
Mateusz Łękawski
O blogu
O autorze
Urodziłem się 1 stycznia 1989 r. Pierwszą część swojego życia spędziłem w Szydłowcu, gdzie ukończyłem szkołę podstawową oraz gimnazjum. W 2005 roku wyjechałem do szkoły z internatem do Zakopanego. W 2008 roku ukończyłem liceum w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Tuż po szkole średniej wyjechałem do Lublina na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie w 2011 roku ukończyłem studia licencjackie na kierunku politologia ze specjalnością samorząd i polityka lokalna. W tym samym roku rozpocząłem interdyscyplinarne studia magisterskie na Collegium Civitas w Warszawie. Na drugim roku studiów, w 2012 roku, wróciłem do Zakopanego. Od tamtej pory moje losy związane są z Podhalem. W 2013 roku ukończyłem studia magisterskie, a w 2015 obroniłem tytuł magistra. W 2016 roku rozpocząłem studia podyplomowe na kierunku Menager Hotelu w Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, które ukończyłem rok później. Jestem działaczem społecznym i aktywistą. W latach 2012-2017 działałem w Stowarzyszeniu Wartko z Kościeliska. Współrealizowałem wiele projektów skierowanych do społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży, z którą współpracę bardzo sobie cenię. W latach 2015-2017 byłem koordynatorem pierwszej kadencji Młodzieżowej Rady Gminy Kościelisko. Doprowadziłem też do reaktywacji Młodzieżowej Rady Miasta Zakopane w 2015 roku. Od osiemnastego roku życia jestem honorowym dawcą krwi. Oddałem jej już blisko 25 litrów. Łącząc to z pasją społecznikowską, byłem jednym z inicjatorów i współzałożycieli Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Powiatu Tatrzańskiego. Jestem specjalistą ds. współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Pracując z Urzędzie Gminy Poronin byłem inicjatorem rozszerzenia współpracy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi. Doprowadziłem do zwiększenia kwoty środków przekazywanych na działanie organizacjom pozarządowym o 40%, rozszerzenia katalogu pól współpracy i wprowadzenia formuły małych grantów. Szczęście w miłości znalazłem u boku narzeczonej Pauliny.Kontakt
Można się ze mną skontaktować mailowo pisząc na adres mateuszlekawski@gmail.com oraz telefonicznie pod numerem 661 560 871.- Pierwsze zimowe wejście na K2 zwróciło oczy świata na Szerpów - mały góralski naród wywodzący się z Tybetu, a żyjący głównie w Nepalu i w Indiach. Słowo "szerpa" zaczęło wręcz oznaczać tragarza wysokogórskiego, bowiem od kilkudziesięciu lat Szerpowie pracowali w tym charakterze jako wsparcie zachodnich himalaistów. Jedynym szerzej znanym Szerpą był do tej pory Tenzing Norgay, który wraz z Edmundem Hillarym dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest w 1953 roku. Zanim ukaże się książka dokumentująca ten ostatni wielki sukces dziewięciu Szerpów i jednego Gurkhi, chcę przypomnieć dwie wydane stosunkowo niedawno książki o K2 i Szerpach.
- Mijałem zaplecze sklepu Żabka i usłyszałem o tym jak w Święta przebiega protest CHŁOPÓW PODHALA. Wpis niżej
- Życzymy Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt, jednocześnie prosząc o wsparcie naszej kociej zbiórki.
- Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji podsumowującej projekt realizowany przez naszą Fundację pn. „Klaster turystyczny południowej Małopolski”. Główną częścią konferencji będzie debata dotycząca współpracy administracji i przedsiębiorców na rzecz rozwoju turystyki.
- Jakkolwiek nieatrakcyjnie by to brzmiało dla potencjalnych odbiorców, w imieniu Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości" oraz pozostałych organizatorów, serdecznie zapraszam na X Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne, które w dobie zarazy odbędą się w trybie on-line, dostępne dla wszystkich chętnych na kanale Muzeum Tatrzańskiego na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVGRt0bfXbdfudxiV4g8XLw
- Mój ROZwój odbywa się w domowej izolatce, gdzie jest dużo ciekawych książek. Wpis niżej
- "Czarne na białym" - 4 grudnia, w piątek, o godzinie 17:00 zapraszam na rozmowę z profesorem Jackiem Leociakiem, literaturoznawcą, pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów, wokół jego książki "Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele". Zapraszam w imieniu organizatorów: Burmistrza miasta Zakopanego, Wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
- Zrobiłem ten film dla wszystkich tych, którym przyda się trzy i pół minuty relaksu. Czasem potrzebujemy zrobić krok w tył, usiąść i pobujać w obłokach.
- "Czarne na białym" - 2 grudnia, w środę o godzinie 17:00 rozmowa z profesorem Pawłem Próchniakiem, literaturoznawcą, antropologiem literatury, krytykiem literackim, profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wokół jego książki "Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu". Zapraszam w imieniu organizatorów: Burmistrza miasta Zakopanego, Wydawnictwa Czarne, Muzeum Tatrzańskiego i Fundacji "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
- "Rosfisterysofane dfa chlopy salozyly Chlopy Podhala i s blyskaficom f oku prosektuujom caly grudzien!" - Stosek. Wpis niżej
- Po bardzo długiej pandemicznej przerwie zapraszam wszystkich na ciąg dalszy spotkań autorskich "Czarne na białym". Rok rozpoczęliśmy od spotkań z profesorem Ryszardem Koziołkiem autorem książki "Wiele tytułów" oraz profesorem Jerzym Kochanowskim, który napisał "Wolne miasto Zakopane 1956-1970". Po długiej przerwie naszym gościem będzie Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Po raz pierwszy mieliśmy się spotkać po koniec marca, co uniemożliwił lockdown. Drugie spotkanie zaplanowane było na 9 października, kiedy to pandemia wezbrała ponownie. Oczywiście nie ma dziś mowy o spotkaniu twarzą w twarz. Zapraszam więc na wirtualne spotkanie on-line, które na żywo transmitować będziemy w internecie. W poniedziałek 30 listopada o godzinie 17:00 na kanale Muzeum Tatrzańskiego na YouTube.
- Ostatni moment zanim ten teren otrzyma nową twarz