Reklama

2020-07-24 10:00:00

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Tatrzański Orzeł ciągle żyje

Reklama

Jan Gromada z Ostrowska nie pojechał za Ocean dla chleba. Wyruszył tam trochę z ciekawości świata, bardziej za wybranką serca - młodą gronkowianką. Tak zaczyna się historia niezwykłej rodziny, która ze swojego domu w Stanach Zjednoczonych uczyniła centrum góralszczyzny. Tak pisała ponad 20 lat temu Beata Zalot. Tymczasem Tatrzański Orzeł ukazuje się do dziś. Przypomnijmy więc ten tekst sprzed lat.

Prowadzenie przez lata zespołu, redagowanie i wydawanie przez ponad 50 lat pisma „Tatrzański Orzeł”, działalność w Polskim Instytucie Naukowym w Nowym Jorku, odczyty o Podhalu dla Amerykanów, naukowe sesje, koncerty, wystawy. To tylko część zasług.  Aż trudno uwierzyć, że wszystko to jest dziełem kilku osób, dziełem, które ciągle trwa. Jan Gromada swoimi pasjami zaraził bowiem żonę Anielę. Swoisty „góralski uniwersytet” przeszły ich dzieci - Janina i Tadeusz. Pani Janina Kedroń ze wzruszeniem ogląda dziś stare numery „Tatrzańskiego Orla”, nad redakcją i składem którego spędziła bardzo wiele nocy, podobnie zresztą jak jej mąż Henryk, brat Tadeusz i wcześniej rodzice.

Góralski uniwersytet

Swoją historię ma stara maszyna, która służyła w domowej redakcji przez 34 lata. Pożółkłe fotografie, wycinki gazet zbierane przez ojca, korespondencja, książki, pamiątki z kraju - każdy z tych przedmiotów‚ ma swoją opowieść, jest świadectwem przeszłości, a jednocześnie nieodłącznym elementem klimatu, jaki panuje w domu Kedroniów. - Mama, Aniela Pudzisz wyjechała z Gronkowa w 1926 roku jako 18-letnia dziewczyna - opowiada pani Janina pochylona nad albumem ze zdjęciami. - Rok później przyjechał tata. Z Polski zabrał tylko góralski strój - mówi. Jan Gromada był góralskim muzykiem, świetnym tancerzem i krawcem szyjącym sukniane portki i cuchy. Nie bieda go tu gnała, bo i na Podhalu radził sobie nieźle. Za Oceanem zaczął pracując w jednej z kopalni w Pensylwanii. Potem przeniósł się do Chicago, gdzie znalazł pracę w rzeźni. Serce ciągnęło  go jednak do Passaic, gdzie czekała na niego Anielcia. Wziął 2-tygowy urlop i wyjechał... jak się okazało na zawsze. Pobrali się w 1929 roku.

Ważna to data

Ważna to data w historii ruchu podhalańskiego w Ameryce: raz, że powstało wtedy w Passaic jedno z pierwszych Kół Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Koło im. Kazimierza Przerwy Tetmajera, które przerodziło się później w Stowarzyszenie Tatrzańskich Górali w Passaic - i po drugie, że zawiązała się wtedy rodzina Jana i Anieli Gromadów, która szybka powiększyła się o dwoje dzieci - Tadeusza i Janinę, rodzina, która nie tylko stała się sercem i motorem najważniejszego po Chicago ośrodka ruchu podhalańskiego w Ameryce (...), ale rozwinęła wśród Podhalan w Ameryce piękną działalność kulturalną… - pisał wiele lat później Włodzimierz Wnuk.

Gdy zabrakło muzyki

Niecały rok od osiedlenia się w New Jersey Jan Gromada zaczął uczestniczyć w tworzeniu pierwszej organizacji podhalańskiej we wschodnich Stanach, której od 1933 roku zaczął prezesować. Od początku koło działało aktywnie - górale widoczni byli na zewnątrz - poprzez liczne występy, wystawianie sztuk regionalnych czy organizację odczytów. Gdy dla członków koła, a potem stowarzyszenia zabrakło strojów - Jan Gromada brał się za szycie portek i cuch, żona wyszywała gorsety. Gdy okazało się, że do szczęścia brakuje muzyki. Gromada stworzył ją z domowników. Sam był prymistą, żonę zmusił  do gry na basach, a dzieci nauczył gry na skrzypcach i basach. Wspólne muzykowanie po dniu pracy w fabryce było zresztą u Gromadów codziennością. Po zakupie domu w Elmood Park, piwnica budynku przekształciła się w centrom góralszczyzny, gdzie odbywały się próby, zebrania, odczyty i występy.

Nasza mama

Z czarno-białej fotografii uśmiecha się Aniela Gromada. W lewej ręce podtrzymuje basy, w prawej smyczek. Na zdjęciu nie jest już młodą gronkowianką, ale dojrzałą kobietą. Odznaczała się pracowitością, ogromną serdecznością i ciepłem. Zarażona entuzjazmem męża, była zawsze dla niego podporą w działalności. Jej dom w Elmwood Park słynął z gościnności. Janina Kedroń wspomina też bukiet zasuszonych polnych kwiatów, który mama przed laty przywiozła za Ocean z rodzinnego Gronkowa. Nic rozstawała się z nimi nigdy. Gdy zmarła, zgodnie z jej życzeniem, tę niezwykłą pamiątkę włożono jej do trumny.

Debiut na scenie

Janina Kedroń miała swój pierwszy publiczny występ w wieku 5 lat na festiwalu Narodów w Parku Powiatowym w Paterson. - Brat Tadek tańczył zbójnickiego, ja się miałam obyrtać. Strasznie się bałam, że upadnę - wspomina. Po tamtym debiucie pozostało zdjęcie w gazecie „Nowy świat”. Dwa lala później w tej samej gazecie dziennikarz napisał: O dzieciach pana Gromady z Passaic trudno jest pisać. Co te trzpioty wyprawiają na scenie, opisać nie można. Taniec i śpiew to kombinacja artyzmu ludowego wnosząca tyle atmosfery góralskiej i słodyczy. U publiczność z radosnym wzruszeniem i podziwem burzliwie i wdzięcznie ich oklaskiwała.

Z czasem sława rodziny Gromadów i zespołu działającego przy Stowarzyszeniu rosła. Występowali w słynnym Manhattan Center w Nowym Jorku, mieli wieczornice góralskie w Fundacji Kościuszkowskiej, występy na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, programy w telewizji, pochlebne recenzje. Stare fotografie przypominają też Festival of American Folklife” w 1976 roku - międzynarodową, bardzo prestiżową imprezę w Waszyngtonie z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych Ameryki, podczas której serca publiczności zostały podbite występem górali.

Wieści z , Tatrzanina”

- Tacie zawsze coś chodziło po głowie. Zawsze twierdził, że tańczyć i śpiewać to jeszcze za mało. Dlatego przywiązywał taką wagę do naszego wykształcenia. Szybko też kupił pomysł brata, który był redaktorem szkolnej gazetki, żeby zacząć wydawać własne pisemko - opowiada Janina Kedroń. Pierwszy numer „Tatrzanina” ukazał się w 1947 roku (w nakładzie 500 egzemplarzy), po dwóch numerach kwartalnik zmienił nazwę na „Tatrzański Orzeł”. Od początku redakcja gazety znajdowała się w domu Gromadów i tak naprawdę była dziełem jednej rodziny.

Na starej maszynie wystukiwane były doniesienia o tym, co dzieje się wśród Polonii amerykańskiej oraz wieści z kraju. Były gawędy i opowiadania góralskich klasyków, odrobina poezji, jakiś tekst naukowy. Obok artykułów w języku polskim ukazywały się teksy po angielsku, pisane z myślą o promocji góralszczyzny wśród Amerykanów. Pierwszym przełomem był po trzech latach wydawania gazetki zakup nowej maszyny „vazi-typer” - która robiła akcenty, kolumny i miała polską czcionkę.

- Tata był doradcą, brat Tadeusz redaktorem, ja asystentem. Największy wkład był taty - wykorzystywaliśmy jego korespondencje, kontakty, on jeździł do Chicago i zdobywał tam informacje. Mieliśmy też bogate kontakty z Polską - opowiada Janina Kedroń. - Samo przygotowanie do druku, to było 20 godzin żmudnej pracy, bardzo pracochłonne było na przykład złożenie samych tytułów - wspomina. Kwartalnik wychodzi nieprzerwanie od ponad 50 lat, ostatnio w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. Wśród czytelników są nie tylko górale, także ludzie, którzy interesują się folklorem, Podhalem. Obok Polaków, także Amerykanie.

Nie tylko ozdoba

Ambicją Jana Gromady było nie ograniczać się do środowisk polonijnych, ale także promować podhalański folklor wśród Amerykanów. - Ojciec zawsze powtarzał, że góralszczyzna nie może być tylko tłem, ozdobą. Mówił, że trzeba się tym folklorem podzielić ze światem. Staramy się to przesłanie realizować - przekonuje pani Janina. Dowodem, że nie są to puste słowa, jest działalność w Polskim Instytucie Naukowym w Nowym Jorku, którego dyrektorem jest Tadeusz Gromada, zaś zastępcą i prawą ręką - Janina Kedroń. Instytut promuje polską naukę, organizuje sympozja, wystawy, odczyty, zebrania naukowe na amerykańskich uniwersytetach. Wydaje też własny kwartalnik „The Polish Review”.  Wiele osób ze środowisk polonijnych nie domyśla się nawet ogromu pracy na rzecz promocji polskiej nauki i kultury, jaka jest tam wykonywana. Za to doceniało i docenia nadal tą działalność wiele wybitnych osób związanych z Instytutem - jak choćby nieżyjący już poeta Jan Lechoń czy noblista Czesław Miłosz (honorowy członek). Doceniają ją władze polskie, środowiska naukowe. Instytut istnieje, choć boryka się często z problemami finansowymi. Jego działalność finansowana jest z darowizn i składek. Instytut nie jest bowiem przez kogokolwiek dotowany. W dużej mierze oparta jest na pracy społecznej.

Nie ma już Anieli i Jana Gromady. „Tatrzański Orzeł” nadal jednak rozpościera swoje skrzydła. Tętni życiem Polski Instytut Naukowy: Janina Kedroń (romanistka) i Tadeusz Gromada (dr historii) urodzeni i wykształceni w USA, kontynuują dzieło rozpoczęte przez rodziców. Promują wśród Amerykanów nie tylko góralszczyznę, ale w ogóle polską kulturę i naukę. Wszystko więc wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec tej historii.

Beata Zalot (1998 rok)  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam cieliczkę rasy Jersey. 880145487
  Tel.: 880145487
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www.FABRYKASTRUKTURY.pl
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza z doświadczeniem..kontakt@schroniskosmakow.pl 509825332
  Tel.: 509825332
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO RECEPCJI. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA, sezonowo lub na stałe, możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, UMIEJĄCĄ SAMODZIELNIE GOTOWAĆ. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni POKOJOWE. Kontakt 666378357
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej poszukuje kelnerów z doświadczeniem. Oferujemy: prace stałą, wysokie zarobki (podstawa + premia od obrotu - nawet do 6%), elastyczny grafik, możliwość rozwoju, szkolenia..kontakt@schroniskosmakow.pl 668414988
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl,www.baubersonal.pl 513106189, 668835085
  Tel.: 513106189, 668835085
  E-mail: info@baupersonal.pl,
  WWW: www.baubersonal.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KIOSK HANDLOWY pow. 25m2, ZAKOPANE, NOWOTARSKA 3A. 602300070
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  KELNERKI/-ÓW - 668115397
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM - tel. 607506428
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-08 21:30 Szlakiem krościeńskich galerii 2020-08-08 20:31 Trasa biegu liczy 60 kilometrów, 5000 metrów pod górę 2 2020-08-08 19:46 Przejeżdżają tędy setki aut, a tu taka pułapka 4 2020-08-08 19:01 Ten świstak mieszka na Siwej Przełęczy (WIDEO) 2020-08-08 18:21 Belg wygrywa w Bukowinie. Majka na czwartym miejscu! IV etap Tour de Pologne (relacja na żywo) 3 2020-08-08 18:15 Mebel do sprzątnięcia - zapewne nie o taką reklamę chodziło 2 2020-08-08 17:31 Parking na środku łąki 9 2020-08-08 16:36 Burza nad Tatrami i Zakopanem 1 2020-08-08 16:31 Psy błąkają się nad Zmarzłym Stawem w Tatrach (WIDEO) 7 2020-08-08 16:01 Ostatnie dni starego szpitala (ZDJĘCIA) 1 2020-08-08 15:22 Wojewoda małopolski odwołany 2 2020-08-08 15:10 Znów wypadek ciągnika rolniczego 2 2020-08-08 14:30 Jazda prawie jak po omacku 2020-08-08 13:40 Dwa wypadki i zasłabnięcie w Tatrach 2 2020-08-08 13:09 Ostatnie przygotowania do TdP. Rondo na Klinie zamknięte 2020-08-08 12:14 Dzień pięknie się rozpoczął. Turyści szukają ochłody na Szymoszkowej 2020-08-08 12:14 Mamy film z zarejestrowaną kradzieżą auta ministra (WIDEO) 8 2020-08-08 11:24 Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń na Podhalu 9 2020-08-08 11:00 Odwołane pasterskie spotkanie 2020-08-08 10:47 Zderzenie i dachowanie (ZDJĘCIA) 2 2020-08-08 10:45 Za kulisami Tygodnika Podhalańskiego pół żartem pół serio 2020-08-08 09:56 Awaria sieci wodociągowej. Część Zakopanego bez wody 1 2020-08-08 09:03 Dziś Tour de Pologne. Utrudnienia w ruchu 2 2020-08-08 08:01 Oświata rośnie 2020-08-07 22:55 W sobotę jedna linia do Morskiego Oka zawieszona 1 2020-08-07 21:38 Krystyna Prońko zaśpiewała w Kmicicu (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2020-08-07 21:00 Starosta z paskiem 1 2020-08-07 19:54 Powiat daje i odbiera 2 2020-08-07 19:00 Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą 2020-08-07 18:00 Twórcze wakacje 2020-08-07 16:25 Oszustwo! Nie daj się nabrać na sprzedaż bonu turystycznego 1 2020-08-07 15:26 Rośnie dom dla Świderków (WIDEO) 2020-08-07 14:30 Tour de Pologne - niedzielne utrudnienia także na ziemi suskiej 3 2020-08-07 13:23 Ukradli samochód ministrowi z Zakopanego (ZDJĘCIA) 16 2020-08-07 13:03 Parking rośnie w oczach 2020-08-07 12:05 Czerwone i żółte strefy w Polsce. Dziś nowy rekord zakażeń w Polsce 6 2020-08-07 11:36 Tłumy w Dolinie Chochołowskiej i w rejonie Wiktorówek 1 2020-08-07 11:30 Taki widok z najwyższego szczytu Tatr Zachodnich (WIDEO) 2020-08-07 11:00 Spacer przyrodniczy 2020-08-07 10:40 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Podhalu 2020-08-07 09:50 Pojawił się nowy asfalt 1 2020-08-07 09:00 W kinie "Miejsce" wieczór w hołdzie Andrzejowi Zawadzie 2020-08-07 08:00 Z wizytą na Zamku Spiskim (WIDEO) 2020-08-06 22:00 W Mieście o Czystym Powietrzu i nie tylko 1 2020-08-06 21:27 Koncert Cleo odwołany 3 2020-08-06 20:45 Spektakl w Altanie 2020-08-06 20:00 Na dachu galerii. Widoki zapierają dech 6 2020-08-06 19:15 Droga zamknięta z powodu remontu 2 2020-08-06 17:30 Motocyklista na barierach i policjanci z pomocą 3 2020-08-06 17:00 Barokowe Eksploracje już niebawem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-08 22:53 1. Czy to aby nie ci sami "przedsiębiorczy " Janusze biznesu co niedawno zrobili parking za chata Tea, pod pozorem parkingu dla boiska do lkoszykowki na szutrze który.m ta łąkę zasypali? 2020-08-08 22:40 2. Za granicą są lepsze autostrady, a nie takie nijakie drogi... 2020-08-08 22:21 3. W Bukowinie Dolnej zamiast załatać dziury to obrysowano je jaskrawym spreyem. Dobrze ze nic sie nie stalo zawodnikom przy zjeździe w dół. 2020-08-08 22:10 4. Chłopak zrobił parking źle. Jak parkuja nielegalnie po całym mieście nikt nie reaguje. Apartament w otulinie to już legalny i zatwierdzony bez drogi dojazdowej? Na Równi Krupópowej na każdej ławce leje się wódka i tluka butelki wydzieraja się do ludzi gdzie policja. Policja na bp wcina hot dogi. Burmistrz obraził Siena curusia i ma depresję czeka na kolejny sylwester marzen Zakopane miasto marzen 2020-08-08 21:57 5. Przykre, że tak długo trzeba czekać na przejście dla pieszych na wysokości wejścia na zespół kortów, tras narciarskich, etc. Przez drogę przechodzi tyle dzieci... Może trzeba poczekać aż vicedecydenci będą posyłać swoje pociechy na zajęcia do COS, wówczas przejście zrobi się przez jedną noc... tyle osób w tej sprawie już interweniowało u Bumisiów... WSTYD!!! 2020-08-08 21:56 6. Wskazówka dla gospodarzy , aby zrobić to parking, widocznie jest taka potrzeba. 2020-08-08 21:32 7. Na początku Za Strugiem większa. Tam już można oponę przeciąć. A tak z ciekawostek to 2 tyg temu piękne, zgnite, bez koła i tablic, Punto, pojawiło się nocą na Tatarach. Czyszczenie magazynów zaraz po poprzednim art o wrakach :):):) Czemu opłaca się lawetą podrzucać wózek na ulicę zamiast na złom ? 2020-08-08 21:03 8. Oczywiście nikt nie zareaguje, tak jak nikt nie reaguje na wszech obecny burdel w tym mieście, handel na lewo, łamanie przepisów parku kulturowego, i wiele innych ... Po prostu teraz mam taką władze która ma w nosie dbanie o porządek w mieście. ...bo po co 2020-08-08 20:58 9. @pepe Żadna katorga, było całkiem przyjemnie na grani. 2020-08-08 20:56 10. ciekawe kiedy te pieski pod kozią dolinką zgłodnieją, a tam oprócz ludzi innego mięsiwa raczej nie ma..
2020-08-02 11:10 1. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 2. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 3. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 4. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 5. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 6. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 7. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 8. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 9. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 10. ????????????????????????????????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP