Reklama

2018-01-09 21:20:46

Reklama

Promocje książek

Atma i pleban spod Giewontu

Promocja książek Macieja Pinkwarta „Pleban spod Giewontu” i „Stara Atma” odbędzie się w COTG PTTK w Krakowie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 stycznia o godz. 18 w sali konferencyjnej Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK przy ul. Jagiellońskiej 6 w Krakowie. Zaprasza na nie Centralna Biblioteka Górska PTTK oraz nowotarskie wydawnictwo „Wagant”.

*

Wspomnienia kustosza

"Stara Atma" to swoisty pamiętnik Macieja Pinkwarta, który dokumentuje prawie 40 lat pracy kustosza Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

- Ja reprezentuję starego kustosza starej Atmy - rozpoczyna rozmowę Maciej Pinkwart na temat swojej najnowszej książki pt. "Stara Atma". - Przepracowałem tam 36 lat. To więcej niż połowa mojego życia. A był to dla mnie ważny okres, najbardziej twórczy, najciekawszy. Zmieniłem miejsce zamieszkania, okoliczności pracy, zawód, zainteresowania. Musiałem się wszystkiego uczyć od początku. A po drugie był to czas zmieniającej się Polski, od 1967 do2012 r. - tłumaczy. Dlaczego "stara Atma"? Gdy po remoncie w 2013 r. Muzeum Karola Szymanowskiego wznowiło działalność, osoby związane z Muzeum Narodowym w Krakowie zaczęły używać sformułowania "nowa Atma".

- Przyszedłem do Atmy,kiedy jeszcze nie było w niej ekspozycji. Dopiero przekształcaliśmy zwykłą góralską chałupę w muzeum. Wtedy mało kto wiedział, kim był Karol Szymanowski,jakie były jego związki z Zakopanem i Podhalem, i jaka była jego rola w kulturze,nie tylko polskiej. Dlatego trzeba było znaleźć sposób na pokazanie kompozytora i muzyka w tym niewielkim muzeum, aby nie była to tylko gazeta ścienna - opowiada wieloletni kustosz Atmy.

W zasadzie Maciej Pinkwart pisał tę książkę przez cały czas pracy w Muzeum Karola Szymanowskiego. Wtedy nie wiedział jeszcze, że taka publikacja powstanie. Z jednej strony jest to dokument, a z drugiej osobiste wspomnienia,w których występują z imienia i nazwiska prawie wszystkie osoby związane z Atmą.Autor wspomagał się dość szczegółowym prywatnym archiwum, złożonym z notatek, kopii dokumentów, fotografii.

- Kiedy musiałem rozstać się z muzeum, ponieważ stara Atma została zamknięta i poddana remontowi, a w nowej już nie było miejsca dla starego kustosza i niektórych innych "starych"pracowników, wtedy zaproponowałem, aby zbiory, wygląd i dorobek tych pierwszych37 lat zawrzeć na specjalnie stworzonej stronie internetowej. Dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie to przemilczała - zaznacza Maciej Pinkwart. - Odczekałem 5 lat od momentu przejścia na emeryturę. Nabrałem do tego wszystkiego dystansu i taki dość szczegółowy opis tamtych czasów mogłem już opublikować - podkreśla. Dodaje, że książka jest nie tylko historią muzealnej Atmy, ale również opisem minionych czasów i kilku epok. Przedstawia ciekawy obraz świata muzycznego, który znalazł swoje miejsce w góralskiej chałupie. Mnóstwo tu ciekawych, a czasem nawet zabawnych scen. Są w niej opisane konflikty i przyjaźnie, życie muzyczne i polityka, a także małe skandaliki. Publikację wzbogacają archiwalne i nigdy wcześniej nie publikowane dokumenty i fotografie. - Opisałem tu czas komuny i antykomuny, biurokrację komunistyczną i antykomunistyczną, notabli kilku nomenklatur, Solidarność, beznadzieję stanu wojennego i wybory 1989 r., a nawet pierwsze komputery, Tatry i narty, a obok dyrekcji, sekretarek, również wielkich artystów i świetnych kumpli -zdradza autor książki.

W książce nie mogło zabraknąć opisów koncertów. Maciej Pinkwart przekonuje, że głównym celem muzeum było stworzenie programu muzycznego. Od 1977 r. do dziś przetrwał festiwal "Dni Muzyki Karola Szymanowskiego". Udało się założyć Towarzystwo Muzyczne Karola Szymanowksiego, które obchodziło 40-lecie istnienia. - Kiedyś organizowaliśmy też cykl pod wspólną nazwą "Wieczory w Atmie". Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt takich muzycznych spotkań. Wtedy udało się "pożenić" Atmę z wybitnymi wykonawcami - wspomina. - Na początku była taka idea, że gramy prawie tylko Szymanowskiego. To prawie obejmowało Karłowicza i Paderewskiego, jako kompozytorów związanych również w Zakopanem. Na początku dla niektórych wykonawców nie było to takie oczywiste. Dzisiaj repertuar grany w Atmie jest już różnorodny - zaznacza.

Książka ukazała się nakładem nowotarskiego wydawnictwa WAGANT w serii "Zakopiańskich Prezentacji". Warto po nią sięgnąć, bo tę opowieść o "starej Atmie", pokazanej od przysłowiowej kuchni, świetnie się czyta.

Jolanta Flach



Apostołowi spod Tatr
Maciej Pinkwart w książce "Pleban spod Giewontu" zaprasza w podróż po Zakopanem z czasów pierwszego proboszcza ks. Józefa Stolarczyka.

Dwusetna rocznica urodzin księdza Józefa Stolarczyka przypadła na 2016 r. Była obchodzona w zakopiańskiej "Kolibie". Ktoś w ramach dyskusji zaproponował wznowienie kroniki parafii zakopiańskiej, w której proboszcz zapisywał swoje spostrzeżenia. Pochodzi ona z lat 1848-1890. Zakopiański pleban najwięcej miejsca poświęcił w niej sprawom codziennym, a nie tym doniosłym. Maciej Pinkwart opracowywał ją już dwukrotnie. - Po dwóch wcześniejszych wydaniach wydawało się to prostą sprawą. Wtedy Renata Piżanowska, właścicielka wydawnictwa Wagant, zaczęła poszukiwać materiałów ilustracyjnych i trafiła na cenne i w większości niepublikowane dokumenty związane z zakopiańskim plebanem - wspomina Maciej Pinkwart, historyk, publicysta, literat.

I tak kronika stała się przyczynkiem do opracowania obszernej monografii "Pleban spod Giewontu", która ukazała się nakładem nowotarskiego wydawnictwa "Wagant". Książka to swoista lekcja historii. Autor zabiera czytelników w wędrówkę po Zakopanem sprzed 150 lat, ale zaznajamia też z rodzinnymi stronami ks. Józefa Stolarczyka,czyli Wysoką k. Jordanowa. Opowiada w niej o początkach zakopiańskiej parafii,którą tworzył pleban. Pokazuje warunki, w jakich przebywał pod Tatrami. Poznajemy również inne miejsca związane z ks. Józefem Stolarczykiem, nawet te bardzo odległe. Chociaż autor skupia się głównie na życiu duchownego, to tłem książki jest Zakopane od połowy XIX do początku XX wieku.

Wczasach ks. Józefa Stolarczyka Zakopane liczyło zaledwie ok. 2 tys.mieszkańców. Życie wioski skupiało się głównie wokół drewnianego kościółka i plebana. Już za życia pierwszy proboszcz stał się postacią legendarną,opisywaną m.in. w korespondencjach prasowych z Zakopanego i klasycznej literaturze tatrzańskiej. To jemu Zakopane zawdzięcza rozbudowę drewnianego kościoła przy ul. Kościeliskiej, utworzenie cmentarza na Pęksowym Brzyzku, zainicjowanie budowy nowej świątyni przy Krupówkach. Uznawany jest za pierwszego historiografa Zakopanego. Włodzimierz Wnuk nazwał go"Apostołem Zakopanego".

Pleban stał się świadkiem i niemal uczestnikiem blisko półwiekowego rozwoju Zakopanego. Na jego oczach tworzyła się jego legenda, ale początkowo górale odnosili się do niego z dystansem, a nawet niechęcią, bo tępił zbójnictwo, kult hulanek, kradzieży i zabójstw. Był człowiekiem twardym i prawym, ale idącym na kompromis. Z czasem zyskał ogólne poważanie i szacunek. Jegomość był osobą niezwykle wszechstronną, dobrze wykształconą w galicyjskich i węgierskich szkołach.Po przybyciu pod Giewont został jednym z pionierów tatrzańskiej turystyki.Wykształcił spore grono przewodników, rekrutujących się spośród dawnych pasterzy i kłusowników. Był współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego. Organizował zakopiańskie szkolnictwo.

Książka zawiera szczegółową biografię duchownego, napisaną w oparciu o dokumenty pozostawione w Muzeum Tatrzańskim, archiwach i parafiach. Oprócz naukowego opracowania "Kroniki parafii zakopiańskiej" znajdują się tu dziesiątki publikowanych po raz pierwszy dokumentów związanych z ks. Stolarczykiem. Są teksty jego kazań, księga ogłoszeń parafialnych, księga dłużników proboszcza, księga wstrzemięźliwości, a nawet testament duchownego i dokumentacja dziejów jego spadku. Można zapoznać się też z unikatowymi dokumentami związanymi z dziejami Zakopanego: pierwszym historycznym zapisem, wspominającym o wsi pod Giewontem,testamentem Pawła Gąsienicy - fundatora pierwszej murowanej kapliczki w Zakopanem czy wspomnieniami Edwarda Homolacsa, współwłaściciela dóbr zakopiańskich.

- Stosunkowo prostą sprawą było uzupełnienie opracowania o nieopublikowane dotąd czy nawet nieznane dokumenty, spoczywające w rozmaitych archiwach. O wiele ciekawsze i trudniejsze okazały się drobiazgi, które pojawiały się przypadkiem, bez związku z głównym celem poszukiwań, ale poniekąd wiążące się z bohaterem książki i jego działalnością - tłumaczy Maciej Pinkwart. Do nich należy m.in. obraz Wojciecha Kossaka pn. "Owieczki księdza Stolarczyka", którego reprodukcja znalazła się w pierwszym wydaniu wspomnień malarza z 1913 r. - Obraz przedstawia dwóch górali, z których jeden odpala fajkę od lampki oliwnej umieszczonej na ołtarzu. To ilustracja popularnych anegdot o tym, jakie kompromisy musiał zawierać proboszcz ze swymi owieczkami w pierwszych latach swojej pracy - podkreśla autor książki.

Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Małgorzata 2018-01-12 19:17:39
"Wczasach ks. Józefa Stolarczyka Zakopane liczyło zaledwie ok. 2 tys.mieszkańców."
Czy tu nie ma błędu, pani Jolanto? "Wczasach"?
Góral z Trójmiasta 2018-01-10 01:32:25
Uwielbiam książki pana Pinkwarta :)
I felietony też :)
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-27 14:00 Dzieci z zakopiańskiego przedszkola u strażaków 2024-04-27 13:00 Tragedia w Wielkopolsce - strażacy z Podhala jednoczą się w żałobie 2024-04-27 12:00 Ogrom prac, imprez i wydarzeń, słodkości, kwiaty i podziękowania 3 2024-04-27 11:00 Tatry z okien samolotu 1 2024-04-27 10:00 Spotkanie z historią w Muzeum Palace 2024-04-27 09:30 Nowotarskie metamorfozy już trwają 2024-04-27 08:59 Pożar składu drewna w Białce Tatrzańskiej 1 2024-04-27 08:00 Jubileuszowa Wiosna Jazzowa 2024-04-26 21:30 Majówka na nartach? Tylko na Kasprowym Wierchu! 2024-04-26 20:30 Tatry Wielkoformatowo. Fotograficzny projekt Marka Kowalskiego (WIDEO) 4 2024-04-26 19:30 Pies a sprawa polska 28 2024-04-26 18:30 Powiat odkupi dawne Prewentorium 1 2024-04-26 17:29 Ryby zamiast lodów - sushi bar w dawnej kawiarence 6 2024-04-26 17:16 Dzień Górala w remizie OSP Maruszyna 2024-04-26 16:30 Tajemniczy ford na ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem 7 2024-04-26 16:04 Grzybica skóry głowy - skąd się bierze, jak ją diagnozować i skutecznie leczyć? Poradnik eksperta z Kliniki Zdrowego Włosa 2024-04-26 15:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-04-26 14:30 Nowotarski Rynek dla łasuchów - już ustawiają się foodtrucki! 7 2024-04-26 14:00 Czy w Zakopanem dobrze i bezpiecznie jeździ się na hulajnogach? (WIDEO) 12 2024-04-26 13:29 Jest koalicja w radzie Powiatu Nowotarskiego, znamy skład zarządu 12 2024-04-26 12:49 Nowotarski starosta z prokuratorskim zarzutem 15 2024-04-26 12:18 Trwałe stoły zabiegowe - jak wybrać sprzęt, który będzie służył latami? 2024-04-26 12:03 Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 2024-04-26 11:59 Zmiana organizacji ruchu na zakopiance w Rdzawce 2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska 2024-04-26 10:59 Jak wybrać rolety dzień noc do domu? 2024-04-26 10:35 Jak radzić sobie z uciążliwym bólem zęba? 2024-04-26 10:30 Wieczór pełen muzyki. Historia Amy Winehouse. Mamy dla Was bilety 1 2024-04-26 10:24 7 trików oświetleniowych do kuchni 2024-04-26 09:59 Bajkowy poranek na Sarniej Skale. Giewont na wyciągnięcie dłoni! (WIDEO) 1 2024-04-26 09:00 Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego 2024-04-26 08:00 Policja się szkoli na złomie 8 2024-04-25 23:53 Poważny wypadek na nowej zakopiance w Skawie 2024-04-25 21:51 Mięso z gwoździami w centrum Zakopanego. Makabryczna pułapka na psy 24 2024-04-25 21:40 Pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę w Poroninie 1 2024-04-25 21:00 Już jutro wielkie otwarcie Rabkolandu 2024-04-25 20:30 Młodzi na scenie Domu Ludowego. Małe Bajania ruszają w niedzielę 2024-04-25 20:00 Widoki z Bachledzkiego Wierchu. Piękne miejsce uratowane przed zabudową (ZDJĘCIA) 5 2024-04-25 19:17 Seniorzy w kinie 2024-04-25 19:06 Drzwi z płyty OSB - jakie mają zastosowanie? 2024-04-25 19:00 Nowy burmistrz spotkał się ze skarbnik Zakopanego. Rozmawiali o finansach miasta 34 2024-04-25 18:30 Pobił 76-letnią matkę i trafił za kratki. Na jak długo? 2024-04-25 18:00 Otwarcie sezonu. Motocykliści dla Marysi Białońskiej 2024-04-25 17:30 "Moje, nase moje" otworzą sezon turystyczny w Zubrzycy 2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 4 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 1 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz!
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-27 13:30 1. pytanie: gdzie pan/Pani z tego trucka robi siku i myje łapki? 2024-04-27 13:19 2. Najpiękniejsze siusiu, sziszi, susi spod samiuśkik Tater. Zaraz z focią zrobimy focię dla misia. I jeszcze poproszę patriotyczną ławeczkę za 150 tysi w Poroninie, Olszówce, Rabce i Skomielnej. De gustibus...non disputandum est.......i tak dalej, bla bla bla :) Ten nowy burmistrz ma rozum , czy siano ? 2024-04-27 13:10 3. @kurr ... tyś sie jeszcze dobrze nie wybudził ?? to był 101 konkret ... grat to koło twojej chałupy stoi ... piszą że FORD jest w dobrym stanie ... a ty swoje pajacowanie ... że grat ... bejdasie ... nawet na parkingowego się nie nadajesz ... a jak służby go postawiły ... i obserwują "wroga" , "przestepców" , przeciwników politycznych ... tylko że teraz są na spowiedzi (komisjach ) , odsiadka wcześniej ... i go nie zabrali ... opłacone ? ... jak opłacone to oki ...a z jakiego funduszu .... sprawiedliwości ? 2024-04-27 13:09 4. Najpiękniejsze podziękowania Ci państwo na ręce swojej szefowej dostali od mieszkańców Zakopanego !!! W wyborach ! A teraz to wygląda tak" tato chwilom nos ! Synku kto ? Wy mnie, a jo wos" 2024-04-27 13:05 5. Makabra! 2024-04-27 13:02 6. O! Jak miło i uroczyście! Jakoś się te 4 lata przebumelowało w promowaniu dokonań sołtysa. Trafiła się niejedna uroczysta sesja rady i msza święta, przydarzyła się też reasumpcja. A teraz pora się rozstać wspominając te miłe, beztroskie czasy pisoskiego pajacowania i grania mieszkańcom na nosie. A kultura tu podobno jest. Świadczy o tym nasze wspaniałe Centrum Kultury... 2024-04-27 12:38 7. Bardzo ładne góry, bardzo ładne zdjęcia, ale ... Latem, gdy słoneczko pięknie świeci, leżę sobie na leżaku w ogrodzie i słyszę wrrrr, wrrr, wrrr. To Aeroklub w NT organizuje loty widokowe. Latają nisko, latają często, latają głośno. Do tego dochodzą loty małymi śmigłowcami z różnych hoteli. Latajcie wyżej. 2024-04-27 12:32 8. Lemingi i tak tego nie doceniają. Dla nich liczy się osiem gwiazdek 2024-04-27 12:13 9. wygląda na to, że jest to najdroższa budowla w Polsce, postawienie kilkaset tys., remont dachu kolejne tysiące, no i w końcu generalny remont 2024-04-27 11:52 10. Są świetne.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP