Polecamy
Jeśli masz bar, restaurację i uruchamiasz sprzedaż na wynos, zadzwoń do nas. Przygotujemy ogłoszenie w Tygodniku, na portalu 24tp.pl i na facebooku TP. Kasia +48 508 380 383 Magda +48 608 377 217

Reklama

2020-06-08 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Ponad dwa tygodnie płynęliśmy do Ameryki zamknięci w kontenerze

Reklama

... Tego koszmaru nie zapomnę do końca życia ... Tak dramatycznie zaczynał się tekst Jurka Jureckiego w 1994 w Tygodniku Podhalańskim. Dziś nie mamy już wiz do USA, ale ciągle, tam za Wielką Wodą, są osoby, które dostały się tam w nieludzki sposób. Tych przeżyć nie da się wymazać z pamięci.

Wymarzona Ameryka

"... do Konsulatu Amerykańskiego w Krakowie, miałem zgłosić się w wyznaczonym terminie. Po przyjeździe znalazłem się wśród kilkudziesięciu osób, oczekujących na przyjęcie przez konsula. Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami miałem przy sobie plik starannie przygotowanych dokumentów. Zaproszenie, korespondencję z moją amerykańską rodziną, wyciąg z konta dolarowego, dowód rejestracyjny samochodu, dowód własności swojego domu i parceli, wypełnione wnioski, komplet zdjęć. Jestem starszą osobą i praca w obcym kraju mnie nie interesuje. Nie przekonał mnie Pan - usłyszałem, po dwóch godzinach oczekiwania, od konsula, który łamaną polszczyzną informował mnie o odmowie wydania amerykańskiej wizy.... - to fragment listu, jaki trafił niedawno do Tygodnika Podhalańskiego. - ... Tutaj w amerykańskim konsulacie, nikt nie mówi proszę ani przepraszam. Ludzi traktuje się bardzo źle. Nikt nie odważy się jednak protestować. Boją się, że nie otrzymają wizy. W większości tę odmowę otrzymują. Później, bez słowa, opuszczają konsulat. Na ten temat nie mówi się głośno, to jest temat tabu...

Intruzi w konsulacie

Każdego dnia przed Konsulatem Amerykańskim w Krakowie ustawiają się w kolejce setki osób. Są w różnym wieku. Łączy ich jedno - marzenie wyjazdu do Ameryki. Zapewne większość zamierza tam zarobić duże pieniądze. Są i tacy, którzy do USA jadą w odwiedziny. Nie potrzebują zarabiać. Dla nich odmowa przyznania wizy jest dużym zaskoczeniem. Coraz częściej pojawiają się osoby, które chcą wyjechać do Stanów, aby zwiedzić ten kraj. W amerykańskim konsulacie ten argument jest niewystarczający.

W Krakowie regułą jest odmowa wydania wizy. Kilka tygodni temu, dwójka właścicieli znanej zakopiańskiej wypożyczalni kaset, otrzymała główną nagrodę od jednej z amerykańskich firm, zajmujących się produkcją kaset video. Nagrodą miał być kilkutygodniowy pobyt w Los Angeles. Szczęście trwało jednak krótko. Oboje otrzymali odmowę wydania wizy. Byli tak zdziwieni, że już nie pamiętają jakich słów użył konsul, uzasadniając odmowę. Pamiętają tylko, że traktowani byli jak intruzi. Po stanowczej interwencji pracowników firmy, która organizowała konkurs, wizy zostały wydane. Tego typu przypadki nie przynoszą chwały amerykańskim władzom konsularnym.

Do Ameryki bez wizy

....Długo zastanawiałam się, zanim wysłałam ten list. Ale myślę, że ludzie powinni się o tym dowiedzieć. Mam dwadzieścia osiem lat i od kilku miesięcy mieszkam w małym amerykańskim miasteczku, uczę się języka. Do Polski wracam pod koniec roku. W moim paszporcie nie ma wizy. Do USA przyjechałam wraz z kilkunastoma osobami, zamknięta w ogromnym kontenerze. W mojej rodzinnej wiosce większość młodych ludzi zamierza, bądź już wyjechała do Ameryki. Tylko nielicznym udało się zdobyć wizę.

O tym, że na Podhalu są ludzie, którzy organizują przejazd do Ameryki bez wizy, wiedziałam od dawna. Sama od początku odrzucałam tę myśl, głównie z powodów finansowych. Gdy w Krakowie otrzymałam odmowę wizy, zastanawiałam się co zrobić. Tatuś napisał do mnie z USA, że bardzo za mną tęskni i gotów jest zapłacić każdą cenę. K., to człowiek do którego trafiłam. Był grzeczny, ale podejrzliwy. Kazał mi zgłosić się za kilka dni. Później powiedział, że wszystko kosztować będzie 7 tys. dolarów. O terminie wyjazdu zostanę powiadomiona.

Do Holandii kolejką

Po raz pierwszy wszyscy spotkaliśmy się na zakopiańskim dworcu. Było nas piętnaście osób w różnym wieku. Większość młodych dziewcząt. O terminie wyjazdu dowiedzieliśmy się kilka dni wcześniej. K. zapewniał nas, że wszystko będzie dobrze.

Podróż koleją trwała kilka dni. Na początku było bardzo wesoło. Do Holandii przyjechaliśmy już bardzo zmęczeni. Zaprowadzono nas do jakiejś piwnicy. Tutaj mieliśmy czekać na człowieka, który zaprowadzi nas na statek. Po kilkunastu godzinach oczekiwania, byliśmy trochę zdenerwowani. Hania z Ratułowa, najmłodsza dziewczyna w naszej grupie, trochę zachorowała. Miała gorączkę. Mówiła, że w chce wrócić do Polski. Minęła północ, gdy K. przyprowadził do nas dwóch barczystych mężczyzn. Nie mówili po polsku. K. używał dziwnych słów. Starał się mówić po niemiecku, używając naszej góralskiej gwary. Nie wiem, czy oni go zrozumieli, w każdym razie kazali nam iść za sobą. Całą drogę milczeliśmy. Trzymałam Anię za rękę. Bałam się. W porcie, na ogromnym placu, stały równo ułożone potężne kontenery. W jednym uchylony był właz. Kazali nam szybko wejść do środka.

Początek koszmaru

Gdybym wówczas wiedziała co nas czeka, nikt nie zmusiłby mnie do wejścia do tego kontenera. Wewnątrz było ciemno. Mówiliśmy szeptem. Wcześniej K. kilkakrotnie przypominał nam, abyśmy zachowywali się cicho. Zastanawiałam się czy w tym pomieszczeniu, przypominającym ogromną skrzynię, wystarczy dla nas wszystkich powietrza.

Jasiek z Cichego - znałam go, bo chodził ze mną do budowlanki - powiedział, że najlepiej będzie jak położymy się spać. Długo nie mogliśmy usnąć. Hania płakała. Miała chyba bardzo, wysoką temperaturę. Ustaliliśmy, że później uchylimy lekko właz, aby przewietrzyć i opróżnić pudełko, które służyć nam miało jako ubikacja. Nie wiem czy zasnęłam. Kilka godzin później usłyszałam na zewnątrz jakieś glosy. W kilku miejcach były małe szczeliny, przez które wpadał promień światła. Jesteśmy zamknięci od zewnątrz - usłyszałam głos jednej z dziewczyn. Rzeczywiście o otwarciu włazu nie było mowy. Zaczęliśmy się modlić. Później chyba zasnęłam. Gdy się obudziłam, młody chłopak, który cały czas bardzo mi się przyglądał powiedział, że jesteśmy już na morzu. Zrobiło się wesoło.

Pierwsze dwa dni upłynęły nam zupełnie spokojnie. Cicho śpiewaliśmy nasze góralskie przyśpiewki, zjadaliśmy kanapki Często modliliśmy się na glos. Powoli przyzwyczajałam się do potwornego zapachu. Sama każdego dnia przebierałam się. Prawdziwy koszmar zaczął się po trzech dniach. Było potwornie gorąco. Wszyscy leżeliśmy półprzytomni. Powoli zaczęło nami kołysać. Pierwsza zaczęła wymiotować Hania. Wciąż miała gorączkę, a do tego ta morska choroba. Co działo się później, można było przewidzieć. Aby opanować sytuację, wyciągaliśmy rzeczy z reklamówek. Nikt już nie dbał o ubrania, które walały się po podłodze. Ktoś zaczął gwałtownie tłuc pięścią w blachę. Ktoś inny usiłował mu w tym przeszkodzić.

Umieraliśmy

Mijał tydzień. Upał, smród, brak powietrza. Ta straszna cisza. Powoli kończyła się woda. Na jedzenie już nikt nie miał ochoty. Sama myśl o tym naszym specjalnym miejscu, odbierała ochotę na wszystko. Brak możliwości zachowania higieny był szczególnie dotkliwy dla dziewczyn. Dzięki Bogu Hani spadła gorączka, ale była bardzo słaba. Ciągle mówiła, że chce wrócić do domu. Bardzo dzielna była pani Marysia. Najstarsza z osób, które z nami jechały. Góralka, chyba z Murzasichla, cały czas wszystkich pocieszała. Później sama się załamała. Ciągle mówiła o sobie, że taka stara, a taka głupia. Ale nawet te słowa mnie osobiście bardzo pomagały.

Nie wiedzieliśmy gdzie jesteśmy i jak długo płyniemy. Nie zapomnę historii, którą opowiedział nam Andrzej - góral z Maruszyny. Mówił, że o amerykańską wizę starał się kilkakrotnie. Zdecydował się na ten wyjazd, aby w Ameryce znaleźć swojego zięcia, który zostawił żonę i trójkę dzieci. Od trzech lat nie dał znaku życia. Jeden chłop w Zakopanem obiecał mu załatwić wizę. Wziął 3 tys. dolarów i tyle go widział. Na tę podróż, 7 tys. dolarów zbierała cała rodzina jego i zięcia. Mijały kolejne dni. Już nikogo nie dziwiło, gdy ktoś zaczynał głośno płakać. Znowu zaczęło kołysać. Wszystko zaczynało się od nowa.

Pewnego dnia zwróciliśmy uwagę, że statek nie porusza się. Być może jesteśmy gdzieś w jakimś porcie w drodze do Ameryki - zastanawialiśmy się, gdy nagle tuż obok usłyszeliśmy jakieś głosy. Przez maleńką szparę ktoś zauważył kilku mężczyzn w mundurach. Słyszeliśmy, jak tuż obok otwierany są kontenery. Później wszystko ucichło. W kontenerze byliśmy jeszcze przez cztery dni. Ten czas minął nam na nasłuchiwaniu, czy ktoś po nas idzie. To były dni, podczas których prawie umieraliśmy.

Nagłe wszystko potoczyło się bardzo szybko. Ktoś otworzy! właz. Wyciągali nas pojedynczo. Nie mogliśmy utrzymać się na nogach. Ktoś po polsku krzyczał, abyśmy się pospieszyli: Nic nie widziałam. Oprzytomniałam, gdy zobaczyłam tatę. Jezu, jak wy wyglądacie - usłyszałam na przywitanie... Każdego miesiąca w ten sposób przedostaje się do Ameryki kilkanaście osób. Równocześnie, po opłaceniu kosztów, do kieszeni kilku cwaniaków trafia miesięcznie kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

Jurek Jurecki

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-26 13:16 Miał zabrane prawo jazdy, a przekroczył dozwoloną prędkość 2020-10-26 13:00 Grecja dla pasjonatów historii – zobacz najciekawsze zabytki 2020-10-26 12:59 Walka mgieł ze słońcem. Tak o poranku wyglądało Zakopane (ZDJĘCIA) 2020-10-26 12:40 Uwaga kierowcy, droga w Czerwiennem zostanie zamknięta 2020-10-26 11:59 Silny wiatr w Tatrach. Kolejka na Kasprowy nie kursuje 2020-10-26 11:20 Hałda końskiego nawozu przed magistratem 1 2020-10-26 10:48 90 nowych zakażeń na Podhalu 2020-10-26 10:41 Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem w całej Polsce 2020-10-26 10:00 Nutki Krzysztofa Tutki 1 2020-10-26 09:19 Dziś zablokują Zakopane 19 2020-10-26 09:00 Smog nieśmiało o sobie przypomina 2020-10-26 08:00 Sterylny urząd 2 2020-10-25 21:00 Ograniczenie tonażu tylko na części parkingu 5 2020-10-25 20:30 Orawianie w sieci 2020-10-25 19:37 Protest ciszy 15 2020-10-25 19:00 Witkacy i Malinowski 2020-10-25 18:00 Nuty podhalańskie z zespołem „Zakopower” (WIDEO) 1 2020-10-25 17:00 Trochę senne, trochę smutne Zakopane 1 2020-10-25 16:00 Fake news w dobie pandemii 11 2020-10-25 15:00 Czas podgrzybków 1 2020-10-25 13:48 Pogrzeb Stanisława Koguta, wśród żałobników Antoni Macierewicz (WIDEO) 2020-10-25 13:00 Seria fałszywych alarmów bombowych. Ich autorowi grożą wysokie kary 5 2020-10-25 12:00 Zamglona niedziela pod Giewontem 2020-10-25 11:00 Niedzielna liturgia z samego serca Tatr (WIDEO) 2020-10-25 10:47 Koronawirus: bieżące informacje 4 2020-10-25 10:41 11 742 nowych przypadków covid-19 w Polsce 2 2020-10-25 10:32 Ruch na Rusinowej Polanie 2020-10-25 10:00 Życie po raz drugi 2020-10-25 09:00 To największy staw po słowackiej stronie gór 2020-10-25 08:00 Kolejna impreza na Wierszykach. Takie są jej skutki 5 2020-10-24 21:29 Remont szlaku na Halę Gąsienicową 6 2020-10-24 20:48 Anna Maria zniszczoną ma twarz. Co dzieje się we wnętrzach ruiny? 3 2020-10-24 20:00 Dramatyczny apel dyrektora DPS w Zaskalu. Zgłaszajcie się do pomocy! 18 2020-10-24 18:41 Pół tysiąca ludzi protestowało pod Giewontem (WIDEO, ZDJĘCIA) 36 2020-10-24 18:30 Sezon zimowy w lotnictwie 3 2020-10-24 18:02 Zakopiańczycy protestują przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej (WIDEO) 24 2020-10-24 17:33 Znika MOK będzie centrum 6 2020-10-24 16:45 Covidowa zgroza w parku miejskim 10 2020-10-24 15:59 Ratownicy górscy się szkolą 2020-10-24 15:59 Nigdy nie zadzieraj z góralką czyli Zakopane nie śpi 18 2020-10-24 15:16 Wraca okienkowa sprzedaż posiłków 2 2020-10-24 15:15 Strażak w nowej bryczce 1 2020-10-24 14:31 Pieśni papieskie i maryjne śpiewa zespół Bachledówka (WIDEO) 1 2020-10-24 13:45 Na Krupówkach kropi. Deptak wcale nie jest pusty 3 2020-10-24 13:15 Młodzi mistrzowie budowy instrumentów z Chabówki 1 2020-10-24 12:28 Pogrzeb Ryszarda Wadowskiego we wtorek 1 2020-10-24 11:59 W Kościelisku koń wpadł w grzęzawisko. Wyciągali go strażacy (ZDJĘCIA) 5 2020-10-24 11:30 Szybkie testy dla wjeżdżających na Słowację 5 2020-10-24 11:03 Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem na Podhalu 3 2020-10-24 10:37 Znowu ponad 13 tys. zakażeń. Rekord liczby zgonów 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-26 13:16 1. redaktor chyba tęskni za gwarem , tłumami i korkami .........już niedługo sylwester marzeń , ciekawe w jakiej będzie formie???? zdalnej? 2020-10-26 13:15 2. Izolatorium sobie zrobili. Od petentów. 2020-10-26 13:13 3. to będzie wydarzenie religijne więc przepisy covidove nie mają zastosowania tak jak w Wadowicach na koncercie TVPis zorganizowanym z okazji którejś rocznicy urodzin kogoś 2020-10-26 12:55 4. Pozwole sobie przypomniec co nie ktorym ze prawo wlasnosci macicy a wspolodpowiedzialnosc tego co sie w niej zmajstrowalo to 2 rozne sprawy. Ktos juz tu doradzil i ja wam chce cos doradzic. Komunisci stracili wladze bo walczyli z kosciolem,pisiory straca wladze bo walcza kosciolem. Zapomnieli ze Polak to Polak. Dlatego nie protestujcie w kosciolach. Ci ktorym przeszkadzacie w maszach i nabozenstwach w wiekszosci popieraja protest ale widzac was protestujacych w kosciele to was nienawidza. Nie mozecie sobie pozwolic na zadne akty wandalizmu (malowanie na murach czy oblewanie farba pomnikow) Calkiem mozliwe ze wandalizm nie jest waszym pomyslem wszak klamczynski to doktor z czerwonej uczelni ktora jednego jedynego studenta dala Polsce nie skazonego komunizmem. on wie ze prowokacja i podstep sa najlepszym sprzymierzencem w walce z oponentem. To Kobieta musi urodzic,Ona musi to widziec i Ona czesto zostaje z tym do konca jego dni.Najmniej do powiedzenia maja w tej sprawie ksieza i bacie po 40. Ktora z nich kiedykolwiek powiedziala,,nie usuwaj jak urodzisz ja go wychowam " 2020-10-26 12:54 5. prosik a może byś tak zacytował Konstytucję, którą twoi klęczący bohaterowie tak chętnie łamią....... 2020-10-26 12:51 6. Mam przed oczami członków PISu z mojej okolicy i mam wrażenie że coś we mnie pękło. Mam odruch wymiotny, druga PZPR. Jak masz legitymacje partyjną to możesz wszystko ,krytykujesz to coś znajdziemy na ciebie.!!! Przecież na każdego coś można znaleźć. 2020-10-26 12:50 7. Adam to że na Podhalu jest was większość z nosem w pewnej części waszego prezesa nie jest tajemnicą ale wśród normalnych ludzi jesteście jednak mniejszością miej tego świadomość.... 2020-10-26 12:47 8. Decydowanie o ludzkim życiu nie należy do łatwych. Nie mniej jednak chyba zaczyna się na prawdę źle dziać, skoro kobiety - Polki walczą o możliwość zabijania SWOICH chorych dzieci. Zapytam wprost, czy którakolwiek z Was byłaby zadowolona gdyby ktoś zdecydował o tym, że trzeba Was zabić...? Dobrze się krzyczy na Facebooku i protestuje na ulicach, tylko żebyście Drogie Panie nie zaszły z tym za daleko i boleśnie nie przekonały się o tym, że to niestety nie Wy jesteście panami życia... 2020-10-26 12:18 9. To miał być protest przeciw fałszywej pandemii - tym czasem podpięli się z aborcją ale słusznie . Przecz z urzędasami , to oni są dla nas a nie my dla nich , Ciekawe , policję ubrano w stroje UE ale płacimy im my nie UE , więc nich się chłopcy zastanowią komu służą , bo inaczej skończy się na walce z administracją !!! 2020-10-26 12:15 10. Leszek w swym elaboracie na facebooku nie zająknął się ani słowem o zagrodzie w parku. Każde z wyjaśnień będzie złe. "Pozwoliłem" - znaczy toleruję samowolę budowlaną, "nic nie wiedziałem" tzn. nie mam pojęcia ci się dzieje w mieście i mam to głęboko i daleko. W związku z powyższym nie napisał nic. Wszystkie działania burmistrza są spóźnione o kilka miesięcy. Jak padły zwierzaki, a pupil zaczął szaleć na całego po Rabce wtedy przyszły deklaracje i decyzje. A pupil stanie się teraz wrogiem... Ta kupa dokumentów nic nie pomoże.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP