Reklama

2023-09-28 17:15:08

Wybory

Piąte koło u wózka czyli wyborcze marzenia osób z niepełnosprawnościami

Władze są tak pewne, że jest nas mało, że nie muszą się z nami liczyć w wyborczych kalkulacjach. Jako nieliczni głosujący nie jesteśmy potrzebni.

W Polsce jest prawie 4,7 mln osób z niepełnosprawnościami, z czego blisko 600 tys. mieszka w Małopolsce. To spora grupa osób, którą powoli zaczynają  dostrzegać także lokalni politycy. Jednak przeglądając obietnice z poprzednich wyborczych kampanii samorządowych, trudno się w nich dopatrzeć przekazów kierowanych do tej grupy. A oni szczególnie potrzebują wsparcia - nie tylko dla siebie, lecz także dla rodzin i opiekunów.

Wózkiem przez Krupówki

- Jestem przedsiębiorcą, kobietą, żoną, właścicielką psa, a na samym końcu osobą z niepełnosprawnością - oświadcza Angelika Chrapkiewicz-Gądek, ekspertka ds. dostępności osób z niepełnosprawnością ruchu, mieszkanka Zakopanego. Nie wyobraża sobie, by miała nie pójść na wybory, nawet jeśli wybierani kandydaci o osobach z niepełnosprawnością często zapominają.

Angelice towarzyszy SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Długo była sprawna, ale z wiekiem musiała przesiąść się na wózek i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Doświadczyła, jak to jest być niedostrzegalną. Największym problemem wcale nie jest sytuacja, gdy kelner w restauracji ponad jej głową pyta męża, co podać. Jakby jej tam nie było. Problemem jest funkcjonowanie na co dzień. Przejazd wózkiem przez Krupówki, których wypłukana kostka coraz bardziej się rozjeżdża, stając się pułapką dla wąskich kół jej wózka. Kiedyś się wywróciła; kolejny upadek skończył się skomplikowanym złamaniem. Ironia losu: jeżdżąc na wózku, złamać nogę.

Zakopane bez barier?

Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, dwukrotnie wpisywał do swojego programu wyborczego realizację projektu "Zakopane bez barier", startując w wyborach w 2014 i 2018 roku. W ostatnim punkcie pt.: programy społeczne, wpisał lakonicznie: Realizacja programu - udogodnienia dla niepełnosprawnych, 

Zapytaliśmy go, w jakim stopniu udało się zrealizować te wyborcze obietnice i co teraz planuje zrobić dla osób z niepełnosprawnościami. Burmistrz odmówił rozmowy z dziennikarzem Tygodnika Podhalańskiego. Na pierwsze pytanie otrzymaliśmy odpowiedź z biura prasowego burmistrza. Odpowiedzi na drugie pytanie nie było.

Jakub Sikorski z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zakopane sam porusza się na wózku, problemy zna więc z własnej perspektywy. To on odpisuje na pytania zadane burmistrzowi. Wymienia długą listę osiągnięć zaczynającą się od konkursów plastycznych na temat niepełnosprawności i integracji dzieci.

Tylko że dla Angeliki problemem jest dostanie się choćby do budynku starostwa, bo do drzwi prowadzą strome schody. Owszem, zbudowano platformę dla osób poruszających się na wózkach, lecz żeby się dostać nią na szczyt schodów, trzeba czekać na osobę obsługującą. Sam niepełnosprawny w tej sytuacji sobie nie poradzi.

W odpowiedzi z wydziału oświaty czytamy tylko ogólny opis: „Przy prowadzeniu wszelkich remontów i przebudów dróg i chodników wykonawcy zobowiązani byli do przestrzegania zapisów Zarządzenia nr 208/2017 Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 23 października 2017 r. w sprawie wymogów, jakim powinny odpowiadać przejścia dla pieszych, przejścia podziemne, przejścia nadziemne, pochylnie, schody zewnętrzne i wewnętrzne, windy, parkingi i chodniki z uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych”.

Dalej dowiadujemy się, że trwają prace nad realizacją zadania: Zakopane bez barier. Projekt zakłada między innymi ułożenie przy przejściach dla pieszych płyt z guzami w kontrastującym kolorze, obniżenie krawężników, sygnalizację dźwiękową, przyciski uruchamiające sygnalizację w kontrastowym kolorze, stosowanie materiałów antypoślizgowych. Nie ma słowa o zakresie czasowym, podsumowania, ile już zrobiono i za jakie pieniądze. W odpowiedzi nie ma nic o programach wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w mieście.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem
- Nie mam telewizora, polityka mnie denerwuje. Czytam jednak postulaty, a na wybory chodzę zawsze. I teraz też pójdę - oświadcza Angelika Chrapkiewicz-Gądek

Parkowanie z wózkiem

Jak przekonuje Angelika, w Zakopanem problemem jest także zaparkowanie samochodu na kopercie wyznaczonej częściowo wzdłuż jezdni, częściowo na chodniku. Kto da radę w takim miejscu otworzyć drzwi, wyciągnąć wózek i na niego wsiąść? Niemożliwe. Podobnie jak dostanie się do budynku Tesko, by  odebrać kody, czy worki na śmieci. Brak udogodnień.

W piśmie skierowanym do redakcji czytamy, że analiza usytuowania parkingów miejskich przeprowadzona była w 2017 roku. Po sześciu latach ma być zaktualizowana i zostaną wprowadzone konieczne zmiany.    

-To drobne sprawy, które bardzo utrudniają życie. Podobnie jak okienko kasowe na wysokości czubka mojej głowy - dodaje Angelika. - By dostać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, muszę korzystać z pomocy męża. A przecież szczególnie w takie miejsca powinnam dotrzeć sama. Podobne problemy mają osoby z innymi niepełnosprawnościami. Wiem, że to stare budynki, których wnętrza trudno zaadaptować, ale może warto pomyśleć nad budową nowych, bardziej funkcjonalnych lub nad przeprowadzką do tych bardziej dostępnych? - zastanawia się.

Nieco lepiej jest w środku budynku urzędu miasta. W ramach wyborczych obietnic zakopiański burmistrz powołał przed laty koordynatora ds. dostępności urzędu. W minionym roku w ramach “Planu działań na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w urzędzie miasta Zakopane” zamontowano krzesła do ewakuacji. Pojawiły się pętle indukcyjne, tabliczki w języku Braille’a, a na urzędowej stronie internetowej można obejrzeć film informacyjny w języku migowym.

Choć problemy obywateli z niepełnosprawnościami stają się coraz częściej tematem publicznych debat, to w Polsce przeważa opinia, że takie osoby trzeba głównie leczyć i rehabilitować. Owszem, to ważne, lecz nie można nie zwracać uwagi na to, że wielu z nich chce też funkcjonować jak każdy obywatel - czyli korzystać z tego, co jest dostępne dla innych. Także z ofert kulturalnych, rozrywkowych czy możliwości prowadzenia biznesu. Tymczasem zwykłe bariery architektoniczne często to nadal uniemożliwiają.

Temat osób z niepełnosprawnościami praktycznie nie przewijał się w lokalnych kampaniach wyborczych w Zakopanem i na całym Podhalu.

Nowy Targ po omacku

Barbara Sowińska z Nowego Targu od dawna upomina się o możliwość bezpiecznego poruszania się po rodzinnym mieście. Wzrok straciła 10 lat temu. Guz mózgu. Dobrze pamięta miasto z czasów, gdy - jak mówi - czuła światło. Gdy zapytać ją, jak dojść z jednego miejsca w drugie, jest idealnym przewodnikiem. Doskonale opisuje każdą uliczkę, niczym gadający plan miasta. Wystarczy wziąć ją pod rękę, a ona prowadzi po Nowym Targu.

Wskazując miejsca niebezpieczne dla osób takich jak ona, pierwsze kroki kieruje w stronę skrzyżowania. Prosi, by zamknąć oczy. I teraz spróbować przejść. Na jednym skrzyżowaniu w ogóle nie słychać “dzięciołów”. To urządzenia, których stukot wyznacza kierunek, gdzie iść, gdy zaświeci się zielone światło i odpowiedni moment na przejście. Gdy ich nie słychać, można poczuć bezradność. W innym miejscu odzywa się tylko jeden, zepsuty sygnalizator. Łatwo wtedy ruszyć po przekątnej ruchliwego skrzyżowania.

Wydaje się, że naprawa takich urządzeń to nic trudnego - a jednak wysyłane do burmistrza i Powiatowego Zarządu Dróg prośby, pisma, ponaglenia niewiele dają.

Od tego jest państwo?

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha rządzący miastem od 2014 roku, przyznaje wprost, że w programie wyborczym nigdy nie zamieszczał punktów dotyczących pomocy osobom z niepełnosprawnościami. - Za tego typu pomoc odpowiadają głównie instytucje państwa, a nie samorządu - przekonuje. - Samorząd ma się zajmować kwestiami dostosowania infrastruktury do bieżących potrzeb. W przypadku remontu drogi trzeba pamiętać o obniżeniu krawężnika, a remontu budynku - o szerokich drzwiach do toalet czy podjazdach.

Burmistrz przyznaje, że ważne jest udostępnienie obiektów użyteczności publicznej. A tu pojawiają się problemy. W urzędzie miasta planowane jest dopiero dobudowanie windy, ale to trudne zadanie dla architektów w przypadku starych budynków. W Nowym Targu tym trudniejsze, że magistrat składa się z dwóch połączonych budynków z różnych lat. I każde piętro rozciąga się na dwóch poziomach. Wygląda więc na to, że nawet z windą urząd nie będzie w pełni dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Za to burmistrz Watycha chwali się pozyskaniem 100 tys. zł z funduszy norweskich, za które wyremontowano i dostosowano dla osób z niepełnosprawnościami łazienki w Ośrodku Pomocy Społecznej. Są też już pętle indukcyjne, głośniki w dzienniku podawczym, asystent czy tłumaczka języka migowego, a będą też odpowiednie tabliczki przy drzwiach urzędu.

- To nie jest tak, że stale przychodzą ludzie z dysfunkcjami szukający pomocy, jednak gdy przychodzą, to tą pomoc otrzymują - przekonuje burmistrz.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

- Jeśli ktoś nie wykazywał empatii w stosunku do niepełnosprawnych, nadal nie będzie tego robić - zauważa.Barbara Sowińska.

Sprawdzę każdego

Burmistrz Watycha zapytany o wciąż niedziałające “dzięcioły”, przypomina, że żadne skrzyżowanie, przy których jest sygnalizacja, nie należy do miasta. Jego zarządcami jest powiat, województwo czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

- Mnie nie interesuje, czyja to droga. Ja się zwracam do mojego burmistrza w moim mieście z prośbą o pomoc - irytuje się Barbara, na ogół niezwykle pogodna osoba. - Władze zlikwidowały budżet obywatelski, z którego finansowany był program „Niewidomi nie gryzą”, który realizowałam między innymi w szkołach. Niepełnosprawność traktowana jest tu jak piąte koło u wozu. Gdy ich o to zapytać, to burmistrzowie podają głównie programy ogólnopolskie, nie widać własnej inwencji - podkreśla. - Wydaje mi się, że władze są tak pewne, że jest nas mało, że nie muszą się z nami liczyć w wyborczych kalkulacjach. Jako nieliczni głosujący nie jesteśmy potrzebni - stwierdza.

Na kogo ona będzie głosować? Zanim zakreśli krzyżyk przy nazwisku, sprawdzi, co kandydat wcześniej zrobił dla osób z niepełnosprawnościami. Jaką przejawiał inicjatywę. Nowy Targ to małe miasto i nie będzie to trudne. Ponadto Barbara zamierza przychodzić na spotkania wyborcze, by zadawać pytania. Nie tyle o to, co kandydat obiecuje, tylko co już zrobił. - Jeśli ktoś nie wykazywał empatii w stosunku do niepełnosprawnych, nadal nie będzie tego robić - zauważa.

- Zaczęło się coś dziać, jeśli chodzi o nasze problemy, ale i samo środowisko osób z niepełnosprawnościami zaczęło się odzywać - przypomina Angelika Chrapkiewicz-Gądek. -  Co jakiś czas są protesty tej grupy osób i ich opiekunów. Zauważyłam, że politycy powoli zaczynają celować w tę grupę - dodaje. 

Osoby ze szczególnymi potrzebami - jak to się poprawnie określa - to nie tylko osoby z niepełnosprawnościami. Z wprowadzanych ułatwień skorzystają także kobiety w ciąży, osoby w kryzysie psychicznym, z autyzmem, depresją, seniorzy. Nawet kurier mający dostarczyć dwudziestokilową paczkę chętnie podejdzie po pochylni.

- Nie mam telewizora, polityka mnie denerwuje. Czytam jednak postulaty, a na wybory chodzę zawsze. I teraz też pójdę - oświadcza Angelika.
Józef Figura

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
stbv 2023-09-29 08:58:03
@Hart WIG

PiS-da miała być lepsza. Jest lepsza? Odpowiesz że tak bo dała ci 500 jałmużny
Hart WIG 2023-09-28 21:46:39
A to PO przednie platfusy niczego nie dały niepełnosprawnym? No tak, to nie był protest PO lityczny!!!!

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Młode OWCE. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  NOWY OBIEKT POSZUKUJE OSOBY DO PRACY W RECEPCJI.Oferujemy pracę w systemie zmianowym, bez nocnych dyżurów. Wymagana znajomość języka angielskiego. Lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • USŁUGI | inne
  RÓŻNEGO TYPU PRACE WYSOKOŚCIOWE, WYCINKA DRZEW ORAZ SPRZĄTANIE POWALONYCH DRZEW. 695 092 678
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-03 08:00 Jacek Czech z dwoma medalami mistrzostw Polski 2023-12-02 22:24 Parada mikołajowa w Saint-Dié-des-Vosges (WIDEO) 1 2023-12-02 21:34 Krupówki wieczorową porą. W Zakopanem na razie nie było dużych opadów śniegu (WIDEO) 1 2023-12-02 21:00 Przysięga terytorialsa (WIDEO) 4 2023-12-02 20:00 Dwójka lawinowa na Babiej Górze 2023-12-02 19:00 Sprawdź czy swoim samochodem pojedziesz na nowym paliwie 5 2023-12-02 18:00 Bez wielkich zmian w oświadczeniu majątkowym Andrzeja Guta Mostowego, posła PiS 5 2023-12-02 16:52 Wybuch gazu w Rabce 2023-12-02 15:30 Opady marznącego deszczu przeszły w śnieg. Tak jest na Polanie Olczyskiej (WIDEO) 1 2023-12-02 14:14 Kolejny tir blokuje zakopiankę 5 2023-12-02 13:30 Mężczyzna leżał na śniegu, pies nie pozwalał do niego podejść 6 2023-12-02 12:30 21-latek pędził setką przez miasto nie bacząc na trudne warunki 4 2023-12-02 11:30 Samochód wjechał w płot na Olczy. Właściciele posesji poszukują kierowcy (WIDEO) 6 2023-12-02 10:30 Na razie z dużej chmury mały śnieg. Nietypowa sytuacja pogodowa (WIDEO) 1 2023-12-02 10:24 Ośrodek Narciarski Bania rusza 2 grudnia! 1 2023-12-02 09:26 Uwaga! Cysterna utknęła na podjeździe w Rdzawce od strony Krakowa (WIDEO) 4 2023-12-02 09:00 Piękno i groza gór, czyli twórcy urzeczeni tradycyjnym pejzażem tatrzańskim (WIDEO) 2023-12-02 08:30 Warsztaty malowania na szkle o tematyce bożonarodzeniowej 2023-12-02 08:00 Szymborska w Zakopanem. Wieczór w Czerwonym Dworze 2023-12-01 22:40 Dachowanie w Lipnicy Wielkiej 2023-12-01 22:30 Zderzenie w Kościelisku. Dwie osoby poszkodowane (ZDJĘCIA) 2023-12-01 21:42 Uchwała antyprzemocowa przegłosowana. Po ponad 10 latach (WIDEO) 24 2023-12-01 21:30 Narty smarowali sardynkami, podpierali się bambusowym kijem. Tak wyglądały początki narciarstwa 2023-12-01 20:30 To będzie pierwszy narciarski weekend 1 2023-12-01 19:46 Przerwa w obradach. Radni próbują połączyć dwa projekty uchwał antyprzemocowych 2 2023-12-01 19:30 Uwaga na oszukańcze oferty, warto sprawdzić zdjęcia wrzucane przez kwaterodawców 4 2023-12-01 18:50 Nowe ostrzeżenie przed opadami śniegu! Spadnie go ponad pół metra? 5 2023-12-01 18:30 Szukamy informacji o losach byłej sportsmenki, która zamieszkała w Zakopanem 1 2023-12-01 17:30 Zwłoki znalezione w lesie w Sieniawe 6 2023-12-01 17:30 Dokarmiaj ptaki z głową 2 2023-12-01 16:59 Obajtek pozbywa się majątku, co dalej z dworkiem użyczonym zakopiańskiej Fundacji HANDICAP? 42 2023-12-01 16:52 W Zębie zaginął sympatyczny kotek 2023-12-01 16:44 Dyrektor otrzymał już swoją roczną nagrodę a załoga... to się jeszcze zobaczy 2 2023-12-01 15:59 Wojsko ćwiczy na nowotarskim Rynku przed jutrzejszą przysięgą 14 2023-12-01 15:41 Jak dbać o skórzane torebki? Czy i warto je impregnować? 2023-12-01 15:10 Przyjechała pani przypiąć order do klapy. Gorąca dyskusja na temat uchwały antyprzemocowej w Zakopanem (ZDJĘCIA) 4 2023-12-01 14:18 Stawiają choinkę na Krupówkach 2023-12-01 13:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-12-01 12:30 Udane policyjne łowy 2 2023-12-01 11:13 Siedmiu poszukiwanych listami gończymi mężczyzn wpadło w ręce policji 1 2023-12-01 10:30 "Mikołajki dla Mukoludków" po raz dziesiąty 2023-12-01 09:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami. Spadnie 40 cm śniegu? 2023-12-01 09:05 Zaśnieżone chodniki w Zakopanem. Aż strach przejść 7 2023-12-01 08:00 Wojsko w mieście - sprawdź jakie objazdy szykują się w sobotę! 2023-11-30 23:28 Zasypuje Zakopane, a to dopiero początek opadów (WIDEO) 1 2023-11-30 22:00 Śmiertelnie niebezpieczne pustostany, w dzień schronienie, w nocy zagrożenie 4 2023-11-30 21:00 Eko-moda w szkolnym wydaniu, czyli wielobarwne stroje, a nawet teatralne kostiumy (FOTO) 6 2023-11-30 19:54 Rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci 19 2023-11-30 19:00 Ma 21 lat, wystawione za sobą dwa listy gończe, a w kieszeni narkotyki 2023-11-30 18:00 Krupówki zaśnieżone, a na weekend zapowiadane są duże opady śniegu 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-03 08:40 1. Wtedy ja filmowałem a Bartek się bawił 2023-12-03 08:31 2. To to coś powinno się nazywać jakieś kółko różańcowe ,ewentualnie harcerskie a nie wojskowe ,bo to jest wstydem dla Wojska Polskiego . Dziesięciu dobrze wyszkolonych żołnierzy lepszą robotę zrobi jak tych stu nieudaczników.. 2023-12-03 08:28 3. Nie podał w zeznaniu, że ma jeszcze dzieciaki biedne jak myszy kościelne. Pewnie się boi im coś przepisać, bo z kochanymi dzieciakami jak to z dzieciakami. Mogło by się stać, że zostałby pensjonariuszem zakopiańskiego schroniska dla bezdomnych. 2023-12-03 07:34 4. Katolicki cyrk . 2023-12-03 03:37 5. Lepiej usuńcie ten link do wyszukiwarki. Bo takich bzdur to lepiej nie powielać. Przykład Volvo S40 silnik D5, albo 1,6 D oba dizle a według strony pojadą na E10 2023-12-03 03:05 6. @Ziutek: przeczytałem wypowiedź: - korzystałem z booking - zapłaciłem PRZED wynajmem pokoju hotelowego. I tutaj też jest tylko taka opcja. Co z tego, że wynajmujący nie dostanie tych pieniędzy jeżeli ja o zwrot będę się dopominał od booking przez tydzień czy dłużej? Poza tym zapewne oszust zrobi wszystko, aby kasa trafiła na jego konto podszywając się pod stronę płatności, anulując i prosząc o płatność, domagając się zaliczki etc. Zatem proszę o uściślenie co wnosi do tematu artykułu zdanie: "Chyba nigdy nie rezerwowaliście przez Booking, tam przelew za wynajem następuje po zrealizowaniu pobytu." 2023-12-03 01:30 7. MIRKA opamiętaj się! Ciepłe posadki dla nowych urzędników do spraw przemocy ? zajrzyj do przepisów, za pracę w zespole nie dostaną ani złotówki, cała praca w ramach swoich obowiązków w firmie, która ich deleguje do zespołu więc nie masz czego zazdrościć! 2023-12-03 01:16 8. Atrakcyjny od frontu SABAŁA, szkoda że mało kto wie jak bardzo zatruwa życie mieszkańców sąsiednich bloków, może teoretyczny król Podhala zmodernizuje wreszcie i wyciszy swoje wentylatory na dachu, bo samo wyłączanie ich na czas kontroli może już nie wystarczyć. 2023-12-02 23:45 9. Żołnierz po kilku miesiącach szkolenia jest jak miodzio dla Putina. 2023-12-02 23:02 10. To są zeznania polityków... Nie ma to nic wspólnego z pracą rzeczoznawców i z rzeczywistością.
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP