Reklama

2011-03-18 17:26:08

Przyrody nie można wyceniać

– Nie dostrzegam takiej siły politycznej, której zależałoby na dobrze funkcjonującej ochronie przyrody – przekonuje Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z Jolantą Flach.

– W styczniu zostały zlikwidowane gospodarstwa pomocnicze. Duże pieniądze z biletów wstępu, które zostawały w parku, były przeznaczane m.in. na remont szlaków czy wydawnictwa, które są wizytówką TPN. Kończy się pierwszy kwartał. Czy środki odprowadzane do budżetu państwa już w jakiejś części wróciły do parku?

– Idealnym rozwiązaniem było to, że opłaty za wstęp do parku mogły być zagospodarowane od razu, tu, na miejscu, na rzecz turystów i ochrony przyrody. Z tych pieniędzy 15% dostawał TOPR, które wykorzystywał m.in. na utrzymanie śmigłowca. Ale cała reszta środków szła na utrzymanie infrastruktury turystycznej, tj. 275 km szlaków. Remonty ścieżek turystycznych są bardzo drogie. Na przykład remont szlaku prowadzącego od Czarnego Stawu Gąsienicowego na Granaty kosztował 100 tys. zł. Co roku część ścieżek musi być remontowana. Na szlaku na Krzyżne są takie miejsca, gdzie po deszczach lub lawinach spływa rumosz skalny. Co roku trzeba poprawiać ścieżkę na Rysy. Wymianą uszkodzonych elementów stalowych, czyli łańcuchów, drabinek i klamer – za opłatą ryczałtową – zajmuje się TOPR, ale za atestowane łańcuchy lub klamry my płacimy. Teraz TOPR nie dostaje od nas tych 15% z biletów wstępu. Musi o nie najpierw wystąpić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a z kolei MSW zwraca się do ministra finansów, żeby te pieniądze przeznaczyć dla TOPR.
Gdyby istniało gospodarstwo pomocnicze, to wpływy do niego wynosiłyby ok. 12 mln zł. Od 1 stycznia odprowadzamy te pieniądze do skarbu państwa. Już wystąpiliśmy o pierwszą ratę z rezerwy celowej na edukację. Remont szlaków zacznie się dopiero późną wiosną, więc mamy jeszcze chwilę czasu na ściągnięcie środków finansowych na ten cel.

– Czy ze strony państwa jest zapewnienie, że te 12 mln wróci do TPN?

– Nie jesteśmy pewni, bo dziura budżetowa jest wielka. Jak rząd będzie miał dylemat, czy wydać na wały przeciwpowodziowe, czy na remont szlaków, to być może „zwyciężą” wały. Taki przepływ pieniędzy przez Warszawę z naszego punktu widzenia jest niebezpieczny. Z punktu widzenia polityki państwa może korzystny, bo to są pieniądze księgowane w budżecie centralnym i zmniejszają dziurę budżetową przynajmniej na papierze. Ale czy te środki wrócą? U nas straż parku przejeżdża co najmniej 1 tys. km miesięcznie. Potrzebne są pieniądze na benzynę, która jest coraz droższa. Strażnicy mają 2 samochody. Muszą pilnować Tatr przed kłusownictwem, przed kradzieżą, biorą udział również w innych akcjach.

– Jest szansa, że wpływy z biletów zostaną bezpośrednio w parku?

– Jest opracowany inny system finansowania, który od jakiegoś czasu zalega w rządzie. Przewiduje on, że park będzie tzw. państwową osobą prawną. Wtedy będziemy mogli zatrzymywać przychody i wydawać je na nasze statutowe cele, oczywiście kontrolowane przez ministerstwo. Szansa była wielka, bo już we wrześniu tamtego roku był opracowany projekt rządowy Ustawy o ochronie przyrody, który wprowadzał taki zapis. W styczniu projekt miał trafić do komisji sejmowych, ale jest marzec, a on dalej tkwi w rządzie. Jeśli nie trafi w najbliższych tygodniach do Sejmu, to później Sejm go nie uchwali, bo nie będzie na to czasu. Przyjdą wybory, a po nich cała procedura zacznie się od początku. Nie dostrzegam takiej siły politycznej, której zależałoby na dobrze funkcjonującej ochronie przyrody. Chyba że nastąpi taka sytuacja, że będziemy musieli zamknąć szlaki ze względu na bezpieczeństwo turystów, bo np. nie będzie pieniędzy na wymianę łańcuchów. Wtedy zrobi się straszna awantura, która może potrząśnie politykami. Zamierzam rozmawiać z posłami na ten temat.
Gdy będzie źle, zaczniemy ograniczać finanse tylko do płac i do najważniejszych opłat, takich jak na przykład energia elektryczna czy geotermalna. Pewnie wcześniej zawiesimy działalność wydawniczą, a to byłaby zbrodnia, m.in. na kwartalniku „Tatry”. To byłaby dla mnie jako dyrektora porażka. Wydawnictwa są wizytówką i promocją parku.

– Ostatnio zrobiło się głośno o wycenie gruntów w parkach narodowych.

– Ustawa o rachunkowości wymaga od każdego, kto zarządza nieruchomościami, aby je wycenił, podał ich wartość i żeby wykazał to w bilansie. To jest słuszne, ale nie w parkach narodowych. Nie wiem, czy dyrektor zamku wawelskiego musi też podać wartość działki pod Wawelem? To absurd, a ustawa nie przewiduje wyjątków. Wszystko zaczęło się od kontroli NIK w 6 parkach narodowych. W żadnym z nich w księgach rachunkowych i bilansach nie wykazano wartości gruntów. NIK ma takie uprawnienia, aby wykazać absurd zapisów prawnych i zwrócić się do ministra finansów o szybką nowelizację ustawy, ale tego nie zrobił.

– Jak można wycenić Morskie Oko, Orlą Perć lub Dolinę Kościeliską?

– Na podstawie sprzedaży lub kupna podobnych terenów, które znajdują się w okolicy. Ale nie ma drugiego Morskiego Oka. Dobra zakopiańskie i białczańskie z Morskim Okiem po raz pierwszy i ostatni zostały wycenione w 1818 roku i sprzedane Homolacsom. Było to za władzy austriackiej. Od tamtych czasów nikt nie nabywał i nie sprzedawał takich dóbr. Wtedy Tatry były wartością gospodarczą, bo prowadzono pasterstwo, wycinkę drewna. A Homolascowie kupili te ziemie nie dla wartości pasterskiej, tylko dlatego, że były tam odkryte złoża rud żelaza, a las traktowali jako bazę opałową. Dzisiaj rzeczoznawca nie może odnieść się do tamtych czasów. Można wycenić działkę, na której stoi leśniczówka. Ale pomińmy tereny administracyjne, a popatrzmy na to, co jest istotą parku narodowego, czyli na całą przestrzeń przyrodniczą. Przyrody nie można wyceniać. Nie ma takiej możliwości. Jeśli wszystkie parki zleciłyby rzeczoznawcom takie wyceny, to kosztowałoby to ok. 80 mln zł. Skąd wziąć te pieniądze. Na razie czekamy na dalsze decyzje ze strony ministerstwa.

– Tuż przy granicy TPN powstaje coraz więcej nielegalnych budowli. Czy park ma na to jakiś wpływ?

– Precedensem może być nielegalna budowa w rejonie Spadowca. Powstaje ona w otulinie parku. Na razie jest wstrzymana. Jeśli ta inwestycja nie zostanie rozebrana, to będzie oznaczało, że polityka przestrzenna przegrywa. Cały czas jest szansa, by władze, które zajmują się polityką przestrzenną i nadzorem budowlanym, tę sprawę wygrały. W takim miejscu gastronomia nie może mieć przewagi nad trasami narciarskimi. Jeśli samowolka zostanie rozebrana, to będzie przykład dla tych właścicieli działek, którzy dziś nie zabiegają o dzierżawę tych gruntów pod trasy narciarskie, bo mają nadzieję, że ich tereny staną się budowlanymi. I to jest wielka sprawa do wygrania. Zróbmy pod reglami drugą Polanę Jakuszycką. Wyburzmy wszystkie samowolki i zacznijmy tworzyć takie znakomite atrakcje turystyczne, jak narciarstwo biegowe.
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
jawor 2011-03-21 07:52:18
Brzeziny; najlepiej zorganizować byłe zwarte oddziały ZOMO i uderzyć na kłusowników.
Kłusownicy na Podhalu byli i będą, bo to jakby tradycje rodzinne od pradziadka do najmłodszego pokolenia i to nie zależy raczej od Dyrektora TPN i jego pracowników, ale od mentalności mieszkańców, którzy kłusują.

Brzeziny coś mi się wydaje, że Pani lub Pan pod tym pseudonimem jest obecnym pracownikiem TPN i ma jakiś żal do Dyrektora TPN i Komendanta.
Co dobrali się do skóry czy do zwolnienia idziesz Pani ‘/ Pan Brzeziny w najbliższym czasie.
Jak na zwykłego Brzezina za dużo operujesz nazwiskami byłych Dyrektorów.
brzeziny 2011-03-21 00:38:40
A ja pytam co zrobiliscie Panie dyrektorze z klusownictwem ??? Straznicy nawarami po dolinach jezdza jak generalowie, a efektow zero ! Pan komendant jest tylko dekoracja Pana Parku ?! Na prawde wstyd ! Sw. pamieci Dyr. Niedzielski i nawet Pan Byrcyn mial o wiele wieksza efektywnosc. A Panowie nie mieli ani Nawar, ani sprzetu od Milki, ani Pana komendanta ... Zalosne !!!
abd 2011-03-19 19:37:54
no bieda w tym parku aż piszczy!!! a szare eminencje ciągle służbowymi samochodami, za publiczną kasę do domku sobie jeżdżą...... dyrektory też
Honorata 2011-03-19 13:12:15
Mnie też to bulwersuje, bo z jednej strony kłody się rzuca narciarzom a zdrugiej na potegę idzie rżnięcie w tatrach
smyk 2011-03-19 11:31:59
a co, Panie Dyrektorze, z masową wycinką drzew na borach i w jaszczurówce - od olczyskiej do nosala?? ja już nie poznaję lasu który znalam od dziecka!! a wycinka w okolicach ronda kuźnickiego?? a co potem dzieje się z tym drewnem??
w jaszczurowce ludzie donoszą jedzenie dla zwierząt do paśników, a nie pracownicy Parku!! gratuluję Panie Dyrektorze!!
judeabcc 2011-03-18 23:05:35
A może by tak wyburzyć bloki w których siedzą parkowcy i mieszkania które narobił skawiński w Kuźnicach bo też są w otulinie.(jeszcze chce je rozdawać!)
Jak można mówić że Tatry nie były wyceniane i sprzedawane od 1818 r poza Homolaczami właścicielami tej części Tatr byli Eichborn,Goldfinger czy Zamoyski (dla tego ostatniego Tatry napewno nie były \" własnością gospodarczą\")
Czy pan skowiński zdaje sobie sprawę z tego że gdy w latach pięćdziesiątych tworzono TPN to wyceniano nieruchomości górali w Tatrach.To była wycena:\"nieużytków rolnych\" czyli za 1 metr można se było bułkę kupić.
Wg mnie to: rząd chce znać wartość parków bo chce wiedzieć co i za ile można będzie przePOpuścić.
atosi4 2011-03-18 17:39:53
Wydawało się, że sprawa wyceny parków została dostatecznie obśmiana w prasie. Widocznie dociera to wolno do urzędnikow. A w ostatecności można w odpowiedniej rubryce wpisywać \"bezcenny\" jak to w którejś gazet zaproponował miesiąc temu dyr Skawiński.
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP