Reklama

2024-06-05 19:00:34

Reklama

Rozmowa

A mówią, że kobiety nie powinny pchać się do polityki

Reklama

- Moją siłą są ludzie - mieszkańcy, radni, sołtysi, urzędnicy. Czasem wystarczy im tylko nie przeszkadzać - przekonuje Aneta Markus, nowa wójcina gminy Czorsztyn w rozmowie z Beatą Zalot.

- Pierwsza Pani decyzja po objęciu stanowiska wójciny?

- Już w pierwszych dniach urzędowania poszłam na ulicę Kraszewskiego w Maniowach, której remont dobiega końca, by spotkać się z mieszkańcami. Ludzie mieli pewne wątpliwości, uwagi, pretensje. Poszłam ich wysłuchać i uzgodnić wspólnie, co możemy tam jeszcze zmienić. Tak, jak obiecywałam w kampanii, chcę być blisko mieszkańców.

- Tuż po ogłoszeniu wyników wyborów podczas naszej krótkiej rozmowy zapewniała Pani, że nie będzie rewolucji kadrowych w urzędzie gminy. Czy kogoś Pani zwolniła?


- Do tej pory odwołałam jedną osobę - dotychczasowego zastępcę wójta - Krzysztofa Góreckiego. Pani sekretarz sama odeszła za porozumieniem stron, znalazła pracę w Urzędzie Gminy w Krościenku. Tak więc zostałam już na samym początku sama z wszystkimi wyzwaniami w środku sezonu inwestycyjnego.

- Kogoś ma Pani już na te dwa stanowiska?


- Od 1 czerwca jako mój zastępca pracę zaczął Grzegorz Szerszeń, doświadczony samorządowiec, który był do tej pory kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Krościenku. Na stanowisko sekretarza zamierzam niebawem ogłosić konkurs.

- Będą kolejne zwolnienia?

- Tak jak mówiłam w kwietniu, nie planuję rewolucji, ale mała reorganizacja będzie. To będą zmiany wewnątrz, przesunięcia na stanowiskach, etc.  

- Powiedziała Pani o tym, że jest środek sezonu inwestycyjnego...

- Kończymy remont dwóch dróg w Maniowach, budowę dwóch sal gimnastycznych - w Kluszkowcach i w Sromowcach Wyżnych, do końca roku musimy dokończyć budowę amfiteatru w Maniowach. W Sromowcach Niżnych rozpoczęliśmy prace związane z modernizacją remizy OSP, a w Sromowcach Wyżnych rozpoczynamy modernizację ulicy Wojska Polskiego. Poprzednik złożył wniosek na budowę lodowiska w Maniowach, a my z kolei wniosek dotyczący modernizacji Orlika. I w jednym, i w drugim przypadku czekamy na decyzję. Musimy się szybko zająć placem zabaw w Czorsztynie, które mój poprzednik w pośpiechu oddawał w kampanii wyborczej. Urządzenia są zamontowane, ale został tam jeden wielki plac budowy, jest niebezpiecznie dla dzieci. Dzieje się więc dużo, a jednocześnie przedzieram się przez tony dokumentów. Drzwi od mojego gabinetu się nie zamykają.

- W takim razie, ile Pani wójcina spędza w urzędzie czasu?

- Na razie bardzo dużo, przychodzę do pracy przed godz. 7.30, a wychodzę o godz. 19, nawet 20. Myślę, że wkrótce sobie to wszystko ułożę i będę miała więcej czasu dla rodziny. Zawsze byłam dobrze zorganizowana.

- Aż 70% mieszkańców w wyborach zagłosowało na Panią, w 15-osobowej radzie gminy ma Pani aż 10 radnych ze swojego komitetu. To duży komfort, ale też zobowiązanie.

- To prawda. Moi radni bardzo mi pomagają. Pytają, co mogą zrobić, angażują się w wiele spraw, jeżdżą ze mną na wizje lokalne. Ostatnio z trzema radnymi wsiedliśmy na rowery i przejechaliśmy całą ścieżkę rowerową wokół Jeziora Czorsztyńskiego, żeby zobaczyć, co jest tam do zrobienia, popatrzeć na okolice z perspektywy rowerzysty. Mam naprawdę fajne wsparcie. Także pięciu pozostałych radnych wyraża chęć współpracy. Nie chcę zapeszać, ale na razie jest dobrze. Od polityki lokalnej, układów przed wyborami, dziś ważniejsze jest dobro gminy, poszczególnych sołectw. Jeśli radni też tak uważają, nieważne, z jakiej listy startowali.

Mam też duże wsparcie od urzędników, wdrażają mnie we wszystkie tematy, cierpliwie tłumaczą. Wielu z nich znam jeszcze z czasów, kiedy tu pracowałam. A przepracowałam w tym urzędzie gminy 17 lat. To była moja pierwsza praca, pojawiłam się tu w wieku 20 lat. Zaczynałam od pracy sekretarki, potem byłam w ewidencji ludności, w Urzędzie Stanu Cywilnego, następnie w biurze rady gminy i w wydziale promocji. Poznałam więc ten urząd dobrze, dzięki czemu jest mi teraz łatwiej. Gdy wróciłam tu, poczułam, że jestem u siebie.

Przed laty zostałam przyjęta do urzędu przez Lecha Janczego, który pełnił wtedy obowiązki wójta. Wiele się od niego nauczyłam. Chcę na przykład wrócić do jego pomysłu spotkań w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca ze wszystkimi sołtysami i zainteresowanymi radnymi, podczas których omawiane będą problemy dotyczące poszczególnych sołectw.  

- Powiedziała Pani, że drzwi od Pani gabinetu się nie zamykają. Z czym przychodzą mieszkańcy?

- Obiecałam w kampanii mieszkańcom, że będę dla nich, że nie będzie wyznaczonych godzin przyjęć, że w miarę moich możliwości będę dla nich dostępna codziennie. Tak jest. Przychodzą z pomysłami, problemami, zadają mnóstwo pytań. Jestem mile zaskoczona szczególnie różnymi inicjatywami, z którymi przychodzą. Nie chcę być wójciną wszechwiedzącą, niedostępną. Moją siłą są ludzie - mieszkańcy, radni, sołtysi, urzędnicy. Strażacy przyszli do mnie np. z pomysłem zorganizowania nad jeziorem imprezy propagującej bezpieczeństwo nad wodą. Mieszkańcy Kluszkowiec organizują 2 czerwca w Kluszkowcach mszę z oprawą muzyczną "Armii Ciupaga", w której występuje 200 dzieciaków. Wspólnie z gminą chcą zrobić coś wędkarze. Cieszę się z ich pomysłów, energii, bo to oznacza, że bierzemy wspólną odpowiedzialność za gminę.

- Stare budynki, przeniesione przed zalaniem zbiornika na Półwysep Stylchyn, są dziś w opłakanym stanie. Wiem, że to nie jest już własność gminy, ale czy ma Pani jakiś pomysł na ratowanie tych zabytków?

- To był ogromny błąd poprzedników, że pozbyli się tych zabytkowych obiektów. Dziś ich stan techniczny jest kiepski. Może do uratowania jest jeszcze Zagroda Królczyka czy piwnice kamienne. Chcę rozmawiać na ten temat z właścicielem, zapytać, czy zgodziłby się te obiekty przekazać gminie. Jeśli dałoby się je przenieść, warto byłoby zrobić wioskę etnograficzną. Żeby to jednak zrobić, potrzebne będą niemałe pieniądze.

- To chyba nie jedyna bolączka Stylchynu. Rosną tam jak grzyby po deszczu różne mniejsze i większe obiekty. To miejsce nie jest już tak urokliwe. Z tego, co wiem, jest też problem z kanalizacją.

- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszczał tam zabudowę, starostwo dawało zezwolenia na budowę, bo było to zgodne z prawem budowlanym. Tymczasem, faktycznie jest problem z kanalizacją: oczyszczalnia w Kluszkowcach nie jest w stanie przyjąć wszystkich ścieków z nowo powstałych obiektów. Jeżeli tak miałoby się stać, należałoby rozbudować istniejącą oczyszczalnię, by zwiększyć jej moce przerobowe.

- Podczas naszej poprzedniej rozmowy, dowiedziałam się, że ma Pani pomysł na każde z siedmiu sołectw w gminie. Może Pani powiedzieć dziś coś więcej na ten temat?

- Do tej pory nie wszystkie sołectwa były traktowane w gminie tak samo. Zależy mi, żeby gmina rozwijała się równomiernie. Dlatego mam na każde sołectwo inny pomysł, bo każde ma inną specyfikę.

Maniowy mają świetną infrastrukturę sportową. Tu jest Orlik, Dolina Micholowska, być może będzie lodowisko. Dlatego tutaj mogłyby się odbywać imprezy sportowe, turnieje piłkarskie, zawody deskorolkowe. Niewielki Czorsztyn ma zamek. Chciałabym zmienić ul. Rycerską, na której powinny się pojawić ładniejsze lampy, ławeczki nawiązujące do dawnych czasów. Można by organizować na zamku turnieje rycerskie. W Sromowcach Niżnych, gdzie jest kładka na Dunajcu, łącząca wieś z Czerwonym Klasztorem na Słowacji, istnieje pasaż handlowy, a nad samym Dunajcem można stworzyć piękną strefę rekreacyjną z leżakami. W Sromowcach Wyżnych zostało najwięcej rolników. Jest tam izba regionalna, w której kiedyś było kino wiejskie. Można by do tego wrócić i uruchomić kino na piętrze, gdzie aktualnie są niewykorzystane sale. W sąsiedztwie izby regionalnej są tereny sołeckie, na których można zasiać zioła. Można by tam organizować różne warsztaty, np. zielarskie.

- A Kluszkowce, Pani rodzinna wieś?


- Kluszkowce rozwijają się świetnie turystycznie. Jest tu stacja narciarska, latem góra Wdżar oferuje wiele atrakcji typu bike park czy zjeżdżalnia alpine coaster, mamy ścieżkę rowerową. Nie mamy tu dużo terenów sołeckich, ale za to są niewykorzystane budynki użyteczności publicznej. Jest np. stara kaplica z pięknymi freskami; w tym budynku mieściła się m.in. biblioteka. Budynek wymaga modernizacji, ale chcemy tam przenieść informację turystyczną, połączoną z izbą regionalną, należącą do Koła Gospodyń Wiejskich, która mogłaby być dodatkową atrakcją dla turystów. Z drugiej strony w starym kościele, tam gdzie zajęcia mieli seniorzy, są pomieszczenia z gotową całą infrastrukturą, idealnie nadające się na żłobek, którego bardzo w gminie brakuje.

Jest też budynek starej szkoły, gdzie do tej pory odbywały się lekcje WF-u, ale w czerwcu oddajemy salę gimnastyczną. Marzy nam się z radnymi, żeby zrobić tam minisiłownię, jakąś ściankę wspinaczkową. Byłaby to jakaś alternatywa na niepogodę. Na pomysły czeka kamieniołom, byłaby to na przykład piękna sceneria dla koncertów. Chcemy też w Kluszkowcach kontynuować redyk, którego pierwsza edycja odbyła się w 2023 r.

- Zostały jeszcze Mizerna i Huba z przepięknymi widokami na jezioro i Tatry.

- Nie każdy turysta chce jeździć w popularne miejsca, są tacy, którzy szukają spokoju. W Mizernej są piękne tereny leśne do spacerów, są koszary pod lasem, amfiteatr. Mizerna powinna celować w turystę szukającego spokoju. Mam też jeszcze jeden pomysł na tę miejscowość; wspomnianą wcześniej wioskę etnograficzną, ale nie uzgadniałam tego jeszcze z mieszkańcami. W Mizernej będziemy organizować też Piknik Wędkarski. Chcę w to zaangażować m.in. Markową Zagrodę w Mizernej i Tawernę Kapitańską z Kluszkowiec; obie słyną z pysznych pstrągów w okolicy.

Na Hubie - właśnie w związku z widokami - chcemy zrobić platformę widokową. W tym roku planujemy też, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sprężyna, zrobić tam imprezę latawcową.  

- Plany ambitne, żeby tylko starczyło energii i znalazły się na to pieniądze.

- To nie tylko moja energia. W naszej gminie jest duży potencjał w ludziach. Mamy dużo organizacji pozarządowych, pojawiają się u mnie ciągle ludzie z pomysłami, energią, chętni do pracy społecznej. Trzeba im tylko pozwolić działać, nie rzucać kłód pod nogi, wspierać.

Warto też dodać, że atutem naszej gminy jest bogactwo, które już mamy. Jest jezioro z rejsami gondolami, z tyrolką, supami, ścieżki rowerowe, rezerwat Modrzewie, zamek, stacja narciarska, tory saneczkowe.

- Kobieta na stanowisku wójta to rzadkość w Polsce, a w naszym - dość konserwatywnym środowisku - kobietom przebić się jeszcze trudniej. Pani się udało, ale pewnie niejeden raz ktoś powiedział Pani, gdzie jest miejsce kobiet.

- Kiedy jeszcze nie byłam zdecydowana, czy wystartuję w wyborach, usłyszałam od jednego z wpływowych mieszkańców, że kobiety nie powinny się pchać do polityki. Tak mnie te słowa zmotywowały, że podjęłam decyzję, że zawalczę o to stanowisko. Podczas kampanii już nic takiego nie słyszałam, wręcz przeciwnie, panowie przekonywali mnie, że potrzebny jest w polityce kobiecy punkt widzenia. Także po wygranej spotykają mnie słowa wsparcia i chęć pomocy.

- Myśli pani, że są cechy kobiece, które pomagają w polityce?


- Mamy więcej empatii od mężczyzn, jesteśmy wielozadaniowe, nie skaczemy sobie do oczu jak mężczyźni, raczej łagodzimy konflikty. To na pewno nam pomaga.

- Wójtka, wójcina czy pani wójt - jaka forma Pani najbardziej odpowiada?

- Żadna mnie nie razi, każdej można wobec mnie używać. Jestem kobietą, teraz jest tendencja do tworzenia form żeńskich, są poprawne. Widzę jednak, że niektórzy mają z tym problem, szczególnie panowie. Forma "pani wójt" jest dla mnie - jak najbardziej - w porządku.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Hgg 2024-06-06 06:56:51
W pierwszej kolejnosci w sromowcach trzeba zajc sie barszczem sosnowskiego. Za chwile zakwitnie i sie rozsieje.
Gosia 2024-06-05 22:02:34
Te formy żeńskie brzmią czasami jak inwektywy. Wójcina to jak "własność wójta".
Niedoszła sekretarka 2024-06-05 19:56:09
Pamiętam jak Pani Aneta zaczynała pracę w gminie, było kilku kandydatów i jak to w życiu bywa pracę dostała córka sołtysa.

Reklama
  • MATRYMONIALNE
    MĘŻCZYZNA 69 lat z pomorskiego pozna osobę na resztę zycia w podobnym wieku. Dotychczasowa partnerka zmarła, posiadam własny dom. 531 142 951
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane -mieszkanie 35 m2 w bloku na Piaseckiego -Sprzedam. 660797241 b12.pl
    Tel.: 660797241
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia POKÓJ 2-osobowy w Kościelisku Sobiczkowej. Wynajem długoterminowy. 602 66 30 74.
  • PRACA | dam
    Poszukuję OSOBY DO OBSŁUGI KAMERALNEGO PENSJONATU W ZAKOPANEM, 6 apartamentów - 602 176 102.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię kucharkę w pensjonacie w Białym Dunajcu - możliwość pracy na cały etat lub pół etatu Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw zgodnie z recepturami dbałość o estetykę dań utrzymywanie porządku i higieny 697069380 tatrzanski@dworek.biz. 697069380 tatrzanski@dworek.biz
    Tel.: 697069380
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    WAŁACH zimnokrwisty gniady, 10.500 zł. KUCYK trzyletni, 1.800 zł. 790 759 407.
  • BIZNES
    Do wynajęcia PENSJONAT DLA KONI Z WYBIEGIEM - okolice JORDANOWA. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    STEMPLE BUDOWLANE dł. 3m, 5.50 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 650 zł/kubik. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    Używana GIĘTARKA DO BLACHY firmy Olmet, waga 120 kg. Cena 1.700 zł. 793 008 357.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • PRACA | dam
    Drewnex Spytkowice Domy Drewniane. PRACA BIUROWA -OBSŁUGA KLIENTA - MARKETING. Mile widziane doświadczenie w branży. 692193449
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia od zaraz MAŁE MIESZKANIE w Nowym Targu. 889 694 718.
  • PRACA | dam
    Cukiernia Samanta poszukuje osób na stanowisko SPRZEDAWCA BARISTA. Praca w naszych cukierniach przy ul. Słoneczna 1, Krupówki 4a i Kasprusie 34 w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem tel. 604 243 723.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    POMOC KUCHENNA Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni pomoc kuchenna, praca zmianowa, wiecej informacji pod nr telefonu 794742843. topor@toporow.pl
  • PRACA | dam
    Poszukuje *kierowcy z kategorią C+E* do pracy na pełny etat. Prawo jazdy kat. C+E Jazda na Południe Europy *Oferujemy:* - Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę - Atrakcyjne wynagrodzenie. Tel: 663 636 951 https://www.artrans.net/ biuro@artrans.info
  • PRACA | dam
    Piekarz Pączków produkcja i sprzedaż. Poszukuję osoby do pracy z Zakopanego lub okolic do sprzedaż i produkcji pączków, praca na stałe zmianowa. TEL 609097999. 609097999 RACIKAGA@POCZTA.FM
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ PANIĄ DO PRZYGOTOWYWANIA I WYDAWANIA ŚNIADAŃ, SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91.
  • PRACA | dam
    Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE, tel. 666 37 83 57.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NAUKA
    Wolne miejsca w żłobku Wesołe Misie! żłobek bliskościowy w Bańskiej Niżnej (ul. Na Brzegu 32, tuż przy Zakopiance) ma jeszcze wolne miejsca! Od października każdemu dziecku zapisanemu do naszego żłobka przysługuje dofinansowanie w wysokości 1500 zł. 780151384 www.zlobekwesolemisie.pl biuro@zlobekwesolemisie.pl
    Tel.: 780151384
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM, KOŚCIELISKU I NA CYRHLI - 607 506 428.
  • PRACA | dam
    Nowo otwarta restauracja na Krupówkach przyjmie do pracy OSOBY NA KUCHNIĘ. Doświadczenie nie jest wymagane, wszsytkiego nauczymy. 574 808 120.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię CUKIERNIKA. Zakopane. Praca stała, bardzo dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI, WYLEWKI MASZYNOWE ZACIERANE POD MALOWANIE, WYSUSZENIE BUDYNKU W CENIE. 787 485 507
    Tel.: 787
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133.
  • PRACA | dam
    Poszukuję pracowników budowanych do elewacji, dociepleń, budowy od podstaw i prac wykończeniowych. Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 ARÓW. 505 429 375
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, FLIZOWANIE, MALOWANIE, WYKOŃCZENIA BUDYNKÓW od A do Z. 607 572 312.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie dom, działkę. GOTÓWKA!!! Podhale. +48 600 404 554
    Tel.: 48
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-09-28 22:33 Potrącenie pieszego na ulicy Grunwaldzkiej, świadkowie mówią o wcześniejszej głośnej kłótni 2024-09-28 22:12 Udany sezon młodego lekkoatlety z Jabłonki 2024-09-28 21:30 Uroczyste powitanie wozu strażackiego w Pieniążkowicach 1 2024-09-28 20:30 Wandale na Drodze pod Reglami 3 2024-09-28 19:30 VI Zjazd Karpacki, pokazy i konkursy powożenia tradycyjnego (WIDEO) 1 2024-09-28 19:21 Mamy najnowsze prognozy. W Tatrach może spaść do 10 cm śniegu 2024-09-28 18:30 Rehabilitacja Kamila Stocha w toku, skoczek wierzy w szybki powrót na belkę 2024-09-28 17:30 Ścieżka pieszo-rowerowa z Krościenka do Szczawnicy będzie dokończona 3 2024-09-28 16:44 Kajak przełamał się na Dunajcu, dramatyczne sceny na rzece (WIDEO) 1 2024-09-28 16:31 Jelenie walczyły na środku ulicy w Zakopanem (WIDEO) 8 2024-09-28 16:30 Nagroda po 30 latach pracy z przedszkolakami 2024-09-28 15:30 Nowi nauczyciele mianowani w Zakopanem 6 2024-09-28 14:25 W Zakopanem o mały włos nie doszło do tragedii na Cyrhli (WIDEO) 7 2024-09-28 14:00 Chodzę więc jestem, o pisaniu i chodzeniu opowiada Grzegorz Bogdał 2024-09-28 13:30 Opowiaduszki współczesne Beaty Zalot 1 2024-09-28 13:30 Mistrzostwa Polski w Zjeździe Kajakowym i Sprincie Górskim (WIDEO) 2024-09-28 13:00 Ponad 14 tysięcy złotych zebrali pracownicy starostwa tatrzańskiego dla powodzian 2024-09-28 12:01 Konferencja prasowa TOPR. Turystki z Litwy były zupełnie nieprzygotowane do wyprawy w Tatry (WIDEO) 2024-09-28 11:00 Sierockie ma nowego sołtysa i Radę Sołecką 2024-09-28 09:43 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-09-28 09:00 Pięćdziesiąt lat zespołu Regle 2024-09-28 08:00 Górale z różnych stron Karpat zjechali się do Ludźmierza 2024-09-27 22:00 Zmarł o. Jan Gruszka, przełożony Domu Zakonnego Jezuitów na Górce w Zakopanem 1 2024-09-27 21:30 Państwowe odznaczenia wręczone, wśród uhonorowanych są też bohaterowie naszych reportaży 8 2024-09-27 20:30 Moskole pieczone na blasze 2024-09-27 19:30 Co dalej z windami w przejściu podziemnym? 8 2024-09-27 18:58 Czy miesiąc korepetycji do matury z Chemii lub Biologii może kosztować 130 zł? Poznaj rewolucyjne korepetycje od Więcej niż Matura! 2024-09-27 18:30 Jubileusz Krzywej Jabłonki (WIDEO) 2024-09-27 18:00 Głosuj na Zakopane w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski 4 2024-09-27 17:30 W weekend w Tatrach spadnie śnieg? 1 2024-09-27 17:00 Tatrzański park wznowił sprzedaż biletów 2024-09-27 16:30 Chwila uchwycona w obiektywie aparatu 2024-09-27 16:30 Mieszkańcy: W blokach na Pardałówce nie da się żyć. Właściciel boiska: Działamy zgodnie z prawem 20 2024-09-27 16:25 Peruwiańskie zioła - najlepsze suplementy na wyciągnięcie ręki 2024-09-27 16:09 Jaką wersję pakietu Office wybrać? 2024-09-27 15:30 Strażnicy uratowali jelenia z potrzasku 10 2024-09-27 14:48 Czy Zakopane jest bankrutem? Rozmawiamy z burmistrzem Łukaszem Filipowiczem 30 2024-09-27 14:00 Nowy Targ przyjazny rowerzystom, ale nie w centrum. Dzisiejszy wypadek jest też tego dowodem (WIDEO) 2024-09-27 13:30 Podróż bardziej niebezpieczna niż się spodziewali. "Drużyna A(A)". Mamy dla Was bilety na film 2024-09-27 13:00 Nastoletni rowerzysta potrącił seniorkę 2024-09-27 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-09-27 11:48 Sklep z panelami Kronodom - stylowe podłogi dla każdego wnętrza! 2024-09-27 11:30 Co robiły przedszkolaki z Kubusia Puchatego przed urzędem miasta? 11 2024-09-27 11:09 Jak znaleźć i kupić wymarzony amerykański samochód? 2024-09-27 11:00 W tym miejscu brakuje barierki dla osób niepełnosprawnych 3 2024-09-27 10:29 Jakie kamienie szlachetne najlepiej komponują się ze srebrną biżuterią? 2024-09-27 10:17 Pompy ciepła Samsung. Nowoczesne rozwiązanie dla twojego domu 2024-09-27 10:08 Jak dieta wpływa na kondycję włosów? 2024-09-27 10:00 Kobieta znaleziona w potoku w Łopusznej trafiła do szpitala 1 2024-09-27 09:30 Dwa busy z darami w Ochotnicy Dolnej
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania