Reklama

2020-07-24 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Tatrzański Orzeł ciągle żyje

Jan Gromada z Ostrowska nie pojechał za Ocean dla chleba. Wyruszył tam trochę z ciekawości świata, bardziej za wybranką serca - młodą gronkowianką. Tak zaczyna się historia niezwykłej rodziny, która ze swojego domu w Stanach Zjednoczonych uczyniła centrum góralszczyzny. Tak pisała ponad 20 lat temu Beata Zalot. Tymczasem Tatrzański Orzeł ukazuje się do dziś. Przypomnijmy więc ten tekst sprzed lat.

Prowadzenie przez lata zespołu, redagowanie i wydawanie przez ponad 50 lat pisma „Tatrzański Orzeł”, działalność w Polskim Instytucie Naukowym w Nowym Jorku, odczyty o Podhalu dla Amerykanów, naukowe sesje, koncerty, wystawy. To tylko część zasług.  Aż trudno uwierzyć, że wszystko to jest dziełem kilku osób, dziełem, które ciągle trwa. Jan Gromada swoimi pasjami zaraził bowiem żonę Anielę. Swoisty „góralski uniwersytet” przeszły ich dzieci - Janina i Tadeusz. Pani Janina Kedroń ze wzruszeniem ogląda dziś stare numery „Tatrzańskiego Orla”, nad redakcją i składem którego spędziła bardzo wiele nocy, podobnie zresztą jak jej mąż Henryk, brat Tadeusz i wcześniej rodzice.

Góralski uniwersytet

Swoją historię ma stara maszyna, która służyła w domowej redakcji przez 34 lata. Pożółkłe fotografie, wycinki gazet zbierane przez ojca, korespondencja, książki, pamiątki z kraju - każdy z tych przedmiotów‚ ma swoją opowieść, jest świadectwem przeszłości, a jednocześnie nieodłącznym elementem klimatu, jaki panuje w domu Kedroniów. - Mama, Aniela Pudzisz wyjechała z Gronkowa w 1926 roku jako 18-letnia dziewczyna - opowiada pani Janina pochylona nad albumem ze zdjęciami. - Rok później przyjechał tata. Z Polski zabrał tylko góralski strój - mówi. Jan Gromada był góralskim muzykiem, świetnym tancerzem i krawcem szyjącym sukniane portki i cuchy. Nie bieda go tu gnała, bo i na Podhalu radził sobie nieźle. Za Oceanem zaczął pracując w jednej z kopalni w Pensylwanii. Potem przeniósł się do Chicago, gdzie znalazł pracę w rzeźni. Serce ciągnęło  go jednak do Passaic, gdzie czekała na niego Anielcia. Wziął 2-tygowy urlop i wyjechał... jak się okazało na zawsze. Pobrali się w 1929 roku.

Ważna to data

Ważna to data w historii ruchu podhalańskiego w Ameryce: raz, że powstało wtedy w Passaic jedno z pierwszych Kół Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Koło im. Kazimierza Przerwy Tetmajera, które przerodziło się później w Stowarzyszenie Tatrzańskich Górali w Passaic - i po drugie, że zawiązała się wtedy rodzina Jana i Anieli Gromadów, która szybka powiększyła się o dwoje dzieci - Tadeusza i Janinę, rodzina, która nie tylko stała się sercem i motorem najważniejszego po Chicago ośrodka ruchu podhalańskiego w Ameryce (...), ale rozwinęła wśród Podhalan w Ameryce piękną działalność kulturalną… - pisał wiele lat później Włodzimierz Wnuk.

Gdy zabrakło muzyki

Niecały rok od osiedlenia się w New Jersey Jan Gromada zaczął uczestniczyć w tworzeniu pierwszej organizacji podhalańskiej we wschodnich Stanach, której od 1933 roku zaczął prezesować. Od początku koło działało aktywnie - górale widoczni byli na zewnątrz - poprzez liczne występy, wystawianie sztuk regionalnych czy organizację odczytów. Gdy dla członków koła, a potem stowarzyszenia zabrakło strojów - Jan Gromada brał się za szycie portek i cuch, żona wyszywała gorsety. Gdy okazało się, że do szczęścia brakuje muzyki. Gromada stworzył ją z domowników. Sam był prymistą, żonę zmusił  do gry na basach, a dzieci nauczył gry na skrzypcach i basach. Wspólne muzykowanie po dniu pracy w fabryce było zresztą u Gromadów codziennością. Po zakupie domu w Elmood Park, piwnica budynku przekształciła się w centrom góralszczyzny, gdzie odbywały się próby, zebrania, odczyty i występy.

Nasza mama

Z czarno-białej fotografii uśmiecha się Aniela Gromada. W lewej ręce podtrzymuje basy, w prawej smyczek. Na zdjęciu nie jest już młodą gronkowianką, ale dojrzałą kobietą. Odznaczała się pracowitością, ogromną serdecznością i ciepłem. Zarażona entuzjazmem męża, była zawsze dla niego podporą w działalności. Jej dom w Elmwood Park słynął z gościnności. Janina Kedroń wspomina też bukiet zasuszonych polnych kwiatów, który mama przed laty przywiozła za Ocean z rodzinnego Gronkowa. Nic rozstawała się z nimi nigdy. Gdy zmarła, zgodnie z jej życzeniem, tę niezwykłą pamiątkę włożono jej do trumny.

Debiut na scenie

Janina Kedroń miała swój pierwszy publiczny występ w wieku 5 lat na festiwalu Narodów w Parku Powiatowym w Paterson. - Brat Tadek tańczył zbójnickiego, ja się miałam obyrtać. Strasznie się bałam, że upadnę - wspomina. Po tamtym debiucie pozostało zdjęcie w gazecie „Nowy świat”. Dwa lala później w tej samej gazecie dziennikarz napisał: O dzieciach pana Gromady z Passaic trudno jest pisać. Co te trzpioty wyprawiają na scenie, opisać nie można. Taniec i śpiew to kombinacja artyzmu ludowego wnosząca tyle atmosfery góralskiej i słodyczy. U publiczność z radosnym wzruszeniem i podziwem burzliwie i wdzięcznie ich oklaskiwała.

Z czasem sława rodziny Gromadów i zespołu działającego przy Stowarzyszeniu rosła. Występowali w słynnym Manhattan Center w Nowym Jorku, mieli wieczornice góralskie w Fundacji Kościuszkowskiej, występy na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, programy w telewizji, pochlebne recenzje. Stare fotografie przypominają też Festival of American Folklife” w 1976 roku - międzynarodową, bardzo prestiżową imprezę w Waszyngtonie z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki, podczas której serca publiczności zostały podbite występem górali.

Wieści z , Tatrzanina”

- Tacie zawsze coś chodziło po głowie. Zawsze twierdził, że tańczyć i śpiewać to jeszcze za mało. Dlatego przywiązywał taką wagę do naszego wykształcenia. Szybko też kupił pomysł brata, który był redaktorem szkolnej gazetki, żeby zacząć wydawać własne pisemko - opowiada Janina Kedroń. Pierwszy numer „Tatrzanina” ukazał się w 1947 roku (w nakładzie 500 egzemplarzy), po dwóch numerach kwartalnik zmienił nazwę na „Tatrzański Orzeł”. Od początku redakcja gazety znajdowała się w domu Gromadów i tak naprawdę była dziełem jednej rodziny.

Na starej maszynie wystukiwane były doniesienia o tym, co dzieje się wśród Polonii amerykańskiej oraz wieści z kraju. Były gawędy i opowiadania góralskich klasyków, odrobina poezji, jakiś tekst naukowy. Obok artykułów w języku polskim ukazywały się teksy po angielsku, pisane z myślą o promocji góralszczyzny wśród Amerykanów. Pierwszym przełomem był po trzech latach wydawania gazetki zakup nowej maszyny „vazi-typer” - która robiła akcenty, kolumny i miała polską czcionkę.

- Tata był doradcą, brat Tadeusz redaktorem, ja asystentem. Największy wkład był taty - wykorzystywaliśmy jego korespondencje, kontakty, on jeździł do Chicago i zdobywał tam informacje. Mieliśmy też bogate kontakty z Polską - opowiada Janina Kedroń. - Samo przygotowanie do druku, to było 20 godzin żmudnej pracy, bardzo pracochłonne było na przykład złożenie samych tytułów - wspomina. Kwartalnik wychodzi nieprzerwanie od ponad 50 lat, ostatnio w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Wśród czytelników są nie tylko górale, także ludzie, którzy interesują się folklorem, Podhalem. Obok Polaków, także Amerykanie.

Nie tylko ozdoba

Ambicją Jana Gromady było nie ograniczać się do środowisk polonijnych, ale także promować podhalański folklor wśród Amerykanów. - Ojciec zawsze powtarzał, że góralszczyzna nie może być tylko tłem, ozdobą. Mówił, że trzeba się tym folklorem podzielić ze światem. Staramy się to przesłanie realizować - przekonuje pani Janina. Dowodem, że nie są to puste słowa, jest działalność w Polskim Instytucie Naukowym w Nowym Jorku, którego dyrektorem jest Tadeusz Gromada, zaś zastępcą i prawą ręką - Janina Kedroń. Instytut promuje polską naukę, organizuje sympozja, wystawy, odczyty, zebrania naukowe na amerykańskich uniwersytetach. Wydaje też własny kwartalnik „The Polish Review”.  Wiele osób ze środowisk polonijnych nie domyśla się nawet ogromu pracy na rzecz promocji polskiej nauki i kultury, jaka jest tam wykonywana. Za to doceniało i docenia nadal tą działalność wiele wybitnych osób związanych z Instytutem - jak choćby nieżyjący już poeta Jan Lechoń czy noblista Czesław Miłosz (honorowy członek). Doceniają ją władze polskie, środowiska naukowe. Instytut istnieje, choć boryka się często z problemami finansowymi. Jego działalność finansowana jest z darowizn i składek. Instytut nie jest bowiem przez kogokolwiek dotowany. W dużej mierze oparta jest na pracy społecznej.

Nie ma już Anieli i Jana Gromady. „Tatrzański Orzeł” nadal jednak rozpościera swoje skrzydła. Tętni życiem Polski Instytut Naukowy: Janina Kedroń (romanistka) i Tadeusz Gromada (dr historii) urodzeni i wykształceni w USA, kontynuują dzieło rozpoczęte przez rodziców. Promują wśród Amerykanów nie tylko góralszczyznę, ale w ogóle polską kulturę i naukę. Wszystko więc wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec tej historii.

Beata Zalot (1998 rok)  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  TRANSPORT - PRZEPROWADZKI. CZYSZCZENIE PIWNIC. 735 487 451.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTKA do hotelu w Zębie. Bardzo dobre warunki. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  E-mail: praca@redyk.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia w Nowym Targu POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA. 889 694 718.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam CIELAKA 2-miesięcznego. 512 115 333.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy wolnostojące Nowy Targu 660 797 241, marekg@b12.pl
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.). CV prosimy przesyłać: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. Białka Tatrzańska,ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-29 11:35 Zmiana ruchu przy cmentarzu, zamknięcie ulicy Nowotarskiej 2020-10-29 11:02 MZK zawiesza kolejne kursy szkolne 2020-10-29 10:34 Ponad 20 tysięcy przypadków. Zmarło 301 osób 2 2020-10-29 10:31 Śmiertelny wypadek na budowie 2020-10-29 10:00 Bronkowe spinki i opaski 2020-10-29 09:25 Deszczowo z przejaśnieniami 2020-10-29 09:00 Dymisja z powodu oświadczenia majątkowego 1 2020-10-29 08:00 Nie będzie centrum, zostaje MOK 1 2020-10-29 07:00 Dramatycznie rośnie liczba zmarłych. Pogrzeby w czasach zarazy 2020-10-28 22:09 Gorące wieści z Cannes. Film zmontowany przez zakopiankę nagrodzony (WIDEO) 2020-10-28 21:56 Minister oskubał rabczańskie szkoły 5 2020-10-28 21:26 Za taryfy na kartę na pewno nie przepłacisz 2020-10-28 21:12 Samochód staranował ogrodzenie 20 2020-10-28 21:00 Rabka to nie jest jeden wielki zabytek 4 2020-10-28 20:13 Puste Krupówki, Facebook znowu jest nasz (WIDEO) 1 2020-10-28 20:02 Wulgaryzmy pod adresem radnych. Przewodniczący zlecił ekspertyzę 18 2020-10-28 19:12 Na Kalatówkach i Hali Kondratowej (ZDJĘCIA) 2020-10-28 18:30 Mężczyzna, w którego mieszkaniu wybuchł pożar był kompletnie pijany 1 2020-10-28 17:45 Przygotowania do Wszystkich Świętych 3 2020-10-28 17:01 Była prezes na celowniku CBA 1 2020-10-28 16:17 Protest kobiet w Rabce (GALERIA ZDJĘĆ) 24 2020-10-28 15:30 Antena na urzędzie. Radny ma pytania 1 2020-10-28 14:44 Praca na Rynku w Krościenku wre 2020-10-28 14:00 Leją asfalt i walcują 1 2020-10-28 13:15 Protestująca przeprosiła trzech zakopiańskich radnych (ZDJĘCIA, WIDEO) 32 2020-10-28 12:30 W dolinie, do której słońce rano nie dochodzi (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2020-10-28 11:52 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie nowotarskim zmarła 1 osoba na Covid-19 2 2020-10-28 11:45 Chodnik w przyszłym roku 1 2020-10-28 11:18 Oddział ZUS w Zakopanem zamknięty z powodu pandemii 3 2020-10-28 10:51 Kolejny rekord zakażeń. Zmarło aż 236 osób 3 2020-10-28 10:37 Hakerzy przejęli kontrolę nad Facebookiem Tygodnika Podhalańskiego 2020-10-28 10:00 Halny zabójca 2020-10-28 09:00 Nowy teledysk Małej Armii Janosika (WIDEO) 2020-10-28 08:00 Współpraca zacieśniona 1 2020-10-28 00:13 Pożar w Muzeum Kornela Makuszyńskiego 2020-10-27 21:55 Nagrywają film. Utrudnienia na drogach 2020-10-27 21:31 Na Nosal wrócą narciarze 8 2020-10-27 20:45 Dudziarz z Małej Łąki 2020-10-27 20:19 Bacowie czeladnicy odebrali certyfikaty 5 2020-10-27 20:00 Rok 1984. Konkurs dla czytelników 2020-10-27 19:23 Oratorium Saul - retransmisja 2020-10-27 18:40 I po zagrodzie 3 2020-10-27 17:55 Nie ma dżdżu, są kanie 1 2020-10-27 17:10 Kogeneracja i rozwój sieci - to plan MPEC-u na walkę ze smogiem 1 2020-10-27 16:25 Potrącenie dziecka w Nowym Targu (Aktualizacja) 2020-10-27 16:00 Policyjne kontrole w sklepach 3 2020-10-27 15:32 Kolejny dzień pięknej pogody 3 2020-10-27 15:06 Jesień wyrzuca zimę z Tatr 2020-10-27 14:25 Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zarażony koronawirusem 1 2020-10-27 13:44 Orawskie odzienia Krzysztofa Pieronka (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-29 11:30 1. [*] pani A. 2020-10-29 11:16 2. JAK JESTES INTELIGETNY TO SOBIE JESZCZE RAZ PRZECZYTAJ TO CO NAPISALEM .SĄ KAMERY I WARTO JE OBEJZECZ JA NIEMAM FOTORADARU ANIKT BY TAKIEGO DZWONA NIEZALICZYL JAK BY JECHAŁ ZE STOSOWNĄ PREDKOSCIA .NIEMA SENSU PISAC TUTAJ BZDUR .MAM TYLKO NADZIEJE ZE PRZEJZA TE NAGRANIA BO LUDZIE MAJA KAMERY NA CENTRUM NA KASPROWICZA I U LEJI I DOJDĄ .CZY GOSC JEST WINNY CZY NIE.POZDRAWIAM NOGA Z GAZU 2020-10-29 11:11 3. Anty-covidowcom polecam dzisiejszy artykuł WP "Koronawirus. Zaczyna brakować miejsc w kostnicach". 2020-10-29 11:06 4. Jak w poniedziałek stała na masce auta , to darła pysk od ucha do ucha , a jak trzeba przeprosić twarzą w twarz , to vagina zmiękła , głosik jąkająco - błagający i ledwo słyszalny !!! 2020-10-29 10:55 5. Rada niech sprawdzi działania wice w tej sprawie. Milion złotych to nie przelewki. 2020-10-29 10:53 6. Może rada w końcu przestanie przyklepywać desant podegrodzia and cohortes w Rabce. Światełko w tunelu świta... 2020-10-29 10:46 7. To z jaka prędkością według ciebie jechał, 140 tam przelecisz to może lekko opony spiszczą 2020-10-29 10:45 8. Droga do Olczy w dół ok 100-120 km/h ten sam samochód ok pół roku temu.... 2020-10-29 10:28 9. Ciekawe co by mówili obrońcy, gdyby chodnikiem szli oni sami lub ktoś z ich rodziny. Ile wtedy znaleźliby powodów do usprawiedliwiania kierowcy? Już widzę jak jeden z drugim wysyła sprawcy ze szpitala bombonierkę z wiadomością że "nic się nie stało, to tylko wypadek, następnym razem to ja mogę przejechać ciebie." Bandytyzm na drogach to już norma. Policja cieszy się że odbiera prawa jazdy a oni dalej jeżdżą i się śmieją. Dlaczego nie rekwirują pojazdów jako potencjalnego narzędzia zbrodni? Gdyby ktoś szedł po ulicy i wymachiwał maczetą to zaraz by go zawinęli na dołek, przepadek maczety, badania psychiatryczne. A tu bandyci szaleją w półtoratonowych pociskach i sieją postrach. I co? I policja puszcza ich wolno z narzędziami zbrodni ale "bez prawka". A stado baranów jeszcze żąda dla nich wyrozumiałości. Jeśli mają podobny stosunek do prawa i przepisów to się nie dziwię... 2020-10-29 10:01 10. czyżby kaczy intelygent inaczej nie rozumiał co znaczy jedno prościuteńkie słowo.......i wcale nie w podskokach...!!!!może trzeba więcej myśleć a mniej klęczeć...!!!!
2020-10-27 13:12 1. same wulgaryzmy, chamstwo - przerażająca młodzież bez zasad bez kultury Szczerze mówiąc to z jednej strony jest mi ich żal bo dotknęli już dna Przerażające jest również że dziewuchy będą kiedyś matkami. 2020-10-26 19:38 2. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 3. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 4. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 5. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 6. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 7. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 8. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 9. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 10. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka