2016-02-16 17:45:41

Reklama

Debata w sprawie koni z Morskiego Oka oczami fiakrów

Reklama

Reklama

W miniony czwartek w Krakowie odbyła się debata dotycząca transportu konnego do Morskiego Oka.

Od początku byliśmy sceptycznie nastawieni do tego spotkania, bo poprzednie debaty z przedstawicielami organizacji prozwierzęcych zawsze kończyły się kłótnią i kolejnymi zarzutami w naszą stronę. Jednak zachęceni przez organizatorkę, Magdalenę Hejdę, w myśl zasady „nic o nas - bez nas”, przyjęliśmy zaproszenie.

Na liście osób zaproszonych do debaty od razu rzucał się w oczy brak głównej „rozgrywającej”, czy też „mieszającej” ze strony zielonych – Anny Plaszczyk z fundacji Viva. I głównie dzięki temu, że nie było jej na liście, większość zaproszonych zgodziła się na udział w debacie. Dlaczego? Ci, którzy znają tą panią wiedzą, że nie jest ona w ogóle stroną do rozmowy. Operuje ona półprawdą, swoją niewiedzę przykrywa pseudonaukowymi cytatami, a w swoich rozmówców wbija wzrok bazyliszka próbując ich zmrozić i „spetryfikować” niczym bohaterów z Harrego Pottera.

Na etapie uzgodnień Pani Magdalena zaproponowała nam, aby reprezentacja Stowarzyszenia składała się z maksymalnie 10 osób. Zapraszała również publiczność i dziennikarzy. W odpowiedzi od razu zaznaczyliśmy, że z naszej strony oficjalna delegacja liczyć będzie 5 osób, których nazwiska doślemy przed rozpoczęciem debaty.

Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po dosłaniu naszej listy pięciu nazwisk organizatorka stwierdziła, że to niedopuszczalne, że tak wiele osób będzie ze Stowarzyszenia i w takim razie musi zaprosić do dyskusji Annę Plaszczyk. Dodatkowo pozostali interlokutorzy nie zostali o tym poinformowani na czas i tylko z grzeczności pozostali na sali biorąc udział w tej dyskusji. Wprowadzenie pani Plaszczyk „tylnymi drzwiami” było tylko potwierdzeniem, że debata będzie tylko pokazówką i wzajemnym teatrem oskarżeń.

O czym była debata?

W zasadzie o wszystkim i o niczym. Czyli standard. Dyskusja miała dotyczyć sytuacji koni na trasie do Morskiego Oka, a zamiast tego prowadzono obliczenia, rozważania dotyczące asfaltu na drogach powiatowych, pyłu, dorożek oraz sposobu hamowania i rodzajów hamulców.

Prowadząca debatę nie potrafiła opanować dyskusji lub nie chciała tego zrobić, bo w zadawanych pytaniach często dało się wyczuć jej stronniczość i brak elementarnej wiedzy w poruszanym temacie.

Osoby biegłe w dziedzinie hipologii, specjaliści od koni, ich zwyczajów i zdrowia mówili jedno, a przedstawiciele organizacji prozwierzęcych drugie. Zieloni tradycyjnie nie uznają żadnych autorytetów, a jedynym pewnikiem dla nich są tylko wyciągnięte z kontekstu zdania potwierdzające to, że konie z trasy do Morskiego Oka powinny zniknąć.

Panie z organizacji prozwierzęcych podważały wyniki zleconych przez siebie badań. Wielokrotnie negowały opinie specjalistów sugerując ich zależność finansową od portfela fiakrów. Unikały też tematu częstej rotacji „swoich” lekarzy i natychmiastowego (po niepomyślnym dla zielonych werdykcie badań) podważania opinii specjalistów wynajętych przez organizacje prozwierzęce.

W swoich wypowiedziach pseudoekolożki zamiast chłodno rozmawiać o faktach, często grały na uczuciach. Mówiły o „umierających” koniach, czy – posiłkując się widownią - przedstawiały historię dziewczyny na wózku inwalidzkim, która bez mała ze łzami w oczach opowiadała jakie to smutne obrazy pozostały w jej głowie po przejażdżce wozem do Morskiego Oka, mówiła o swojej rehabilitacji i własnych marzeniach dotyczących sielskiej przyszłości koni w ogóle.

Tradycyjnie nie zabrakło zastraszania. Anna Plaszczyk kilkakrotnie straszyła dr. Pawła Golonkę i publiczność procesami za pomówienia, a Beata Czerska chciała wzywać policję w obawie przed jednym z fiakrów, który rzekomo uszkodził jej kolano podczas listopadowych protestów, a podczas debaty zajmował miejsca na widowni.

O rozsądek i podjęcie decyzji, w którą stronę kierować prace mające na celu jeszcze większą poprawę już dobrego stanu koni w Morskim Oku apelował dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, ale po stronie zielonych ten apel pozostał bez odzewu.

Podobnie zresztą, jak bez echa przeszły argumenty przedstawiane przez specjalistów: Marka Tischnera, Pawła Golonkę, Ryszarda Kolstrunga czy Macieja Jackowskiego. W każdej ich wypowiedzi pseudoekolożki Anna Plaszczyk i Beata Czerska, które w swoich oczach urosły do rangi hipologicznych wyroczni, doszukiwały się złej woli, stronniczości i (phi!) nieznajomości tematu.

Co sądzimy o debacie?

Sądzimy, że nieprzypadkowo debata została zorganizowana akurat teraz, kiedy organizacje prozwierzęce zamiast o dobro koni - walczą o 1% z naszych podatków.

Była to już trzecia próba podjęcia szerokiej debaty na temat koni i w zasadzie skończyła się tak samo jak wcześniejsze (Dyrekcja TPN i Zespół sejmowy w grudniu 2014 r.), czyli pyskówką i ośmieszaniem specjalistów - lekarzy weterynarzy i hipologów.

Ponownie zieloni na debatę przynoszą jakieś najnowsze analizy i opracowania, które w ogóle nie odnoszą się do pracy koni i ich zdrowia, a jedynie dotykają tematu (prawidłowość obliczeń, badanie drogi i zdjęcia termowizyjne), przy czym wszystkie te analizy nie umniejszają w żaden sposób opinii wydanych przez specjalistów - lekarzy weterynarzy i hipologów, a rozpoczynają rozmowę na nowe tematy, jak na przykład stan dróg publicznych w powiecie tatrzańskim.

Debata pokazała, że nie ma ze strony pseudoekologów żadnej chęci porozumienia, a każda dyskusja kończy się zarzucaniem nas nieprawdziwymi, ale podchwytywanymi przez publikę oskarżeniami.Cała debata (prawie 4 godziny) do zobaczenia na stronie www.SwiatKoni.pl.

Dużo więcej zdjęć z debaty na naszej stronie www.KonieMorskieOko.pl.

Za wszelkie słowa wsparcia, które pojawiają się w komentarzach i na naszym facebookowym profilu www.facebook.com/KonieMorskieOko serdecznie dziękujemy!
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Artur Z. 2016-04-04 01:32:47
Witam, jestem od jakiegos czasu za granica i powiem szczerze, ze dopiero z perspektywy mieszkania w Zachodniej Europie widze jak zle traktowane sa konie na Podhalu i jak katorzniczo pracuja. Ile razy przyjezdzalem z rodzina do Zakopanego to widok psuly mi przeladowane dorozki z ledwo ciagnacym je zadyszanym i parujacym koniem
Te same widoki w Chocholowskiej nie mowiac o Morskim Oku. Raz mnie sie corka spytala tatusiu czemu ten konik taki bialy caly i zdyszany. Smutno bylo patrzec na to wszystko. Tu gdzie mieszkam konie pracuja ale w ludzkich warunkach. O konie sie dba. Jak sie pasa na polu to z reguky sa czyms nakryte. Jesli ciagna bryczke to jest ona lekka. Nieprzeciazona. Ludzie tu kochaja konie i bardzo o nie dbaja. Nie sa tak wyzylowane i sciorane jak u nas. Moze dlatego tez cos w tym jest ze i w Janowie Podlaskim zle sie dzieje i zona milardera chce wszystkie konie stamtad wykupic. Prawda jest taka im bardziej prymitywny jest czlowiek tym bardziej prostackie jest jego podejscie do swiata. W tym do koni. Esryd mi za Zakopane. Artur Z.
Psychiatra 2016-02-23 08:29:07
Nic się nie da zrobić, przypadek nieuleczalny.
dr 2016-02-22 12:30:00
Obejrzałem i stwierdzam - obie powinny być zbadane przez psychiatrę
takie debaty 2016-02-21 08:07:04
takie debaty to strata czasu

debata jest wspolna dyskusja nad problemem i wspolneustalenia w ramach kompromisu
jak dotychczas organizacje prozwierzece na zadnej odbytych debat nic nowego nie wnosza poz stara spiewka o bledach w ekspertyzach i poza szkalowaniem fiakrow.weterynarzy .ekspertow itd..nie wskazujac zadnego konkretnego nadajacegosie poddyskusje rozwiazania poza tym ze im sie wydaje ze konie sa meczone..zadnego na to dowodu..zaden kon jeszcze z przemecenia w MOKU nie padl a przynajmniej nie zostalo to udowodnione.....psu na bude takie przepychanki z kims ktyo z zalozenia odrzuca mozliwosc kompromisu i za wszelka cene chce doprowadzic do postawienia na swoim czyli likwidacji koni.szkoda czasu i atlasu ich rozumowanie sie nkie zmieni
pani doktor 2016-02-20 15:44:24
Uorcyk, zadbaj kobieto o siebie, o swoje zdrowe, a potem pomyśl o koniach. Gdy Pani zaniemoże, to kto je tak zawzięcie (czy trzeba, czy nie trzeba) bronić będzie.
łoo rety 2016-02-19 19:31:57
[co do filmu] łoo rety weterynarz aż sie za głowe złapał jak ta uorcykula gadała hhhhahaaa osłabiła gościa!! :D :D
konicek 2016-02-18 13:04:36
To taki chytry plan: niedługo będzie mogła sama zablokować drogę do Morskiego Oka.
pomylily 2016-02-18 09:12:15
panie Czerska i Plaszczykowa pomylily jakzwykle tematy debaty i zamiast dyskutowac o mozzliwosci poprawy losu koni jaak zwykle publicznie pomawialy wszystkich o jaakies pomowienia ..poprostu paranoja te paanie same nie wiedza co robia nalezy je chyba zbadac bo to zakrawa na kpiny zeby 2 osoby terrozyzowaly spolecznosc w imie ich wyimaginowanych przypuszczen o lamaaniu prawa..jakiego tego prawa>? sa jakies obowiazujace normy ktore kategorycznie okreslaja ile mozeciagnac kon? jesli nie to niech ssie odseperuja..a to co chca zrobic to chca kosztem Fiakrow przeprowadzic jakies badania naukowe ktore jeszcze nigdzie na swiecie nie mialy miejsca...niech sobie sfinansuja takie badania z wlasnych funduszy
P 2016-02-18 08:02:01
Czerska walcząca z góralami, ich wiarą, ich dziećmi, ich pracą itd...... ale naśladująca Góralki (chustka na ramionach) :D Czerska...aż mi cię żal ;)
do jacek 2016-02-17 10:51:56
zdjecie nr 10 obrazuje mysli pani Beatki amianowicie


ten Maka toniezle ciacho...musze sie z nim spotkac.......w sadzie.
fakty sa takie 2016-02-17 10:48:57
ze udalaby sie kazda debata..gdyby na nia nie zapraszac obu stron czyli gdyby byla na niej obecna tylko pani Plaszczyk elita ze strony Ratujmy Konie z MOKA z fejsbuka i oczywiscie PANI CZERSKA Beata.

potencjalni organizatorzy nastepnych debat powinnitowziac do serca i pod rozwage.
Jacek Sparow 2016-02-17 10:47:47
Czy zdjęcie no. 10, to plakat reklamujący nową część "Gwiezdnych Wojen"? - przebudzenie Jabby?
tak se patrze 2016-02-17 10:44:50
tak se ta patzre na te fotki i porownujem tom dzisiejsom focie pani Czerskiej z tomjejna jej blogu i cosikmi siy widzi ze trosecke jaakby zbiydla tzn przybrala na siy ale mina jakosik tako zatroskaano..pewnikiem mo jakiegosik stresa o ktorym w tym poradniku oltym co go studiuje nic nie pisomi dlotego tako zatroskano bo przecie chyba siy tak strasnie konickami nie prejyna skoro do dzis meleksow nima a ona tyj drogi nie blokuje jako zapowiedzziala z paniom Plaszczykowom..cyzby takjako i te wladze pred wyborami naobiecywaly a teroski nimajom jako dotrsymac slowa?
do spekulant 2016-02-17 09:25:42
podepnijsiy do PaniCzerskiej ona gwarantuje likwidacje obecnego transsportu a gwarantuje transport po nowemu...meleksami moze jak bedziys mioltakimeleks to siy zalapiys..alenie wiym na pewnopoinformuj siy mozenolepiyj u zrodla tzn...u paani Czerskiej w TTonZ sprogoj telefoniczniy siy umowic na wstepnom rozmoweo warunkach przyjecio

ps dej tu pote znac cos zalatwiyl bo my sycka tyz ciekawi
turystka Morskiego OKA 2016-02-17 09:18:14
a ja pozdrawiam pania czerska i Plaszczyk...z Morskiego OKA szkoda ze panie nie moga tu byc..alecoz jak sie nie ma sily tosie w gory nie wybiera,,,

ps widoki z fasiagu przepieknei jest czas narobic i filmikow i fotek...mimo wszystko zapraszam

a fiakrom dzikuje po stokroc
Śpekulant 2016-02-17 08:36:50
Widzym ze taki transport to fajno sprawa i mozna cosik wiyncyj zarobić.Jako siy tam mozna dostać by prowadzić fijokiyrke do MO,he?
plenta 2016-02-17 08:10:01
redaktorka prowadzaca debate ladnie podsumowala pania Plaszczyk...ze nie spodziewala sie ze ta sprowadzi debate do pyskowek ktorych chciala uniknac i zrobi z problemu koni dyskusje w sprawie swojej urazonej ambicji znow oskarzajac publicznie o jakies pomowienia..hheheh UORCYK Czerska i Plaszczykowa nawet dyskutowac nie potrafia czego wiec wymagac od fiakrow,,,,,,az dziw bierze ze ci jeszcze maja na tyle cierpliwosci ij akos to znosza
ta debata wybitnie pokazala po ktorej stronie jest chec i dobra wola rozwiazania problemu...fiakrzy robia wszystko w tym kierunku czego nie mozna powiedzieec o drugiej stroniektoraniestety widsc to golym okiem a z zalozenia likwidacje transportu a nie dobro i poprawe losow pracujacych tam koni

Mysle ze pani organizatorce rowniez po tym co zaszlo przeszla juz ochota na daalszeorganizowanie debat bowiem w swojej rodzimej Gazecie nawet nie wspomniala o przebiegu tej debaty.
kartoflarz 2016-02-16 20:29:35
Od mniej więcej października zeszłego roku każdy wpis Stowarzyszenia czytam z ogromną radością i przyjemnością. Dopracowany, przemyślany, konsekwentnie wytykający wszystkie niejasności w poczynaniach ekologów, choć słowo "ekolodzy" chyba celowo nigdzie nie pada. Brawo panowie. Choćby za to, że Wasze artykuły są napisane stylistycznie i zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny. A nie tak, jak u Beaty Czerskie, która od ponad roku nawet nie potrafi zrozumieć, że po tytule nie stawia się kropki.
cyklista 2016-02-16 19:53:30
Kobra, no może za wyjątkiem mnie.
ga g 2016-02-16 19:39:16
Najwyrazniej zabraklo wodki . Tzw.strona prozwierzeca znowu zawodzi. Aprowizacja to jej pieta Achillesowa. No i to biedne kolano. Calkiem darmowy cyrk.
cobra 2016-02-16 19:37:58
@uorcyk ,ale busole to masz chyba od razu z GPS-em no i możliwością ostrzenia nart,cudo techniki..a co do zdjęcia to się nie przejmuj ,wszyscy jakoś ujowo wyszli..;)
cyklista 2016-02-16 19:32:41
Pani Inżynier, proszę nie być tak bardzo krytyczną wobec Swojej osoby. Na wszystkich zdjęciach prezentuje się Pani bardzo dobrze, zwłaszcza na tym gdzie trzyma Pani w dłoniach książkę czy też zeszyt w okładce o miodowym kolorze, to ujęcie jest wyborne. Jakaż to mądrość i powaga emanuje z Pani twarzy, normalnie jestem zachwycony, ciągle tam wracam i podziwiam.
uorcyk 2016-02-16 19:15:24
dobór zdjęć zgodnie z zasadą im gorzej tym lepiej. Dobrze że można wysłuchać debaty i wyrobić sobie zdanie o tym co się tam podziało i o czym była mowa.
cyklista 2016-02-16 19:01:27
"celowy zabieg bloggera" - Beaciu co miałaś na myśli pisząc te słowa, proszę, rozwiń ten wątek. Czyżby wokół Twojej osoby toczyły się jakieś zakulisowe, tajemnicze działania, bądź zawiązał się groźny spisek ?
do łorcycki 2016-02-16 18:58:12
hahaha mobilności :) jak może być mobilne coś w kategorii nieruchomości :D
uorcyk 2016-02-16 18:47:44
to uboczny skutek pogorszenia sie mojej mobilnosci oraz celowy zabieg bloggera. A temu panu od schodów oczywiscie nie mam zamiaru niczego "podarować", tak a propos
MiastOiWy 2016-02-16 18:46:01
Świetny tekst.
Tak trzymać Panowie.
Paniusiom P i Cz dziękujemy za wzruszający kabaret :)
Taka rozrywka i to na poziomie mgr inż. przy tej szarówce bezcenna!
do łorcycki 2016-02-16 18:44:15
nie no że ten beciu, ale wyszłaś mało ciekawie. Zaczynam się troszkę martwić.
Fibi 2016-02-16 18:36:09
Gdzie dżindżer?
" Ruda tańczy jak szalona" YT :))))
cyklista 2016-02-16 18:31:45
No no, nawet nie wiedziałem, że jestem taki fotogeniczny i nieskromnie mówiąc, przystojny.
uorcyk 2016-02-16 18:25:25
dziekuję za zdjecie w dobrej rozdzielczosci "pana" od schodów
Fibi 2016-02-16 18:15:50
Co tam debata ;)Jo siy pytom fto zajeboł kufajke?
Widze że chłopy wyzdajane w serdoki, to im zodno kufaja nie potrzbno była.
canadian 2016-02-16 18:00:11
kolejny raz pseudoekolożki wypunktowane. Szkoda, żeście się chłopy tak późno osotali z tymi pijarami
 • PRACA | dam
  Proponujemy Ci współpracę opartą na naszym doświadczeniu i Twojej przedsiębiorczości. Oferujemy: przychód podstawowy 12000+3000 netto, wyposażony i zatowarowany lokal, stałe wsparcie w prowadzeniu sklepu. Zadzwoń
  Tel.: 663 496 275
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Mieszkanie 51m2
  Tel.: 604423768
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MERCEDES 124 300 SPORTLINE, r.91 - 150 KM,
  Tel.: 668 198 487
 • SPRZEDAŻ | różne
  MEBLE do butiku sklepu odziezowego sprzedam stan idealny kompletny zestaw piekny. Meble wystawione sa na Krupówkach 29, Pasaz Handlowy
  Tel.: 505272202
  E-mail: sklep.glam@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę osobę do stolarni w Skrzypnem. Mile widziane doświadczenie.
  Tel.: 790537408
 • USŁUGI | budowlane
  Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
  E-mail: adriantoczek24@gmail.com
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZARĘBA POSZUKUJE PIECOWEGO, OD ZARAZ, PRACA NA PEŁNY ETAT, Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZYUCZENIA 602 759 709
 • PRACA | dam
  Restauracja WIDOK w Hotelu Harnaś poszukuje:kucharz/cukiernik/piekarz/pomoc kuchenna/zmywak
  Tel.: tel.:669444000 ??
  E-mail: marcin.gruszka@hotelharnas.com
 • PRACA | dam
  Małopolska Manufaktura Automobilowa w Zakopanem zatrudni na stanowisku blacharz, mechanik samochodowy.
  Tel.: 602357646
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Zakopanem zatrudni KSIĘGOWEGO/Ą LUB STUDENTÓW ZAOCZNYCH UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO - 3, 4 lub 5 roku do prac pomocniczych księgowych oraz sprawdzania wydruków komputerowych. Praca ok 3 tygodnie w miesiącu, od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Mile widziane doświadczenie. W perspektywie stała praca w miłej atmosferze z możliwością rozwoju osobistego.
  E-mail: biuropodatkowe1@interia.pl
 • ZDROWIE I URODA
  MAREK HANDZLIK - SPECJALISTA UROLOG. USG układu moczowego. Przyjmuje co drugą środę. ZMIANA ADRESU: Ul. Orkana 6d (NZOZ "Medicatio"). Rejestracja pn.-pt. 8-18: 18 20 644 15.
 • PRACA | dam
  Biuro Rachunkowe w Zakopanem zatrudni księgową (księgowego) Tel.600 035 101
  Tel.: 600 035 101
  E-mail: m.pierz@trip.pl
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY BUFETOWĄ, DO BARU W ZAKOPANEM. Praca stała, bardzo dobre wynagrodzenie.
  Tel.: 502 271 486
 • PRACA | dam
  Hotel Mercure Kasprowy zatrudni: MAGAZYNIER, KELNER, SZEF DZIAŁU TECHNICZNEGO i TECHNIK. Oferujemy: umowę o pracę, atrakcyjne wynagrodzenie. Czekamy na Ciebie! Wyślij swoje CV na adres: kstopka@kasprowy.pl, 18 202 40 61
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TE (bez nocek), KELNER/KA. Praca w systemie zmianowym, co 2 dzień. 660 41 00 46
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MAGIEL ELEKTRYCZNY - 3 szt. Cena 100 zł za szt.
  Tel.: 660 410 046
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Zakopanem zatrudni: RECEPCJONISTKĘ / RECEPCJONISTĘ i KONSERWATORA. Kontakt: zakopane.marketing@geovita.pl, tel. 885350848
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Właściciel wynajmie hotel robotniczy w Krakowie 19 miejsc noclegowych, kuchnia, jadalnia, 3 łazienki
  Tel.: 798073301
  E-mail: paluckab@gmail.com
  WWW: Osieczany 564
  GG: 32-400 Myślenice
  Inne: Bozena
 • PRACA | dam
  Sklep Multibrandowy MONT BRAND(z markami Guess, Tommy Hilfiger, Calvin Klein) w Galerii Handlowej Krupówki 40 , poszukuje Panią na STANOWISKO SPRZEDAWCY . Wymagania; komunikatywność, wysoka kultura osobista, zaangażowanie, zainteresowanie modą. Wysokie wynagrodzenie, prowizja od sprzedaży, praca na pełen etat.Telefon;
  Tel.: 660719519,
  E-mail: budzuu@wp.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Małżeństwo po studiach SZUKA DOMU DO WYNAJĘCIA - Ludźmierz, Szaflary i okolice (do 10 km). Tel. 510 061 921.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W KOŚCIELISKU - możliwość zakwaterowania,
  Tel.: 664 367 806
 • PRACA | dam
  Restauracja i pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę. Praca stała, elastyczny grafik, umowa o pracę.
  Tel.: 605229259
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY PANIĄ NA ZMYWAK. RESTAURACJA "MAŁA SZWAJCARIA" - ZAKOPANE.
  Tel.: 600 076 107.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 318i kombi 2001r
  Tel.: 660741653
  E-mail: trepek@gmail.com
  Inne: - Zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Białce Tatrzańskiej zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 691888444
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT - DYSKRECJA. 609 820 345.
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM TEL. 668 333 831
 • USŁUGI | budowlane
  Firma remontowo budowlana z wieloletnim doświadczeniem w Niemczech szuka zleceń. Wykonujemy kompleksowe remonty domów mieszkań i biur .
  Tel.: 880823102
  E-mail: firmafilas@gmail.com
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-02-18 10:04 Smog, który widać i czuć 2019-02-18 09:14 Ślisko na drogach - zderzenie w Groniu 2019-02-18 08:01 Słoneczna serenada na śnieżnej połaci. Na biegówki na polsko-słowackie pogranicze 2019-02-17 21:27 Żmije budzą się w zimie 2019-02-17 20:30 Dla górskiego rowerzysty nie ma złych warunków 2019-02-17 20:00 Route 66 - w poszukiwaniu górali 2019-02-17 19:38 Kierowca "pod wpływem" spowodował poważny wypadek 4 2019-02-17 19:00 Utworzyć własne wysypisko, a może zbudować nowoczesną spalarnię 1 2019-02-17 18:00 Fotoradarem w piratów 7 2019-02-17 17:45 Graniczna pamięć 2019-02-17 17:35 Strażacy najlepsi w tańcu zbójnickim 2019-02-17 17:29 Na Kasprowym jak na Lipkach 2019-02-17 17:27 Jaka Polska po PiS-ie czyli dzielenie skóry na niedźwiedziu 7 2019-02-17 17:18 Weekendowi turyści opuszczają Podhale 1 2019-02-17 17:04 Gubałówka dziś też oblężona 1 2019-02-17 16:58 Ledwo wzrosła temperatura, a już wypadek motocyklisty 2019-02-17 16:50 Nagroda główna dla kolędników z Juszczyna (wyniki konkursu) 2019-02-17 16:33 Konkurs tańca zbójnickiego i popisy par tanecznych (wyniki) 2019-02-17 16:30 Charytatywne balowanie pod Tatrami 2 2019-02-17 16:00 Walentynkowa miłość pod Giewontem 2019-02-17 15:30 Saneczkarze w szoku - stoi skrzynka na stoku 22 2019-02-17 15:17 Paradne kumoterki na start 2019-02-17 15:01 W Goszczu mówią świetnie po włosku 2019-02-17 14:46 Walentynka i Walentyn na nartach 2019-02-17 14:30 Wyjazdowy tydzień przedszkolaków 2019-02-17 14:00 Po górach na skiturach 1 2019-02-17 13:45 Korek-gigant w sercu miasta 5 2019-02-17 13:35 Drogowo-parkingowe przepełnienie 1 2019-02-17 13:30 Olimpiada trzeciego wieku 2019-02-17 13:00 Parking dla mieszkańców, a nie oblewających egzaminatorów 2019-02-17 12:45 Łażą łanie po potoku 1 2019-02-17 12:38 Noc Poetów 2019-02-17 12:00 Otwarcie dla "Szarotek": kluczowe 4 minuty 2019-02-17 11:59 Łyżwy jak na plaży 2019-02-17 11:25 Walentynki z windą w tle 2019-02-17 11:00 Pogodowe szaleństwo pod Tatrami (WIDEO) 2019-02-17 10:18 Matka i dwójka dzieci ucierpieli w wczorajszym wypadku w Chochołowie 1 2019-02-17 09:46 Sucho w kranach na Olczy 11 2019-02-17 09:01 Słońce i tłumy w Morskim Oku 3 2019-02-17 08:00 Przyszliśmy tu po kolędzie 2019-02-16 23:10 Rudigier i Stojak najlepsi w Pucharze Europy FIS Big Air 2019-02-16 22:00 Skoki pod słońce 2 2019-02-16 20:46 Mała znajda na Stasikówce 2019-02-16 19:58 Takiej kolejki nie pamiętają najstarsi górale (WIDEO) 12 2019-02-16 19:30 Siłowe rozwiązania w autobusie (WIDEO) 12 2019-02-16 18:56 Krupówki pełne ludzi 7 2019-02-16 18:38 Wielka Krokiew - drogowa blokada 3 2019-02-16 18:18 Elektrotankowanie pod Giewontem 3 2019-02-16 18:16 Stoch znowu na pudle 2019-02-16 18:00 VIII Puchar Misia Stramusia (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-02-18 10:13 1. Lolus - zadając takie pytanie, udawadniasz swoją niewiedze. Plany maja bardzo dużo. Określają, czy możesz ogrodzić działkę czy tez nie, i to bez względu na własność. Określają , co może być zrobione na działce a co nie. A na Podhalu "to jest moje to co wy chcecie ode mnie jakieś pozwolenia, plany ??? Przecież buduje u siebie" :))))) 2019-02-18 09:49 2. Od kiedy na zasilkach sie jezdzi na wakacje, a nawet jesli tak to z dziecmi nigdy nie jest latwo i co to jest 500 zlotych .... i po co tyle zazdrosci. a gorale z czego zyja ? Jak by nie bylo turystow to kto by jadl te nie dobre SYRKI - OSZCZYPKI ... 2019-02-18 09:21 3. To może jeszcze ktoś ureguluje sprawę ?progu zwalniającego=przejścia dla pieszych? przy szkole Rano notorycznie stoją samochody, bo do sklepu trzeba oczywiście pod drzwiami stanąć, a do tego dzieciaki wysiadające z busa i wypadające z nienacka na ulice Jeden wielki galimatias!! Strach tam jeździć!! 2019-02-18 09:10 4. Do tych co tak płaczą. Swoje działki i domki macie ogrodzone czy może wejść tam każdy? Chcesz pojeździć na nartach czy sankach zapłać. Na Gubałówke tez zamiast wyznaczonym szlakiem wszyscy chca łazić prywatna łąka. I dobrze ze pobieraja opłaty. Ich teren ich warunki. Wszyscy byscie chcieli mieć wszystko za darmo. 2019-02-18 09:07 5. @ Miejscowy Uważasz się za miastowego z największej wsi na Podhalu? 2019-02-18 08:07 6. A gdyby tak na stole zamiast krabow, rakow i całej reszty zagościł zwykly dzem lub placki ziemniaczane. .. byloby taniej i wiecej srodkow mozna przekazać na sluszny cel... 2019-02-18 05:34 7. Jak działa policja ze sprawcą został wypisany do domu parę godzin po zdarzeniu jakie Cieszkie obrazenia nawet nie został zaczynamy do wyczezwienia i dalszych czynności prowadzonych przez policję tylko wrzucił do dom 2019-02-18 05:31 8. Za parę lat to nikt tam nie przyjedzie bo po co wszystko zabudujcie widoki też będziecie tego żałować i sprzedawać za bezcen zobaczycie 2019-02-18 04:05 9. Ta skrzynka oznacza, że właściciel będzie płacił za prąd to po pierwsze, po drugie niech ludzie budują zanim dojdzie tu kolejna komuna i ich wywłaszczy pod pretekstem zapotrzebowania na mieszkania dla tzw. "niezbędnych dla Zakopanego". Dotychczasowi "niezbędni" dzięki komunie stali się właścicielami mieszkań po kilkaset tysięcy złotych wybudowanych na terenach wywłaszczonych (okradzionych prawem czerwonego). Komuna za swoich czasów wielokrotnie więcej wybudowała paskudnych osiedli niż właściciele w ostatnich latach. Więc "budujta co chceta". 2019-02-18 00:38 10. A po co w ogóle jeździcie do Zakopanego?! Od dawna przecież wiadomo, że to miasto nadaje się tylko i włącznie jako baza noclegowa do wypadów w Tatry! Jak ktoś chce pojeździć na nartach to Zakopane lepiej omijać szerokim łukiem...
2019-02-17 18:35 1. Pokażcie te piękności z podhalańskich łańcuchów 2019-02-17 10:40 2. Przepiękne przedmioty, piękni ludzie wspaniała kultura i tradycja 2019-02-06 10:53 3. Ładne zdjęcia 2019-01-16 10:07 4. Aleeee !!!!!!!!!!!!!! Widok z Łomnicy to coś niesamowitego... Byłam tam nie tak dawno - też zimą. Śniegu było trochę mniej, a na niebie czysty błękit, ani jednej chmury, zero wiatru . Powietrze kryształ, a panorama Tatr - od Bielskich po koniec Zachodnich . Wrażenia nie do opisania. Z wielkim sentymentem obejrzałam te cudowne zdjęcia. Dziękuję !!! 2019-01-14 20:02 5. Fakt,takich pięknych widoków już dawno na Podhalu nie było. 2019-01-10 18:46 6. Bardzo piękne anioły i tak miło się je podziwia,mimo że widze o oglądam je w internecie 2019-01-08 16:59 7. Święta rodzina wspaniała, dzieciątko cudowne. Szyk i elegancja, oto co cechuje tę rodzinę. Kochani, życzę Wam samych szczęśliwych dni. Czętochowianka 2019-01-05 17:00 8. O rany, kilka centymetrów śniegu i już armagedon. Rozum to element zapomniany. Nie wyjeżdżać z domów. Na prawdę tragefia z myśleniem. Śniegu nie ma, to źle, jak jest to też źle. Nawet najwyższy nie jest w stanie im dogodzić. W górach mieszkają nie od wczoraj. Ale raczej nie nauczyli się niczego, a raczej zapomnieli wręcz. Najlepiej jakby śnieg im padał tylko na stoki. A drogi były czyste i suche. A jak już pisałem wcześniej, odrobina rozumu wystarczy. 2019-01-04 23:46 9. Książka taka sobie,jak zresztą inna tej autorki,,Zakopane odkopane".Najlepsza pozycja o Tatrach,ratownictwie jaką czytalem to bez watpienia,,Góry mojej mlodosci"Jerzego Hajdukiewicza. 2019-01-03 14:30 10. polecam zobaczyć na żywo oraz można sobie coś wybrać i kupić
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP