2019-07-10 11:30:00
Blog
Globalne ocieplenie - prawda czy mit?
Patrząc z kosmosu, staje się jasne, że Ziemia jest prawdziwie żywą planetą, odmienną od każdego innego znanego świata w Układzie Słonecznym. Z kontynentami, płynnymi oceanami, pokrywami lodowymi, zmieniającymi się wzorami chmur i cienką, ale znaczącą atmosferą. Nasza planeta tętni życiem, zmieniając się z dnia na dzień i z sezonu na sezon. Bez atmosfery nasz świat byłby chłodniejszy o 33 ° C, co czyniłoby go niezdolnego do posiadania ciekłej wody na powierzchni.
Cykliczność globalnych ociepleń oraz ochłodzeń
Klimat określa się opisując zmianę, przesunięcie, wahania w obszarze lub, w szerszym znaczeniu, nawet cykliczność w warunkach klimatycznych uwarunkowań świata. Globalne ocieplenie odnosi się do globalnego wzrostu średniej temperatury powierzchni ziemi. Przy omawianiu tematyki globalnego ocieplenia trzeba zwrócić uwagę na cykliczność zmian następujących po sobie w ciągu wielu lat. Po każdym cyklu globalnego ocieplenia zawsze nastąpiło globalne ochłodzenie, a wspomniane dowody naukowe potwierdzają, że są bezsporne. Odnosząc się do danych pochodzących z badań rdzenia lodowego, możemy zauważyć, że na przestrzeni około 420 000 lat wystąpiły cztery główne okresy ocieplenia, a także taka sama liczba głównych okresów chłodzenia. Analizując dostępne dane na przestrzeni ostatnich stuleci, można zanotować nieznaczne ocieplenie klimatu, wskazujące na rozpoczęcie się cyklu ocieplenia ziemi, kolejnego już, bo piątego. Średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła o 1,2 stopnia Celsjusza od czasów początku rewolucji przemysłowej (ok. 1760 r.) do dziś. Znane są zapiski historyczne z dziejów Polski, gdzie minicykle ochłodzenia i ocieplenia klimatu następowały w ciągu kilkuset lat. Z tych zapisków dowiedzieć się możemy zarówno o uprawach cytryn, pomarańczy, jak i oliwek w Polsce (do czego potrzeba wysokich temperatur), oraz do zapisków świadczących o minicyklu znacznego ochłodzenia klimatu ukazujących zamrożenie pokrywy lodowej Bałtyku, przez który można było się przeprawić suchą nogą (saniami) w zimie. Istnieje również legenda o karczmie na środku Bałtyku z tamtych czasów, która obsługiwała wędrownych na trasie do Skandynawii.
Dwutlenek węgla – podstawy
Większość węgla na Ziemi — około 65 500 miliardów ton — jest magazynowana w skałach. Reszta znajduje się w oceanie, atmosferze, roślinach, glebie i paliwach kopalnych. Węgiel przepływa w zamkniętym obiegu węgla. Każda zmiana cyklu, która powoduje przesunięcie węgla z jednej postaci do drugiej, powoduje zwiększenie ilości węgla w innych postaciach (jak naczynia połączone). Zmiany, które wprowadzają więcej gazów węglowych do atmosfery, powodują wzrost temperatury powietrza. Dlatego spalanie paliw kopalnych lub pożarów nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, co dzieje się z atmosferycznym dwutlenkiem węgla. Niektóre grupy społeczne twierdzą, że zwiększony poziom dwutlenku węgla (CO2) w ziemskiej atmosferze powoduje, że temperatury na świecie stają się coraz wyższe — poziom mórz wzrasta — a burze, susze, powodzie i pożary stają się bardziej dotkliwe. Aby zrozumieć zmiany dwutlenku węgla przed 1958 r., naukowcy polegają na rdzeniach lodowych. Wwiercają się oni głęboko w lód na Antarktydzie i Grenlandii i pobrali próbki, które mają tysiące lat. Ten stary lód zawiera uwięzione pęcherzyki powietrza, które umożliwiają naukowcom odtworzenie poziomów dwutlenku węgla z przeszłości. Dane pozyskanie przy tej metodzie pokazują cykliczność zmian klimatycznych. Dodatkowo obserwacje satelitarne pokazują, że dwutlenek węgla w powietrzu może być nieco niejednolity, z wysokimi stężeniami w niektórych miejscach i niższymi stężeniami w innych.
Emisja dwutlenku węgla przez wulkany
Każda erupcja wulkanu na Ziemi wyrzuca masę zanieczyszczeń. Nie tylko popiół i pył, ale także dwutlenek węgla, który jest jednym z najsilniejszych gazów cieplarnianych na naszej planecie. W największych przypadkach pojedynczy wybuch wulkaniczny, trwający zaledwie kilka godzin, może wyrzucić wiele milionów ton dwutlenku węgla do atmosfery. Czy zatem może być tak, że poszczególne wulkany dodają więcej dwutlenku węgla do naszej atmosfery niż działalność człowieka? Ludzie emitują około 29 miliardów ton CO2 rocznie, nieco mniej niż 1% obecnego CO2 w atmosferze. Myślimy o erupcji wulkanów jako największym źródłem dwutlenku węgla. W sumie istnieje około 150 znanych wulkanów wydzielających gazy cieplarniane, co oznacza, że rocznie uwalnianych jest łącznie 271 milionów ton CO2. Suma gazów uwalnianych przez jeziora wulkaniczne wynosi 94 miliony ton CO2 rocznie. Dodatkowe emisje z obszarów tektonicznych, hydrotermalnych i nieaktywnych wulkanów stanowią około 66 milionów ton CO2 rocznie. I wreszcie, emisje z grzbietów oceanicznych szacuje się na 97 milionów ton CO2 rocznie. Daje nam to około 530 ton CO2 rocznie, co daje nam około 2% CO2 emitowanego przez ludzi.
Dziura ozonowa się ... kurczy?
Olbrzymia dziura w ochronnej warstwie ozonowej Ziemi kurczy i jest najmniejsza od 1988 roku, twierdzą naukowcy z NASA. Wiadomość nadeszła tuż po 30 rocznicy odkrycia dziury, która doprowadziła do Protokołu Montrealskiego z 1987 r. - przełomowego porozumienia międzynarodowego, które doprowadziło do poważnych globalnych wysiłków na rzecz stopniowego wycofywania z użycia substancji chemicznych niszczących warstwę ozonową. Naukowcy przewidują, że warstwa ozonowa nie powróci do formy z lat 80. XX wieku, aż do około 2070 roku. W przypadku dalszego zmniejszania się dziury ozonowej i utrzymania tego trendu na lata, nie będzie nam grozić zwiększone ryzyko chorób nowotworowych powstałych na skutek promieniowania ultrafioletowego.
Jaka czeka nas przyszłość?
Przyjmując ideologię nieuchronnego końca świata spowodowanego globalnym ociepleniem i masowymi powodziami wynikającymi z topnienia lodowców, przyjmijmy, że temperatura ziemi wzrośnie o kilka stopni celcjusza, oraz że o 5-10 m zwiększy się poziom wód w morzach i oceanach. Oznacza to, że w perspektywie kilkunastu lat, według wyznawców tej teorii, zniknie pod wodą część Stanów Zjednoczonych, cała Wielka Brytania, część Europy itd. Dlaczego na Florydzie, w Londynie i innych krajach banki udzielają pożyczek pod inwestycje, które za jakiś czas mogą być pod wodą? Dlaczego w żadnej perspektywie inwestycyjnej nie ma słowa o zagrożeniu związanych ze zmianami klimatycznymi, globalnym ociepleniem i roztopie lodowców, które spowodują masowe powodzie? Czy instytucje finansowe są krótkowzroczne i nie dostrzegają tych zagrożeń? Czy może nie są to zagrożenia, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest brane pod uwagę? Co jak co, jednego na świecie możemy być pewni, międzynarodowe korporacje, banki i instytucje finansowe nie zainwestowałyby w miejsca na ziemi, które w perspektywie następnych kilkuset lat, nie zwróciłyby zysku z planowanej inwestycji. Pracują w tych instytucjach najtęższe głowy na świecie i potrafią analizować miliardy danych naukowych, finansowych, politycznych i przygotowywać perspektywy wzrostu i planować zyski związane z wyłożeniem pieniędzy na stół negocjacyjny przy planowanych inwestycjach. Banki doskonale wiedzą, że poziom wód nie podniesie się do tego poziomu, który może zagrozić ich zyskowi z terenów, które według aktywistów klimatycznych, znajdą się niebawem pod wodą. Tymczasem na naszym podwórku 8 krajów Unii Europejskiej proponuje przeznaczanie 25% środków unijnych na walkę z globalnym ociepleniem. Są to środki, które każdy z krajów (i my jako podatnicy) wkładamy do Unijnego budżetu. Pieniądze nie rosną na drzewach, a ani rządy, ani UE nie posiada „swoich pieniędzy”. W jaki sposób Europa ma walczyć z naturalnymi cyklami, jakie zachodzą na naszej planecie? Co ważniejsze — do czyich kieszeni trafi 900 BILIONóW EURO przeznaczonych na ten cel?
Podczas gdy niewielkie globalne i co najważniejsze cykliczne, ocieplenie klimatu jest faktem, nie możemy popadać w panikę. Ziemia po osiągnięciu maksymalnej temperatury jej cyklu ocieplenia zaserwuje przyszłym pokoleniom globalne ochłodzenie. Ciekawe czy w przyszłości ludzkość będzie walczyła z globalnym oziębieniem z takim samym uporem, jak teraz się walczy z ociepleniem klimatu.
Andrzej Skupień
Konfederacja
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-czlowiek-na-ziemi/aktualnosci/news-oficjalne-stanowisko-pan-o-zmianach-klimatu-dzialalnosc-czlo,nId,3113677
Cheba wiys o tym, ze górole radzi godajom moja culpa i siy bijom po piersiech. Ino nie swoich!
Przecytołek to syćko, i dalyj nie wiym po kiego diabła w lipcu śniyg po holak prusy.
A jeżeli jest ono mitem, to nie musimy nic robić, gdyż zmiany klimatu na Ziemi miały miejsce wiele razy więc niezależne są od nas. W dawnych czasach przecież nie było przemysłu itp. itd.
I tyle.
https://www.thegwpf.com/matt-ridley-rejoice-in-the-lush-global-greening/?fbclid=IwAR2RVG48elzkfXzIIalni6Y4UDFvDwYR2KcyjrGnDx1zj3Ijh34Oj42-vyo
"Ludzie emitują około 29 miliardów ton CO2 rocznie" "W sumie istnieje około 150 znanych wulkanów ... rocznie uwalnianych jest łącznie 271 milionów ton CO2. Suma gazów uwalnianych przez jeziora wulkaniczne wynosi 94 miliony ton CO2 rocznie. Dodatkowe emisje ... stanowią około 66 milionów ton CO2 rocznie. I wreszcie, emisje z grzbietów oceanicznych szacuje się na 97 milionów ton CO2 rocznie. Daje nam to około 530 ton CO2 rocznie" po czym autor napisał "co daje nam około 2% CO2 emitowanego przez ludzi" Czyli rozumiem, że argumenty jak nas to wulkany wykańczają jest nieprawdziwy. Porównywanie emisji technologii ("nieco mniej niż 1% obecnego CO2 w atmosferze") jest manipulacją, bo istotna jest zmiana wielkości, która "zrobi różnicę" , a nie sama wielkość. Rewolucja przemysłowa zaczęła się ze 200 lat temu czyli ile wyprodukowaliśmy CO2 a ile zniknęło ? To jest stawianie tez na podstawie jednego nieczytelnego wykresu i paru wyrwanych z kontekstu zdań.
Na zakończenie pierwsze z brzegu: https://dzikiezycie.pl/archiwum/2014/czerwiec-2014/stezenie-co2-jak-zmienialo-sie-na-przestrzeni-wiekow Użyty przez autora wykres jest tylko wnioski jakoś odmienne :):):)
A może wystarczy wyjść na pole lub łąkę i zobaczyć piach zamiast bujnej trawy? Wysychające rzeki, po których nie popłyną już statki, miasta bez wody, smog nad Zakopanem i hałdy siwego śniegu, smród gryzący gardło - to wszystko nie wystarczy żeby zacząć myśleć poważnie i o stepowieniu Polski, o dramatycznym stanie wód, i o niekontrolowanej emisji CO2?
Wara mi od moich kieszeni!
Mis - nie chodzi mi o średnią temperaturę, ale o gwałtowność jej skoku w ostatnim czasie, może coś źle się wyraziłem.
P.S. mam też trochę żal do mojego ulubionego TP, że przyczynia się do rozpowszechniania takich poglądów.
Nie zgadzam się z definicją autora, ale bazuje on swój wywód na rzetelnych liczbach, przynajmniej z tego co sam sprawdziłem do tej pory.,
To raczej wynikało z innych granic Rzeczpospolitej, niż zmian klimatycznych;)
Co do samego artykułu, to prawda, że marnowane są nasze pieniądze PODATNIKÓW.
Ale myślę, że człowiek powinien się starać redukować emisję co2....
-
PRACA | dam
PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl, www.baupersonal.pl - 513106189, 668835085. -
PRACA | dam
Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893 -
PRACA | dam
Firma budowlana AND-BUD zatrudni pracowników: ZBROJARZ, CIEŚLA, MURARZ oraz PRACOWNIKÓW DO WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. Praca cały rok. 502 225 707. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKI 2.5 HA - k/Białki. 18 28 564 54. -
PRACA | dam
Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o, zatrudni na stanowisko: KIEROWNIK PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Organizacja pracy w punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, - Raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Umiejętność zarządzania czasem pracy- tworzenie grafików, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. Aplikacje prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: KIEROWNIK GASTRONOMII. Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie następującego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PKL HORECA Sp. z o.o. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy. -
PRACA | dam
Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko Pomoc Kuchenna. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252. -
PRACA | dam
Potrzebny MŁODY PRACOWNIK NA ŻELBETY lub do przyuczenia. 791 669 932. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYPOŻYCZ ODKURZACZ PIORĄCY :pranie sofy, tapicerki i dywanów Wypierz tapicerkę i pozbądź się plam oraz przykrych zapachów. Umyj i odśwież wersalki, fotele, kanapy, materace oraz dywany! Zarezerwuj termin! Koszt wynajęcia wraz z chemią: 60pln/24h. 533-533-333
Tel.: 533 -
PRACA | dam
SPRZEDAWCA w serwisie samochodowym, etat, Czarny Dunajec. tel508314117,biuro@fudala.com.pl -
PRACA | dam
Zatrudnię mechanika samochodowego, etat, Czarny Dunajec. 508314117,biuro@fudala.com.pl
Tel.: 508314117 -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Wszystkie komitety wyborcze, które wystawią listy w całej Polsce przedstawiły liderów list wyborczych. Poznaliśmy wszystkie nazwiska osób w okręgu 14 obejmującym powiaty Tatrzański, Nowotarski, Nowosądecki, Limanowski i Gorlicki.
- MÓJ ROZwój obejmuje też sprawy nowotarskie i próbę zrozumienia aktualnego tematu związanego z wyższą szkołą podhalańską.
-
- Ukraina, leżąc na pograniczu Rosji a zachodnimi państwami Europy, odzwierciedla swoją rozdartą naturę i podział w społeczeństwie. Połowa ludności mówi po rosyjsku jako swoim pierwszym języku, druga połowa po ukraińsku. Uprzemysłowione landy centrum, wschód i południe, są kulturalnie odzwierciedleniem ortodoksyjnych Rosjan. Niektóre części zachodnie były powiązane z Ukrainą dopiero po II wojnie światowej, historycznie mając inną kulturę.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy zwiększoną presję ze strony rządów kilku krajów, które wspierają potężne grupy w sektorze prywatnym w celu nadzorowania mediów społecznych i alternatywnych źródeł informacji. Jest to wielopłaszczyznowy atak na naszą wolność, który już ograniczył rodzaje informacji, do których mają dostęp obywatele, a tym samym zawęża opcje polityczne, aby odpowiadały osobom sprawującym władzę.
- Patrząc z kosmosu, staje się jasne, że Ziemia jest prawdziwie żywą planetą, odmienną od każdego innego znanego świata w Układzie Słonecznym. Z kontynentami, płynnymi oceanami, pokrywami lodowymi, zmieniającymi się wzorami chmur i cienką, ale znaczącą atmosferą. Nasza planeta tętni życiem, zmieniając się z dnia na dzień i z sezonu na sezon. Bez atmosfery nasz świat byłby chłodniejszy o 33 ° C, co czyniłoby go niezdolnego do posiadania ciekłej wody na powierzchni.
- Mój ROZwój jest też pod wpływem kobiet. Jedną z nich jest Byron Katie, która wyjaśnia pojęcie arogancji
- Rada Europejska, czyli przywódcy 28 krajów członkowskich Unii, przedstawili po trzech dniach burzliwych obrad listę zaskakujących kandydatów na najważniejsze stanowiska w Brukseli. Po naradach, rówież Parlament Europejski wybrał swojego przewodniczącego na pierwszym posiedzeniu europarlamentarzystów.
- Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na otwarte Spotkanie Konfederacji w Nowym Targu i Zakopanem!
- Według najnowszych danych pochodzących z Międzynarodowego Funduszu Walutowego Wenezuela ma najmniejszy na świecie wzrost gospodarczy, największą inflację i dziewiątą największą stopę bezrobocia. Wskaźnik śmiertelności niemowląt zwiększył się 100 krotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Ich waluta straciła 99 procent swojej wartości od początku 2012 roku. To się nazywa całkowite załamanie społeczne i gospodarcze. I stało się to pomimo faktu, że Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej.