Reklama

2015-11-17 09:44:31

Reklama

Nowy Targ

„Aktywny 2015” - głosowanie rozpoczęte

Dziś rozpoczęło się głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu „Aktywny”. Rozstrzygnięcie - 4 grudnia, podczas wielkiej gali, towarzyszącej Nowotarskiemu Dniu Wolontariusza.

Celem plebiscytu jest propagowanie idei wolontariatu, docenienie ludzi niosących pomoc innym, poświęcającym im bezinteresownie własny czas.

Tegoroczni nominowani to: Anna Hamrol, Aleksandra Chowaniec i Gabriela Jarząbek - wolontariuszki z Fundacji „Zmieńmy Świat” oddział Nowy Targ, Grupa Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni dłonią i sercem” z nowotarskiego Gimnazjum nr 1, Sebastian Westrych - mistrz i trener wschodnich sztuk walki i ich propagator na Podhalu, Szkolny Klub Wolontariatu „Niezapominajka” z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku, Wolontariusze z Fundacji im. Adama Worwy oraz Zdzisław Soliwoda – radny Krościenka, od ponad 10 lat organizujący zawody szachowe dla dzieci i młodzieży i przeznaczający na nagrody swoje diety gminnego rajcy. 

Głosowanie trwa do 30 listopada. Swój głos można oddać za pomocą Internetu - na facebookowym profilu MOK Nowy Targ klikamy „lubię to” przy swoim faworycie, a także za pomocą kuponów, w najbliższy oraz przyszły czwartek publikowanych w Tygodniku Podhalańskim, które do końca listopada należy dostarczyć lub przysłać do sekretariatu nowotarskiego MOK, Al. Tysiąclecia 37.

Szczegółowe informacje o nominowanych - poniżej.

pd

Anna Hamrol, Aleksandra Chowaniec, Gabriela Jarząbek - wolontariuszki z Fundacji „Zmieńmy Świat” Oddział Nowy Targ

Fundacja „Zmieńmy Świat”, której wolontariuszkami są Ania, Ola i Gabrysia, jest organizacją pomagającą potrzebującym zwierzętom, przede wszystkim kotom. Głównymi celami Fundacji są - poprawa dobrostanu zwierząt (przede wszystkim bezdomnych i wolnożyjących), a także edukacja dzieci i dorosłych w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt oraz bezpiecznych kontaktów z nimi. Fundacja powstała w 2002 w Tarnowie, jednakże filia nowotarska istnieje zaledwie 10 miesięcy. Dziewczyny  od samego początku bardzo aktywnie włączyły się w działalność fundacyjną. Kilkakrotnie, z pełnym zaangażowaniem, brały aktywny udział w kwestach pieniężnych i rzeczowych. Pomagały, a później samodzielnie dokarmiały wolnożyjące koty. Aktywnie poszukiwały domów tymczasowych oraz stałych, dla kotów znajdujących się pod opieką Fundacji. Gdy pod skrzydła Fundacji trafiło kilka dwutygodniowych kociąt, dziewczyny pomagały w karmieniu ich butelką. Było to dla nich spore wyzwanie, ale świetnie sobie z nim poradziły. W swoich działaniach wykazują się dużą inwencją, pomysłowością i kreatywnością. Mają łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi, dzięki ich pomocy prowadzenie zajęć edukacyjnych z dziećmi staje się łatwiejsze i daje lepsze efekty. Ania, Ola i Gabrysia chętnie dzielą się swoją wiedzą także z rówieśnikami. Szerzą w ten sposób wiedzę dotyczącą potrzeb i właściwych relacji ze zwierzętami. Jest nadzieja, że kolejni młodzi wolontariusze pójdą w ich ślady i będą wspierać działanie naszej Fundacji.

Grupa Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni dłonią i sercem” z Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Nowym Targu

„Gdy poświęcamy komuś czas i nasze zaangażowanie stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni”. W naszym planie działań staraliśmy się kierować powyższym mottem opracowując następujące zadania:
1. Wykonujemy samodzielnie kilkadziesiąt obrazów o tematyce świątecznej, które potem będą sprzedawane podczas zebrania z rodzicami. Dochód przeznaczymy na rzecz osoby chorej, która jest pod opieką Fundacji im. Adama Worwy.
2. Podczas kolejnych zebrań z rodzicami i dni otwartych sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, obrazy malowane na drewnie i pierniczki, a dochód z nich kierowaliśmy do fundacji im. Adama Worwy lub na rzecz Nowotarskiej "Chatki".
3. Corocznie pomagamy w organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie /kościoła p.w. św. Katarzyny, podczas którego organizujemy zabawy i konkurencje sportowe dla dzieci.
4.Dwutygodniowe własnoręczne, przygotowania ok. 100 stroików dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz nauczycieli emerytów z okazji Dnia Nauczyciela, późniejsze roznoszenie tych prezentów.
5.Włączyliśmy się w akcję pomocy dla bezdomnych zwierząt. Zbieraliśmy suchą karmę i miski metalowe na rzecz nowotarskiego schroniska dla psów.
6.W tym roku grupa ok. 10 wolontariuszy podjęła pomoc dzieciom w nauce oraz organizacji czasu wolnego w Świetlicy Środowiskowej Renovaro działającej przy parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu.
7. Zorganizowaliśmy zbiórkę kurtek zimowych i kozaków oraz przekazaliśmy je siostrom obsługującym stację Caritas.
8. Pakowaliśmy  trzykrotnie przez cały dzień zakupy w supermarkecie "Leclerc", a pozyskane fundusze przekazywaliśmy na rzecz dzieci chorych na nowotwory, objętych opieką fundacji im. Adama Worwy oraz dla dzieci upośledzonych z nowotarskiej "Chatki".
9. Sprzedaż piernikowych serduszek wykonywanych przez wolontariuszy podczas dnia otwartego w naszej szkole. Dochód przeznaczony na rzecz Caritas przy parafii św. Królowej Jadwigi.
10. Organizowanie obchodów Dnia Niepełnosprawnych na terenie naszej szkoły, podczas którego podopieczni "Chatki" mogą oglądać przedstawienie teatralne, a następnie uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym połączonym z zabawą, poczęstunkiem oraz własnoręcznie wykonanymi dla nich prezentami. W tym roku będąto choinki wykonane z makaronu.
11. Przygotowanie akcji Twoje ciastko ratuje życie", podczas której wolontariusze przygotowali "słodką kwestę", a pieniądze w równowartości euro przekazaliśmy na "Bilet na życie" dla afrykańskich dzieci. Był to kwota ok. 1000 zł. na trzy Bilety na Życie. Pieniądze przekazaliśmy na konto fundacji "Watoto".
Po akcji dostaliśmy podziękowania od siostry pracującej w Kongu Demokratycznym wraz z imionami i nazwiskami dzieci które będą leczone z "choroby głodowej".
12. Włączenie się do Ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei" poprzez coroczne kwestowanie na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci (odwdzięczamy się darczyńcom poprzez wręczanie im symbolu akcji tj. żonkile wyhodowane w ogrodzie szkolnym).
13. Wizyty u osób starszych i samotnych, by im służyć pomocą w codziennych pracach i pomóc przy obsłudze komputera (również w wakacje).
14. Zorganizowanie osobom starszym możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego (np. poprzez zorganizowanie spotkań z możliwością obejrzenia spektaklu teatralnego na Boże Narodzenie, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły, który wystawiany jest corocznie w Miejskim Ośrodku Kultury.
15. Wyjście z kolędowaniem do Nowotarskiego Szpitala im. J. Pawła II na oddział dziecięcy.
16. Pomoc dziewcząt wolontariuszek w opiece nad malutkim dzieckiem u samotnej, młodej matki.
17. Wspólnie z Samorządem Szkoły przyłączenie się do akcji "Szlachetna Paczka".
18. Zorganizowanie dla Niepublicznego Przedszkola Sióstr Serafitek "darów lasu" dla dzieci, aby mogły wykonywać z nich prace plastyczne.
19. Kwestowaliśmy przez cały dzień po mszach św. pod kościołem św. Katarzyny w Nowym Targu na rzecz Maćka Kuspra chorego na chłonniaka oraz w supermarkecie na rzecz dwuletniego Frania, który urodził się z przepukliną rdzeniowo-oponową.
20. Braliśmy udział w "Marszu Żonkilowym" oraz przygotowaliśmy program artystyczny na jego zakończenie. Pod koniec roku szkolnego wzięliśmy udział (ubrani na żółto) w "Rajdzie Żonkilowym" podczas którego propagowaliśmy ideę "Pól Nadziei".
21. Odwiedzaliśmy chorą uczennicę naszej szkoły, która jest w trakcie leczenia onkologicznego ofiarując zawsze jakieś dowody pamięci (kartki, płyty CD…)i pomoc duchową.
22. Podczas sprzedaży na nowotarskim rynku kartek świątecznych i stroików zebrano dla podopiecznych Chatki ponad 400 zł.
23. Znadejściem Świąt Wielkanocnych wolontariusze roznieśli własnoręcznie wykonane obrazy na deseczkach - osobom, które są objęte naszą pomocą i pamięcią.
24. Pomagaliśmy w przeprowadzeniu Dnia Pieśni Patriotycznej tzw. Wieczornicy, na którą zaprosiliśmy emerytów, osoby starsze, krzewiąc wśród społeczności nowotarskiej patriotyzm.
25. Z własnych funduszy wolontariusze zakupili wybrane rzeczy dla rodzin objętych pomocą Szlachetnej Paczki.
26. W październiku b.r. Wolontariuszki brały udział w evencie związanym z profilaktyką raka piersi podczas którego zaprezentowali symbole związane z Federacją Amazonek - tworzyły układ taneczny na nowotarskim Rynku.
My jako opiekunowie ze swojej strony oferujemy im zawsze swoją pomoc oraz opiekę podczas realizacji zadań ze względu na niepełnoletność wolontariuszy. Działania prowadzone przez nasze Szkolne koło Wolontariatu w większości prowadzone są w soboty.
Opiekunowie Grupy: Anna Zabrzeska-Nowak, Monika Pyzowska

Sebastian Westrych

Działalność charytatywna poprzez:
- upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, prowadzenie działalności sportowej, edukacyjnej, wychowawczej i kulturalnej;
- propagowanie JiuJitsu oraz pokrewnych dalekowschodnich sztuk i sportów walki wśród młodzieży i szerokich rzesz społeczeństwa (organizowanie międzynarodowych seminariów sztuk walki na terenie powiatu nowotarskiego między innymi w Ostrowsku, Łopusznej i Nowym Targu);
-ochrona i promocja zdrowia poprzez propagowanie aktywnego trybu życia i form spędzania wolnego czasu jako środka podnoszącego stan zdrowia społeczeństwa (akcja "Mamo Tato poćwicz ze mną" w S. P. w Ostrowsku);
- upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności Państwa (w czasie akcji "Wakacje oraz Zima w Mieście" przy M.O.K. w Nowym Targu organizowanie instruktarzy odnośnie budowy broni, bezpieczeństwa jej użytkowania, zakończone strzelaniem z broni pneumatycznej);
- przeciwdziałanie patologiom społecznym poprzez czynny wypoczynek dzieci i młodzieży, krajoznawstwo, współpraca z podobnymi organizacjami w kraju i zagranicą oraz rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami (coroczne wyjazdy wakacyjne do Bractwa Deus Vult do Zaklikowa);
- współpraca z ShuhanMakotoKojima z Japonii, który dwukrotnie odwiedził Podhale, by uczyć naszych podopiecznych aikijiujitsukishin juku;
- czuwanie nas zachowaniem należytego poziomu sportowego, estetycznego, moralnego wśród zawodników, instruktorów i działaczy stowarzyszenia;
- organizowanie zawodów, turniejów, obozów, szkoleń, seminariów, warsztatów, pokazów oraz innych imprez z udziałem adeptów JiuJitsu (kilka razy w roku organizacja darmowych turniejów dla dzieci i młodzieży w Nowym Targu, Jabłonce, Szaflarach i Łopusznej, gdzie uczniowie mogą wywalczyć medale i puchary fundowanie przez instruktorów prowadzących grupy);
- prowadzenie działalności wychowawczej zwłaszcza wśród młodzieży, współpraca w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi, szkołami (w czasie akcji "Mamo Tato poćwicz ze mną" wraz z firmą "Akcja Serca" - darmowy kurs pierwszej pomocy dla wszystkich uczestników);
- prowadzenie i koordynację promocji JiuJitsu w prasie, radiu i telewizji oraz prowadzenie serwisu internetowego (rozpowszechnianie JiuJitsu w lokalnych mediach, gazetach: Góral info, Tygodnik Podhalański, portalach internetowych: sportowe podhale, podhale24, podhale region oraz telewizjach: nowotarska telewizja kablowa, tvpodhale, tygodnik podhalański.

Szkolny Klub Wolontariatu „Niezapominajka” z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku

Szkolny Klub Wolontariatu „Niezapominajka” działa już od 10 lat w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku, a grupa liczy ok. 20-30 osób (w zależności od roku). Są to uczniowie Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy swój wolny czas poświęcają osobom potrzebującym. Nasze działania są dostosowane do naszych możliwości i zasobów – jesteśmy szkolnym klubem wolontariatu, więc nie mamy żadnych środków finansowych na naszą działalność. Stąd trudno porównywać naszą skalę oddziaływania do różnych stowarzyszeń i organizacji. Jednak aby wspomóc nasze akcje, staramy się w miarę możliwości pozyskiwać sponsorów. 
Pracą charytatywną, podejmowaną od początku naszej działalności, jest pomoc misjom – to  tzw. Duchowa Adopcja  –  czyli systematyczna pomoc finansowa konkretnemu dziecku z Domu Dziecka w Boliwii (wpłaty na konto dokonujemy co miesiąc). Najpierw pomagaliśmy Ablowi Nina przebywającemu w ośrodku od kwietnia 2009 do czerwca 2013 roku. Uczniowie każdej klasy włączyli się w tę pomoc poprzez dobrowolne ofiary składane do puszki każdego tygodnia. Obecnie naszą podopieczną jest Maria Cabezas, 9-letnia dziewczynka z tego samego Domu Dziecka w Tupizie. 
Co roku podejmujemy akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” dla dzieci z upośledzeniem umysłowym z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Krościenku oraz ze Stowarzyszenia „Sursum corda”. To przemyślana pomoc – robimy paczki dla każdego dziecka wg wskazanych potrzeb (podobnie jak w akcji ogólnopolskiej „Szlachetna paczka”). Uważamy bowiem, że jest to bardziej efektywna pomoc, niż tylko podarowanie zwykłych słodyczy. Tutaj także z pomocą przychodzą nasi koleżanki i koledzy z całej szkoły, ponieważ dla danego dziecka paczkę przygotowuje jedna klasa. 
„Święta w Przytulisku” i „Kosz Wielkanocny” – to akcje dla osób przebywających w Przytulisku Św.Brata Alberta w Grywałdzie. Już od początku grudnia rozpoczynamy przygotowanie plakatów i rozmieszczenie ich w szkole. Potem przygotowujemy paczki świąteczne z owoców, słodyczy, soków zakupionych z pieniędzy (dowolne ofiary) zebranych wśród uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły oraz produktów zebranych wśród uczniów i nauczycieli. Przed świętami jedziemy do Przytuliska, składamy życzenia świąteczne wszystkim mieszkankom ofiarując im przygotowane paczki.
Odwiedziny w Przytulisku Św. Br. Alberta kontynuujemy przez cały rok – są to systematyczne spotkania, pomoc w kuchni i na stołówce, pomoc w sprzątaniu ośrodka, wspólny śpiew, rozmowy i spacery z mieszkankami ośrodka.
Od pięciu lat włączamy się w prace środowiska lokalnego – w budowę przedszkola/ochronki w Krościenku. Pomagaliśmy już w organizacji Festynu Parafialnego i Loterii Fantowej na ten cel. W czasie imprezy sprzedawane były także ciasteczka upieczone przez wolontariuszki z klasy gastronomicznej. Również tradycyjne Jasełka były wystawiane co roku z myślą o zbiórce ofiar na tę budowę.
Przez cały rok wolontariusze pomagają raz w tygodniu w przedszkolu i świetlicy szkolnej dla dzieci – w odrabianiu lekcji, w zajęciach plastycznych i ruchowych, w wydawaniu posiłku oraz organizują dzieciom zabawy rekreacyjne. Ta praca w wolnym czasie to okazja do nawiązywania wzajemnych przyjaźni, rozwijania swoich talentów i zdolności oraz uwrażliwienia na potrzeby innych i uczenia się odpowiedzialności.
Cała społeczność szkolna wraz z wolontariuszami włączyła się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka”. Przygotowaliśmy paczkę wg wskazań Stowarzyszenia „Wiosna” z pieniędzy zebranych wśród uczniów i nauczycieli oraz z produktów przyniesionych na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem.
W bieżącym roku bierzemy udział w projekcie finansowanym przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Działam, bo lubię” (zakwalifikowaliśmy się do udziału w projekcie dzięki opisowi naszych dotychczasowych działań, następnie przygotowaliśmy własną inicjatywę lokalną, na bieżąco bierzemy udział w profesjonalnych szkoleniach dotyczących realizacji projektu).
Od 5 lat uczestniczymy w Małopolskim Projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”
Nasi wolontariusze – jak sami powiedzieli – nie robią tego dla  konkursów i nagród. To po prostu ich sposób na ofiarowanie swego czasu osobom w potrzebie, to także możliwość rozwoju siebie i swoich talentów, jak również okazja do  zawierania nowych przyjaźni. Zdajemy sobie sprawę, że z powodu statystyk, liczb i ankiet, do których obecnie przywiązuje się ogromną wagę, nie możemy konkurować z takimi organizacjami jak np. Stowarzyszenie “Wiosna” czy inne instytucje. Jednak gdyby nie nasza „mrówcza” praca w małym lokalnym środowisku, potrzebujący byliby pozbawieni nawet tego małego kawałka serca, ofiarowanego im z miłością.

Wolontariusze z Fundacji im. Adama Worwy

Fundacja im. Adama Worwy od blisko 6-ciu lat pomaga chorym i ich bliskim głównie  na terenie powiatu nowotarskiego. Swoją działalność opiera w dużej mierze na wolonariacie, w szczególności - wolontariacie szkolnym. To dzięki młodym wolontariuszom ze szkół i przedszkoli na Podhalu od ponad pięciu lat pięknie rozwija się  akcja Pola Nadziei. Uczniowie wraz z opiekunami sadzą żonkile – symbol walki z chorobą nowotworową, organizują koncerty, festyny,   zbiórki  w szkołach i przy parafiach, pozyskując fundusze na pomoc chorym. Dzięki nim Fundacja może pomóc większej ilości osób,  a mieszkańcy Podhala poznają jej działalność coraz lepiej.  
Młodzi wolontariusze włączają się w akcje pomocy podopiecznym Fundacji, jak choćby małej Ani z Waksmunda czy studentowi Maćkowi z Podszkla. Biorą udział w organizowanych przez Fundację im. Adama Worwy konkursach, a także w Marszu i Rajdzie Nadziei – będących znakiem jedności z tymi, którzy walczą z ciężką, bądź nieuleczalną chorobą. Zawsze chętnie pomagają w organizacji targów świątecznych – czy to Bożonarodzeniowych, czy Wielkanocnych – zarówno przygotowując ozdoby świąteczne, jak i pomagając w ich rozprowadzeniu.  Ozdoby świąteczne i żonkile trafiają też do chorych w domach oraz na oddziale paliatywnym i ZOL w nowotarskim szpitalu. Fundacja zawsze może liczyć na pomoc młodych, zaangażowanych wolontariuszy  i ich opiekunów.
W minionym roku powstały też nowe inicjatywy. Dla małej Ani z Waksmunda przez całą Polskę pobiegł 24-letni Sebastian Bibro z Nowego Targu. Dzięki temu, o małej usłyszała cała Polska, a na jej leczenie wpłynęło dodatkowych 20 tys. zł. Piękną akcję zorganizowała też Paulina Rzeczkowska – w każy piątek lipca i sierpnia organizowane były treningi na  świeżym powietrzu, a przeprowadzona przy tej okazji zbiórka miała wspomóc leczenie Doroty Mostek. W ten osób udało się pozyskać ponad 4 tys. zł. Na rzecz Doroty Mostek zorganizowane zostały przez fantastyczne osoby Mecz Charytatywny, koncert Beti i Bobas, a także turniej Juji – Jitsu.  
Dorotka niestety odeszła, ale dzięki akcjom Pauliny i innym czuła wsparcie w trudnych chwilach. To bardzo ważne, by ciężko chora osoba i jej rodzina wiedzialy, że nie są w tej trudnej sytuacji same. Za wszelkie zaangażowanie na rzecz Dorotki i innych podopiecznych Fundacja jest niezmiernie wdzięczna wszystkim wolontariuszom.
Działalność Fundacji im. Adama Worwy nie jest łatwa, wiąże się z wieloma trudnymi emocjami i sytuacjami, ale dzięki zaangażowaniu wielu fantastycznych ludzi pomaganie jest prostsze. 

Zdzisław Soliwoda

Zdzisław Soliwoda od ponad 10 lat organizuje zawody szachowe dla dzieci i młodzieży w Krościenku bez konieczności wsparcia finansowego z budżetu gminy oraz bez konieczności wsparcia organizacyjnego ze strony instytucji samorządowych. Od 2010 roku, gdy został radnym gminy zakupuje nagrody dla wszystkich zawodników w cyklicznych zawodach  za równowartość diety radnego za udział w posiedzeniu (obecnie około 200 zł).  W ciągu wielu lat prowadzenia rozgrywek szachowych w Krościenku przewinęło się wielu młodych faktycznych miłośników 64 pól. Choć niektórzy już nie biorą udziału we wszystkich turniejach, uczą się w szkołach średnich, lub studiują poza Krościenkiem, jednak ich miejsce przy szachownicach zajmują nowi, coraz młodsi adepci tej pięknej dyscypliny sportowej. 

W ramach rozgrywek organizowane są wieloetapowe grand-prix, dawniej w nieistniejącej już pizzerii państwa Bednarzów, później w Pensjonacie „U Gerwazego” przy współudziale właściciela Gerwazego Skubisza- szachisty, obecnie turnieje odbywają się także cyklicznie  przy współudziale parafii w Krościenku.

„Szachy są sportem dostępnym dla wszystkich. Grać może każdy. Nie ma podziału znanego z innych dyscyplin na wagę ciężką, lekką, juniorów, seniorów itp. Bywam na turniejach w charakterze zawodnika lub opiekuna. Widzę, przy szachownicy na przeciwko siebie siadają: posiwiały staruszek i siedmioletni chłopczyk, młodzieniec z mięśniami atlety i osoba obciążona kalectwem. Co prawda bywa, że łatwo na pierwszy rzut oka ocenić, który zawodnik ma większe szanse na zwycięstwo. Jednak nie jest to rzut oka na metrykę, ale na 64 pola szachownicy na których figury i piony tworzą zawsze niepowtarzalną kompozycję.
Pomysł, by organizować turnieje dla dzieci i młodzieży nie jest dla mnie niczym nowym. Robię to od 10 lat. Zaczęło się wszystko wtedy, gdy pracowałem w Gminnym Centrum Kultury. Mój kilkuletni wówczas syn i jego koledzy i koleżanki, mówiąc oględnie, nie mieli pomysłu na spędzanie wolnego czasu.
Przypomniałem sobie czasy, gdy ja chodziłem do szkoły podstawowej. Wtedy nie było telewizji, komputerów, ale w Krościenku dzieci miały zorganizowane różne sposoby na zabicie nudy. Różni ludzie dzielili się swoją wiedzą i zainteresowaniami z młodym pokoleniem. Szachami zajmował się Bogusław Węglarz. Miał II kategorię szachową i bogate doświadczenie zdobyte w turniejach na różnych szczeblach. Bezinteresownie poświęcał młodzieży swój czas. Organizował dla nas różne turnieje. Drużynowe, błyskawiczne. Graliśmy w ówczesnej lidze województwa nowosądeckiego. Pamiętam, byliśmy na zgrupowaniu podczas Strefowych Mistrzostw Polski. Dzięki temu zwiedziło się trochę. Dzisiaj tego się nie docenia, bo dla dziecka wyjazd poza Krościenko jest czymś powszednim. Wtedy były inne czasy. Takie wyjazdowe turnieje to było coś wyjątkowego.
Bogusław Węglarz zmarł w wieku 28 lat. Pozostał we wdzięcznej pamięci mojej i moich rówieśników - szachistów. Miał pasję i … miał dla nas czas.
Teraz, gdy mam swoje dzieci, one mają swoich kolegów, ich koledzy następnych kolegów i razem chcą grać w szachy, postanowiłem poświęcić im teraz swój czas i wiedzę, chcąc niejako spłacić zaciągnięty kiedyś dług. To pokrótce odpowiedź na pytanie o pomysł, by organizować turnieje dla dzieci i młodzieży”

Szachy to jeden z ciekawych sposobów wypełnienia wolnego czasu  młodzieży, oderwania ich od komputerów i telewizorów. Szachy to popularna gra rozwijająca zdolności matematyczne,  myślenie logiczne, przyczynowo-skutkowe, które potrzebne jest także w dorosłym życiu. Szachy są nie tylko testem praktycznych umiejętności strategicznego myślenia ale także testem opanowania nerwów, siły woli i koncentracji. Uczą odpowiedzialności za własne decyzje. Ponadto sprawdzają naszą postawę sportową w sytuacji wygranej i przegranej partii. Uczą konkretnych norm wymaganych przy grze królewskiej i zasad fair-play.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska 2024-04-26 10:59 Jak wybrać rolety dzień noc do domu? 2024-04-26 10:35 Jak radzić sobie z uciążliwym bólem zęba? 2024-04-26 10:30 Geotermia na Podhalu: Odkryj Źródło Ciepła Z Natury 2024-04-26 10:24 7 trików oświetleniowych do kuchni 2024-04-26 10:15 Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe - sprawdź nasz ranking 2024-04-26 09:59 Bajkowy poranek na Sarniej Skale. Giewont na wyciągnięcie dłoni! (WIDEO) 2024-04-26 09:00 Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego 2024-04-26 08:00 Policja się szkoli na złomie 5 2024-04-25 23:53 Poważny wypadek na nowej zakopiance w Skawie 2024-04-25 21:51 Mięso z gwoździami w centrum Zakopanego. Makabryczna pułapka na psy 8 2024-04-25 21:40 Pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę w Poroninie 2024-04-25 21:00 Już jutro wielkie otwarcie Rabkolandu 2024-04-25 20:30 Młodzi na scenie Domu Ludowego. Małe Bajania ruszają w niedzielę 2024-04-25 20:00 Widoki z Bachledzkiego Wierchu. Piękne miejsce uratowane przed zabudową (ZDJĘCIA) 3 2024-04-25 19:17 Seniorzy w kinie 2024-04-25 19:15 Ochrona torfowisk - jak to robić 2024-04-25 19:06 Drzwi z płyty OSB - jakie mają zastosowanie? 2024-04-25 19:00 Nowy burmistrz spotkał się ze skarbnik Zakopanego. Rozmawiali o finansach miasta 28 2024-04-25 18:30 Pobił 76-letnią matkę i trafił za kratki. Na jak długo? 2024-04-25 18:00 Otwarcie sezonu. Motocykliści dla Marysi Białońskiej 2024-04-25 17:30 "Moje, nase moje" otworzą sezon turystyczny w Zubrzycy 2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 4 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 1 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 5 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 10 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8 2024-04-25 10:00 To już ostatni taki piękny zimowy poranek w Zakopanem (WIDEO) 1 2024-04-25 09:00 Fajnie się żyje w czystym otoczeniu, a Ziemia naprawdę potrzebuje sprzątania 1 2024-04-25 08:30 Jak to Andrzej Knapczyk-Duch grywał czyli "Muzykowanie na Duchową nutę" 2024-04-25 08:00 Straszne miejsca 1 2024-04-25 07:30 Muzyczne spotkanie z Jerzym Chruścińskim 2024-04-24 22:33 Znowu robi się biało. Ostatni raz? (WIDEO) 4 2024-04-24 21:40 Kolejny raz motocykliści zbiorą się na wspólnej modlitwie 5 2024-04-24 21:00 Filmy, teatr, warsztaty czyli Skarbów Górali podsumowanie (WIDEO) 2024-04-24 20:00 Kościelisko i Bukowina Tatrzańska górą w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie 1 2024-04-24 19:30 Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej 2024-04-24 19:00 Tak wygląda dziś dawna willa generała Kasprzyckiego 7 2024-04-24 18:30 Moja fascynacja Wawrzyńcokiem. Spotkanie 2024-04-24 18:00 To nieprawda, że w Miejskiej Galerii Sztuki nie ma miejsca dla naszych artystów 5 2024-04-24 17:00 Ostrzeżenie przed opadami śniegu i oblodzeniami na drogach 2024-04-24 16:30 Majówkę czas rozpocząć 2024-04-24 16:20 Jagna Marczułajtis-Walczak na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu 30
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania