Reklama

2009-02-07 14:00:56

Witów: Ski-ścieki

Poważny biznes, tysiące narciarzy, współpraca z mediami i akcja reklamowa w całym kraju. To Witów-Ski za dnia. Czy nocą ten sam słynny Witów-Ski wylewa ścieki z szamba do potoku?

W piątek rano nie ma śladu po nocnym spuście. Wylot potoku przebiegającego pod ziemią jest czysty – woda wypłukała niemal wszystko. Jeszcze kilka godzin temu – jak zapewniają wędkarze – czuć tu było smród, gdy kilkaset metrów wyżej pracownik stacji włączył pompę, by przelać ścieki z szamba do potoku. – Stąd jest dwanaście kilometrów do ujęcia wody dla Czarnego Dunajca. Już wcześniej mieliśmy podejrzenia, że spuszczają ścieki, ale dopiero teraz udało się złapać ich za rękę – twierdzi Bogdan Łowicki ze straży rybackiej.

Niewielka struga wodna płynąca między domami jest całkowicie zabudowana – woda płynie pod ziemią, betonowymi rurami. Wejście potoku znajduje się wyżej – u stóp stoku narciarskiego.

Jak się okazuje, sprawa wyszła na jaw przypadkowo, w wyniku sąsiedzkiego sporu. W czwartek wieczorem pracownicy stoku zaczęli ratrakowanie. Maszyna nie dawała spać sąsiadom, więc zadzwonili po policję. – To nagminne – denerwuje się Katarzyna Kułach. – Mam dziesięciomiesięczne dziecko, które zawsze po 22 budzi warkot maszyny. Zanim przyjechał radiowóz – ratrak zniknął. Policjanci spisali notatkę, zobaczyli stojący, ośnieżony drugi ratrak i pojechali z powrotem. Pracownicy stacji pogasili światła na stoku. W tym czasie zobaczyliśmy z okien, że jakiś człowiek ze stróżówki wyciągnął węże. Za piętnaście minut znów włączyli oświetlenie i z powrotem zaczęli ratrakowanie. Mama zadzwoniła jeszcze raz – dyżurny policjant powiedział, że za bezpodstawne wezwania możemy być wezwani do sądu grodzkiego.

Radiowóz jednak jeszcze raz zajechał pod stok. Tymczasem ratrak wyjechał na górę. Sąsiedzi jednak chcieli udowodnić stróżom prawa, że na śniegu są świeże ślady. Gdy je pokazywali, zwrócili uwagę na warczący silnik pompy i węże wchodzące do potoku. – Okazało się, że pompują ścieki z szamba! Policjant złapał się za głowę i sam wyłączył pompę. Zaraz potem wezwali technika – porobili zdjęcia, pobrali próbki. Ale na miejscu nie mieli kogo ukarać – dodaje pani Katarzyna.

Inaczej problem naświetla Roman Krupa, dyrektor stacji. Jak tłumaczy, to nie mógł być wylew z szamba, tylko odpompowywanie nadmiaru wód gruntowych. – Trwa nasze wewnętrzne postępowanie sprawdzające – przekonuje. – Mamy problem z wodami gruntowymi. Ale proszę uwierzyć – przy tej skali działalności, nie moglibyśmy sobie pozwolić na takie historie, jak spust ścieków. I nie chodzi o ewentualne oszczędności, tu może ucierpieć nasza reputacja. To mija się ze zdrowym rozsądkiem.

Zdaniem dyrektora, spółka regularnie zleca wywóz ścieków z szamba i ma na to rachunki. Zresztą problem ma się skończyć już w maju, wraz z uruchomieniem w Witowie przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne kanalizacji.

Dochodzenie prowadzi zakopiańska policja, na miejscu byli też inspektorzy sanepidu, którzy badają, czy doszło do zrzutu ścieków i zanieczyszczenia potoku.

A hałas? – Zleciliśmy specjalistyczne pomiary i mamy dokumenty, że odgłosy dochodzące ze stacji nie przekraczają dopuszczalnych norm – dodaje Roman Krupa.

– Na razie trudno mówić o tym, jakie będą zarzuty. To wstępna faza śledztwa, prowadzimy przesłuchania świadków – zaznacza Augustyn Kubowicz, zastępca komendanta zakopiańskiej policji. – Mamy dokumentację fotograficzną, na miejscu byli policjanci. Na razie analizujemy sprawę pod kątem nieprzestrzegania porządku na posesji, za co grozi grzywna do 1500 zł, ale nie wykluczam innych zarzutów. Podkreślam – to dopiero faza wstępna.

Józef Figura
Reklama
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Dunajcanka 2009-05-01 10:51:53
A Panu Bogdanowi ze zdjęcia jak zwykle sie nudzi, poprostu chce być w centrum uwagi i być znanym ... ;)
A może wkońcu by sie ktoś zajął nim i jego rodziną ?
snajper 2009-02-10 15:17:55
W artykule Tygodnika Podhalańskiego, z 13 grudnia 2008 roku, dot. otwarcia narciarskiego wyciągu Witów-Ski, można było przeczytać :
\"Senator RP Franciszek Bachleda Księdzularz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem przedstawił Katarzynie Sobierajskiej plany rozwoju i najbliższe inwestycje, jakie pozwolą zmodernizować do europejskiego poziomu obiekty z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. - Jak najwięcej udanych ślizgów i jak najmniej działań ekoterrorystów, bo to nie są ekolodzy, tylko ekoterroryści - podkreślił senator.\"

Chciałbym w związku z tą wypowiedzią zapytać się Pana Senatora, kto tutaj jest ekoterrorystą ?
Czy są to osoby, które dopominają się zachowania naturalnej przyrody w niepogorszonym stanie, czy może Ci, którzy Pana Senatora gościli na imprezie z okazji otwarcia wyciągu ?
zakopiańczyk 2009-02-10 12:57:16
W Witowie dopiero kopią kanalizację, żaden dom nie miał oczyszczalni i wszystko szło i idzie dalej do rzeki. Tak jest pewnie w niejednej miejscowości w Polsce.
snajper 2009-02-10 11:16:54
Po takich sygnałach, pracownicy WIOŚ-u i Sanepidu powinni przeprowadzić wnikliwą kontrolę całego terenu !
Który urzędnik wydał zgodę na funkcjonowanie tego wyciągu ? !!!
SKANDAL !!!
papurzka 2009-02-09 15:57:55
TP to jedyne z mediów, które nie bało się napisać jaka jest prawda. Wszyscy inni okazali się obojętni. Smacznej herbatki z Wisły życzę, bo będą w niej i gówienka i papier toaletowy ... a moze co gorsego. Dla zainteresowanych szczegółami tej sprawy przesyłam list otwarty, w którym szczegółowo opisujemy całe zajście, e-mail k.kulach@gazeta.pl
Kafka 2009-02-09 15:54:14
Chodziłem wczoraj po \"Witowie Ski\" i obserwując piękny wyciąg zauważyłem wiele nieprawidłowości ... Od samej góry gdzie domki stoją z restaurają schodząc z dół byłem bardzo zaciekawiony gdzie odprowadzane są ścieki ... Aż tu naraz dochodząc do pewnej grobli ujżałem bardzo dużo wyciętych drzew wrzuconych do tej dziury ... Celem zamaskowania płynącego potoku szamba bo inaczej tego nazwać niemożna ... Na całym parkingu niema ani jednej studzienki odprowadzającej wód gruntowych ... Wszystko ścieka do potoku który wpływa do potoku Dunajca po drodze popodłączane są rynny ściekowe tzw. Deszczówki i wszystko to udaje się do czystej wody Potok Czarny Dunajec ... Natomiast Pan Dyrektor i tamtejsze władze udają że wszystko jest wporządku ... Natomiast poniżej Witowa ludzie i zwierzęta piją tak \"TAK CZYSTĄ I ZDROWĄ WODE\" ... Ludzie apeluje do was opamiętajcie się gdyż Ziemia umiera a my zginiemy razem z nią!!! :((( Przez najgłubszych debili ktorzy biją tylko kasę ... ;/
Jan 2009-02-09 09:39:11
Wójtowie i burmistrze ustawowo sa odpowiedzialni za gospodarkę wodno- ściekową w gminie ,można jednego z drugim za bezczynnośc w konkretnej sprawie też tochę po sądach pogonic .....
zdrowy pstrong 2009-02-09 09:34:31
Jak sie ma szambo beszczelne to trzeba pompować wszystko .... i wody gruntowe i gówienka co po wierchu pływają.... Pozdrowienia z potoku....
Mieszkaniec 2009-02-09 09:29:16
Tu się kłania skutecznośc odpowiedzialnych władz , nie ma nic łatwiejszego niż przejśc się rzeką lub potokiem , widac jak na dłoni kto wylewa , to są kpiny , jak wygląda Zakopane. Sanepid i urząd miasta myślą tylko ,, co tu zrobic żeby się nie narobic ,a zarobic. Kombinatrorzy , ale to ci na górze są odpowiedzialni za stanowiska i za stan środowiska.
dana 2009-02-08 18:53:51
najlepsze są szamba instalowane przez moich \"znajomych \"- są to szamba składające się z wielu kręgów ( takich jak na studnie) dość łatwo sobie wyobrazić jak szybko ścieki wylewają się między kręgami...
krasnoludek 2009-02-08 13:18:11
A jak człowiek chce zainstalować ekologiczną oczyszczalnie ścieków to nie dadzą pozwolenia bo w planach jest kanalizacja. Cała nasza mądrość władzy lepiej nich instaluje szambo i z niego po kryjomu wylewa, bo pozniej będzie musial sie podlaczyc do kanalizacji, niz buduje ekologiczna oczyszczalnie sciekow, bo nie bedzie przyszlych zyskow... Paranoja..
To akurat przyklad z mojego podworka...
ciupazka2 2009-02-08 11:49:29
Nei, taki momy hasynt z turystów , ino śmieci i ścieki i ka ik wepchać? Ka? Do rzeki. A sytkiemu winien fto? Górol, he, he. Ino górol. Przestońcie juz syćka na goroli sytko składać. Sukojcie wśród ceprów indzinierów winowatyk i tyk, ftorzy wiedzom dobrze cemu tak jest a nie inacyj. Dajom zezwolynia na prowadzynie działalności takiej cy inksyj i nicym sie nie turbujom, he? Jeee, dokąd to tak bedzie.
AR 2009-02-08 11:05:49
To jest niestety problem większości Podhala. W Rabce wieczorem poza centrum niemal wszędzie śmierdzi szambem. A jeśli chodzi o odbiór - mi majster proponował \" zrobię takie szczelne szambo, że każda komisja odbierze, a tylko wyjdą, ja stuknę i wszystko spłynie\" Stuknie oczywiście w miejsce, gdzie jest butelka przykryta cienką warstwą betonu. Kontrole powinny sprawdzać okresowo, a nie tylko w momencie oddawania do użytku. Poza tym łatwo obliczyć, jak często trzeba wywozić szambo przy danej liczbie mieszkańców.
BACA 2009-02-08 10:22:19
TO SA 100% katolicy ale oszolomy jakich malo
kasia 2009-02-08 04:10:36
im gorszy gospodarz tym większy bur... na obejsciu:-))
sąsiadka 2009-02-08 03:36:06
A czy tartak ,błoto , złom i maszyny pana Kułacha nikomu nie przeszkadzają?
Ładny zrobił burdel koło kapliczki....
anty trol 2009-02-07 21:37:11
Wystarczy osioł ,bez tego pali.
bojcorz 2009-02-07 21:32:59
Nawet T.P. poczuł, że zaczyna śmierdzieć koło posła???
koala 2009-02-07 18:28:45
Tych szamb jest wile np. Piaski pod Szczawnicą
wisienka 2009-02-07 17:38:06
ale szambo
zuza 2009-02-07 16:13:31
a czy mogę wiedziec czy obiór sanitarny był ??? i co widział i odbierał zakopiański sanepid ??? jak zwykle standard nie widdac nie słychac, ale śmierdzi Witów-ski-szambo.
ja 2009-02-07 15:22:58
natomiast smiecacy turysta u tych samych Gorali wywoluje furie...moralnosc Kalego?
paliosioł 2009-02-07 14:48:01
no i znowu pazerni górale, mają gdzieś środowisko, i innych ludzi tylko kasa,kasa,kasa
 • PRACA| PRACA
  RESTAURACJA - U STUDNIARA - W MURZASICHLU POSZUKUJE OSOBY NA STANOWISKO KELNER/KELNERKA. Tel. kom.: 691 537 923,733 400 840
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ POKOJÓWKĘ DO PENSJONATU, 608088017
 • Zorganizuj niezapomnianą imprezę okolicznościową w Premium Nosal Resort - KOMUNIĘ, WESELE, URODZINY. Nowy obiekt i bardzo promocyjne ceny. Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.
  Tel.: 698604189
  E-mail: rezerwacja@nosalresort.pl
 • PRACA| PRACA
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni w AQUA PARKU ZAKOPANE osoby na stanowiska: KELNERKA, POMOC KUCHENNA ORAZ OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO NA BASENIE ZEWNĘTRZNYM. Mile widziane doświadczenie w zawodzie. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny na nr 18 20 637 30 w.16 lub 606 916 306 i wysłanie CV na adres: helena.dylag@polskietatry.pl
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ DO MAŁEJ GASTRONOMII NA GUBAŁÓWCE. Codziennie.
  Tel.: 501 513 735.
 • SPRZEDAŻ| SPRZEDAŻ
  Sprzedam PŁAZY I DESKI na budowę bacówki, sezonowane 10 lat. Miejsce składowania - Szlembark.
  Tel.: 697057417
  E-mail: derfruhling@o2,pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  SZCZAWNICA - do wynajęcia LOKAL FRONTOWY 20 m2, handlowo-usługowy, witryna 180x130 cm, wszystkie media. 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  ?Firma komputerowa zatrudni INFORMATYKA. 504 230 902, e-mail: praca@nowytarg.webd.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  Wykonam STUDNIE GŁĘBINOWE i POMPY CIEPŁA kompleksowo lub wiercenie. 510 018 800.
 • NOWO OTWARTY GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - PRZYGOTOWUJEMY IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE do 70 osób, EVENTY - MOŻLIWOŚĆ WYNAJĘCIA SAMEGO LOKALU - ZAKOPANE, CHŁABÓWKA 50A.
  WWW: www.willasport.pl/szalas/
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię SPRZEDAWCĘ do sklepu z odzieżą w Nowym Targu.
  E-mail: praca@fryda.com.pl
  WWW: www.fryda.com.pl
 • PRACA| PRACA
  HOTEL *** LOGOS w Zakopanem, w związku z dynamicznym rozwojem, poszukuje pracowników: - kucharzy z doświadczeniem; - pomocy kuchennych; - kelnerów z doświadczeniem; - pokojowych z doświadczeniem. Prosimy przesyłać CV na adres: hotel@logos-zakopane.pl
 • PRACA| PRACA
  Młodą, dyspozycyjną osobę do naszych nowych sklepów Poronin, Bukowina na stanowisko SPRZEDAWCA (2600ZŁ). 691166005
  Tel.: 691166005
  E-mail: bafia@interia.pl
 • NIERUCHOMOŚCI| NIERUCHOMOŚCI
  Szczawnica - ATRAKCYJNY LOKAL HANDLOWY 70 m2 z WYPOSAŻENIEM NA CIUCHOLAND lub inną działalność. TANIO! 606 804 633.
 • PRACA| PRACA
  Zatrudnię sprzedawcę z doświadczeniem do sklepu przy Krupówkach. Dobrze płatne. Pełen etat.
  Tel.: +48600963417
 • PRACA| PRACA
  PRACA PRZY KLEJENIU WEŁNY LAMELKOWEJ - FASADY. 669 473 770.
 • PRACA| PRACA
  Praca na budowie, Zakopane i okolice.
  Tel.: 500 160 574
 • PRACA| PRACA
  Brygady na tynki maszynowe praca za granicą
  Tel.: 601467065
  E-mail: zdzislawpaluch@poczta.onet.pl
 • USŁUGI| USŁUGI
  "JAROPOL" Usługi glazurnicze i remonty. Łopatniuk Jarosław. Tel. 791071322, www.jaropol.eu
 • PRACA| PRACA
  ZATRUDNIĘ NA UMOWĘ OPIEKUNKĘ DO DZIECKA, praca w Zakopanem, wynagrodzenie 1500. Tel. 661394101
 • PRACA| PRACA
  BIURO RACHUNKOWE PRZYJMIE NA STAŻ tel. 691888444
 • USŁUGI| USŁUGI
  Podłogi 3D, posadzki epoksydowe dekoracyjne, kamienne dywany
  Tel.: 515131917
  E-mail: pierog.marcin.firma@gmail.com
  WWW: www.profitechonline.pl
 • PRACA| PRACA
  KIEROWCĘ TIRA. 697 699 752.
 • MOTORYZACJA| MOTORYZACJA
  WYPOŻYCZALNIA SAMOCHODÓW - WWW.AUTOLIDER.EU oferuje: wynajem długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. W ofercie samochody osobowe, vany i busy 9-osobowe. Już od 350 zł tygodniowo! 888 484 612.
 • GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2016-05-19 18:46 Pomóż złapać złodzieja 2016-05-19 18:34 Mosorny Groń będzie czynny w wakacje 2016-05-19 17:09 Wypadek w Grywałdzie 2016-05-19 17:04 Złodziejski wypad po sklepach 2016-05-19 16:28 Poprawianie drogowej fuszerki 2016-05-19 15:26 Poszukiwany turysta z Pruszkowa odnalazł się 2016-05-19 15:19 Woda nadal nie nadaje się do picia 2016-05-19 15:14 Studenci opanowali Nowy Targ (galeria zdjęć) 2016-05-19 14:09 Rusza budowa Lidla 2016-05-19 14:08 Nakręcili teledysk przed Euro 2016. Zaczęli w Zakopanem skończyli w Ustce 2016-05-19 09:59 Sukces nowotarżanek z PCK w międzynarodowym konkursie plastycznym 2016-05-19 09:33 Mandat dla fiakra 2016-05-19 07:01 Zaginęli oraz za młodzi na śmierć 2016-05-18 21:40 Nowe informacje o zaginionym. Robił zakupy w Zakopanem? 2016-05-18 21:04 Złote gęśle powędrowały do Tylmanowej 2016-05-18 19:40 Fantasy przy kawie 2016-05-18 18:00 Górale promują bursztyn w Chinach 2016-05-18 16:36 Hotel Kasprowy w kultowej grze Monopoly 2016-05-18 16:00 LO 045. Dreamliner trafił na burzę podczas lądowania w Toronto. 2016-05-18 15:56 Poeci Podhala w Czarnym Dunajcu 2016-05-18 15:03 W niedzielę - X Podhalański Festiwal Orkiestr Dętych 2016-05-18 14:24 Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej w nowotarskim szpitalu (galeria zdjęć) 2016-05-18 14:02 Bargiel - Człowiek Roku National Geographic 2016-05-18 12:49 Będzie konkurs na prezesa 2016-05-18 12:06 Czas na podsumowanie 2016-05-18 11:01 Dwa dni temu wyruszył na wycieczkę. Ślad po nim zaginął 2016-05-18 10:08 Wielka ciężarówka zsunęła się z urwiska 2016-05-18 10:07 Dwa lata od śmierci ks. prałata Tadeusza Juchasa 2016-05-18 10:03 Radni chcą odwołać przewodniczącą 2016-05-18 09:36 W górach spadło prawie 15 cm śniegu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP