Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-07-06 10:00:26

Z archiwum Tygodnika

Niedźwiedzie opowieści

Niedźwiedź związany jest z Tatrami od setek lat. Ma bardzo zwinne łapy, jest sprawny manualnie. Potrafi wejść na płot i chodzić po nim jak wiewiórka lub cicho włamać się do domu. Samochód traktuje jak puszkę konserwy. Niedźwiedzich opowieści wysłuchała w 1997 roku Jola Flach.

- Najczęściej niedźwiedzia mniejszego, o ciemnym futrze, nazywają górale mrowieczniakiem, a osobniki duże, o jaśniejszym futrze - niedźwiedziem - pisał Leon Podobiński. - (...) Mrowieczniak miał być łagodny, wyłącznie roślinożerny i - jak wskazuje nazwa - szczególnie chętnie miał żerować w mrowiskach. Osobniki zaś, zwane niedźwiedziem były groźne, zaczepne i łakome na bydło i owce górali. (-) I dziś jeszcze wielu spośród górali, zwłaszcza potomków dawniejszych myśliwych, przekonanych jest o istnieniu w Tatrach dwóch odrębnych gatunków niedźwiedzi i z błędnego mniemania trudno ich wyprowadzić - dodaje.

Niedźwiedzie nierozerwalnie związane są z Tatrami od setek lat. Istnieją nawet takie rejony, gdzie można spotkać je niemal codziennie. Takim miejscem są okolice leśniczówki "Wanta" przed Morskim Okiem. - Leśniczówka pamięta bardzo dużo niedźwiedzi - opowiada Krzysztof Cudzich, leśniczy z "Wanty". - Były tutaj nawet bezpośrednie spotkania "stopnia trzeciego" - w kuchni czy w korytarzu. Początkowo dla mojej żony to było straszne, ale później przyzwyczailiśmy się. Teraz mamy psa, który jest stróżem domu. - Niedźwiedź potrafi tak cicho włamać się do domu, że dopiero rano znajdywaliśmy kupę w korytarzu czy rozwalony kosz - dodaje.

Imieninowy gość

Leśniczy wspomina – Zdarzyło się to kilka lat temu, w dniu moich imienin. Na imprezie było kilkanaście osób, nagle usłyszeliśmy trzask drzwi. Każdy myślał, że to spóźniony gość. Gdy ktoś z biesiadników miał zamiar wstać i otworzyć drzwi, te nagle się uchyliły i... wszedł niedźwiedź. Był bardzo niezdecydowany. Z jednej strony pachnące smakołyki, a z drugiej - goście. Wszyscy, którzy siedzieli na ławie, delikatnie przesuwali się do tyłu, a ci ostatni wisieli już w powietrzu. Był całkowity bezruch i cisza przez kilka minut. Później zaczęliśmy spokojnie do niego przemawiać. Niedźwiedź postanowił się wycofać.

Do znacznie częstszych spotkań dochodziło na zewnątrz leśniczówki. Spotykali się z nim wszyscy, którzy tam przebywali. Jednak dystans trzymał zarówno człowiek jak i niedźwiedź. - Miałem tutaj robotników, którzy właśnie zaczynali pracę. Robiliśmy coś na zewnątrz, kiedy zobaczyłem łeb niedźwiedzia. Była czwarta po południu. Mówię do jednego z pracowników – "Tutaj jest niedźwiedź tylko nie spłosz go, bo ci ucieknie". Oczywiście wziął mnie za humorystę. Nagle odwrócił się, zobaczył miśka i oniemiał z wrażenia - śmieje się leśniczy.

Z nosem w garnku

- Był środek lata. Okno mieliśmy otworzone nawet w nocy, na stole leżnio coś smakowitego, nagle słyszę że w kuchni dzieje się coś dziwnego. Zobaczyłem ciemny, kosmaty cień no stole. Niedźwiedź też mnie zauważył. Przednimi łapami był oparty o stół, wyjadał coś garnka. Tylne łapy miał na uchylonym oknie. I w tym momencie obydwoje zrobiliśmy w tył zwrot. Niedźwiedź wyskoczył przez okno razem ze szkłem. To była kolejna wizyta w domu - opowiada dalej. Obecnie w okolicy Morskiego Oka chodzą trzy niedźwiedzie, które stale tam przebywają. Jeden z nich jest olbrzymim osobnikiem. Długość śladu jego łapy wynosi około 28 centymetrów. Jest również samica z dwójką małych. - Mamy jeszcze wędrowne niedźwiedzie, spotykamy albo ślady albo samego miśka. My tak znamy te niedźwiedzie, że potroimy je z dużej odległości rozpoznać. Każdy taki przypadek jest przez nas skrzętnie  odnotowany – tłumaczy Krzysztof Cudzich.

Zielone światło dla misia

Tatrzańskie lasy są naturalną ostoją zwierzyny. Niemałym problemem dla zwierząt żyjących na wolności są ludzie, tłumy turystów. Był nawet taki czas, że Park musiał zamknąć drogę do Morskiego Oka od godziny 19.00 do godziny 7.00 rano dnia następnego. Prawie każdy nocny turysta spotykał na swojej drodze tatrzańskiego misia. - Był taki przypadek, że niedźwiedź chciał przejść przez drogę, zatrzymał się na skraju i patrzył. A drogą do Morskiego Oka szła rzeka ludzi. On miał konkretny , wytyczony w tym dniu cel i nic nie mogło go od tego powstrzymać. Chciał tylko iść w kierunku Żabich. To było widać z jego zachowania. Musieliśmy zatrzymać ruch. Od razu dwóch strażników zablokowało drogę.  Zobaczył, że ma drogę wolną i przeszedł. Brakowało sygnalizacji świetlnej dla miśka. Rzecz działa się w samo południe – przypomina sobie leśniczy.

- Taka droga z ludźmi jest naturalną przeszkodą, która dzieli niebezpiecznie obszar na dwie części, a one są nierozerwalnie związane z jednym i drugim terenem. Tatrzański Park Narodowy musi dążyć do tego, aby umożliwić zwierzakom naturalny rozwój i rozmnażanie - dodaje.

Manualne zdolności

Niedźwiedź jest zwierzęciem ruchliwym - upartym o dużej spostrzegawczości, zdecydowanym charakterze i bardzo dobrym węchu. - Poczuje jedzenie w zamkniętym samochodzie. Moje auto było kilkakrotnie uszkodzone.  Niedźwiedź wyczuł, że woziłem tam pożywienie, pachnącą kiełbasę lub ryby Czasami nawet dezynfekowałem samochód, ale to nic nie pomogło. Misiek rozbijał samochód dla zasady i nic sobie z tego nie robił. Uważał, że należy się włamać. Kiedyś "malucha" kasował na moich oczach – wspomina Krzysztof Cudzich.

- Usłyszałem nocą hałas. Patrzę przez okno, niedźwiedź stoi na dachu mojego samochodu. Wybił okno, dach się załamał, a on go zrolował jak puszkę po konserwie. Potem zeskoczył i zabrał się ponownie za niszczenie. Właśnie traktował to jak dużą konserwę. Nie wiedziałem co robić. Stukałem w okno, potem wyszedłem i próbowałem go odstraszyć. Za jakiś czas znowu był na dachu. Bawiliśmy się tak przez półtorej godziny - dodaje. Niedźwiedź ma bardzo zwinne łapy, jest sprawny manualnie. Potrafi wejść na płot i chodzić po nim jak wiewiórka. Wybije łapą drzwi i mając później punkt zaczepienia - wyrwie je. - Było to wczesną wiosną. Nad oknami wisiała słonina dla ptaków. Przez cztery dni z rzędu to jedzenie nam znikało. Postanowiliśmy tego "złodzieja" dopilnować. - Kiedyś jemy sobie spokojnie obiad. Patrzymy, a tu niedźwiedź. Czekamy co będzie dalej. On wygramolił się na drewnianą okiennicę, zawisł i przejechał na niej, w powietrzu chwycił słoninę i spadł z nią. Trudno nam było w to uwierzyć. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. To jest wyjątkowo inteligentne zwierzę, ma bardzo dużo świetnych pomysłów, które doskonale realizuje - mówi z podziwem Krzysztof Gadzich.

Niedźwiedzi jadłospis

Misie są wszytko żerne. Żywią się przede wszystkim roślinami. Zjadają owoce leśne, grzyby, zioła, trawy, kłącza roślin i robaki. Dobiorą się również do gniazda os i mrowiska. Miodem także nie pogardzą. Na wiosnę uzupełniają braki pokarmu w organizmie, a jesienią robią zapasy tkanki tłuszczowej. Wtedy też szczególnie smakuje im padlina.

- Przysmakiem niedźwiedzim są czarne borówki. Cały krzaczek zagarnia łapą, wkłada w paszczę i zrywa je razem z liśćmi. Później zostają same kikuty. Zaobserwowaliśmy latem, że kiedy jest dużo jedzenia roślinnego, niedźwiedź padliną się nie interesuje. Ale to też zależy od jego charakteru. Był taki przypadek, że wyniósł świnię z chlewa. Nawet  ogrodzenie nie było uszkodzone. Nie wiem jak ją niósł, chyba pod pachą – żartuje leśniczy. – Świnka została zawleczona 80 metrów od domu i zakopana. Niedźwiedź lubi skruszone mięso, potrafi do niego kilka razy wracać. Jak zaczyna śmierdzieć, to wtedy z całym apetytem zjada. Odpędzi wtedy wilki i rysie. To jest ciekawe stworzenie, a poza tym wszędzie szuka żarcia – dodaje.

Narodziny małych

Samica z początkiem lutego, we śnie rodzi jedno lub dwa małe niedźwiedziątka, rzadziej trójkę. Są niewielkie, mieszczą się na dłoni. Początkowo są ślepe, zupełnie niezaradne. Przez pierwszy miesiąc, kiedy matka jeszcze śpi, maluchy przez cały czas przylegają do jej ciała. Niedźwiedź jest przywiązany do swojej gawry (miejsca noclegu) i raczej wraca do niej co roku. Misie po przebudzeniu są bardzo słabe, a po wyjściu z gawry przechodzą niewielki kawałek drogi i odpoczywają. Powtarzają to wielokrotnie, ale czas między odpoczynkami wydłuża się. Małe idą za matką. Może się też zdarzyć, że starszy niedźwiadek odłączy się od niedźwiedzicy i wtedy ginie. To jest prawidłowość,  naturalna selekcja. Młode misie przez cały rok chodzą przy matce, a drugi rok mogą spędzić w roli piastuna. Niedźwiedzie dożywają nawet dwudziestu pięciu lat, a najsilniejsze są dziesięcio- lub dwunastoletnie. Niedźwiedzica może urodzić już w trzecim roku życia. Jeżeli młode misie nie znajdą w Tatrach swojego terytorium, zostaną wyrzucone przez starsze osobniki i muszą migrować na inne tereny - w okolice Babiej Góry, w Gorce lub Beskid Niski.

Ludzka bezmyślność

Drogą od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka przechodzi nawet dziesięć tysięcy osób dziennie. Ludzie bardzo często nie traktują tej trasy jak "serca Tatr", tylko jak zwykłą drogę asfaltową, którą można zaśmiecić. Sam zapach śmieci zachęca niedźwiedzia do szperania po koszach, co powoduje, ze zwierzę zaczyna przyzwyczajać się do człowieka. Dlatego na trasie do Morskiego Oka nie może być pojemników na śmieci. - Jeżeli ktoś idzie z plecakiem i niesie ze sobą picie, to przecież pustą butelkę może wziąć ze sobą. To samo z plastikowymi woreczkami - denerwuje się leśniczy.

- Turyści mogą się przyczynić do choroby, a nawet do śmierci zwierzęcia. Często w łajnie niedźwiedzia znajdujemy celofan. Sam fakt, że wpuszcza się taką ilość ludzi na teren Tatr zagraża prawidłowemu rozwojowi zwierząt. Nie mówiąc już o tym, że turyści chcieliby tutaj jak najwięcej udogodnień, a to mogłoby skończyć się katastrofą - uzasadnia.

Wybaczam miśkom wszystko

- To jest chyba jedyne miejsce w całej Polsce, a może nawet w Europie, gdzie z okna domu można obserwować życie niedźwiedzia. Tutaj właściwie jest taka symbioza, żyjemy obok siebie – człowiek i niedźwiedź, który jest u siebie. W nocy narażony jestem na ciągłe budzenie. Słyszę niedźwiedzia podchodzącego pod leśniczówkę, który po swojemu coś mamrocze, - Wybaczam miśkom wszystko, chociaż najadłem się przez nie strachu. Wieczorem zawsze wychodzę z latarką i zachowuję się tak, żeby mnie niedźwiedź słyszał. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się to wszystko przeżyć - dodaje na zakończenie Krzysztof Cudzich

Wysłuchała Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam VOLVO S80 z 2016r. Diesel. Pierwszy właściciel. Kupione w polskim ASO. Serwisowane. Bezwypadkowe. Najbogatsza wersja wyposażenia. 602494069r.slomski@interia.plhttps://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
  Tel.: 602494069
  E-mail: r.slomski@interia.pl
  WWW: https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 2 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 2 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 1 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 5 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 4 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 15 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3 2020-10-19 11:49 Dworzec kolejowy jak nowy 5 2020-10-19 11:13 Dron na drzewie 4 2020-10-19 10:37 67 nowych przypadków koronawirusa na Podhalu 1 2020-10-19 10:32 Prawie 7,5 tys. nowych zakażeń w całym kraju 2020-10-19 10:00 Tajemnice niedzickiego zamku 3 2020-10-19 09:39 Zamknięta szkoła i WOK w Tylmanowej 2020-10-19 09:15 Ekspres do kawy w prezencie – czy wiesz, jak wybrać odpowiedni? 2020-10-19 09:02 Starasz się o tarczę 5.0? Zadzwoń do eksperta ZUS 2020-10-19 08:58 Ścieżka rowerowa 2020-10-19 08:00 Litera – Idea i Forma 2020-10-18 22:02 Koniec bezpośrednich lotów z Krakowa do Ameryki 5 2020-10-18 21:41 Był tak pijany, że nie zmieścił się na pustym parkingu (WIDEO) 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-20 15:53 1. Od razu gęba się cieszy na widok takich okazów:) 2020-10-20 15:53 2. wykonałam telefon do u.gminy wyłuszczyłam problem,umówiłam sie,przyszłam na 2 dzień, podpisałam dokument , dało się,dziękuję, dane urzędniczka uzyskała z zasobów własnych i sąsiednich biurek 2020-10-20 15:36 3. Mam nadzieję że te wszystkie zamknięcia i prace zdalne wszelakich urzędów otworzą ludziom oczy.W końcu okaże się że połowa pierdzistołków jest niepotrzebna a prawie wszystko można załatwić na telefon, emilem, online. Skończy się poniżanie interesantów, utrzymywanie fikcyjnych kolejek, odsyłanie od okienka do okienka, absurdalne terminy rozpatrzenia, kafki, herbatki, ciasteczka, podarki, godziny wewnętrzne. Mam nadzieję że właśnie kręcicie sami na siebie bata. 2020-10-20 14:04 4. No będą mieli gdzie iść pomagać płaskoziemcy z podhala węszący spisek, bo się naczytali we internetach że to plandemia i "oni" płacą za to że ktoś ma covid. Ciekawe kto to są "oni" i po co płacą... 2020-10-20 14:02 5. No będą mieli gdzie iść pomagać płaskoziemcy z podhala węszący spisek, bo się naczytali we internetach że to plandemia i "oni" płacą za to że ktoś ma covid. Ciekawe kto to są "oni" i po co płacą... 2020-10-20 13:39 6. CYRK - a po co się wracać do tego państwa z tektury ,jak tu przyszłość czeka .Jak się już tam siedzi , to siedzieć do oporu .Sprowadzić rodzinę i spokój .Tu i tak będzie tylko gorzej 2020-10-20 13:19 7. A gdzie leśne ludki? Przecież jest pięknie :-) 2020-10-20 12:29 8. @martunia. Ty się na opinię "każdego medyka" nie powołuj, bo medycy takich bzdur nie wygłaszają nawet po pijaku. Pewnie, że żaden środek zapobiegawczy nie da ci stu procent gwarancji, ale to nie powód by z niego rezygnować. Ale skoro tak kombinujesz, to może chciałabyś, abyś ty, albo ktoś z twoich bliskich był poddawany poważnym zabiegom przez tych "każdych medyków" bez tych zwykłych szmat na twarzy. Śmiało. Tylko potem nie jojc na powikłania, lub umierając. Śmiało. 2020-10-20 12:24 9. No i git! Trzeba sobie pomagać w trudnych czasach 2020-10-20 12:22 10. @tadziu, przecież to ta twoja mądra, rozsądna i nie głosująca na PiS młodzież. Jeszcze nie tak dawno, wiosną, latem zachwycałeś się nimi, twierdząc: "nadzieja w narodzie"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania