Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-10-13 10:00:00

Z archiwum

Wyciskanie w leżeniu

Reklama

Stefan Piotr Kozioł, zakopiańczyk, słynny mistrz świata w wyciskaniu w leżeniu, bohater jednego z największych oszustw na Podhalu (Próba przeprowadzenia wycieczki mieszkańców Podhala do USA z fałszywymi wizami) ogłosił się dyrektorem szpitala koło Żywca. Pod jego „opieką” przebywało ponad sześćdziesięciu staruszków z całej Polski. Jego żona, z zawodu fryzjerka, stała się przełożoną pielęgniarek. Tekst o tej niezwykłej historii ukazał się naszych łamach prawie 20 lat temu. Warto wrócić do tamtych czasów.

Wyciskanie w leżeniu


Stefan Piotr Kozioł, słynny mistrz świata w wyciskaniu w leżeniu, bohater jednego z największych oszustw na Podhalu, jest dyrektorem szpitala koło Żywca. Pod „opiekę” absolwenta kilku klas szkoły zawodowej przebywa ponad sześćdziesięciu staruszków z całej Polski. Jego żona, z zawodu fryzjerka, jest przełożoną pielęgniarek. - Uciekłam stamtąd jak zobaczyłam, że chorym na Alzheimera ogranicza się lekarstwa i zabiera renty - mówi jedna z niewielu zatrudnionych tam dyplomowanych pielęgniarek. W maju 1995 roku sześćdziesiąt trzy osoby w większości górale podhalańscy zatrzymani zostali we Frankfurcie nad Menem przy próbie przekroczenia granicy z fałszywymi wizami. Jak się okazało, „wycieczkę” do Ameryki zorganizował prezes Polskiego Związku Sportów Siłowych Stefan Piotr Kozioł. Wcześniej zainkasował od każdego po pięć, sześć tysięcy dolarów, łącznie ponad trzysta tysięcy USD.


Za kratkami


Kozioł spędził w więzieniu ponad osiem miesięcy. Później oczekiwał na proces na wolności. Po kilku latach sprawa sądowa zakończyła się wyrokiem. Mistrz został skazany w czerwcu ubiegłego roku na trzy lata więzienia. Wykonanie kary odroczono jednak na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Atletycznie zbudowany prezes sportów siłowych jest chory, ma tętniaka mózgu - stwierdzili biegli. Choroba nie przeszkodziła mu jednak we wzięciu udziału w wielu imprezach siłowych. Mimo że Kozioł zagarnął za fałszywe wizy gigantyczne pieniądze, nigdy ich nie zwrócił.


Nie było to zresztą pierwsze spotkanie Stefana Piotra Kozioła z Temidą. Wiele miesięcy toczyło się np. postępowanie w sprawie pobicia ponad osiemdziesięcioletniej Eleonory W. Kozioł próbował w ten sposób pomóc znajomej w pozbyciu się niechcianych lokatorów. Mistrz świata w wyciskaniu ma swoją policyjną kartotekę od 1977 roku, kiedy to został skazany za udział w bójce. Przebywał także w zakładzie poprawczym za paserstwo. W 1978 skazany został na 9 miesięcy za kradzież. Rok później był podejrzany o udział we łamaniu i tymczasowo aresztowany. W 1983 poszukiwany był w związku z podejrzeniem o oszustwo i podrabianie dokumentów. W 1984 skazano go na półtora roku więzienia z zawieszeniem. Kilka lat temu Stefan Piotr Kozioł zniknął. Wyjechał z rodziną z Podhala i ślad po nim zaginął. Dopiero kilka dni temu w „Dzienniku Zachodnim’’ ukazał się obszerny wywiad z naszym siłaczem. Okazało się że żyje. Osiadł na Żywiecczyźnie i ma się dobrze.


Dobry człowiek


- To jest świetny facet, proszę pana, odnowił nam przystanek autobusowy. Sponsoruje wiele inicjatyw - mówią o Stefanie Piotrze Koziole niektórzy mieszkańcy Złatnej, małej miejscowości w gminie Ujsoły koło Żywca. Dość trudno tam trafić, ale ogromne tablice informują o odległości do szpitala. „Nina” - zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy albo raczej dom starców odżył, kiedy przejął go nowy właściciel - twierdzą tutejsi. W sklepie spożywczym ktoś pokazuje nam w gazecie wywiad z siłaczem, dyrektorem szpitala. Czytamy: - Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem sportowym. Jako pierwszy w kraju napisałem pracę magisterską o trójboju siłowym, a nie była to wówczas lubiana dyscyplina - popuszcza wodze fantazji nasz mistrz po zawodówce. W przeszłości często podawał się za technika budowlanego, innym razem za nauczyciela, a jeszcze kiedy indziej nadawał sobie tytuł magistra inżyniera. - Mój ojciec był z Niemiec, a matka ze Lwowa, ale żona to góralka z krwi i kości. Jej nazwisko Jarząbek Giewont. Mowa o Janinie z domu Boczoń, rencistce III grupy, ostatnio właścicielce zakładu fryzjerskiego „Nina” w DW „Marzenie” w Zakopanem.


Później jest o rekordach Guinnessa i wreszcie o nowym zajęciu mistrza. - Postanowiłem otworzyć szpital. Adaptacja kosztowała 3 mln zł. Z pieniędzmi, którymi dysponowałem, mógłbym sobie najwyżej wybudować drugi dom. Tu pozwoliłem sobie na otwarcie dużego szpitala. Mamy 180 miejsc (obecnie jest 101 pacjentów) i co najważniejsze, jeden z najlepszych oddziałów dla osób cierpiących na Alzheimera. Stajemy do konkursu kas chorych i dostajemy pieniądze, które wystarczają nam na bardzo dobrą opiekę medyczną. Szlachetność naszego mistrza świata rzuca na kolana: - Szpital otworzyłem po to, żeby można było troszeczkę pomóc innym, widząc, co grozi mnie. Chcę, by mimo młodego czasem wieku, w przyszłości godnie przeżyli jesień życia. Nie inwestowałem w turystykę, tylko w opiekę medyczną. Myślę, że nasi pacjenci godnie u nas żyją, a ja mam poczucie, że udało mi się coś lepszego zrobić.


Uciekłam stamtąd


Do nielicznych, którzy znają prawdę o tym zakładzie, należy tzw. średni personel medyczny. Pani Iwona (imię na prośbę zostało zmienione - przyp. red.) jest dyplomowaną pielęgniarką. Kilka miesięcy temu zwolniła się z „Niny”. - Nie mogłam już tego wytrzymać. Chorego na Alzheimera można łatwo wykorzystywać i tak właśnie tam się dzieje. Z jego renty 70 procent miało iść na zakład, a reszta dla pacjenta. Tymczasem bywa, że ci ludzie nie dostają ani grosza. Właściciele mają sposoby. Tłumaczą potem np. że zapłacili za fryzjera. Pamiętam chorych żebrzących u pana dyrektora o kawę albo papierosy. Najgorsze były jednak oszczędności na lekarstwach. Żona pana Kozioła rozliczała nas z lekarstw. To jest nagminne. Bywało, że chorzy skarżyli się, że są głodni. Dyrektor osobiście nadzorował ilość przygotowanych posiłków. Pielęgniarstwo to jest zawód, który kocham, dlatego nie mogłam tego znieść. Pamiętam, jak jeden pacjent wyskoczył przez okno - opowiada była pracownica zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Złatnej. Zdaniem pani Iwony, tylko nieliczny personel ma tutaj specjalistyczne wykształcenie medyczne. Poważnie chorymi z całej Polski, opiekują się dziewczyny ze wsi, które nie mają pojęcia o tym zawodzie. - Nie dopuszczano nas do kwestii finansowych. Wiedziałyśmy tylko, że miesięczny pobyt tutaj kosztuje pacjenta 900 zł. Część pokrywała kasa chorych, a część miano zabierać choremu z renty. Tak naprawdę to rządzi tutaj szef. Pan Stefan ma nad wszystkim pieczę, choć nie zna się przecież na tej pracy.


Podobnego zdania jest inna pielęgniarka, która pracuje obecnie w „Ninie”. - Dostaję miesięcznie pięćset złotych i boję się o pracę. Na sześćdziesięciu pacjentów - prawdziwych pielęgniarek jest tutaj zaledwie kilka. Bywa, że nad wszystkimi chorymi czuwa przez całą noc jedna osoba. Dobrze, że czasem pomagają zdrowsi pacjenci. Opiekę medyczną nad zakładem w Złatnej pełni na zmianę dwóch lekarzy z miejscowego ośrodka zdrowia. Dr Miodoński i Heizer są wzywani w razie potrzeby. Kiedyś placówkę tę obsługiwali fachowcy ze spółdzielni lekarskiej w Rajczy. - Naszą pracę wykonywaliśmy bardzo starannie, świadczyliśmy pełne usługi lekarskie. Wtedy było tam zaledwie trzydziestu pacjentów - mówi dr Bogusław Jarca. - Dzisiaj to na szczęście nie jest już nasz problem, rozwiązaliśmy umowę. Nie będę podawał powodów, dla których tak się stało. Pamiętać trzeba, że jest to ośrodek pielęgnacyjno-opiekuńczy, a nie leczniczy i to jest w tej sprawie dosyć ważne. Nic więcej na ten temat nie powiem.


Kasa z kasy


W sanepidzie nie chciano nam udzielić szczegółowych informacji. Usłyszeliśmy tylko, że obiekt jest pięknie odremontowany. Dysponuje nawet własnymi karetkami. Jak się dowiedzieliśmy, Kozioł kupił dwie stare karetki z zakopiańskiego szpitala - volvo, dar dla mieszkańców miasta od zaprzyjaźnionej gminy Neuw Ginneken w Holandii. W gminie w Ujsołach powiedziano nam, że szpital zapisano na żonę mistrza Janinę Kozioł. W Urzędzie Wojewódzkim w Bielsku-Białej nie było osoby, która wiedziałaby coś na temat tego szpitala. Dopiero Janina Drożdż, kierownik Wydziału Rejestracji Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, poinformowała nas, że rejestracji placówki dokonano 9 listopada 1999 roku, a osobą, która miała gwarantować ustawowy profesjonalizm szpitala, jest pielęgniarka Maria Sałachna. W imieniu właściciela zakładu występuje trzyosobowy komitet założycielski z siedzibą w Złatnej - kto w nim jest, nie wiedzą. Niewiele więcej na temat szpitala mówią urzędnicy Śląskiej Kasy Chorych. Dyrektor Jacek Kopacz potwierdził jedynie, że kasa ma podpisany kontrakt z Niepublicznym Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym „Nina” w Złatnej. - Gdyby były jakieś skargi, wiedzielibyśmy więcej, bo sprawdzamy takie doniesienia. Skoro nie było, u pana dyrektora Stefana Piotra Kozioła wszystko gra.


Tygodnik Podhalański 35/2001 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zakopianka 2020-10-13 16:51:31
To niepojęte, że takie szumowiny mogą legalnie funkcjonować. Ale jakie Państwo tacy biznesmeni a w Zakopanem mamy tego trochę !!!!
Mecyjy 2020-10-13 10:45:29
Wolne sondy, wolne sondy!
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam VOLVO S80 z 2016r. Diesel. Pierwszy właściciel. Kupione w polskim ASO. Serwisowane. Bezwypadkowe. Najbogatsza wersja wyposażenia. 602494069r.slomski@interia.plhttps://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
  Tel.: 602494069
  E-mail: r.slomski@interia.pl
  WWW: https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-21 09:00 ZUS zaprasza na e-wizytę 2020-10-21 08:00 Festiwale online z sukcesami 2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 5 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 3 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 1 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 3 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 4 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 2 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 6 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-21 08:55 1. pisizm... 2020-10-21 08:40 2. Wydaje mi się że skład ławy oskarżonych jest co najmniej nie pełny. W krajach czwartego świata na pierwszy ogień idą właściciel i wykonawca bo najłatwiej oskażyc i pewnie nie wywalą dużej kasy na adwokata więc prokuratura odtrąbi spektakularny sukces. Natomiast w krajach praworządnych są instytucje odbierające "budy" i dopuszczające je do użytkowania. Urzędnicy z tęgą wiedzą budowlaną i nie małym doświadczeniem są sowicie opłacani z pieniędzy podatników żeby zapewnić im szeroko pojęte bezpieczeństwo. Pilnują, by inwestor skuszony "oszczędnościami" zamiast 5 śrubek nie użył jednej i w dodatku przerdzewiałej do przytwierdzenia dykty do kartonu. Pytanie brzmi kto wziął pieniądze za klepnięcie tego "pudła", kto przystawił pieczęć urzędową i podpisał kawałek świstka. Czy prokuratura w ogóle sprawdziła czy ten ktoś pofatygował się na miejsce i chociaż z samochodu przyjrzał się konstrukcji? Ile jeszcze będziemy utrzymywać tych nierobów, czekających na podarki? Dlaczego na lawie oskarżonych nie ma ani jednego urzędnika mającego sprawować nadzór budowlany? To co, wszystko było dobrze a w nocy przyjechali właściciel z wykonawcą i powykręcali te śrubki żeby oddać w sklepie i dostać 5 zł, albo na złom wywieźli? 2020-10-21 08:20 3. @ivo, dzwoń do Morawieckiego, że chcesz być ministrem zdrowia, bo "ładnie pachniesz". Po co ma sam pociągać za sznurki jak Ty go wyręczysz? Przy okazji, proszę odkażać domofon na sorze bo jeden po drugim dzwonią po tym dzwonku a co jakiś czas z głośnika pada informacja że "test pozytywny". A najlepiej zorganizować "okno" do przekazywania rzeczy dla pacjentów żeby zdrowi z chorymi się nie mieszali. Na to też potrzebujesz zgody premiera? To dzwoń. 2020-10-21 08:13 4. Trutniu, dlatego, ten co go puścił bez kierowania sprawy do sądu powinien odpowiadać za współudział w ewentualnych przestępstwach drogowych popełnionych przez "kierowcę". Dlaczego jednostek zagrażających społeczeństwu nie eliminuje się z ruchu drogowego? Kara powinna być "bolesna". Rok prac społecznych pod odpowiednim nadzorem. Badania psychiatryczne, jak nie przejdzie to całkowite cofnięcie uprawnień i zakaz pracy w zawodach wymagających myślenia. Nie dajmy się terroryzować drogowej bandyterce. 2020-10-21 07:55 5. uśmiech dnia! 2020-10-21 07:42 6. Droga redakcjo, a może spytać władze miasta o projekt wioska mongolska, zwłaszcza przewodniczącego i vice, o rolę fundacji skrzydła wiary, o której kuria nie słyszała. Przecież to vice wydała zgodę na panoszenie się po parku fundacji, budowy "kiosku z pamiątkami", projektu wioska mongolska 2020-10-21 07:40 7. I tyle dają te zakazy. Większość delikwentów i tak jeździ dalej. 2020-10-21 07:37 8. I co, przez te 3 miesiące nie będzie jeździł? Myślę że wątpię... 2020-10-21 00:35 9. spacerowicz jesteście po jednych pieniądzach....a ja omijam to coś od długiego już czasu ale i tak nie zrozumiesz...... 2020-10-21 00:31 10. strzelnice niech wybuduje, jakieś usługi, gokarty a nie kolejne szmaty i badziewia chińskie sprzedawać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP