Reklama

2020-07-06 10:00:26

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Niedźwiedzie opowieści

Reklama

Niedźwiedź związany jest z Tatrami od setek lat. Ma bardzo zwinne łapy, jest sprawny manualnie. Potrafi wejść na płot i chodzić po nim jak wiewiórka lub cicho włamać się do domu. Samochód traktuje jak puszkę konserwy. Niedźwiedzich opowieści wysłuchała w 1997 roku Jola Flach.

- Najczęściej niedźwiedzia mniejszego, o ciemnym futrze, nazywają górale mrowieczniakiem, a osobniki duże, o jaśniejszym futrze - niedźwiedziem - pisał Leon Podobiński. - (...) Mrowieczniak miał być łagodny, wyłącznie roślinożerny i - jak wskazuje nazwa - szczególnie chętnie miał żerować w mrowiskach. Osobniki zaś, zwane niedźwiedziem były groźne, zaczepne i łakome na bydło i owce górali. (-) I dziś jeszcze wielu spośród górali, zwłaszcza potomków dawniejszych myśliwych, przekonanych jest o istnieniu w Tatrach dwóch odrębnych gatunków niedźwiedzi i z błędnego mniemania trudno ich wyprowadzić - dodaje.

Niedźwiedzie nierozerwalnie związane są z Tatrami od setek lat. Istnieją nawet takie rejony, gdzie można spotkać je niemal codziennie. Takim miejscem są okolice leśniczówki "Wanta" przed Morskim Okiem. - Leśniczówka pamięta bardzo dużo niedźwiedzi - opowiada Krzysztof Cudzich, leśniczy z "Wanty". - Były tutaj nawet bezpośrednie spotkania "stopnia trzeciego" - w kuchni czy w korytarzu. Początkowo dla mojej żony to było straszne, ale później przyzwyczailiśmy się. Teraz mamy psa, który jest stróżem domu. - Niedźwiedź potrafi tak cicho włamać się do domu, że dopiero rano znajdywaliśmy kupę w korytarzu czy rozwalony kosz - dodaje.

Imieninowy gość

Leśniczy wspomina – Zdarzyło się to kilka lat temu, w dniu moich imienin. Na imprezie było kilkanaście osób, nagle usłyszeliśmy trzask drzwi. Każdy myślał, że to spóźniony gość. Gdy ktoś z biesiadników miał zamiar wstać i otworzyć drzwi, te nagle się uchyliły i... wszedł niedźwiedź. Był bardzo niezdecydowany. Z jednej strony pachnące smakołyki, a z drugiej - goście. Wszyscy, którzy siedzieli na ławie, delikatnie przesuwali się do tyłu, a ci ostatni wisieli już w powietrzu. Był całkowity bezruch i cisza przez kilka minut. Później zaczęliśmy spokojnie do niego przemawiać. Niedźwiedź postanowił się wycofać.

Do znacznie częstszych spotkań dochodziło na zewnątrz leśniczówki. Spotykali się z nim wszyscy, którzy tam przebywali. Jednak dystans trzymał zarówno człowiek jak i niedźwiedź. - Miałem tutaj robotników, którzy właśnie zaczynali pracę. Robiliśmy coś na zewnątrz, kiedy zobaczyłem łeb niedźwiedzia. Była czwarta po południu. Mówię do jednego z pracowników – "Tutaj jest niedźwiedź tylko nie spłosz go, bo ci ucieknie". Oczywiście wziął mnie za humorystę. Nagle odwrócił się, zobaczył miśka i oniemiał z wrażenia - śmieje się leśniczy.

Z nosem w garnku

- Był środek lata. Okno mieliśmy otworzone nawet w nocy, na stole leżnio coś smakowitego, nagle słyszę że w kuchni dzieje się coś dziwnego. Zobaczyłem ciemny, kosmaty cień no stole. Niedźwiedź też mnie zauważył. Przednimi łapami był oparty o stół, wyjadał coś garnka. Tylne łapy miał na uchylonym oknie. I w tym momencie obydwoje zrobiliśmy w tył zwrot. Niedźwiedź wyskoczył przez okno razem ze szkłem. To była kolejna wizyta w domu - opowiada dalej. Obecnie w okolicy Morskiego Oka chodzą trzy niedźwiedzie, które stale tam przebywają. Jeden z nich jest olbrzymim osobnikiem. Długość śladu jego łapy wynosi około 28 centymetrów. Jest również samica z dwójką małych. - Mamy jeszcze wędrowne niedźwiedzie, spotykamy albo ślady albo samego miśka. My tak znamy te niedźwiedzie, że potroimy je z dużej odległości rozpoznać. Każdy taki przypadek jest przez nas skrzętnie  odnotowany – tłumaczy Krzysztof Cudzich.

Zielone światło dla misia

Tatrzańskie lasy są naturalną ostoją zwierzyny. Niemałym problemem dla zwierząt żyjących na wolności są ludzie, tłumy turystów. Był nawet taki czas, że Park musiał zamknąć drogę do Morskiego Oka od godziny 19.00 do godziny 7.00 rano dnia następnego. Prawie każdy nocny turysta spotykał na swojej drodze tatrzańskiego misia. - Był taki przypadek, że niedźwiedź chciał przejść przez drogę, zatrzymał się na skraju i patrzył. A drogą do Morskiego Oka szła rzeka ludzi. On miał konkretny , wytyczony w tym dniu cel i nic nie mogło go od tego powstrzymać. Chciał tylko iść w kierunku Żabich. To było widać z jego zachowania. Musieliśmy zatrzymać ruch. Od razu dwóch strażników zablokowało drogę.  Zobaczył, że ma drogę wolną i przeszedł. Brakowało sygnalizacji świetlnej dla miśka. Rzecz działa się w samo południe – przypomina sobie leśniczy.

- Taka droga z ludźmi jest naturalną przeszkodą, która dzieli niebezpiecznie obszar na dwie części, a one są nierozerwalnie związane z jednym i drugim terenem. Tatrzański Park Narodowy musi dążyć do tego, aby umożliwić zwierzakom naturalny rozwój i rozmnażanie - dodaje.

Manualne zdolności

Niedźwiedź jest zwierzęciem ruchliwym - upartym o dużej spostrzegawczości, zdecydowanym charakterze i bardzo dobrym węchu. - Poczuje jedzenie w zamkniętym samochodzie. Moje auto było kilkakrotnie uszkodzone.  Niedźwiedź wyczuł, że woziłem tam pożywienie, pachnącą kiełbasę lub ryby Czasami nawet dezynfekowałem samochód, ale to nic nie pomogło. Misiek rozbijał samochód dla zasady i nic sobie z tego nie robił. Uważał, że należy się włamać. Kiedyś "malucha" kasował na moich oczach – wspomina Krzysztof Cudzich.

- Usłyszałem nocą hałas. Patrzę przez okno, niedźwiedź stoi na dachu mojego samochodu. Wybił okno, dach się załamał, a on go zrolował jak puszkę po konserwie. Potem zeskoczył i zabrał się ponownie za niszczenie. Właśnie traktował to jak dużą konserwę. Nie wiedziałem co robić. Stukałem w okno, potem wyszedłem i próbowałem go odstraszyć. Za jakiś czas znowu był na dachu. Bawiliśmy się tak przez półtorej godziny - dodaje. Niedźwiedź ma bardzo zwinne łapy, jest sprawny manualnie. Potrafi wejść na płot i chodzić po nim jak wiewiórka. Wybije łapą drzwi i mając później punkt zaczepienia - wyrwie je. - Było to wczesną wiosną. Nad oknami wisiała słonina dla ptaków. Przez cztery dni z rzędu to jedzenie nam znikało. Postanowiliśmy tego "złodzieja" dopilnować. - Kiedyś jemy sobie spokojnie obiad. Patrzymy, a tu niedźwiedź. Czekamy co będzie dalej. On wygramolił się na drewnianą okiennicę, zawisł i przejechał na niej, w powietrzu chwycił słoninę i spadł z nią. Trudno nam było w to uwierzyć. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. To jest wyjątkowo inteligentne zwierzę, ma bardzo dużo świetnych pomysłów, które doskonale realizuje - mówi z podziwem Krzysztof Gadzich.

Niedźwiedzi jadłospis

Misie są wszytko żerne. Żywią się przede wszystkim roślinami. Zjadają owoce leśne, grzyby, zioła, trawy, kłącza roślin i robaki. Dobiorą się również do gniazda os i mrowiska. Miodem także nie pogardzą. Na wiosnę uzupełniają braki pokarmu w organizmie, a jesienią robią zapasy tkanki tłuszczowej. Wtedy też szczególnie smakuje im padlina.

- Przysmakiem niedźwiedzim są czarne borówki. Cały krzaczek zagarnia łapą, wkłada w paszczę i zrywa je razem z liśćmi. Później zostają same kikuty. Zaobserwowaliśmy latem, że kiedy jest dużo jedzenia roślinnego, niedźwiedź padliną się nie interesuje. Ale to też zależy od jego charakteru. Był taki przypadek, że wyniósł świnię z chlewa. Nawet  ogrodzenie nie było uszkodzone. Nie wiem jak ją niósł, chyba pod pachą – żartuje leśniczy. – Świnka została zawleczona 80 metrów od domu i zakopana. Niedźwiedź lubi skruszone mięso, potrafi do niego kilka razy wracać. Jak zaczyna śmierdzieć, to wtedy z całym apetytem zjada. Odpędzi wtedy wilki i rysie. To jest ciekawe stworzenie, a poza tym wszędzie szuka żarcia – dodaje.

Narodziny małych

Samica z początkiem lutego, we śnie rodzi jedno lub dwa małe niedźwiedziątka, rzadziej trójkę. Są niewielkie, mieszczą się na dłoni. Początkowo są ślepe, zupełnie niezaradne. Przez pierwszy miesiąc, kiedy matka jeszcze śpi, maluchy przez cały czas przylegają do jej ciała. Niedźwiedź jest przywiązany do swojej gawry (miejsca noclegu) i raczej wraca do niej co roku. Misie po przebudzeniu są bardzo słabe, a po wyjściu z gawry przechodzą niewielki kawałek drogi i odpoczywają. Powtarzają to wielokrotnie, ale czas między odpoczynkami wydłuża się. Małe idą za matką. Może się też zdarzyć, że starszy niedźwiadek odłączy się od niedźwiedzicy i wtedy ginie. To jest prawidłowość,  naturalna selekcja. Młode misie przez cały rok chodzą przy matce, a drugi rok mogą spędzić w roli piastuna. Niedźwiedzie dożywają nawet dwudziestu pięciu lat, a najsilniejsze są dziesięcio- lub dwunastoletnie. Niedźwiedzica może urodzić już w trzecim roku życia. Jeżeli młode misie nie znajdą w Tatrach swojego terytorium, zostaną wyrzucone przez starsze osobniki i muszą migrować na inne tereny - w okolice Babiej Góry, w Gorce lub Beskid Niski.

Ludzka bezmyślność

Drogą od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka przechodzi nawet dziesięć tysięcy osób dziennie. Ludzie bardzo często nie traktują tej trasy jak "serca Tatr", tylko jak zwykłą drogę asfaltową, którą można zaśmiecić. Sam zapach śmieci zachęca niedźwiedzia do szperania po koszach, co powoduje, ze zwierzę zaczyna przyzwyczajać się do człowieka. Dlatego na trasie do Morskiego Oka nie może być pojemników na śmieci. - Jeżeli ktoś idzie z plecakiem i niesie ze sobą picie, to przecież pustą butelkę może wziąć ze sobą. To samo z plastikowymi woreczkami - denerwuje się leśniczy.

- Turyści mogą się przyczynić do choroby, a nawet do śmierci zwierzęcia. Często w łajnie niedźwiedzia znajdujemy celofan. Sam fakt, że wpuszcza się taką ilość ludzi na teren Tatr zagraża prawidłowemu rozwojowi zwierząt. Nie mówiąc już o tym, że turyści chcieliby tutaj jak najwięcej udogodnień, a to mogłoby skończyć się katastrofą - uzasadnia.

Wybaczam miśkom wszystko

- To jest chyba jedyne miejsce w całej Polsce, a może nawet w Europie, gdzie z okna domu można obserwować życie niedźwiedzia. Tutaj właściwie jest taka symbioza, żyjemy obok siebie – człowiek i niedźwiedź, który jest u siebie. W nocy narażony jestem na ciągłe budzenie. Słyszę niedźwiedzia podchodzącego pod leśniczówkę, który po swojemu coś mamrocze, - Wybaczam miśkom wszystko, chociaż najadłem się przez nie strachu. Wieczorem zawsze wychodzę z latarką i zachowuję się tak, żeby mnie niedźwiedź słyszał. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się to wszystko przeżyć - dodaje na zakończenie Krzysztof Cudzich

Wysłuchała Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Konkurs na stanowisko KIEROWNIKA KINA W ZAKOPANEM. Szczegółowe informacje na temat postępowania dostępne są na stronie www.sokol.zakopane.pl w zakładce Konkurs na stanowisko Kierownika. https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
  WWW: https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  2 MASZYNY STOLARSKIE: HEBLARKO-STRUGARKĘ PIŁĘ i WIERTNICĘ, cena 2350 - 500 304 797
  Tel.: 500 304 797
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-13 17:00 Brudny problem 2020-08-13 16:06 Policyjne manewry na Jeziorze Rożnowskim (WIDEO) 2020-08-13 16:00 Dziury na Krupówkach. Może ktoś to naprawi? 1 2020-08-13 14:54 Zakopiański fotoreporter zatrzymany na Białorusi 1 2020-08-13 14:36 Gipsy Jazz Squad w plenerze 2020-08-13 14:00 Urząd otwarty. Pracownik z negatywnym wynikiem testu 2020-08-13 13:06 Koronawirus się rozkręca. Powiat nowotarski na żółto, tatrzański w poczekalni 5 2020-08-13 13:00 Baćko kobiety nie uderzy 2 2020-08-13 12:57 Owczarki już w domu 2020-08-13 12:42 Zapalny bus (zdjęcia) 1 2020-08-13 12:00 Odwiedź Tatrzański Park Edukacyjny i poznaj zwyczaje tatrzańskich dzikich zwierząt! 2020-08-13 11:56 Rozpoczynają się Sabałowe Bajania 2020-08-13 11:18 14 nowych zakażeń na Podhalu 2 2020-08-13 11:16 Czyje „wilczury” 2020-08-13 11:00 W głowie psychopaty. Konkurs dla czytelników 2020-08-13 10:00 Jak Stasek Galica „Pisarzów” przyjechał w stroju podhalańskim do Ameryki 2020-08-13 09:51 Intruz na rowerze (WIDEO) 5 2020-08-13 09:30 Pożar ciężarówki na zakopiance 2020-08-13 09:00 Sabałowe Bajania i paradny przejazd. Będą utrudnienia w ruchu 2020-08-13 08:00 Przegoń raka dla dzieciaka 2020-08-13 07:00 Uwaga, kradną auta 2020-08-13 01:02 Jaki materac 140x200 wybrać do sypialni? Porównujemy materace Hilding Anders 2020-08-12 22:56 Hala spłonęła doszczętnie (zdjęcia) 1 2020-08-12 22:30 Na Rysach zginął ksiądz z Trzciany 2020-08-12 22:00 Przyjeżdżajcie do Bukowiny. Zaproszenie na Sabałowe Bajania (WIDEO) 2020-08-12 21:40 Niecodzienni goście w ogrodzie 2020-08-12 21:11 Pożar przy tunelu 2020-08-12 21:07 Piękny kruk na Kopieńcu (WIDEO) 1 2020-08-12 20:50 Wracają polsko-słowackie patrole 2020-08-12 20:10 Znamy szczegóły akcji pod Rysami (WIDEO) 2020-08-12 19:30 Miód, regionalne trunki, wędliny 2020-08-12 19:15 Pocięta opona na parkingu na Łysej Polanie 11 2020-08-12 18:30 Płacimy za wywóz śmieci 20 złotych. Podobno mamy je segregować 6 2020-08-12 17:45 Spotkanie Podhala w III lidze odwołane. Niejednoznaczne wyniki testów 2020-08-12 17:00 Jutro Sabałowe Bajania. Ostatnie przygotowania do otwarcia 2020-08-12 16:15 Niepokojący kolor wody w rzece Białce 19 2020-08-12 15:30 Śmiertelny wypadek na Rysach 2020-08-12 14:55 Gdzie jest Pati? (aktualizacja) 2020-08-12 14:35 Od dwóch dni trwają zamieszki 1 2020-08-12 13:50 Skałka ich przerosła 2020-08-12 13:08 Wypadek na Rysach 2020-08-12 13:00 Mętna woda w Foluszowym Potoku 5 2020-08-12 12:45 Bilety na Moc Gór Festiwal z 20-procentowym rabatem dla Czytelników TP 2020-08-12 12:15 Nocny wypadek w Maruszynie 2020-08-12 11:30 Ponownie dużo zakażeń w Polsce 2020-08-12 10:59 Rekord zakażeń w powiecie nowotarskim 3 2020-08-12 10:45 Jedna z największych inwestycji w gminie prawie gotowa 1 2020-08-12 10:00 Jasiek z Gorców to był człowiek - instytucja 1 2020-08-12 09:00 Wizja nowej hali lodowej z szansą na realizację 1 2020-08-12 08:00 Remontowany nowotarski MOK rośnie w oczach
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-13 16:05 1. Soltys juz w tym miesiacu Napracował sie ciezko Mial goscia z woda swiecona Kropił to jajowate niby rondo Dziura jest kazdy widzi Ale bez przesady Ile mozna naprawiac swiat Tak naprawde Gdzie jest nemo? 2020-08-13 15:22 2. Rowerzyści płoszą kunie. 2020-08-13 15:09 3. Po co tam pojechał. Jakby w Polsce brakowało tematów dla dziennikarza. Białorusini chcą wybierać towary z zachodu a nie chcą być zmuszani do ich kupowania. Natomiast jaki aparat przymusu w Polsce to też wiemy. 2020-08-13 15:02 4. A na odpuście w Ludźmierzu ile może być??? Pytam, bo podobno się spodziewa z 10.000 tys Pątników 2020-08-13 14:41 5. żenujące jest ze dopuszczono, żeby poszło to wszystko ze szpitala. Winię szpital za to, ze nie robił personelowi wymazów, za brak zabezpieczenia pacjentów i personelu. Skoro sekretarka była zarażona i chociaż tydzień nie pracowała, ale też wcześniej siała. Skoro jeden pracownik miał trzeba było prewencyjnie przebadać personel. Takie beztroskie działanie dyrekcji spowodowąło, ze wiele osób mogło się zarazić. 2020-08-13 14:32 6. "Ostatni europejski dyktator". Dobre sobie. 2020-08-13 14:27 7. Kurła taki majątek na pace 2020-08-13 14:15 8. Z TYM TRZEBA ŻYĆ JUŻ POROSTU :) SŁUCHAĆ ANI CZYTAĆ SIĘ NIE CHCE ...... SA TEMATY WAŻNIEJSZE 2020-08-13 13:59 9. Tym dziś różni się Białoruś od Polski że tam policja nie bije kobiet a u nas policja nawet kobiety spacyfikuje. 2020-08-13 13:49 10. Powiat tatrzański jeszcze w żadnej strefie , na tyle ludzi nie ma koronawirusa aż dziwne.... do końca wakacji nie daleko trzeba dać zarobić ludziom
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP