Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

Reklama

2020-10-28 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Halny zabójca

Spokojni dotychczas ludzie stają się agresywni, a łagodne psy zaczynają gryźć. Zdarzają się poronienia albo nagłe porody. Ni stąd, ni zowąd owce się bodą, a konie stają się narowiste. Na szpitalnych łóżkach umierają pacjenci. Ludzie wieszają się. Lęk, niepokój, agresja, a nawet autoagresja. Jak bronić się przed skutkami halnego wiatru - pytaliśmy mieszkańców Zakopanego i okolic.

Halny zabójca

Spokojni dotychczas ludzie stają się agresywni, a łagodne psy zaczynają gryźć. Zdarzają się poronienia albo nagłe porody. Ni stąd, ni zowąd owce się bodą, a konie stają się narowiste. Na szpitalnych łóżkach umierają pacjenci. Ludzie wieszają się. Lęk, niepokój, agresja, a nawet autoagresja. Jak bronić się przed skutkami halnego wiatru - pytaliśmy mieszkańców Zakopanego i okolic. - Moje reakcje są wówczas różne - mówi Zbigniew Ładygin, pracownik TPN czasem staję się apatyczny, a czasem mam jakąś wzmożoną chęć do pracy. Jestem wtedy szczególnie wrażliwy na dolegliwości, jakie powoduje kontakt z głupotą innych osób. Oczywiście, są to wówczas moje subiektywne odczucia. Na szczęście halny szybko mija. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie jego skutkom jest świadomość, że to, co się z nami dzieje, to jest właśnie efekt nadchodzącego wiatru. Studiuję prognozę pogody i wiem, kiedy to nastąpi. Trzeba nauczyć się dystansu. Zazwyczaj żałuje się później awantur i scysji, których pośrednią przyczyną był halny. Nie ma ludzi, którzy są odporni na jego działanie, ale różne osoby w różny sposób na niego reagują. Kilkakrotnie zdarzyło mi się być wysoko w górach, kiedy wiało. Zauważyłem, że tam nie odczuwa się jego wpływu na samopoczucie lub psychikę.

Halny to ciepły wiatr południowy lub południowo-zachodni o dużej sile, występujący przy dużej różnicy ciśnień pomiędzy rejonami znajdującymi się na południe i na północ od Tatr. Towarzyszą mu często wysokie chmury w kształcie soczewek. Najczęściej jest zapowiedzią opadów deszczu lub śniegu. Janusz Szymański, policjant: - na mnie raczej to nie działa, ale komenda pełna jest wtedy wariatów. Musimy wysłuchiwać pretensji, żali. Niestety, odnotowujemy w tym czasie wzrost liczby samobójstw. Radiowozy wzywane są częściej do awantur domowych. Niedawno jeden klient tak był naładowany, że nie tylko zniszczył swoje mieszkanie, ale jeszcze zdemolował nam celę. - Trzy-cztery dni przed halnym wiem, że nadchodzi - mówi Bogdan Dębski, szef miejskiej „Solidarności”: - Systematycznie pojawia się kilka tych samych osób. Sposób, w jaki rozmawiają - często impulsywniejszy niż zwykle, to dowód, że halny jest tuż-tuż. Sam nie odczuwam wpływu tego wiatru. - Czuję się tak, jak jakbym wypił dwie lub trzy kawy - opowiada Bartek Kuraś, dziennikarz: - Łatwo mnie wtedy wkurzyć, choć na co dzień jestem spokojnym człowiekiem. Bywa, że przy długich halnych mam wszystkiego dosyć, i wyjeżdżam do Krakowa. Żeby się rozładować, wtedy dobrze jest wypić piwo. Wojciech Stoch, właściciel firmy budowlanej: - Mieszkam tu od zawsze i nigdy nie czułem skutków halnego. Mam jednak pracowników, którzy odczuwają jego wpływ. Niektórzy twierdzą, że pomaga kawa. Jan Galica, przedsiębiorca: - Sam nie odczuwam, ale chyba coś idzie, bo właśnie widzę znajomego, jak nie zupełnie trzeźwy przemyka pod płotem. Na kilka dni przed halnym robi tak zawsze.

Co z sobą niesie wiatr halny? Wzrost temperatury powietrza, obniżenie jego wilgotności, zmianę stosunku składników powietrza względem siebie, zmianę szybkości przemieszczania się mas powietrza, Ale nade wszystko wzmożoną jonizację dodatnią jako skutek działania promieni słonecznych o „ostrzejszym” składzie fal krótkich ultrafioletowych, a także promieni kosmicznych oraz zmianę (ciśnienia barycznego - ciśnienie powietrza w Zakopanem jest już w warunkach przeciętnych niższe - kto nie wierzy, niech zmierzy - woda tutaj wrze w temperaturze 98-99 stopni C). - Mnie to nie rusza, ale wielu ludzi tak - mówi Wiesław Lenart (Jan Serce), policjant drogówki. - Zauważyłem, że ludzie są niespokojni, często agresywni. Dotyka to nawet turystów, którzy przyjeżdżają na dłużej niż 2,3 dni. Jak już zacznie wiać, wszystko mija. Najgorzej jest na 2,3 dni przed halnym. - Włodzimierz Gąsienica Gładczan, właściciel restauracji: - Na wysokości Bąkowej Zohyliny jest cieplej aniżeli na dole, w Zakopanem. Człowiek jest podminowany. Pracownicy unikają kontaktu ze mną. Idę wtedy w diabły z pracy. Pół Zakopanego chodzi do góry nogami. Piją wódeczkę. Goście w knajpie szukają zwady. Dostaną po lufie od firmy i gra. Po lufie to znaczy wódeczka na rozluźnienie, a nie strzał w czajnik.

Doktor Józef Janczy: - Tak naprawdę to nikt do końca nie zbadał, dlaczego przy jednych halnym nic się nie dzieje, a przy innych zdarzają się jakieś nagłe porody, poronienia, spokojni ludzie stają się agresywni i łagodne psy zaczynają gryźć. Podobne zjawiska są też w innych rejonach górskich. Na przykład w okolicy Innsbrucka. Jak powstaje halny? Powietrze, wędrujące jako front atmosferyczny, napotyka przeszkodę - Tatry i unosi się do obszaru o mniejszym ciśnieniu. Zachodzi wówczas proces rozprężania powietrza, a tym samym jego ochłodzenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i spada w postaci deszczu. Osuszone w ten sposób powietrze po przejściu przez grzbiet górski spływa w dół: następuje zjawisko odwrotne - sprężanie, a co za tym idzie - ogrzanie powietrza do temperatury wyraźnie wyższej niż ta, którą miało u stóp południowej części Tatr.

- Wiemy, jak bardzo ludzie różnią się między sobą - mówi psychiatria Zbigniew Łabędzki. - Wpływ wiatru halnego należałoby określić dla poszczególnych grup: osób bez objawów chorobowych, osób chorych, osób chorych psychicznie. Pewne typy osobowościowe czy osoby z zaburzeniami nerwicowymi, nadpobudliwe na wszelkie bodźce - są również bardzo wrażliwe na stres meteorologiczny. Najczęściej obserwowanymi objawami zakłóceń psychicznych są: wzrost napięcia, wzmożona pobudliwość, drażliwość, irytacja, kłótliwość, agresywność, zmniejszony samokrytycyzm, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, wahania nastroju z tendencją do obniżenia, płaczliwość, poczucie rozpaczy i beznadziejności z możliwością zamachów samobójczych (ludowe powiedzenie odwraca kolejność: „wieje, bo pewnie się ktoś powiesił”). Inna grupa objawów to bóle i zawroty głowy nudności, obniżenie progu czucia bólu - stąd różne nerwobóle, bóle zębów, stawów i zastałych stanów zapalnych, np. zatok obocznych nosa, ucha itp. Wzmożone napięcie mięśniowe może objawiać się drżeniami włókienkowymi różnych miejsc ciała. Reaguje układ krążenia i oddychania, a także układ krzepnięcia krwi. W latach 70. ubiegłego wieku wojskowy ośrodek medyczny w Kościelisku zbierał w cyklu rocznym wstępne dane na ten temat u około 2 000 osób przebywających tutaj, a pochodzących z różnych regionów Polski, ale badania te nie zostały zakończone.

Można wyodrębnić cztery grupy reaktywności: osób bez zmian samopoczucia, osób reagujących w sposób nadmierny, osób reagujących spowolnieniem psychoruchowym z obniżoną reaktywnością, a nawet z poczuciem znużenia i senności oraz grupę osób z podwyższonym nastrojem, z poczuciem większej energetyczności i sprawności, większego napędu do działania i zmniejszeniem potrzeby snu. Wydaje się, że ludzie tutaj urodzeni, tutaj wychowani i dlatego tutaj żyjący są bardziej podatni na wpływ wiatru halnego. Czy można temu zapobiegać? - zastanawia się doktor Łabędzki. - Pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Każde działanie wzmacniające ogólną wydolność psychofizyczną i poprawiające zdolności adaptacyjne będzie właściwe. Jakie jest postępowanie lecznicze? Potrzebne w każdym przypadku. Bardzo indywidualne i zależne od „biografii chorobowej” osoby cierpiącej. Popularne „leczenie” objawów alkoholem jest tak samo nieskuteczne, jak stosowane w przypadku innych zaburzeń na przykład depresyjno-lękowych wiąże się z ryzykiem przedawkowania, uzależnienia, pogłębienia. Znowu wieje, myśli gonią po głowie. Pojawiają się jakieś obrazy. Niepokój, zagrożenie. Czy wszystko, co robię, ma sens? Ktoś czyha na mnie. Biegnę, nie wiem dokąd. Słyszę bicie własnego serca. Boże, kiedy minie ten halny.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 9/2002

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • KOMUNIKATY
  ZGUBIŁAM KOLCZYK - ZAKOPANE, NA KRUPÓWKACH - 692 124 771.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy do sprzedania w Nowym Targu,atrakcyjna lokalizacja, Polecam wiecej info tel. 660797241www.nowytarg.b12.pl
  Tel.: 660797241
  WWW: www.nowytarg.b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę NA DŁUŻEJ MIESZKANIE 2 pok. ul. Kościelna: 1 800 + opłaty, tel. 604 432 303
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana w Brzegach -1650m2 sprzedam tel 660797241b12.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PRACA PRZY WYCIĄGU NARCIARSKIM I SNOWTUBINGU NA GUBAŁÓWCE - 692 624 359.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 40 m2 - Kraków, ul. Petrażyckiego. 531034344.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-11-30 23:21 CHŁOPY PODHALA DEMONSTRUJĄ! 2020-11-30 21:57 Zdjęcie autorstwa Bartłomieja Jureckiego w finale prestiżowego konkursu 2020-11-30 21:34 Śnieżą na Harendzie 2020-11-30 21:01 Najlepsza kąpiel błotna (WIDEO) 2020-11-30 19:04 Ranking samorządów 2 2020-11-30 18:30 Pierwsze kroki 2020-11-30 18:00 Wieczornica z Wyszyńskim. Koncert online (WIDEO) 2020-11-30 17:03 Ostatnie pożegnanie wybitnego narciarza 2020-11-30 16:48 Egipcjanie i górale handlowali narkotykami 3 2020-11-30 16:30 Historia poprzez litery 2020-11-30 16:02 Śladami żydów Podhalańskich (WIDEO) 2020-11-30 15:48 Krupówki też pod śniegiem. Coraz mniej chmur! 2020-11-30 15:00 Zasypane Markowe Szczawiny 2020-11-30 14:00 Dłuższe ferie, reżim noclegowy, więcej testów i konsultacji 14 2020-11-30 13:30 Minister zdrowia będzie rekomendował zamknięcie stoków narciarskich? 17 2020-11-30 13:02 Pijak kolizyjny 1 2020-11-30 12:27 Zakopane zasypane. Tak wyglądało o poranku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-11-30 11:30 Miasto rakotwórcze - 1800% stężenia najbardziej szkodliwej substancji 8 2020-11-30 10:37 O połowę mniej nowych zakażeń koronawirusem w Polsce niż wczoraj 1 2020-11-30 10:02 Rozpoczęła się sesja rady gminy 2020-11-30 09:27 Awantura pod teatrem, budowa w asyście ochrony (WIDEO) 12 2020-11-30 09:00 Zimowe zdobywanie beskidzkich wysp 2020-11-30 08:00 Przejścia oświetlone 2020-11-29 23:46 HISZPAŃSKI STRUP 2020-11-29 21:59 Ale sypie w Zakopanem. Bajkowe krajobrazy (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-11-29 21:37 Pastuszkowe kolędowanie 2020-11-29 21:00 Szlak na Grzesia zdewastowany przez leśne prace 13 2020-11-29 20:09 To miejsce pod Krakowem warto odwiedzić 2020-11-29 19:19 Kolejne środki unijne dla szpitali 1 2020-11-29 18:45 W tym miejscu powinniście wspominać Bartusia Obrochtę 3 2020-11-29 18:03 Dawid Kubacki na podium w Finlandii 2020-11-29 17:38 Zator na zakopiance pod Krakowem. Wszystkiemu winien atak zimy 9 2020-11-29 16:44 Kierowcy, uważajcie na śliskie drogi 2020-11-29 15:59 Kolejny weekend delegacji za nami 10 2020-11-29 15:14 Taka zima w Gorcach 2020-11-29 14:46 Pierwszy bałwan w Rabce 2 2020-11-29 14:01 Dolina za Bramką, idealna na niedzielny zimowy spacer (WIDEO) 1 2020-11-29 13:16 Chcecie kasy, cofnijcie pozwy - przekonuje zarząd OSM Radomsko 4 2020-11-29 12:33 Jak szybko założyć łańcuchy na koła? (WIDEO) 2020-11-29 11:40 W całej Polsce ponad 11 tys. zakażeń. Na Podhalu 11 przypadków 2 2020-11-29 10:58 Transmitujemy mszę z Wiktorówek (WIDEO na ŻYWO) 2020-11-29 10:30 Sprawca na czterech nogach 2020-11-29 10:10 Zasypuje Miasto 2020-11-29 09:41 Śnieg prószy, Krupówki białe (WIDEO) 2020-11-29 09:11 Droga Oswalda Balzera nieodśnieżona (WIDEO) 11 2020-11-29 08:55 Śmierć pod ciągnikiem 2020-11-29 08:00 Powstają pierwsze elementy węzła kończącego zakopiankę 2 2020-11-28 22:15 Ania Gąsienica Byrcyn w finale The Voice of Poland 4 2020-11-28 21:15 Stop kobietobójstwu na Podhalu 27 2020-11-28 20:15 Gotowi do odśnieżania 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-11-30 21:44 1. @góralka z Koscielisk, to był ten odłam górali na wzór niegdysiejszego Goralenvolk, też górale ale trochę inni, lepsi od tych zwykłych. Tamci głosowali na ss, a ci dzisiejszy na po... 2020-11-30 21:42 2. Choć pani waleczna jak kocica zdałoby się na drabów coś większego jokoz lemparcica 2020-11-30 21:30 3. W centrum miasta, również na nie swoim placu jest taka jedna z rozstrojem i dyktuje wszystkim gdzie przebiegają granice i podporządkowuje sobie wszelkie służby , non stop dzwoniąc i zawracając im głowę . A sama ma tyle za uszami, ze powinna już dawno w rękawach wyjechać z tego placu! 2020-11-30 21:05 4. To rolnik jest potrzebny mleczarni,nie odwrotnie. No to powoli pozbywam się złudzeń,że takie osoby będą kiedyś działały w przyszłości na rzecz rolników.Czy w 2004 r.inny podmiot mleczarski był zainteresowany,wyrażał chęć na NT ???Tak to jest prawda,że duży może więcej.Jednakże nie można tego również traktować brać za pewnik.Czasem lepiej gdy mniejszy podmiot idzie w specjalizacje i wygrywa na rynku.A gdy dochodzi już do takich łączeń,fuzji muszą odbywać się poszanowaniem podmiotów,i zabezpieczeniem na różne sytułacje a nie jak tu.Tu połączenie chyba posłużyło tylko wydrenowaniem NT ,czego??? A wzięta została wymyślona tu na podhalu nazwa marki(jeszcze wtedy nie wypromowanej młodej bardzo proszę o tym pamiętać),i majątek w postaci gruntów (to bardzo chodliwy i dobry towar) wzamian za 20 % z funduszu udziałów członkowskich. Fajny smaczek,z utajnieniem głosowania w 2004 r.Jeśli takich jest więcej to proszę pisać.Kto to był Pan Julek?Kierownik z Szaflar to...? 2020-11-30 21:04 5. Zamykajcie Zakopane , więcej ludzi do Białki Tatrzańskiej przyjedzie .Tak samo w marcu było Zakopane blokowane przez policje , a w Białce spokój , ani jednego radiowozu . 2020-11-30 20:58 6. A przy okazji. Jaka tarcza do fleksa do cięcia opon, bo mi się całe nie mieszczą do pieca? 2020-11-30 20:53 7. Lockdown powinien być wprowadzony miesiąc temu!. Teraz moglibyśmy powoli myśleć o w miarę normalnych świętach i zimie, a mamy jeden wielki burdel: fałszowanie rzeczywistości, znikające wyniki testów i ludzi którzy nie chcą się badać!.. Sam się już zastanawiam z kim walczy ten rząd, z wirusem czy z nami?!... Nie dziwie się ludziom, że kombinują, bo lepiej umrzeć na covida niż z głodu!... 2020-11-30 20:47 8. Mieszkańcy Dunajca to tacy mądrzy a nie wiedzą co to pszok. piszą jak najęci o wysypisku śmieci! składowisku śmieci. tacy obyci ze światem a podstawowej wiedzy im brak do tego manipulować nimi łatwiej niż marionetkami. I to jeszcze przez kogo? śmiech na całą Polskę. Jeden pisze "NIE DLA ŚMIECIAREK JEŻDŻĄCYCH PO NASZYCH DROGACH" no dawno się tak nie uśmiałem jak czytając te komentarze po naszych drogach nie a po waszych niech jeżdżą. A które te drogi są takie wasze i niczyje więcej jeszcze chwila i będzie zakaz wjazdu do Dunajca bo tam tylko arystokracja będzie mogła jeździć. A reszta ma im za murzynów usługiwać pewnie. Może po niebie powinny te śmieciarki latać. światopoglądowo w średniowieczu utknęli. A tak na marginesie ciekawe ilu z nich to rodowici Dunajcanie z dziada pradziada a ilu się przyplątało do Dunajca i teraz wielkie Państwo nastało 2020-11-30 20:46 9. Jestem za. Póki co rząd wszystko zamknął i nic nie dał . Nawet ustawa nie przeszła wiec za co maja hotelarze żyć 2020-11-30 20:45 10. @ Grzegorz: tak samo uważali i wyrażali się kapusie za komuny i też mówili w imię obrony ŻYCIA I ZDROWIA towarzyszy komunistów i Związku Radzieckiego. Zacznij to robić od 13 grudnia, podtrzymasz tradycję.
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania