Reklama

2014-03-09 12:04:17

Reklama

Po drugiej stronie Giewontu: Zimowe wspomnienie Bałkanów

Ponoć 87% motocyklistów podróżujących po różnych zakątkach Europy i Świata to właśnie zimą zastanawia się, gdzie pojechać za kilka miesięcy. Jeśli jeszcze nie wiesz, w którą stronę się kierować - polecam Bałkany!

Dość długo zwlekałem z napisaniem tych kilku słów o bałkańskiej wycieczce. Cierpliwie czekałem na śnieg, który zasypie wszystko dookoła i zachęci do motocyklowych wspomnień. Ale zima w tym roku nie dopisała (z czego akurat szczególnie cieszą się motocykliści) i chyba przyszła ostatnia chwila na pisanie, bo od dziś przychodzi piękne słońce i na dobre już otwieramy sezon motocyklowy 2014 :)

Ale do rzeczy. Bałkański wyjazd "wyskoczył" nam dość niespodziewanie. Mój kompan, Staszek Para z Bukowiny Tatrzańskiej, z którym wspólnie byliśmy w 2012 roku na wyprawie Bukovina Moto Tour (więcej o niej możecie poczytać klikając TUTAJ), i ja - mieliśmy zdecydowanie niedosyt przejechanych kilometrów z powodu pogodowo kiepskiego zeszłorocznego sezonu. Mniej więcej w połowie sierpnia zdecydowaliśmy, że trzeba gdzieś wreszcie wyjechać - gdzieś, gdzie tanio i ciepło. Padł pomysł wyjazdu do Bułgarii, a reszta to jakoś klarowała się z dnia na dzień. I tak 4 września siedliśmy na nasze motorki i pojechaliśmy w kierunku Morza Czarnego.


Słit focia za pół kafla


Do granicy odprowadzili nas zaprzyjaźnieni motocykliści. Może to dla niektórych śmieszne i banalne, że motocykliści odprowadzają się przed wycieczką, ale jest to tak miłe, że aż na pożegnanie łza się w oku kręci :)



Pożegnanie i ostatnia fotka na granicy polsko-słowackiej
.

Przez Słowację i Węgry przejechaliśmy tak sprawnie, że aż zapomnieliśmy o e-winietkach na madziarskich autostradach. Tak spragnieni byliśmy jazdy. Mniej więcej do połowy Węgier drogi super, ruch umiarkowany, tylko policji bardzo dużo. Z każdym kilometrem przybliżającym nas do granicy z Rumunią rosła ilość i wielkość dziur. Wtedy nam się wydawało, że już jest źle. Dziś z perspektywy czasu wiem, że było bardzo znośnie.



Zbieranie naklejek z kodami państw to taki mój konik :) Wbrew pozorom nie tak łatwo dostać takie naklejki.
W niektórych państwach w ogóle są niedostępne. W takim przypadku, po wyprawie, pozostają serwisy aukcyjne albo zaprzyjaźniona drukarnia.




Na węgiersko-rumuńskiej granicy.


Pierwszego dnia naszym celem była rumuńska wioska Sapanta nieopodal granicy ukraińsko-rumuńskiej. Znajdujący się tam Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolorowe, drewniane nagrobki przedstawiają sceny z życia mieszkańców i powód ich odejścia na tamten świat. Fajnie to wygląda :) Na każdym z pomników wyrzeźbione są również wierszyki, których ni w ząb nie rozumieliśmy, ale widząc uśmiechnięte miny rumuńskojęzycznych turystów, którzy je czytali - chyba były dowcipne i wesołe.

Po wizycie w tej nietypowej nekropolii zaczęliśmy szukać noclegu. Chcąc poinformować rodzinę i znajomych, że już dojechaliśmy do celu pierwszego dnia wyprawy "słit focia" z cmentarza po kilkukrotnych nieudanych próbach wysyłania wylądowała na fejsbuku. Lajki, kilka komentarzy i te sprawy. Dopiero po przyjeździe do domu i po otrzymaniu rachunku za telefon okazało się, że to trwające kilka minut połączenie z internetem, pomimo wykupienia pakietów internetowych na kraje UE, kosztowało mnie bez mała pięć stów. Nie zauważyłem, że z powodu bliskości granicy z Ukrainą telefon przełączył się na ich sieć, a tam koszty transmisji danych są już duuuuużo wyższe. Cóż... (kosztowna) nauczka na przyszłość.



Wesoły Cmentarz w Sapancie. Po lewej stronie instagramowo-fejsbukowa fotka, której wysłanie do internetu kosztowało majątek.


Z noclegiem w okolicy nie było problemu. Kilka campingów, kwatery prywatne - wszystko w okolicy. Spragnieni obozowego życia wybraliśmy camping, ale okazało się, że wynajem niewielkiego domku kosztować nas będzie mniej niż postawienie dwóch namiotów. Wieczór minął w typowo wyprawowy sposób: relaks, przeżywanie dnia minionego, przygotowania do kolejnego i znów relaks :)



Czasami na campingu taniej wychodził wynajem małego domku niż postawienie dwóch namiotów.



Szwajcarski ser na łuku Karpat


Plan na drugi dzień wyprawy był banalnie prosty - powłóczyć się tu i tam, zahaczyć o rumuńskie góry i Wąwóz Bicaz aby na koniec dotrzeć możliwie blisko trasy Transfogarskiej - mekki dla motocyklistów. Z kilometra na kilometr jakość dróg leciała na łeb na szyję. A że jechaliśmy bocznymi drogami - widać, że latami nikt o nie nie dbał. W położonym ładnych kilkadziesiąt lat temu asfalcie powstały dziury takich rozmiarów, że prędkość jazdy spadała do 20 km/h a w Staszka motocyklu zaczęły odpadać plastikowe owiewki. Mijany po drodze mercedes "okularnik" z dosłownie wyrwanym zawieszeniem przedniego koła dał nam do myślenia, co się może stać, jak pojedziemy za szybko i trafimy na któryś z kraterów. Od czasu do czasu przekraczaliśmy główne drugi, na których dla odmiany nawierzchnia przypominała tą z niemieckich autostrad. Albo i jeszcze lepszą. Ale to przecież nie o to chodzi, żeby cały czas jechać po płaskim, nie? Przy najbliższej okazji wracaliśmy na te boczne drogi, bo to tam najlepiej było widać, jak wygląda prawdziwa Rumunia.



Rumuńskie drogi boczne są fatalne. Już lepiej by było jechać szutrówkami. Ostre krawędzie wyrw w asfalcie bez problemu rozwalą obręcz koła.




Po drodze wiele obiektów sakralnych i zameczków z charakterystycznymi dachami.
Tu cerkiew na Przełęczy Prislop (Pasul Prislop) 1413 m n.p.m. (Jolu - dzięki za podpowiedź :))


A ta Rumunia wioskowa, malownicza i przypominająca trochę Polskę z dawnych lat - momentami biedna, momentami ociekająca bogactwem. Chociaż takie odczucie skrajności towarzyszyło nam już prawie w każdym kolejnym bałkańskim państwie. Mijaliśmy rolników, którzy na rozpadających się furmankach z wychudzonymi końmi całymi rodzinami ruszali na wykopki, mijaliśmy ogromne koczowiska ludzi żyjących w skrajnej biedzie, w szałasach posklejanych z byle czego, ale i mijaliśmy piękne posiadłości z drogimi autami. W wielu miejscach tablice informujące o odbudowie miejscowości z środków Unii Europejskiej. Czasami aż strach pomyśleć, jak wyglądało to wcześniej, skoro i po odbudowie przypomina ruinę.


Jakoś tak swojsko w tej Rumunii :)

Za to góry - piękne. Zielone wzgórza przypominające w wielu miejscach Bieszczady. I nawet mają podobny zapach. Wąwóz Bicaz - wyrzeźbiony przez rzekę kanion, którego ściany dochodzą do 400 m wysokości, robi niesamowite wrażenie. Niestety droga, która przez niego przechodzi jest bardzo ruchliwa, a pojazdy - często w dość kiepskim stanie technicznym, mkną tędy typowo po rumuńsku - z dużą prędkością i piskiem opon na każdym zakręcie. Zmykaliśmy stamtąd szybko, choć tych przyjemnie przytłaczających widoków i dźwięku silników naszych motocykli spotęgowanego przez odbicia od skał długo nie zapomnimy.


Wąwóz Bicaz i niebezpieczny zakręt, z którego wialiśmy przed szalonymi lokalesami za kółkiem.

Dzień zakończyliśmy na przedgórzu Gór Fogarskich, najwyższego pasma Karpat Południowych oraz całej Rumunii. Znaleziony naprędce nocleg przy przydrożnej stacji benzynowej okazał się całkiem znośny, a i cena nie przerażała. Z mojego motocykla, choć oba pilnowane były przez obsługę stacji, ktoś niestety skradł przypiętą do toreb aluminiową manierkę. Jej wartość może nie by była za wielka, ale sentymentalna owszem - towarzyszyła mi w wyprawach od czasów harcerstwa. Trudno, może komuś się bardziej przyda :)


Ostatnie zdjęcie mojej pięknej, aluminiowej manierki, która teraz służy komuś w Rumunii.


Przez Fogarasze ostatni raz bez fajek

Zapomniałem wspomnieć o pogodzie, która od wyjazdu cały czas nam dopisywała. Świeciło słońce, a temperatura wahała się od 10 do 17 stopni. Chłodniej było w górach, ale i tak bardzo przyjemnie.

Droga Transfogarska, która była kolejnym celem naszej wyprawy, to taki motocyklowy pewnik - jej przejechanie daje sporo satysfakcji, choć akurat nie jest to żadna trudność. Zbudowana w latach 70-tych droga przecinająca Góry Fogarskie to jedna z pozostałości po rządach komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu. Jej budowa miała znaczenie militarne, odbywała się w szybkim tempie a podczas prac zginęło 40 żołnierzy. Ponad 100 km zakrętów, tuneli, wiaduktów, górskich widoków i wjazd na wysokość 2034 m n.p.m. - a to wszystko pomiędzy dwoma największymi rumuńskimi szczytami - to właśnie to, co motocykliści lubią najbardziej.


Partyzancko-parkingowe śniadanko przed zdobywaniem trasy transfogarskiej.


Pierwsze kilka zakrętów za nami. Przypomniały nam się alpejskie winkle, których mieliśmy aż dość w 2012 roku podczas wyprawy Bukovina Moto Tour.


Zakręty i góry, czyli motocykliści w swoim żywiole.

Widoki takie trochę tatrzańskie. A i stada owiec jakieś takie podobne do naszych. Mijany po drodze, widać na oko, zmęczony życiem baca, który wymownym gestem pokazał "koledzy, poczęstujcie jakąś fajką" wzbudził w nas taką litość, że od następnej wyprawy w kufry, poza suszoną kiełbasą, butelką wody ognistej i cukierków dla przypadkowo spotkanych dzieciaków, włożę paczkę "malborasów"... tak na wszelki wypadek.


Zgubiona godzina i dziwne krzaczki


Jak tylko minęliśmy góry od razu zrobiło się cieplej. Nasze stare kości zaczął ogrzewać wiatr od Morza Czarnego i nie mogliśmy się już na niczym innym skupić. Szybka narada i decyzja - grzejemy prosto nad morze. Co okazało się wcale nie takie proste, bo sam przejazd okolicami rumuńskiej stolicy, Bukaresztu, z gigantycznymi korkami, których nie sposób ominąć przez półmetrowe (serio!) koleiny, graniczył z cudem. Za to w głowie utkwił mi widok przydrożnych sprzedawców, którzy w japonkach doganiali w biegu jadącą w korku ciężarówkę, wskakiwali na schodki i wieszali się jedną ręką na lusterku. Drugą ręką w tym czasie z torby pokaźnych rozmiarów wyciągali i oferowali kierowcom przeróżne gadżety: ajfony, tablety i kupę innego sprzętu, który pewnie jeszcze nie miał swojej oficjalnej premiery. Wyglądało to dość zjawiskowo.


Granica rumuńko-bułgarska i pierwsza styczność z cyrylicą.

Jakoś wreszcie dowlekliśmy się do Bułgarskiej granicy, którą bardzo sprawnie udało się przekroczyć, bo to przecież Unia. Ale okazało się, że jest pewien problem. GPS zgłupiał, a ja razem z nim. Na klawiaturze pojawiły się jakieś dziwne znaczki, które do tej pory spotykałem tylko przy okazji oglądania filmów z kompilacją wypadków z rosyjskich dróg - cyrylica. Jako należący już do tego pokolenia, które w szkole miało tylko angielski i niemiecki (bo to ponoć jedyne słuszne języki! :)) czułem się, jak sześciolatek w szkole. Musieliśmy kupić oryginalne mapy na stacji benzynowej i do nawigacji "przerysowywać" bukwy, bo napisać nie potrafiłem. Na szczęście tablice większych miast w Bułgarii są dwujęzyczne, co pozwoliło na szybki kurs podstawowych zasad pisowni.


Oryginalne, bułgarskie mapy i kolejna naklejka do kolekcji. Nawet w tych mapach część miejscowości pisana jest naszymi literkami, a nie cyrylicą.

Tak nam się już chciało dojechać do Morza Czarnego, że zupełnie zapomnieliśmy o różnicy czasu. Nie dość, że szybciej się ciemni, to i jeszcze godzina do przodu. Takim sposobem do nadmorskiej Varny (która nagle stała się Baphą) dojechaliśmy mocno wieczorem. Błądząc po okolicy w poszukiwaniu noclegu wybraliśmy w końcu pierwszy lepszy. Właściciel przydrożnego motelu, do którego przyjeżdża wielu Polaków, zaproponował nam "przenocowanie" motocykli w głębi swojej parceli, bo jak sam przyznał - okolica nieciekawa. Widząc nasze zmęczenie dał nam nawet duży, obszerny pokój w cenie małej klitki. Tylko pani śpiewaczka, która przy kolacji wrzeszczała do mikrofonu raz lokalne pieśni bułgarskie, raz przeboje Whitney Houston, chyba była niepocieszona, bo jak usłyszała, że my nie z Warszawy, to nas olała i poszła śpiewać do stolików innych gości.


Poranny rzut oka na Varnę.



Zaślubiny z Morzem Czarnym. Od tego momentu jazda nam się już nie kleiła, a myśl tylko jedna - na plażę!



Bułgaria na złoto i szaro-buro


Jak już rano zobaczyliśmy okolicę, w której jesteśmy, to jakoś się tak błogo na sercu zrobiło. Aż zachciało się troszkę poleżakować nad wodą i odpocząć po przebytych ponad 2 tys. km. Powłóczyliśmy się troszkę po wybrzeżu, aż w końcu padła decyzja, że nie idzie nam dziś ta jazda i rzeczywiście trzeba odpocząć. Po przejechanych zaledwie 200 km tego dnia znaleźliśmy camping, z którego rozpościerał się piękny widok na morze. Szybki serwis motocykli, pranko i znów relaks na piaszczysto-kamienistej plaży.



Nasze obozowisko na klifie i...



... widok z namiotu :)


Rano aż ciężko się wstawało po tym "relaksie". Ale komu w drogę... Ruszyliśmy w głąb Bułgarii. Cel - macedońskie Jezioro Ochrydzkie. Wystarczyło przejechać kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeża, aby poznać drugą stronę Bułgarii. Piękne, turystyczne, nadmorskie kurorty zamieniły się w szare pozostałości po minionej epoce. Mijaliśmy po drodze wielkie, pozostawione same sobie zakłady produkcyjne, kombinaty, betonowe molochy, które czasy świetności mają już dawno za sobą. I często szerokie na kilkanaście metrów asfaltowe drogi, które dziurawe i poprzekłuwane kępami trawy przypominają okolice ukraińskiego Czarnobyla i pozostawionego w popłochu miasta Prypeć. Od czasu do czasu w wioskach, podobnie jak w Rumunii, tablice z informacją o odrestaurowaniu z funduszy unijnych. Miną jeszcze lata świetlne, zanim te tereny rozkwitną na nowo.

Do macedońskiej granicy tego dnia nie dojechaliśmy. Znalazł się po drodze bardzo miły i bardzo tani hotel. I ochrona nocna dla motocykli. Za strażnika na całą noc - po 1 € od motocykla.


Parking w ogródku piwnym przy hotelu z prywatną ochroną za 1€ od motocykla.


Macedońsko-albańskie strachy na lachy

Oj... ile to nasłuchałem się, jak to tam w tej Macedonii źle, niebezpiecznie i w ogóle - złodziej na złodzieju. A w Albanii to już w ogóle - tragedia. Takie pojęcie ma wiele osób, które o tych krajach coś tam tylko wiedzą z medialnych doniesień. A rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Już na granicy bułgarsko-macedońskiej mili strażnicy graniczni dopytywali się o nasze plany, rozdawali ulotki zachęcające do zwiedzania ich kraju i w żartach podpuszczali nas do odpowiedzi, która marka lepsza - bmw czy yamaha. Nie rozwialiśmy ich wątpliwości, bo jak odjeżdżaliśmy to panowie nadal między sobą prowadzili dyskusję o wyższości jednej marki nad drugą.


Do Macedonii koniecznie trzeba przyjechać na dłużej. Piękne widoki i niesamowita historia to główne atuty tego kraju.

Macedonia bardzo przyjemna. Piękne drogi, o wiele lepsze niż w Bułgarii. Bardzo ładne, górskie pejzaże. Wiele przydrożnych kapliczek - małych, misternie rzeźbionych miniaturowych domków, i dużych z ławeczkami i miejscami na odpoczynek. W kaplicach pozostawione pieniądze na zakup świec, które w prawosławiu zapala się w danej intencji. Takich pieniędzy, choć leżą bez nadzoru, nikt nie tknie. Niestety dookoła mnóstwo śmieci, które bardzo psują ogólną ocenę tego pięknego kraju.



W wielu miejscach widać biedę, ale pieniędzy z kapliczek nikt nie ruszy.


Giewont macedoński :)

I zobaczyliśmy Giewont z drugiej strony :) Jak się okazało po powrocie do domu, to bardzo podobny szczyt. Macedońska wersja naszej symbolicznej góry to Kozjak i ma około 100 m mniej - 1795 m n.p.m.


Obowiązkowa kąpiel w Jeziorze Ochrydzkim.

Do kolejnego celu naszej wyprawy, nad Jezioro Ochrydzkie, zajechaliśmy popołudniu. To najstarsze europejskie jezioro, którego głębokość sięga prawie 300 m wpisane jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Ostatnio głośno było o tym, że postępująca zabudowa brzegów tego pięknego zbiornika, szczególnie po albańskiej stronie, doprowadzi wkrótce do całkowitej zmiany okolicy. Z noclegiem nie było problemu: w okolicy hotel na hotelu.



Macedońska część wybrzeża Jeziora Ochrydzkiego piękna, zielona, zadbana i ukierunkowana turystycznie...


... za to po albańskiej stronie praca wre - rosną nowe inwestycje tuż na skraju tafli jeziora.

Zarówno Albania, jak i Macedonia, zostały przez nas tylko "liźnięte". Są do piękne kraje, z ogromnie ciekawą historią, do których koniecznie trzeba będzie kiedyś wrócić na dłużej. Bo przez Albanię dosłownie przelecieliśmy. Zatrzymaliśmy się tylko dwa lub trzy razy na postój. Nadchodzące czarne chmury i ulewne deszcze przez Albanię przepchnęły nas na Czarnogórę i tam znaleźliśmy kolejny nocleg.


Widok spod bramy Cytadeli Rozafa w albańskiej miejscowości Shkoder.


W czarnogórskim, motocyklowym raju


W Czarnogórze postanowiliśmy pozostać dwie noce. Znaleźliśmy pokój na campingu, zaledwie 50 m od zatoki w okolicach Kotoru. Staszek postanowił odpocząć, mnie ciągnęło do jazdy. I choć całą noc lało i grzmiało, a poranek nie zachęcał do jakiegokolwiek wyjazdu - to był motocyklowo najpiękniejszy fragment wyprawy.


Widok na zatoki w okolicach Kotoru.

Wyjazd z campingu, szybka przeprawa promem i już po kilkunastu minutach jazdy wspinam się w górę. Ponad kilometr różnicy wniesień osiągam błyskawicznie - kręte drogi, jakby wczoraj oddane do użytku, a do tego puściutkie, wiodą mnie dolinami przypominającymi nasze tatrzańskie Pięć Stawów. Kierunek: Żabljak - takie ichnie Zakopane. Po drodze mijam najwyższe pasmo Gór Dynarskich - Park Narodowy Durmitor a następnie dojeżdżam do mostu Durdevica na rzece Tara. To tu kręcono zdjęcia do słynnego filmu z 1978 roku "Komandosi z Nawarony". Woda z wysadzonej tamy pędzi i rozwala potężny most, a kroczące po nim niemieckie wojska wpadają w potężny wir żywiołu. Na szczęście most jeszcze stoi i ma równie ciekawą, nie filmową historię, którą warto odgrzebać w zakamarkach internetu.



Widoki w Czarnogórze zapierają dech w piersiach. Boczne dróżki bez zakazów wjazdu przecinają również parki narodowe.



W bliskiej odległości znajdują się nadmorskie zatoki, wysokie góry, wyżyny, kaniony i wiele innych ciekawych do zwiedzenia miejsc.



Most Durdevica na Tarze - tu kręcono sceny "Komandosów z Navarony".


Przełom rzeki Tara.


Droga położona jest tuż przy skale. Spadające odłamki często tarasują drogę. Kilka osób już zginęło po odurzeniu odłamkiem.

Od mostu jadę wzdłuż niesamowitego przełomu rzeki Tara. Najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie kanion ciągnie się przez 80 kilometrów, a jego głębokość dochodzi miejscami do 1300 metrów. Problemem są leżące na drodze kamienie, które odpadają od skalistych, nie zabezpieczonych niczym zboczy. Piękno okolicznych widoków sprawia, że nie zauważam szybko ubywających kilometrów i na oparach, jadąc prawie 100 km na rezerwie, docieram do jedynej w okolicy stacji benzynowej. Powrót z gór na wybrzeże, mijając po drodze Park Narodowy Lovcen, to kolejna porcja niesamowitych wrażeń. Nawet policjanci, którzy dość niespodziewanie "ustrzelili" mnie na 50-tce chyba widzieli tą moją ekscytację, bo tylko pouczyli, żeby wolniej, i puścili dalej bez mandatu.



Okolice parku narodowego Lovcen.



Park narodowy Durmitor.



Z gór prosto na wybrzeże. Okolice Podgoricy.

To czterystukilometrowe kółko po Czarnogórze, zupełnie nieplanowane i "w ciemno", sprawiło, że dopiero nabrałem ochoty na dokładniejsze odwiedzenie tego kraju. Krajobrazy dorównują tym alpejskim, a może nawet je przewyższają. Jak się weźmie pod uwagę różnicę cen pomiędzy np. Francją a Czarnogórą, to bez wątpienia każdy wybierze bałkańską republikę. Zakochałem się w Czarnogórze, przyznaję...



Można się zakochać w takich widokach.


Chorwacka pogodowa niegościnność


Dalsza podróż, po tym, czego doznałem w Czarnogórze, to monotonny powrót do domu. Oczywiście widoki chorwackich wybrzeży, okolice Dubrovnika i Makarska zapierają dech w piersiach, ale po kilkudziesięciu kilometrach takich samych obrazków staje się to opatrzone i nudne. Monotonię przerwał ulewny deszcz, który towarzyszył nam przez ponad 100 km. Dopiero w okolicach Sibenika przyszła okazja do wysuszenia i dojedzenia resztek prowiantu.



Chorwacka magistrala adriatycka to droga ciągnąca się wzdłuż wybrzeża przez wszystkie miejscowości turystyczne.
W ścisłym sezonie najczęściej zakorkowana - we wrześniu prawie pusta. Widoki z tej drogi piękne.




Dubrovnik - miasto, którego zwiedzenie trwa minimum dzień. My rzuciliśmy na nie tylko okiem, bo jeszcze tu kiedyś wrócimy.



Turystyka motocyklowa ma to do siebie, że czasami za ciepło, czasami za zimno, czasami za mokro - ale zawsze wspaniale.
Po nawałnicy na chorwackim wybrzeżu czekało nas suszenie. Ale w takich okolicznościach to można się suszyć tygodniami :)

W międzyczasie z Polski dotarły do nas najnowsze wieści - w górach przukurzyło, jest bardzo zimno i tęsknią za nami. Decyzja zapadła jednomyślnie - wracamy. Wskoczyliśmy na autostradę i znaleźliśmy jakiś nocleg 100 km przez Zagrzebiem. Piękny hotel z super jedzeniem za naprawdę niewielkie pieniądze. I z działającymi kaloryferami, co bardzo miło nas zaskoczyło. Obsługa pozwoliła nam schować motocykle do obszernego garażu, co zapewniło nam spokojny sen. Przydało się, bo ostatni dzień to nudne ponad 800 km drogi powrotnej z czego ostatnie 200 km w ulewie i temperaturze nieprzekraczającej 5 st. powyżej zera. Z powodu przemarznięcia pożegnalny "żółwik" na ostatniej prostej do domu o mało nie skończył się w rowie - tak nas przeziąbiło.


Summa summarum

Dziesięć dni w siodle, 10 odwiedzonych krajów, ponad 5 tys. km i wiele pięknych wspomnień. Koszty? W sumie koszt takiej wyprawy od osoby można zmieścić w 3 tys. złotych. Paliwo nieznacznie tańsze, niż w Polsce, campingi wręcz czasem nieopłacalne poza sezonem. Dobre i tanie jedzenie. Ale wrażeń i wspomnień nie sposób wycenić.

Zachęcam każdego, kto tylko ma możliwości, aby odwiedził Bałkany. Oczywiście jednośladem. Ja na pewno tam wrócę, tylko poduczę się cyrylicy i geografii :)

Szerokości! :)

Adrian Gładecki


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kaśka 2014-03-14 10:24:22
motorek i niezly aparacik
Jane 2014-03-13 23:16:16
Adventure - zgadzam się, że jest praktyczniejszy, ale tylko jeśli chodzi o jazdę po asfalcie lub traktach szutrowych [w użytkowaniu 1200 w cięższym terenie pisałam w poprzednim komentarzu i tutaj słowo "adventure" w modelu nic nie zmienia] w krajach, gdzie przydaje się podpasiony objętościowo ponad 30litrowy zbiornik paliwa :) Drugim atutem są szprychy zamiast felg. Za obydwa te plusy warto dopłacić, jeśli ma się w planach bardziej ekstremalne wyjazdy, więc spodziewam się, że Pana wybór był w tej kwestii świadomy :) Zresztą, kto nieświadomie kupuje BMW GS? ;)
Życzę wspaniałych przygód. Pozdrawiam!
Adrian Gładecki 2014-03-12 10:10:31
Adventure zawsze bardziej mi się podobał, a i o wiele praktyczniejszy na dalekich wyprawach, o których na razie można tylko pomarzyć :) Z tej 650-tki też jestem zadowolony. Dawała radę. W trzy sezony przejechaliśmy wspólnie ponad 85 tys km, co jak na motocykl to nie jest mało. Ale serducho i tak zawsze będzie bić do rometa 125 ccm :) to na nim pokonywałem pierwsze przełęcze i zakręty, choć biedny pode mną ledwo co zipiał. Pozdrawiam :)
Jane 2014-03-11 22:51:03
Bardzo dobry wybór :) Mój mąż też takim śmiga. A pan ma zwykłą wersję czy Adventure? W dalszej podróży odczuje Pan różnicę po G650 bo masa i boxer jednak robią swoje ;) I gdyby nie to, że raczej drobna ze mnie kobietka, to sama też bym wybrała 1200, mimo tego, że na bardziej zaawansowany off-road czy luźne piachy [zwłaszcza na ciężko przy dobrze załadowanym motocyklu] już raczej nie można sobie tą krową pozwolić [F800 dużo lepiej się sprawdza - jest wyższy]. Więc cieszę się, że przynajmniej na 700 mogę jeździć [ciut lżejsza i troszkę mniejsza, mimo że motor taki sam jak w 800], co poza szosą jest ogromnym atutem. Nie ma więc tego złego!!!! Pozostaje jeszcze kwestia przefutrowania elektroniką, co w razie awarii w mniej cywilizowanych częściach świata może okazać się czynnikiem nie do przeskoczenia i definitywnie zakończy wyjazd. Ale tutaj też są zwolennicy i przeciwnicy. Pozostaje tylko prosić przez każdym wyjazdem poczciwą Beemkę, żeby jak już chciała się psuć, psuła się tam, gdzie będzie możliwość ją zrobić bez nawrotki do domu ;)

A motocyklowe podróże to zupełnie inna jakość. Tym bardziej, że motocykle budzą większe zainteresowanie u ludzi, więc zawsze jest szansa na to, że poza widokami, złapie się fenomenalny kontakt z napotykanymi na trasie lokalsami. Dla mnie, osobiście, bez tego ludzkiego czynnika nie ma dobrej wyprawy :)

Z niecierpliwością czekam na inne relacje życząc oczywiście szerokości i dobrej pogody. Kończę pozdrawiając motocyklowym LwG! :)
Adrian Gładecki 2014-03-10 14:54:01
:)
Jane 2014-03-10 13:13:59
Będę strzelać - R1200R GS ;)
Adrian Gładecki 2014-03-10 12:59:17
@Jane: motocykl mały, bo jestem początkującym kierowcą i jeżdżę dopiero 5 sezon. Ale w tym roku zacząłem jeździć na czymś ciut większym - też z tej familii :) O Turcji myśleliśmy, tylko brakło czasu. Poza tym nie można od razu zobaczyć wszystkiego, więc zostało "na zaś" :) pozdrawiam!
Jane 2014-03-10 12:11:30
Taką samą podróżą, przynajmniej w części, rozpoczynaliśmy sezon 2012 :) Z tym, że my dojechaliśmy do Turcji. Wrażenia niezapomniane!
Patrzę jedynie na Pana motocykl i pytam o wybór - czemu małe BMW G 650 GS, tak na prawdę przeznaczone dla kat.A2, bo z ograniczeniem mocy do 35kW?
A żeby sobie jeszcze bardziej zwiększyć frajdę, można założyć opony typu Adventure [taki kompromis pomiędzy szosową a kostką], powiedzmy karoo 3 i śmigać też po piasku czy szutrze :)
Pozdrawiam, również podróżująca na BMW GS :)
Klara 2014-03-09 18:38:28
Fibi,
ja tam wolę zapach prawdziwego mężczyzny (czyt. motocyklisty) niżeli zapach "fiołków", który unosi się, mijając faceta/nie faceta w "rurkach" ;)

Panie Adrianie, taka myśl; na portalu, na koncie - "Bukovina Moto Tour", jest sporo "polubień", miłośnicy motocyklowych podróży z zaciekawieniem śledzili wpisy, zdjęcia z każdego minionego dnia. Teraz zrzutka, na połączenia z internetem i kosztów nie będzie.
Jurajczyk 2014-03-09 17:33:36
Tour de Pologne na BMW? Może trzeba było na rowerach? ...;) ;) ;)
Fibi 2014-03-09 17:14:39
Czytając jeszcze raz Pana wspomnienia wakacyjne pomyślałam, że jazda na motorze jest fajna... ale tylko w pogodę, bo jednak podczas deszczu czy chłodu się marznie, co później odbija się na zdrowiu...? Szkoda mi motocyklistów jak jadą w deszczu.
Czasami przyjmuję motocyklistów z Węgier. Zapach motocyklisty /czyt. faceta :):):) roznosi się po całym domu....:) Może to i podniecające,.. ale bardzo intensywne..D
Ps
Ma Pan rację szkoda tych pięciu stów za sweet focie..;( Można było zatankować.. nie jednemu do fula... Rakiją albo Mastiką...:D:D:D
W Serbi też jest cholernie drogo, za połączenie tel. i internetowe..
Ja też w połowie września leżałam na Słonecznym Brzegu w złotym piasku.:D :D Dlatego też teraz wzdycham... do wspomnień.:D
Fibi 2014-03-09 14:52:17
W naszym życiu nie tylko dom, praca i kasa, ale powinien być też czas na miłość....seks pasję..wypoczynek... W wolnym czasie nabieramy sił i resetujemy umysł..:D
Później wszystkie przyziemne sprawy jakoś stają się takie inne.. Ja uwielbiam spacery, wyjazdy... nawet do NT..:D:D tak serio, wtedy jestem ......:) oderwana od rzeczywistości.
Nie znoszę codziennego łażenia po sklepach, galeriach, tak jak to robią tłumy ludzi. Dajmy na to w Niedzielę... chociaż teraz to coraz mniej... Dla mnie, to niedzielny handel w CH i Galeriach powinien być zakazany, to nie są potencjalni klienci tylko w większości spacerowicze.. zamiast iść do parku to walą do .Galerii
Aborygen 2014-03-09 14:32:45
Tylko pozazdrościć .
Czas na powrót do dwóch kółek .

Pozdrawiam
Klara 2014-03-09 14:13:32
Przeczytanie powyższej treści, oglądnięcie zdjęć, daje do myślenia... czy nie pora aby coś zmienić w swoim życiu?? przynajmniej to co możemy zmienić, na co mamy wpływ.
Fibi 2014-03-09 14:00:38
Tv w sumie mogłabym.. ale Wieli Brat patrzy..:) zakmknięte pomieszczenie mnie męczy i z przyjemnością przeczytałam wpis... Pana Adriana i mam ochotę pier dolnać... na chwilę w wyjść na słońce...:D
Klara 2014-03-09 13:48:25
A ja pracuję niestety z dostępem do komputera, tv i inne... a chciałoby się wyjść na spacer. Zwłaszcza po przeczytaniu powyższego wpisu, ach.. pozazdrościć!
Fibi 2014-03-09 13:35:06
Dzięki. Tak też myślałam... Ja niestety dzisiaj pracuję bez dostępu do tv... Ale z Wami :D
Pozdrawiam
Klara 2014-03-09 13:24:47
w temacie, przede wszystkim - Ukraina
Klara 2014-03-09 13:23:30
w temacie - przede wszystkim Ukraina
Fibi 2014-03-09 13:14:34
Unreleased
Jestem z dala od telewizora. W jakim temacie się JJ wypowiadał.?
Unreleased 2014-03-09 13:00:19
Gładecki obecnie po drugiej stronie Giewontu , a Jurecki na żywo w TVP Info.
Fibi 2014-03-09 12:52:22
Panie Adrianie... aż się rozmarzyłam....:D Piękne widoki piękne wspomnienia, no i fajnie napisane...:D
Ps A babe to scie jakom mieli...:) cy ino same chopy..? Co prawda ja nie motorowa, bo mnie powietrze zatyka :D ale jak fajny motocyklista, to moze byk i oddech złapała..:D
Klara 2014-03-09 12:46:02
Dopiero wtedy, kiedy realizujemy swoje pasje, możemy nazwać istnienie na ziemi - życiem!
Miałam już wcześniej przyjemność oglądać te i więcej wspaniałych zdjęć, ale miło też trochę o tym. poczytać, trochę bo chciało by się więcej.
Beata Słama 2014-03-09 12:39:21
Może jednak z Bałkanów, nie Bałkan?
uorcyk 2014-03-09 12:29:01
Bałkany sprzyjają motocyklistom bo ciepło :P
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-28 17:00 Polaczyk zaprasza do Szczawnicy (wideo) 2024-04-28 16:00 Taki żart przy szlaku na Kopieniec 3 2024-04-28 15:25 Na nowotarskim rynku znów trysnęły fontanny 2024-04-28 14:38 Jedziemy na rowerze przez Szczawnicę (WIDEO) 2024-04-28 14:00 Starosta po majówce. Czy PiS straci władzę również w powiecie tatrzańskim? 6 2024-04-28 12:59 Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego 5 2024-04-28 12:19 Święta Góra narciarzy i jej przyjaciele. Były prezydent i chór z Klikuszowej na Kasprowym (ZDJĘCIA, WIDEO) 8 2024-04-28 11:50 Może ktoś rozpoznaje tego psa? 1 2024-04-28 11:32 Wywrotka motocykla na zakopiance 5 2024-04-28 11:30 Prace Czesława Dźwigaja. Wystawa 2024-04-28 11:00 Ileż to razy zabili Janosika, czyli Muzykowanie na Duchową Nutę (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-28 10:30 Młodzi chemicy spotkają się w Poroninie 2024-04-28 10:00 Kiedy przypada niedziela handlowa? Właśnie dziś! 2024-04-28 09:30 Spędź majowe święto w Rabce 2 2024-04-28 09:00 Mieszkańcy os. Na Skarpie z niepokojem patrzą na nową zakopiankę. Będą ekrany? 6 2024-04-28 08:00 20 lat temu odnowiono cmentarz żydowski w Zakopanem 3 2024-04-28 07:43 Tragiczny koniec poszukiwań 72-latki z Makowa Podhalańskiego 2024-04-27 21:00 Tatrzańska Parada Weteranów i piknikowy finał w Łopusznej, a wszystko dla Marysi 2024-04-27 20:00 Kotu na ratunek - Miro zawędrował na wierzchołek kilkunastometrowej tui 11 2024-04-27 19:00 Bezdomni harcerze i harcówka niewymarzona 2024-04-27 18:00 Okno pogodowe na Kopieńcu (WIDEO) 2024-04-27 17:00 Biały miś dostał wysoką karę, ale teraz wrócił na Krupówki 22 2024-04-27 16:00 115 km na godz. w terenie zabudowanym 1 2024-04-27 15:00 Motocykliści otwierają sezon i zbierają na Marysine oczy 4 2024-04-27 14:00 Dzieci z zakopiańskiego przedszkola u strażaków 2024-04-27 13:00 Tragedia w Wielkopolsce - strażacy z Podhala jednoczą się w żałobie 2 2024-04-27 12:00 Ogrom prac, imprez i wydarzeń, słodkości, kwiaty i podziękowania 7 2024-04-27 11:00 Tatry z okien samolotu 3 2024-04-27 10:00 Spotkanie z historią w Muzeum Palace 2024-04-27 09:30 Nowotarskie metamorfozy już trwają 2024-04-27 08:59 Pożar składu drewna w Białce Tatrzańskiej 1 2024-04-27 08:00 Jubileuszowa Wiosna Jazzowa 2024-04-26 21:30 Majówka na nartach? Tylko na Kasprowym Wierchu! 2024-04-26 20:30 Tatry Wielkoformatowo. Fotograficzny projekt Marka Kowalskiego (WIDEO) 6 2024-04-26 19:30 Pies a sprawa polska 39 2024-04-26 18:30 Powiat odkupi dawne Prewentorium 1 2024-04-26 17:29 Ryby zamiast lodów - sushi bar w dawnej kawiarence 8 2024-04-26 17:16 Dzień Górala w remizie OSP Maruszyna 1 2024-04-26 16:30 Tajemniczy ford na ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem 8 2024-04-26 16:04 Grzybica skóry głowy - skąd się bierze, jak ją diagnozować i skutecznie leczyć? Poradnik eksperta z Kliniki Zdrowego Włosa 2024-04-26 15:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-04-26 14:30 Nowotarski Rynek dla łasuchów - już ustawiają się foodtrucki! 9 2024-04-26 14:00 Czy w Zakopanem dobrze i bezpiecznie jeździ się na hulajnogach? (WIDEO) 12 2024-04-26 13:29 Jest koalicja w radzie Powiatu Nowotarskiego, znamy skład zarządu 12 2024-04-26 12:49 Nowotarski starosta z prokuratorskim zarzutem 20 2024-04-26 12:18 Trwałe stoły zabiegowe - jak wybrać sprzęt, który będzie służył latami? 2024-04-26 12:03 Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 2024-04-26 11:59 Zmiana organizacji ruchu na zakopiance w Rdzawce 2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-28 17:05 1. @przyganiał kocioł garnkowi zmartwię Cię, ale prawo do pouczania innych ma każdy, kto zauważa coś do skrytykowania. Na tym polega wolność słowa - ktoś może wyrazić negatywną opinię na jakiś temat i ma do tego prawo, a Ty możesz nam wszystkim zebranym udowadniać swój infantylizm do woli, i z dumą wypinać pierś, że dogadałeś ceprowi, i też masz do tego prawo. A że przy okazji robisz z siebie pajaca ku powszechnej uciesze... no cóż. Do tego też masz prawo i będę tego prawa bronić jak Kmicic Częstochowy. 2024-04-28 17:03 2. Pupilek burmistrza nie odpowiedział ile jego wyburzenie będzie kosztowało, gdzie kosztorys? A co do atrakcji to widać było te tłumy na otwarciu Rabkolandu. Dzieci ze szkół trzeba było choć zaprosić... Park też przyciągnie turystów krajobrazem ściętych drzew i tabliczkami o zagrożeniu życia. Spacer na Krzywoń. Jest moc. 2024-04-28 17:02 3. Komorowski co on tam robi-trzeba mieć ogromny tupet-to ja jego rzadów spr zedano kolejke na Kasprowy Wierch a dzisiaj smie się tam pokazywać..... 2024-04-28 16:44 4. A od kiedy to Zakopane leży na terytorium Słowacji, żeby tamtejszy ambasador miał się tym zajmować? Może koło Popradu są jakieś zapomniane kirkuty 2024-04-28 16:43 5. Jak starosta moze byc spoza rady to wezcie myszke agresorke z um Zakopane jest teraz bezrobotna {na szczescie} bedziecie miec tez swoja czarna mambe w starostwie 2024-04-28 16:37 6. Stare wróciło. Sonik was wy.....ma;)))) 2024-04-28 16:24 7. Toaleta za przystankiem na Alejach zamknięta. Co czuć a powoli widać nie zniechęca ludzi w potrzebie 2024-04-28 16:20 8. @polskie drogi, bo to jest państwo teoretyczne jak bezpieczeństwo na drogach. Najlepiej tu wychodzą nakazy i zakazy oraz mandaty. Zapomniałby różne dooperele jak dowody kolekcjonerskie na które można wziąć pożyczkę lub sprzedaż samochodów klonowanych traci ten na końcu w całym łańcuszku bo urzędnik za nic nie odpowiada, jak w carskiej Rosji. W tym kraju każdy każdego straszy, władza straszy po swojemu, medią po swojemu ("niezależne a jak) i kler po swojemu. Jak tu żyć? żadnego wyboru taką demokracją(zamodyzm) jak był w Szwecji (był i pękło) można się podcierać bo więcej swobód i bezpieczniej było pod obcasem radzieckim. 2024-04-28 16:17 9. ZART?CALA ROWIEN KRUPOWA Z LUDZKIEGO GOW.....A PARKING DLA AUTOBUSOW, LEZAKI I ZAMKNIETE KIBLE TO MIASTO JEST ZGWALCONE Derulo otwórz kibel 2024-04-28 16:10 10. Panie Redaktorze, zdjęcia piesków są fantastyczne, ale brakuje mi ich imion. To są przecież nasi górscy bohaterowie i nie powinni zostawać bezimienni.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania