Polecamy
Trwa rejestracja do szczepienia osób powyżej 80. roku życia. Kliknij w pasek i dowiedz się więcej.

Reklama

2020-10-13 10:00:00

Z archiwum

Wyciskanie w leżeniu

Stefan Piotr Kozioł, zakopiańczyk, słynny mistrz świata w wyciskaniu w leżeniu, bohater jednego z największych oszustw na Podhalu (Próba przeprowadzenia wycieczki mieszkańców Podhala do USA z fałszywymi wizami) ogłosił się dyrektorem szpitala koło Żywca. Pod jego „opieką” przebywało ponad sześćdziesięciu staruszków z całej Polski. Jego żona, z zawodu fryzjerka, stała się przełożoną pielęgniarek. Tekst o tej niezwykłej historii ukazał się naszych łamach prawie 20 lat temu. Warto wrócić do tamtych czasów.

Wyciskanie w leżeniu


Stefan Piotr Kozioł, słynny mistrz świata w wyciskaniu w leżeniu, bohater jednego z największych oszustw na Podhalu, jest dyrektorem szpitala koło Żywca. Pod „opiekę” absolwenta kilku klas szkoły zawodowej przebywa ponad sześćdziesięciu staruszków z całej Polski. Jego żona, z zawodu fryzjerka, jest przełożoną pielęgniarek. - Uciekłam stamtąd jak zobaczyłam, że chorym na Alzheimera ogranicza się lekarstwa i zabiera renty - mówi jedna z niewielu zatrudnionych tam dyplomowanych pielęgniarek. W maju 1995 roku sześćdziesiąt trzy osoby w większości górale podhalańscy zatrzymani zostali we Frankfurcie nad Menem przy próbie przekroczenia granicy z fałszywymi wizami. Jak się okazało, „wycieczkę” do Ameryki zorganizował prezes Polskiego Związku Sportów Siłowych Stefan Piotr Kozioł. Wcześniej zainkasował od każdego po pięć, sześć tysięcy dolarów, łącznie ponad trzysta tysięcy USD.


Za kratkami


Kozioł spędził w więzieniu ponad osiem miesięcy. Później oczekiwał na proces na wolności. Po kilku latach sprawa sądowa zakończyła się wyrokiem. Mistrz został skazany w czerwcu ubiegłego roku na trzy lata więzienia. Wykonanie kary odroczono jednak na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Atletycznie zbudowany prezes sportów siłowych jest chory, ma tętniaka mózgu - stwierdzili biegli. Choroba nie przeszkodziła mu jednak we wzięciu udziału w wielu imprezach siłowych. Mimo że Kozioł zagarnął za fałszywe wizy gigantyczne pieniądze, nigdy ich nie zwrócił.


Nie było to zresztą pierwsze spotkanie Stefana Piotra Kozioła z Temidą. Wiele miesięcy toczyło się np. postępowanie w sprawie pobicia ponad osiemdziesięcioletniej Eleonory W. Kozioł próbował w ten sposób pomóc znajomej w pozbyciu się niechcianych lokatorów. Mistrz świata w wyciskaniu ma swoją policyjną kartotekę od 1977 roku, kiedy to został skazany za udział w bójce. Przebywał także w zakładzie poprawczym za paserstwo. W 1978 skazany został na 9 miesięcy za kradzież. Rok później był podejrzany o udział we łamaniu i tymczasowo aresztowany. W 1983 poszukiwany był w związku z podejrzeniem o oszustwo i podrabianie dokumentów. W 1984 skazano go na półtora roku więzienia z zawieszeniem. Kilka lat temu Stefan Piotr Kozioł zniknął. Wyjechał z rodziną z Podhala i ślad po nim zaginął. Dopiero kilka dni temu w „Dzienniku Zachodnim’’ ukazał się obszerny wywiad z naszym siłaczem. Okazało się że żyje. Osiadł na Żywiecczyźnie i ma się dobrze.


Dobry człowiek


- To jest świetny facet, proszę pana, odnowił nam przystanek autobusowy. Sponsoruje wiele inicjatyw - mówią o Stefanie Piotrze Koziole niektórzy mieszkańcy Złatnej, małej miejscowości w gminie Ujsoły koło Żywca. Dość trudno tam trafić, ale ogromne tablice informują o odległości do szpitala. „Nina” - zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy albo raczej dom starców odżył, kiedy przejął go nowy właściciel - twierdzą tutejsi. W sklepie spożywczym ktoś pokazuje nam w gazecie wywiad z siłaczem, dyrektorem szpitala. Czytamy: - Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem sportowym. Jako pierwszy w kraju napisałem pracę magisterską o trójboju siłowym, a nie była to wówczas lubiana dyscyplina - popuszcza wodze fantazji nasz mistrz po zawodówce. W przeszłości często podawał się za technika budowlanego, innym razem za nauczyciela, a jeszcze kiedy indziej nadawał sobie tytuł magistra inżyniera. - Mój ojciec był z Niemiec, a matka ze Lwowa, ale żona to góralka z krwi i kości. Jej nazwisko Jarząbek Giewont. Mowa o Janinie z domu Boczoń, rencistce III grupy, ostatnio właścicielce zakładu fryzjerskiego „Nina” w DW „Marzenie” w Zakopanem.


Później jest o rekordach Guinnessa i wreszcie o nowym zajęciu mistrza. - Postanowiłem otworzyć szpital. Adaptacja kosztowała 3 mln zł. Z pieniędzmi, którymi dysponowałem, mógłbym sobie najwyżej wybudować drugi dom. Tu pozwoliłem sobie na otwarcie dużego szpitala. Mamy 180 miejsc (obecnie jest 101 pacjentów) i co najważniejsze, jeden z najlepszych oddziałów dla osób cierpiących na Alzheimera. Stajemy do konkursu kas chorych i dostajemy pieniądze, które wystarczają nam na bardzo dobrą opiekę medyczną. Szlachetność naszego mistrza świata rzuca na kolana: - Szpital otworzyłem po to, żeby można było troszeczkę pomóc innym, widząc, co grozi mnie. Chcę, by mimo młodego czasem wieku, w przyszłości godnie przeżyli jesień życia. Nie inwestowałem w turystykę, tylko w opiekę medyczną. Myślę, że nasi pacjenci godnie u nas żyją, a ja mam poczucie, że udało mi się coś lepszego zrobić.


Uciekłam stamtąd


Do nielicznych, którzy znają prawdę o tym zakładzie, należy tzw. średni personel medyczny. Pani Iwona (imię na prośbę zostało zmienione - przyp. red.) jest dyplomowaną pielęgniarką. Kilka miesięcy temu zwolniła się z „Niny”. - Nie mogłam już tego wytrzymać. Chorego na Alzheimera można łatwo wykorzystywać i tak właśnie tam się dzieje. Z jego renty 70 procent miało iść na zakład, a reszta dla pacjenta. Tymczasem bywa, że ci ludzie nie dostają ani grosza. Właściciele mają sposoby. Tłumaczą potem np. że zapłacili za fryzjera. Pamiętam chorych żebrzących u pana dyrektora o kawę albo papierosy. Najgorsze były jednak oszczędności na lekarstwach. Żona pana Kozioła rozliczała nas z lekarstw. To jest nagminne. Bywało, że chorzy skarżyli się, że są głodni. Dyrektor osobiście nadzorował ilość przygotowanych posiłków. Pielęgniarstwo to jest zawód, który kocham, dlatego nie mogłam tego znieść. Pamiętam, jak jeden pacjent wyskoczył przez okno - opowiada była pracownica zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w Złatnej. Zdaniem pani Iwony, tylko nieliczny personel ma tutaj specjalistyczne wykształcenie medyczne. Poważnie chorymi z całej Polski, opiekują się dziewczyny ze wsi, które nie mają pojęcia o tym zawodzie. - Nie dopuszczano nas do kwestii finansowych. Wiedziałyśmy tylko, że miesięczny pobyt tutaj kosztuje pacjenta 900 zł. Część pokrywała kasa chorych, a część miano zabierać choremu z renty. Tak naprawdę to rządzi tutaj szef. Pan Stefan ma nad wszystkim pieczę, choć nie zna się przecież na tej pracy.


Podobnego zdania jest inna pielęgniarka, która pracuje obecnie w „Ninie”. - Dostaję miesięcznie pięćset złotych i boję się o pracę. Na sześćdziesięciu pacjentów - prawdziwych pielęgniarek jest tutaj zaledwie kilka. Bywa, że nad wszystkimi chorymi czuwa przez całą noc jedna osoba. Dobrze, że czasem pomagają zdrowsi pacjenci. Opiekę medyczną nad zakładem w Złatnej pełni na zmianę dwóch lekarzy z miejscowego ośrodka zdrowia. Dr Miodoński i Heizer są wzywani w razie potrzeby. Kiedyś placówkę tę obsługiwali fachowcy ze spółdzielni lekarskiej w Rajczy. - Naszą pracę wykonywaliśmy bardzo starannie, świadczyliśmy pełne usługi lekarskie. Wtedy było tam zaledwie trzydziestu pacjentów - mówi dr Bogusław Jarca. - Dzisiaj to na szczęście nie jest już nasz problem, rozwiązaliśmy umowę. Nie będę podawał powodów, dla których tak się stało. Pamiętać trzeba, że jest to ośrodek pielęgnacyjno-opiekuńczy, a nie leczniczy i to jest w tej sprawie dosyć ważne. Nic więcej na ten temat nie powiem.


Kasa z kasy


W sanepidzie nie chciano nam udzielić szczegółowych informacji. Usłyszeliśmy tylko, że obiekt jest pięknie odremontowany. Dysponuje nawet własnymi karetkami. Jak się dowiedzieliśmy, Kozioł kupił dwie stare karetki z zakopiańskiego szpitala - volvo, dar dla mieszkańców miasta od zaprzyjaźnionej gminy Neuw Ginneken w Holandii. W gminie w Ujsołach powiedziano nam, że szpital zapisano na żonę mistrza Janinę Kozioł. W Urzędzie Wojewódzkim w Bielsku-Białej nie było osoby, która wiedziałaby coś na temat tego szpitala. Dopiero Janina Drożdż, kierownik Wydziału Rejestracji Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, poinformowała nas, że rejestracji placówki dokonano 9 listopada 1999 roku, a osobą, która miała gwarantować ustawowy profesjonalizm szpitala, jest pielęgniarka Maria Sałachna. W imieniu właściciela zakładu występuje trzyosobowy komitet założycielski z siedzibą w Złatnej - kto w nim jest, nie wiedzą. Niewiele więcej na temat szpitala mówią urzędnicy Śląskiej Kasy Chorych. Dyrektor Jacek Kopacz potwierdził jedynie, że kasa ma podpisany kontrakt z Niepublicznym Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym „Nina” w Złatnej. - Gdyby były jakieś skargi, wiedzielibyśmy więcej, bo sprawdzamy takie doniesienia. Skoro nie było, u pana dyrektora Stefana Piotra Kozioła wszystko gra.


Tygodnik Podhalański 35/2001 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zakopianka 2020-10-13 16:51:31
To niepojęte, że takie szumowiny mogą legalnie funkcjonować. Ale jakie Państwo tacy biznesmeni a w Zakopanem mamy tego trochę !!!!
Mecyjy 2020-10-13 10:45:29
Wolne sondy, wolne sondy!
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W LIPNICY WIELKIEJ zatrudni LEKARZA do prowadzenia kwalifikacji do szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenia. Tel. kontaktowy: 601 409 624
 • USŁUGI | budowlane
  Jedna osoba pomaluje pokój, mieszkanie, dom. Szpachlowanie, panele, małe remonty. Doświadczenie i energiczna realizacja. tel. 577855296.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-16 21:59 Turbacz w puchowej pierzynie 2021-01-16 21:31 W Smreku o Ziemi Świętej 2021-01-16 21:30 50 mandatów, 21 wniosków do sądu, odpalone race. Policja podsumowuje PŚ 3 2021-01-16 20:08 Dziś w rejonie Babiej Góry 4 akcje ratunkowe 2 2021-01-16 20:00 Nowy punkt ratowniczy GOPR 2021-01-16 19:10 Drugi stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze 2021-01-16 18:33 Państwo potrafi zorganizować Sylwestra Marzeń, ale nie potrafi otworzyć 3 punktów szczepień 13 2021-01-16 18:19 Policja i sanepid w otwartej restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 33 2021-01-16 17:59 Polacy na drugim miejscu. Zwycięstwo Austrii (ZDJĘCIA) 2 2021-01-16 17:41 Taaaka zima w Tatrach, ale uważajcie na lawiny 2021-01-16 16:51 Polacy prowadzą po pierwszej serii, znakomity skok Andrzej Stękały (WIDEO) 2021-01-16 16:15 Zaczynamy skakanie. Wokół Wielkiej Krokwi coraz więcej kibiców (WIDEO) 4 2021-01-16 16:07 Parking na Berekach jak jadalnia - coraz popularniejszy 3 2021-01-16 15:37 Na Wielkiej Krokwi puste trybuny. Dookoła skoczni też niewielu kibiców 1 2021-01-16 14:59 Maryna Gąsienica Daniel w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata 2 2021-01-16 13:23 Nepalczycy zdobyli K2! 6 2021-01-16 13:19 Restauracja w Bukowinie otwarta. Są pierwsi klienci (WIDEO) 9 2021-01-16 13:00 Dziś konkurs drużynowy. Trzymamy kciuki za Polaków 1 2021-01-16 12:44 Maryna Gąsienica Daniel 11. po pierwszym przejeździe w Słowenii 2021-01-16 12:02 Puchar Polski w Łyżwiarstwie Szybkim (ZDJĘCIA) 2021-01-16 11:36 Magda Gessler: otwieranie dużych restauracji jest nieodpowiedzialne 5 2021-01-16 11:30 Bieg Podhalański z zagadkami - wystartujemy czy nie? 2021-01-16 10:43 Magda Gessler odcina się od otwarcia restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej 7 2021-01-16 10:31 Ponad 7 tysięcy zakażeń w Polsce, 7 na Podhalu 1 2021-01-16 10:00 Kurs na Nowy Targ 2021-01-16 09:25 Nepalczycy 200 metrów od zdobycia K2 2 2021-01-16 09:01 W Zakopanem 40 cm śniegu, na Kasprowym - 18 st. C 2 2021-01-16 08:00 Nie wszystkie misie poszły spać (WIDEO) 2021-01-15 22:00 W weekend kolędowanie z Klimkami i Megitzą 2021-01-15 21:30 Ile ta reklama kosztowała? Miasto milczy 8 2021-01-15 20:55 Widoki ze Szczebla (WIDEO) 2021-01-15 20:18 Czerwony autobus stanie na Równi Krupowej 2021-01-15 19:39 Schronisko Smaków otwiera restaurację w Bukowinie 20 2021-01-15 19:30 Kibice przyszli pod skocznię, policja ostrzega przez megafon (WIDEO) 7 2021-01-15 19:00 Dyskwalifikacja Piotra Żyły. Japończyk najlepszy w kwalifikacjach 2021-01-15 18:55 Twórcy, artyści i architekci mają szansę na postojowe 2 2021-01-15 18:10 Umiesz liczyć... 4 2021-01-15 17:28 Jak Polacy skakali na treningach? 1 2021-01-15 17:20 Czester czeka na dom 2021-01-15 16:55 Odwołany tegoroczny Skitourowy Memoriał im. Edwarda Hudziaka 2021-01-15 16:30 Przedsiębiorcy sprawdźcie jak ZUS rozliczył wasze wpłaty 2021-01-15 15:57 Na Wielkiej Krokwi rozpoczęły się treningi 2021-01-15 15:45 Dramat ośrodków narciarskich. Cała branża nad przepaścią 11 2021-01-15 15:00 "Wolni Przedsiębiorcy": Panie premierze, nie mamy na miskę ryżu! (WIDEO) 18 2021-01-15 14:35 Nie mam już za co żyć - mówi właścicielka otwieranego pensjonatu 10 2021-01-15 13:50 Szczepionek za mało 3 2021-01-15 13:31 12. edycja akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". 2021-01-15 13:20 Puchar obstawiony 10 2021-01-15 12:45 Podhale i Tatry zasypane. W Zakopanem 35 cm śniegu, na Kasprowym 72 2021-01-15 12:00 Konferencja Konfederacji. Niech się rząd odwali od przedsiębiorców (WIDEO) 24
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-16 22:21 1. Dzisiaj tj .16,01 z informacji uzyskanych pod nr rządowym 989 dowiedziałem się,że w Zakopanem nie ma możliwości szczepienia sie na covid-19. Ktoś może się oburzy ,ale to prawda -jedyna możliwośc była do wczoraj w All Medice na ul.Chyców Potok -mieli tylko 30 szczepionek i limit wykorzystali bardzo szybko. Ale to co napisałem wcześniej to prawda Zakopane nie szczepi All Medica to zakład nowotarski - kierunkowy telefon 18-26 i dlatego mieli szczepionki z puli Nowego Targu. Bez problemu zarejestrowałem moich seniorów 80+ na szczepienie w Nowym Targu końcem stycznia 2021 i tak zróbcie jak wam się śpieszy- bo Zakopane na razie śpi. Szef Rady Miasta Jan G. pytał wczoraj na konferencji samorządowców czy nie trzeba przeznaczyć funduszy na organizację zimowej Olimpiady w Zakopanem. Wirusa się nie boi z tego wynika. I swojej reputacji z organizacji Uniwersjady młodzieży też ... Do trzech razy sztuka jak mówią. W 2021-01-16 22:15 2. na tyle osób ile dzisiaj widziałam bez maseczek to 50 mandatów i 21 wniosków to kropla w morzu . 2021-01-16 22:05 3. @ Zakopian - Nie masz zielonego pojęcia jakie koszty ponoszą biznesmeni prywatni zatrudniający tysiące ludzi na Podhalu . Twoje wypociny prowokacyjne świadczą jedynie o tym że jesteś z dziada pradziada socjalistą nie mającym żadnego pojęcia o działalności gospodarczej . Nawet piekarnie upadają też zatrudniające ludzi , wszyscy jadą na tym samym wózku PO ZA DARMOZJADAMI Z BUDŻETÓWKI KTÓRZY DALEJ KASĘ BIORĄ ZA NIC NIE ROBIENIE nic nie wnosząc do budżetu państwa po za generowaniem kosztów no i oczywiście celebrytami których wzniosłe twórcze wypociny oparte na bezczelności , kiczu , nagości dofinansowani są po 500,500 tyś zł mimo osiągania dochodów na poziomie miliona zł z -kasy mediów propagandowych pod egidą Kurskiego . @ Zakopian - pewno napływowy Kasiniak albo inny ormowiec post PZPR socjalista pasożyt żyjący na koszt państwa . Wal się cepie lewacki . 2021-01-16 22:01 4. może niektóre tępe miecze myślały, że sobie poużywają w czasie epidemii, a potem za 10 dni znów wzrośnie liczba chorych??? a fige Mapy aktualne wskazują, że teraz największa zapadalność w północnej Polsce, więc bardzo dobra decyzja Morawieckiego, inaczej już by tu cała Polska była na Podhalu i nawiozła tego niewidocznego dziadostwa. Swoją drogą chyba wreszcie policja zrozumiała, że czym więcej będzie upomnień i mandatów tym później mniej kwarantanny, mniej osób zalegnie w szpitalach i mniej umrze Tą pandemie może zakończyć tylko masowe szczepienie i policja z sanepidem, inaczej będziemy się bujać do jesieni przez tych cwaniaków co to otwierają, gdy drudzy zamykają... 2021-01-16 21:51 5. Miało być tak pięknie, narodowo a wyszło jak zawsze. A to Polska właśnie 2021-01-16 21:47 6. ej chlopcy Policjanty lepiyj bysciy zajrzeli na Gubalowke do tyk 3 kubkow ... zajenci cym innym a tam proceder kwitnie pewnie... 2021-01-16 21:34 7. Dziwie się właścicielom ze wpuścili policje.chodza jak po swoim .A co chodzi o tygodnik pierwsze robili nagonke na ludzi wynajmujących. Ateraz pani redaktor mówi że działanie resteracji jest zgodne z prawem brak zetelnosci . 2021-01-16 21:14 8. Górskie morsy? Biedni ludzie już nie wiedzą jak tu zabłysnąć na insta i fejsiku Ale skoro już musicie, to miałbym jedną radę - połączcie to "morsowanie" z dużą dawką alkoholu. Wg lekarzy śmierć z wychłodzenia, po pijaku jest dużo przyjemniejsza. 2021-01-16 21:06 9. A co was tak dziwi? Przecież Narodowy (jakże by inaczej) Program Szczepień dopiero się tworzy. Oczywiście na kolanie i spóźniony, jak to zwykle w państwie PiS. A co oni robili do tej pory? 2021-01-16 21:06 10. Maryna konsekwentnie do przodu. Wielkie brawa :) Miło widzieć kogoś z Polski w czołówce zawodów alpejskiego PŚ.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP