakoś zregionalizować. Oto dość drastyczne przykłady. Tragedia w Katowicach. Pod zawalonym dachem giną ludzie, hodowcy gołębi pocztowych. Nasz reporter jedzie do Katowic kilkadziesiąt minut po tym, jak dociera do redakcji informacja o tragedii. Ktoś powie, to nie wasz region. Przeciwnie. Kilka go-dzin po tragedii mamy informacje od czytelników, że wśród hodowców, którzy pojechali na targi, są także ludzie z naszego regionu. Decyzja o wysłaniu reportera okazuje się strzałem w dziesiątkę. W gazecie ukazał się wstrząsający fotoreportaż i tekst oparty na rozmowach z ludźmi z Podhala, którzy byli na miejscu. Wśród służb ratowniczych pojawia się GOPR z Rabki, są też ratownicy TOPR-u z psami, teraz to już jest nasza historia.

Jakie są najważniejsze momenty w historii Tygodnika?
W kalendarium umieściłbym grudzień 1989 roku, kiedy ukazał się pierwszy numer "TP", 1993 rok kiedy kupiliśmy pierwszy komputer z zaczęliśmy druk na offsecie i nastąpiła zmiana naczelnego – odszedł Wojciech Mróz, którego zastąpił Marek Grocholski.  W maju 1998 roku po raz  pierwszy opublikowaliśmy pierwszą stronę w full kolorze. W 2000 otworzyliśmy redakcję w Chicago i otrzymaliśmy nagrodę w konkursie Fundacji IDEE oraz wyróżnienie Rzeczpospolitej. Rok 2001 przyniósł nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla Anny Zadziorko i moją nominację do nagrody Fikusa, a świąteczny numer grudniowy osiągnął rekordową ilość stron – 80. W styczniu 2003 roku naczelną została Beata Zalot. W 2004 zostałem laureatem nagrody Dariusza Fiskusa. Po-tem posypało nam się jeszcze dość dużo nagród. Ta najważniejsza to Dziennikarz Roku 2012. To bardzo prestiżowa nagroda bo jest wynikiem głosowania redakcji polskich mediów.   

Wywiad z Jurkiem Jureckim ukazał się 8 maja 2008 roku na łamach Gazety Wyborczej.  
Trzy lata temu odszedł Wojciech Mróz. Ciągle go nam brakuje. Tygodnik Podhalański nadal jest własnością jego twórców.      

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
nikto 2021-01-14 18:08:15
Też winszuję!!!! Zwłaszcza w czasach kiedy media wpadają w kieszeń jedynie słusznej opcji politycznej. nie dajcie się! Ale przemyślcie jedno: każdy z nas może mieć różne opinie i może mieć potrzebę (i ma takie prawo) żeby te różne opinie wyrazić właśnie na Waszym forum. Nie zawsze te opinie muszą być zgodne z Waszymi ale uszanujcie to, nie bawcie się w cenzora (oczywiście biorąc pod uwagę zasady netykiety). Jeśli ktoś będzie krytyczny wobec Waszego zdania - też to uszanujcie i pozwólcie na komentarz, bo inaczej, jak będziecie kasować czy blokować wypowiedzi, z którymi Wy się nie zgadzacie to czym będziecie się różnić od tvpis? Zdrowia i międzykontynalnego zasięgu życzę!
druh Marek 2021-01-14 13:03:48
Chwała red. Jurkowi Jureckiemu i całemu zespołowi Tygodnika za zaangażowanie w budowę społeczeństwa obywatelskiego, otwartego i tolerancyjnego. Za to, by obiektywizm, rzetelność dziennikarska służyła nam -szarym czytelnikom. Dziękuję za to, że staracie się łączyć ludzi a nie dzielić, jak czynią to niektóre katolicko-narodowe media. Tak trzymać Droga Redakcjo! Wam i Tygodnikowi Podhalańskiemu STO LAT,STO LAT!!
bez cenzury 2021-01-14 11:34:34
Gratulacje i obyście nie skończyli jak Polsat a jesteście na tej samej ścieżce zejścia. Czas przejść na drugi krąg i przejść na ścieżkę wznoszenia.
tadek 2021-01-14 11:32:06
Gratulacje,
stasek 2021-01-14 11:16:52
Gratulacje i wszystkiego najlepszego.
Truteń 2021-01-14 10:42:44
Gratulacje i życzę abyście przetrwali co najmniej kolejne 30 lat.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz - Stopie 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 2 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 7 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 5 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 9 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3 2021-01-24 15:14 Kolejny nalot policji na Schronisko Smaków 29 2021-01-24 14:30 W Zakopanem też dowożą na szczepienia 4 2021-01-24 13:45 Eliza Rucka i Dominiki Bury ze złotymi medalami 1 2021-01-24 13:15 Klub zaprosił na huczne otwarcie - wkrótce zrobiło się niebiesko 12 2021-01-24 12:30 Zaśmiecone Krupówki w niedzielny poranek (WIDEO) 15 2021-01-24 12:00 Woda w Mieście jest czysta - przekonuje nowotarski MZWiK 2 2021-01-24 11:30 W Zakopanem znowu sypie 2021-01-24 10:50 Wirus dopadł naszą ekipę - dziś nie będzie transmisji z Wiktorówek 12 2021-01-24 10:38 Na Podhalu tylko 6 nowych przypadków zakażenia 2021-01-24 10:00 MS Podhale i nasza Małgosia 2021-01-24 09:30 Halny osłabł. Kolejka na Kasprowy kursuje 5 2021-01-24 09:00 Walka ze smogiem stoi w miejscu - przekonuje PAS 1 2021-01-24 08:00 Wspomnień czar (WIDEO) 2 2021-01-23 22:10 Tak się kiedyś zwiedzało Polskę (WIDEO) 13 2021-01-23 21:34 Zimowy tryb maskowania 2021-01-23 21:15 Licytacja odwołana 2021-01-23 20:40 Będziemy się ciupagami bronili (WIDEO) 3 2021-01-23 19:50 Ile śniegu w Pieninach 1 2021-01-23 19:15 Wypadek na Małym Luboniu 2 2021-01-23 19:00 Groźny wypadek w Piekielniku 1 2021-01-23 18:29 Na Krupówkach policja sprawdza maseczki na twarzach 15
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-25 16:14 1. Ja tam wolę zasilić bezpośrednio kasę konkretnego szpitala. Przynajmniej wiem, że 100 % trafi na jego potrzeby, a nie na złotego cielca czy melona. 2021-01-25 16:06 2. A z dobrego źródła wiem, że policjanci interweniujący w lokalach mają zakaz wpisywania w notatkach urzędowych z czyjego polecenia się tam udali. sic! Nie było oficjalnego polecenia na piśmie, ale po komendzie krąży nieformalny rozkaz, aby nie wpisywać przełożonych. Wynika z tego, że komendanci boją się, że wypełnianie tych rządowych rozporządzeń jest nielegalne i tworzą sobie taką dodatkową otwartą furtkę. A na końcu wiadomo, kto będzie winny. Ten dzielnicowy, który poszedł na kontrolę do lokalu. Tak, więc drodzy policjanci, zastanówcie się co robicie? 2021-01-25 16:03 3. Obwodnica Centrum Zakopanego Korki brak parkingów 2021-01-25 16:01 4. Ja już na czerwone POrtki nie wpłacam, nawet jak 60 procent idzie na pacjentów 2021-01-25 15:44 5. Decyzje podjęli Polacy a nie pseldo rzad...... zupa sie wam wylala p morawiecki... 2021-01-25 15:40 6. I chwała. Bogu że brak terminów. 2021-01-25 15:35 7. "Miś" jak malowany. Ciekawe kto weźmie 20% " za konsultacje". Może byście tak turystów zapytali co trzeba poprawić w Zakopanem okolicach. Bo to z nich wszyscy tu żyją. I jak turyści zaczną jeździć gdzie indziej to sobie będziecie mogli na tym podziemnym parkingu co najwyżej w ping ponga pograć. 2021-01-25 15:29 8. No już za 3 latka będziecie mieli PO u władzy. Będziecie rypać za 7 zł/godz. do 70 tki. i słyszeć codziennie piniędzy ni ma i nie będzie. 2021-01-25 15:03 9. Jakie ograniczenia ? Jaki reżim sanitarny ? Na Podhalu żadne prawo - jakie by nie było - ma małe szanse sie przyjąć. W państwach europy godzina policyjna, zakaz wychodzenia z chałup a na Podhalu luzik, kozaków z Bańskiej i Bukowiny żaden wirus sie nie ima ! 2021-01-25 14:53 10. Rząd nadąża jedynie za potrzebami sukienkowych.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP