Reklama

2016-03-09 14:07:45

Reklama

Narciarze piszą do prezydenta Dudy. TPN komentuje

Reklama

Ponad 150 osób podpisało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Działacze narciarscy, sportowcy, miłośnicy narciarstwa proszą w nim o wsparcie rozwoju narciarskiej bazy treningowej dla polskich alpejczyków na Nosalu i Kasprowym Wierchu. Do listu odnosi się Tatrzański Park Narodowy.

Oto informacja przesłana przez Tatrzański Park Narodowy:

Przywrócenie Nosala narciarzom alpejskim jest kwestią czasu. Sytuacja prawna stoku jest skomplikowana, co przed trzema laty doprowadziło do zamknięcia trasy. Dół stacji, położony poza granicami TPN, należy do rodziny Stramów, górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Z kolei kolej krzesełkowa wybudowana została w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu. Po kilku latach sporów doszło do porozumienia. Żeby stok spełniał dzisiejsze wymagania, trzeba zmodernizować wyciąg i zamontować urządzenia do sztucznego śnieżenia. Park nie hamuje jednak rozwoju infrastruktury w tym rejonie. 

– Rozmowy z dyrekcją COS-u i Państwem Stramami, by ponownie udostępnić narciarzom tę górę, prowadzimy już od stycznia, od momentu, gdy udało im się wypracować spójne stanowisko  –  mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. –  Wszystko wskazuje na to, że dojdziemy do porozumienia. Mamy też już deklarację, że modernizacja Nosala jest w planach inwestycyjnych COS-u.

Kwestia tras na Kasprowym Wierchu przedstawia się nieco inaczej. W tej chwili trwają procedury, które mają ustalić, czy będzie można wymienić kolej krzesełkową w Kotle Goryczkowym i dośnieżać część trasy –  Polskie Koleje Linowe złożyły odpowiednie wnioski do burmistrza dopiero w czerwcu zeszłego roku – mówi dyrektor TPN. –  W listopadzie, po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Burmistrz miasta Zakopane wydał  postanowienie stwierdzające obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Postępowanie zostało zawieszone do czasu przedłożenia przez inwestora raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Kasprowy Wierch leży w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale jest też częścią europejskiej sieci Natura 2000. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z bardzo delikatną materią, dodatkowy śnieg to poważna ingerencja w przyrodę i równowagę hydrologiczną Tatr. Raport oddziaływania na środowisko powinien odpowiedzieć na wątpliwości. Poczekajmy na rozstrzygnięcia powołanych do tego organów.

opr. p

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
deeb 2016-03-18 10:19:37
komuś chyba się klepki we łbie poprzestawiały,alpejczycy zakichani gubałówkę(postawić opłotki) chcą z KW zrobić
JezusieMaryjo 2016-03-11 09:45:53
brakuje Byrcyna-jedyny człowiek który był odpowiedni na stanowisko dyrektora TPN! Jak się teraz przyroda obroni przed zabetonowaniem?
drwal 2016-03-11 08:06:41
Do TPN zgadzamy się wszyscy jako mieszkańcy cyrchli małego cichego Bukowiny Murzasichla itd. Że TPN powinien być chroniony ale ochrona czynna na której można pracować zbierać jagody grzyby itd i tak w naszej okolicy jest to niewielki obszar dlatego nie powinien być jeszcze zabierany do ochrony scislej. Do tego też od 2013 roku pozbawiliscie ok 200 rodzin drwali chleba likwidując samo wyroby i sprzedając przetargi slowaka. Teraz zrobili Państwo licytację na małe obszary pomysł super tylko ze do puki ktoś z parku pomaga Slowakowi wygrać to ludność miejscowa nie ma szans na pracę Dowód na to jest u Was w papierach wystarczy zagladnac w kartę ofertowa gdzie ceny i wyliczenia są pisane tym samym pismem! Firma kufel,Les-Wood, a wyliczenie piszą osoby z parku można też w tygodniku opisac jak slowak wygrywa przetarg dając na dluzycy po 1zl więcej a miejscowi dawali średnio ok 30zl i tak przegrali bo np zosta zawyzona cena na s10 gdzie padła cena 300zl a sortyment s2a ok 900 a sortyment te nie będą robione. Jeśli chcecie pomóc miejscowym to trzeba zrobić albo otwartą licytację albo dawać zlecenia na leśniczówki żeby leśniczy mógł kierować danych ludzi na dany teren lub zrobić ograniczenie np od 1zldo30zlmax na każdy sortymen i dodatkowe punkty np ilosc lat przepracowanych na danej lesniczowce za nietrzymanie sprzętu na terenie tpn nocą w lesie można by tak jeszcze długo lesniczowie powinni o tym decydowa Mimo wszystko Dziękujemy panu Filipowi Ziebie i Panu Szymonowi za próbę pomocy miejscowym Drwalom!
Wojto 2016-03-10 17:48:10
Ładnych parę lat temu musieliśmy bronić Morskiego Oka przed zapędami Austriaków i ks. Hohenlohe, który chciał sobie powiększyć tereny łowieckie. Teraz musimy bronić Kasprowego przed "swoimi" którzy chcą sobie urządzić na Kasprowym totalne wesołe miasteczko. Jeśli trzeba będzie, będę burzył słupy jak Bury 123 lata temu. A jeśli to ostatecznie nic jednak nie da, będę lobbował aby i dla mnie coś prezydent uczynił - abym mógł pływać na starość motorówkami po Wielkim Stawie, aby zrobić park linowy ponad Waksmundzką, aby na wzór alpejski stworzyć sztuczne trasy rowerowe - odśnieżane i posypywane solą w zimie. Aby pod Mnichem dało się zaparkować auto i aby Mnichowe Stawki były podgrzewane i można było się w nich taplać. Sztuczna fala też by się przydała - w końcu mamy XXI wiek. A jeśli chodzi o naśnieżanie to wyjdę z petycją, aby odbywało się one na terenie całego kraju, wszak od czasu kiedy parę lat temu, przez niejaką Justynę Kowalczyk, kupiłem biegówki, śniegu ni ma...
PS Idzie wiosna że hej, mam nadzieję, że chore myśli z wielu głów wywieje ciepły kwietniowy wiatr a ostre słońce spowoduje, że na posępnych i pełnych zawiści i nienawiści dziś twarzach pojawi się uśmiech. Uśmiech do siebie, do ludzi wokół, do przyrody, której jesteśmy częścią.
Tatrzański Park NArodowy 2016-03-10 15:06:06
Szanowni Państwo,

jeśli chodzi o Państwa uwagi dotyczące planu ochrony i strefy ochrony ścisłej: rzeczywiście plan zakłada jej poszerzenie. Ale zakłada on również zabezpieczenie potrzeb lokalnej społeczności, jeśli chodzi o wyrób drewna. Ten ostatni może odbywać w strefie ochrony czynnej. Przypominamy, że projekt planu jest przedstawiany do konsultacji gminom. Zgodnie z przepisami opinie pobliskich gmin są wymagane, choć nie muszą być pozytywne, aby plan mógł trafić do Ministerstwa Środowiska. Zależy nam jednak na tym, by przyjęty wkrótce plan uwzględniał potrzeby społeczności lokalnych i był w pełni przez nie akceptowany.

Podhale żyje z turystyki. Nie ma tu fabryk ani wysokich technologii. Turyści przyjeżdżają na Podhale dla Tatr – zachowanych w jak najbardziej naturalnym stanie. Bez nich bylibyśmy jednym z wielu podobnych miejsc na mapie Polski. Nigdzie indziej w kraju nie spotkamy świstaka czy kozicy. Mamy tu także cały komplet dużych drapieżników (niedźwiedź, ryś, wilk) i ich ofiar (jeleń, sarna, kozica), dzięki czemu nie trzeba regulować liczebności zwierząt. Pod tym względem jesteśmy fenomenem na tle Europy. Unikalny krajobraz alpejski i niewielki obszar Tatr to również ogromna wartość. W ciągu jednego dnia wędrówki jesteśmy zaskakiwani różnorodnością roślin i zmiennością krajobrazu.

Zgadzamy się, że zachowanie równowagi między interesami różnych grup jest trudne, ale uważamy, że odpowiedzialność za Tatry powinni brać wszyscy, którzy z nich czerpią różne korzyści. Tatry należą do nas wszystkich. I do tych, którzy je chronią, i do tych, którzy z nich żyją, i do tych, którzy są z nimi związani od pokoleń, i do tych, którzy je odwiedzają.
Deg 2016-03-10 13:26:53
Chyba piszącym rozum odebrało może jeszcze asfalt na sam szczyt im pi..?by mogli na nartorolkach za...latem
Deg 2016-03-10 09:57:34
Tatry to dobro narodowe a jakaś ojcowizna, dobrze że Może Staszic wykupił bo i ryby w M O były by prywatne i pociete opłatami jak Gubałówka
Deg 2016-03-10 08:32:26
Może jeszcze k..McDonald's im postawić okienko z oczkami
Deg 2016-03-10 08:31:52
Może jeszcze k..McDonald's im postawić okienko z oczkami
czopek 2016-03-10 08:21:55
Piszę list do Pana Prezydenta. Drogi Panie Prezydencie proszę wyprodukować śnieg dla Zakopanego bo już 3 kolejny sezon mamy taki deficyt, że jak tak dalej pójdzie to już nie tylko lodowiska, stoki narciarskie i nawozy będą sztuczne ale też tzw. magia Podhala będzie sztucznie podtrzymywaną fikcją istniejącą na starych fotografiach.
tym 2016-03-09 22:00:57
jurek ty mnie tez nie interesujesz ani twoj ekoteroryzm ja chce\ j\ezdzic na kasprowym bo to czesc mojej ojcowizny
jassiek 2016-03-09 19:52:40
Kto wymyslił ten list? To jest żenada. Oby Pan Prezydent stanął na wysokości swego urzędu i nawet go nie przeczytał. Garstka ludzi - technokratów mająca za nic ochronę przyrody i walkę aby taki mały a tak piękny skrawek Polski z tak bogatą fauną i florą mógł przetrwać jak najdłużej... Ludzie tam podpisani opamiętajcie się! Walczcie o te malutkie taterki aby były jakie takie dzikie. Budujcie wyciągi na Gubałówce, Kotelnicy, Furmanowej. Tam są wielkie możliwości!!!
drwal 2016-03-09 19:39:53
TPN chcę dalej rozszerzać granice rezerwatu ścisłego a co za tym idzie wyzucenie ostatnich paru rodzin drwali z lasów i pozbawienia ich możliwości życia nie będzie po za twierdzeniu tego planu nie będzie można już nigdzie wejść na grzyby jagody czy w pozyskiwaniu drewna na opał. Do wszystkich wójtów i do starosty nie wyrazajcie na to zgody jedyny wójt który narazi się zgodził to wójt gminy Bukowina ale on jest akurat ofiarą szantażu ze strony dyrektora tpn który pod warunkiem nie wpieprzania się do drogi do morskiego oka jak i do fiakrow musiał zgodzić się na ten głupi plan ochrony współczuję wszystkim których zawiódł Pan Łukaszczyk
szymeknieslupnik 2016-03-09 18:09:45
Napisałabym aby pomógł zostawić Tatry w spokoju , z całym ich urokiem i niepowtarzalnością ..
Niestety , jako obywatelka gorszego sortu , mogę tylko zaszkodzić :(((
pozdrawiam serdecznie ...
jurek555 2016-03-09 17:35:40
twoje podatki mnie nie interesuja__ja tez płące podatki i wymagam zeby zostawic kasprowy w spokoju__na naratch to sobie mozesz pojezdzic w białce i tam sie lansowac a nie na kasprowym a jak ci mało wrazen to wyjedz w alpy___co za ludzie
Rotty 2016-03-09 16:59:37
Do Vika:
Ty Vika to jesteś chyba ze slovensko i wtedy nie dziwię się tej wypowiedzi.
Ja płacę podatki w Polsce i chciałbym spędzać wolny czas w Polsce. Mamy tylko dwa, małe ośrodki w Tatrach mogące zapewnić prawdziwe emocje narciarskie i skoro już są to wypadało by zadbać aby były na najwyższym poziomie.
Gas 2016-03-09 16:51:17
Ale ściema. A Nosal to nie leży w TPN i Naturze 2000. Tu nie trzeba będzie tych wszystkich raportów? Nie będzie śnieżenia i ingerencji przy budowie wyciągu?
Jasno trzeba sobie powiedzieć, że to inwestycje do zrealizowania za 5-7 lat o ile w ogóle będą możliwe do przeprowadzenia skoro już teraz jest taka ściema.
Jedynie wyłączenie obszaru tras narciarskich z obszaru Natura 2000 może pomóc. I w ogóle jakim cudem te obszary zostały objęte Naturą 2000 - Słowacy dali sobie z tym radę a Polak jak zwykle mądry po szkodzie.
vika 2016-03-09 16:18:56
Teraz powinni się skrzyknąć miłośnicy Tatr i napisać list do Prezydenta Dudy aby chronił to, co mamy najpiękniejsze w Polsce i nie pozwolił na ich niszczenie dla zadowolenia kilkudziesięciu narciarzy i działaczy narciarskich.
Jestem pewna, że zbiorą sto razy więcej podpisów.
Po stronie słowackiej jest o wiele większy obszar Tatr i tam są już rozbudowane ośrodki narciarskie. Pięknie i niedaleko.... można jeździć i trenować do bólu.
W Zakopanem dudki da się zbijać na czym innym - tam i tak się pół Polski pcha i wykupią wszystko.
Nasz Kasprowy jest tragicznie oblężony przez wszystkie pory roku - wystarczy.
Wymaga ochrony a nie dalszej degradacji przyrody - to wspólne dobro narodowe, nie tylko narciarzy.
Nosal, Gubałówka - tak, ale od Kasprowego łapy z daleka !!!
 • PRACA | dam
  Poszukujemy opiekunki dla dwuletniego chłopca. Praca w centrum Zakopanego, pełen etat, bardzo dobre warunki finansowe.
  Tel.: 530602603;530610330
  E-mail: ania-kazmierczyk@wp.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ do Aqua Parku Z-ne. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI PUNKTU GASTRONOMICZNEGO-SPRZEDAŻ LODÓW. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI GRILLA, - KELNERA-BARMANA do Zajazdu Górskiego Kuźnice. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni KELNERA/KĘ do Zespołu Pensjonatów "Dolina Białego". Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA*** w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na recepcji. Praca zmianowa, umowa o pracę, 12 zł/ godz + premie. Miła atmosfera, przyjazny personel, bezpłatne posiłki. Informacje pod nr tel. 795 890 175
 • SPRZEDAŻ | różne
  ODDAM SIANO.
  Tel.: 666 255 553
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 698 559 040
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ POWIERZCHNIE HANDLOWĄ, SUPER LOKALIZACJA DEPTAK-KRZYWA NOWY TARG przy Salonie gier. Idealne pod kawiarnię, gastronomię, klub muzyczny. 608 806 408
 • POŻYCZKI
  JUŻ WIOSENNA PROMOCJA !!! BANK NIE CHCE UDZIELIĆ CI KREDYTU ? POŻYCZKA NA DOWÓD MINIMUM FORMALNOŚCI BEZ ZAŚWIADCZEŃ I NAWET DO 25 000 ZŁ ZADZWOŃ T- 18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MURARZA oraz POMOCNIKA.
  Tel.: 604131899
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-uslugi/ oraz można się zapoznać bezpośrednio w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem". 18 20 70 213
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Kupię Owce na mięso.
  Tel.: 888613332
 • USŁUGI | budowlane
  Budowa domów jedno i wielorodzinnych, pensjonatów , roboty zbrojarskie i żelbetowe.
  Tel.: 609075091
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: POMOC KELNERSKĄ weekendy, święta, wakacje (z możliwością noclegu). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ, praca stała z możliwością noclegu. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  PIZZERIA DA ADAMO, Zakopane Nowotarska 10 D zatrudni KELNERÓW/-KI, PIZZERÓW praca stała, dobre wynagrodzenie. 18 20 128 54, 606 951 331
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Karczmie oraz Pensjonacie w Czorsztynie: kucharza/kę, pomoc kuchenną, kelnera/kę.
  Tel.: +48509920018
  E-mail: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  BIURO RACHUNKOWE w Poroninie zatrudni KSIĘGOWEGO, tel. 607863893
 • PRACA | dam
  Firma transportowa zatrudni KIEROWCÓW C E na trasy międzynarodowe z doświadczeniem lub z możliwością przyuczenia do zawodu. Nie są to przerzuty
  Tel.: 504230930
 • PRACA | dam
  SPYTKOWICE: FIRMA DREW-DOM zatrudni pracowników: stolarzy, cieśli, obsługę tartaku. Praca od zaraz.
  Tel.: tel. 605048933; 182688067
  E-mail: dziur@drew-dom.eu
  WWW: www.drew-dom.eu
 • PRACA | dam
  Restauracja przy Krupówkach zatrudni na sezon letni KELNERA/-KĘ.
  Tel.: 660473269
  WWW: hotelkasprowy.com
 • PRACA | dam
  KUCHARZ Bukowina Tatrzańska, praca CAŁOROCZNA, możliwośc zakwaterowania
  Tel.: 510-213-878
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi budowlane na terenie Podhala. Wykonam: chodniki, podjazdy, kanalizację, gabiony lub inne prace ziemne. 505021357
  Tel.: 505021357
  E-mail: staszel.anna@gmail.com
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  Restauracja Przy KominQ Zakopane
  Tel.: +48 500 352 220
  WWW: https://www.goldhotel.eu/restauracja
 • USŁUGI | budowlane
  Wyburzenia, rozbiórki budynków, kruszenie gruzu budowlanego.
  Tel.: 605061314
  E-mail: tomaszsledz80@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki Maszynowe, Wykończenia wnętrz
  Tel.: Tel: 516 175 182
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel.691888444
 • PRACA | dam
  Norwegia/Tynkarze.Praca całoroczna.Chłopaki z Podhala.Zarobki w przeliczeniu; od 17-25 Euro/godz.Zjazdy do kraju,wg.własnego uznania,średnio co 2-3 tyg.Języki obce NIE wymagane.Tel;
  Tel.: 699 559 329
2019-04-21 13:41 Dwa zderzenia w Zakopanem 2019-04-21 13:20 Velo Dunajec - nowotarski ciąg dalszy 2019-04-21 13:00 Padlina zniknęła 2019-04-21 11:30 Grają dla dzieci i wojskowych inwalidów 1 2019-04-21 10:14 Poranna rezurekcja 2 2019-04-21 09:02 Rezurekcja w Poroninie 3 2019-04-21 08:10 Domowe znaczy zdrowe 1 2019-04-21 07:00 A grób został pusty 2019-04-20 23:52 Noga z gazu, auto w rowie 2019-04-20 22:25 Rodzinny Pikniki Ekologiczny 2019-04-20 21:25 Mandat, grzywna lub więzienie za zdjęcia 14 2019-04-20 19:33 Żołnierze Niezłomni i finał na sto procent 2 2019-04-20 19:00 Świąteczne porządki na budowie 2019-04-20 18:22 Lany poniedziałek - biegiem po polanach 1 2019-04-20 18:00 Będzie nowa droga w mieście 2019-04-20 16:54 Kulką farby w żywy cel 2019-04-20 16:30 Święconka konkursowa 1 2019-04-20 15:30 Jajo podhalańskie 2019-04-20 15:00 Przygraniczne żmije rowerowe 3 2019-04-20 12:46 Rodzinnych, wesołych, spokojnych Świąt 3 2019-04-20 12:01 Tłumy gości na Krupówkach 1 2019-04-20 10:58 Spółka na gruncie 2019-04-20 10:25 Śmigło poszło w ruch 2019-04-20 09:55 Za darmo pozbądź się eternitu 2019-04-20 09:24 W Tatrach króluje słońce 2019-04-20 08:30 Wodny plac zabaw może popłynąć 2019-04-20 07:00 Groźny wypadek w rejonie Szafranówki 1 2019-04-19 22:39 Kolejna edycja konkursu na najpiękniejszy ogród 2019-04-19 21:30 Jezusa ukrzyżowali 2019-04-19 21:24 Strażacy z Bukowiny wezwani nad Morskie Oko, wszystko przez urodziny 13 2019-04-19 20:44 Dlaczego w TVP nie mogę zobaczyć trzech odcinków Stawki większej niż życie? 3 2019-04-19 20:03 Kierowca zasłabł na zakopiance 2019-04-19 19:40 I po reklamie 2019-04-19 19:15 Spotkanie dla motocyklistów w Ludźmierzu 2019-04-19 18:32 Wypożyczali sobie kobiety, zarabiali na nierządzie 3 2019-04-19 17:27 Skarby Słowacji 1 2019-04-19 16:51 Na Kalatówkach ubywa śniegu i krokusów 2019-04-19 16:10 Wypadek na Rysach. Turystka spadła po śniegu (AKTUALIZACJA) 2019-04-19 15:53 Prezes została odwołana razem z fotelem 3 2019-04-19 15:49 Wiatrakowcem przez świat 2019-04-19 14:59 Straszny dziadek 3 2019-04-19 14:44 Czołówka w Czarnym Dunajcu 2 2019-04-19 14:37 Piękna pogoda utrzyma się do niedzieli (WIDEO) 2019-04-19 13:40 Tak ma wyglądać galeria handlowa przy dworcu PKP (WIDEO) 18 2019-04-19 13:25 Wielki pożar trawy w Lipnicy Małej 2019-04-19 12:47 Podhale leci w kosmos 1 2019-04-19 12:42 Łanie w Zakopanem (WIDEO) 1 2019-04-19 12:38 „Przekrój” - wystawa prac Dominiki Tomczewskiej-Iskrzyckiej w nowotarskim MOK 2019-04-19 12:05 I po handlu - targi wielkanocne zakończone 1 2019-04-19 11:41 Przejazd przez Krzeptówki otwarty
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-04-21 13:29 1. Czy jakby teraz zszedł na ziemie Chrystus, myślicie że wszedłby do polskiego kościoła katolickiego ? 2019-04-21 12:50 2. W tych wyklętych i niezłomnych to już się sam IPN z PiSem pogubili. A historii nie da się pisać na nowo. Takich opiekunów naukowych my już nie potrzebujemy. 2019-04-21 12:39 3. Czyżby wróciła komuna? 2019-04-21 12:38 4. Po co niosą ten baldachim jak nie leje. 2019-04-21 12:29 5. @Miejscowy. Zagrodzić swoje. Tak jak na Gubałówkę, niech turyści chodzą poza . W Polsce jest amerykański kapitalizm, takiego nie ma na zachodzie Europy. 2019-04-21 12:02 6. Nawet w Wielkanoc znajdą się plujący judasze, ale to nie zmienia faktu Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał !!! 2019-04-21 11:51 7. Co sie dziwicie, polecenie pewnie przyszlo w kopercie z gory. Pińcetplusy przeciez trzeba jakos nakarmic, nie mowiac o pierwszej krowie i kazdej drugiej swini. 2019-04-21 11:49 8. Nie mam już żadnego zaufania do fundacji czy organizacji organizujących zbiórki. I nie ważne, czy to kościelne czy świeckie. Festiwal oszustów i tyle w temacie. 2019-04-21 11:47 9. Nie rozumiem ,kolejki ,schody metalowe na Rysy !!!! za niedługo winda może będzie ,aby niedzielny turysta butów sobie nie ubrudził ,ale zdjęcia nie wolno zrobić ??? a no właśnie jak nie wiemy o co chodzi, to chodzi o pieniądze ,park nie ma nić z tego ,ale jak kupimy pocztówkę to i owszem,wiem że chodzi o zdjęcia z poza szlaku ,ale przy dzisiejszej technice jak Ktoś słusznie zauważył ,można wiele, i trzeba będzie się tłumaczyć. Bareja już nabijał się z absurdów PRL,dziś absurd goni absurd . 2019-04-21 11:35 10. Strażaka proszę zostawić w spokoju ,trzeba przyjrzeć się imprezie w schronisku ( czy aby na pewno taka nazwa jest adekwatna} bo nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem. Art 66. par. 1 kodeksu wykroczeń wskazuje karę za te wykroczenie: "Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.". Dodatkowo, w paragrafie drugim czytamy: "Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania