2021-01-25 16:42:41
Zawoja
Śladami babiogórskiego Sabały
Przy szlaku na Babią Górę w Zawoi-Markowej stanęła ławeczka z drewnianą rzeźbą Wawrzyńca Szkolnika.
Kilka lat temu Babiogórski Park Narodowy wytyczył ścieżkę edukacyjną „Śladami Wawrzyńca Szkolnika”, która prowadzi z Zawoi-Czatoży na Markowe Rówienki. Wawrzyniec Szkolnik (1842-1908) uchodził za jednego z najlepszych znawców Babiej Góry w swoich czasach. W ubiegłym roku w sąsiedztwie skansenu została postawiona ławeczka, a drewnianą rzeźbę Wawrzyńca wykonał Marcin Lichosyt z Zubrzycy Dolnej.
BgPN stworzył tzw. „Babiogórską Parzenicę”, w ramach której powstały trzy nowe ścieżki edukacyjne pn. „Mokry Kozub”, „Bieg życia lasu” oraz „Między lasem a wsią”, która łączy się ze ścieżką „Śladami Wawrzyńca Szkolnika”. - To na końcu ścieżki „Między lasem a wsią” stanęła ławeczka, która upamiętnia zasługi Szkolnika. Jest tu też informacja o nim – tłumaczy Grażyna Trybała z BgPN. - „Babiogórska Parzenica” zarówno kształtem tras, ich kolorami, jak i nazwą nawiązuje do tradycji góralskiej, ponieważ przypomina parzenicę zdobiącą portki górali babiogórskich. Odpowiednikami pętlic są trzy pętle tworzone przez ścieżki wyznakowane w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim – wyjaśnia.
W pobliskim skansenie na Markowych Rówienkach znajduje się tablica upamiętniająca Wawrzyńca Szkolnika, którą ufundowali beskidzcy przewodnicy.
W 1875 r. do Zawoi przybył Hugo Zapałowicz - podróżnik, botanik, prawnik, badacz Karpat i gór środkowej Argentyny, prekursor turystyki babiogórskiej, przewodnik i poeta. Przyjechał z zamiarem zbadania babiogórskiej roślinności. I tu spotkał Wawrzyńca Szkolnika. Od tego czasu rozpoczęła się długotrwała współpraca i przyjaźń. Wawrzyniec jako przewodnik i pomocnik wędrował z Zapałowiczem nie tylko po Babiej Górze, ale i po Pilsku i Policach, a także po Beskidach Zachodnich oraz Karpatach Wschodnich. Na przełomie XIX i XX wieku już był uznanym przewodnikiem, a także znakarzem szlaku turystycznego na Babią Górę, członkiem straży górskiej, wielkim zwolennikiem turystyki w Zawoi, która się wtedy zaczynała. Pełnił również rolę mobilnej „informacji turystycznej” w masywie Babiej Góry. Był też świetnym gawędziarzem, więc nazywano go „babiogórskim Sabałą”.
W 1906 r. z inicjatywy Hugona Zapałowicza na Markowych Szczawinach stanęło niewielkich rozmiarów schronisko, które miało być bazą dla polskich turystów. Wawrzyniec Szkolnik był wielkim zwolennikiem tego przedsięwzięcia. Podczas uroczystości otwarcia schroniska przewodził tańcom góralskim.




- W dzisiejszym świecie pandemii, zapominamy o tym, że jeszcze jest druga pandemia: pandemia wirusów mentalnych powodująca destrukcję umysłu, serca i ducha oraz zaburzenia relacji życia osobistego, rodzinnego, przyjacielskiego, szkolnego, zawodowego, bisnesowego i społecznego. Oto etap pierwszy infekcji mentalnej.
- Od jakiegoś czasu z oddali jednak wciąż sercem związany słuchałem , czytałem i oglądałem o wydarzeniach z ostatniego weekendu w Zakopanem.
- 17 lutego cały świat obchodzi Dzień Kota. Z tej okazji, proponuję wesprzeć wolontariuszy opiekujących się bezdomnymi kotami z terenu miasta i gminy Nowy Targ.
- 10 x PRZED MIŁOŚCIĄ i TEST: czy kocham w pandemii - Louise Hay
- Wstaję rano, w radiu w kilku rządowych programach premier Daniel Obajtek chwali kolejną ustawę, która nałoży na oporne elementy antysystemowe jeszcze jeden podatek. W śniadaniowym programie TVP aktor Jarosław Jakimowicz wyśmiewa czasy dawnych rządów rozwiązanej rok temu antynarodowej Platformy Obywatelskiej, a w internecie na opłacanych przez rząd stronach głównym tematem jest nabierająca tempa kampania wyborcza. Portale atakują partię Jarosława Gowina, jedyne ugrupowanie, na które poza Prawem i Sprawiedliwością oraz Solidarną Polską można głosować w nadchodzących wyborach.
- Karnawał, 2021 rok i Podhale ze światowym przebojem i tańcem: JERUSALEMA. Tylko z blogiem Tygodnika Podhalańskiego
- Wczoraj minęła piąta rocznica śmierci Michała Jagiełły. Był pisarzem, poetą, publicystą, ratownikiem GOPR i TOPR, taternikiem, alpinistą, działaczem partyjnym do 1981, w latach 80. w opozycji, a po 1989 roku długoletnim wiceministrem kultury i dyrektorem Biblioteki Narodowej. Należy do grona tych zakopiańczyków drugiej połowy XX stulecia, o których warto i trzeba pamiętać. Chcę go przypomnieć, pisząc o ostatniej książce, jaką nam pozostawił.
- Szanowni Państwo, najwyższy czas, ruszamy po Wolność
- Pierwsze zimowe wejście na K2 zwróciło oczy świata na Szerpów - mały góralski naród wywodzący się z Tybetu, a żyjący głównie w Nepalu i w Indiach. Słowo "szerpa" zaczęło wręcz oznaczać tragarza wysokogórskiego, bowiem od kilkudziesięciu lat Szerpowie pracowali w tym charakterze jako wsparcie zachodnich himalaistów. Jedynym szerzej znanym Szerpą był do tej pory Tenzing Norgay, który wraz z Edmundem Hillarym dokonał pierwszego wejścia na Mount Everest w 1953 roku. Zanim ukaże się książka dokumentująca ten ostatni wielki sukces dziewięciu Szerpów i jednego Gurkhi, chcę przypomnieć dwie wydane stosunkowo niedawno książki o K2 i Szerpach.
- Mijałem zaplecze sklepu Żabka i usłyszałem o tym jak w Święta przebiega protest CHŁOPÓW PODHALA. Wpis niżej
- Życzymy Państwu Zdrowych i Wesołych Świąt, jednocześnie prosząc o wsparcie naszej kociej zbiórki.
- Serdecznie zapraszam do udziału w konferencji podsumowującej projekt realizowany przez naszą Fundację pn. „Klaster turystyczny południowej Małopolski”. Główną częścią konferencji będzie debata dotycząca współpracy administracji i przedsiębiorców na rzecz rozwoju turystyki.